Справа № 171/307/24
Номер провадження 2/184/553/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2024 рокум. Покров
Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Томаш В.І.,
за участю секретаря судового засідання - Михайлової Т.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Івріної І.Л.,
відповідача - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відео конференції в м. Покров цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Апостолівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) «про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини даних про батька, стягнення аліментів», -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини даних про батька, стягнення аліментів. Свої позовні вимоги мотивує тим, що з вересня 2010 року по жовтень 2011 року сторони проживали однією сім`єю, як чоловік та дружина в цивільному шлюбі, вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, проживали з її батьками. На момент, коли вони стали проживати разом, вона була вже вагітна і у них народилася сумісна дитина дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . При народжені дочки відповідач був присутній у родильному відділені Апостолівської центральної лікарні, після виписки з лікарні забирав її разом з дочкою з пологового будинку. Спільну заяву про походження від нього дочки відповідач подати відмовився при реєстрації дитини. Прізвище дитині вона дала своє - ОСОБА_3 . При реєстрації та видачі свідоцтва про народження дочки - ОСОБА_3 , відповідач визнавав своє батьківство та кровне споріднення між ним та дочкою, в результаті чого по - батькові дочку було зазначено як « ОСОБА_3 ». В свідоцтві про народження у графі «батько» зазначено ОСОБА_6 . При її вагітності та після дня народження дитини до жовтня 2011 року відповідач проявляв піклування про неї, допомагав матеріально, купував речі та інше. Але через деякий час відповідач покинув її разом з дочкою, перестав надавати допомогу на утримання дитини, а дочку перестав визнавати. Між ними не досягнуто згоди з приводу утримання та виховання дочки. Дитина потребує матеріальної підтримки, повсякденних витрат та додаткових витрат на лікування, розвиток, виховання, проте всі додаткові витрати вона несе самостійно, відповідач не бере участі у виховані та матеріальному забезпечені дитини. Вони проживають окремо, дочка проживає разом з нею, перебуває на її повному утриманні. В зв`язку з чим вона вимушена звернутись з даним позовом до суду.
В судовому засіданні позивач та її представник - адвокат Івріна І.Л. позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просять їх задовольнити, стягнути з відповідача на користь позивача витрати на проведення експертизи по встановленню батьківства в сумі 9987,82грн. та судовий збір.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги позивача та її представника визнав.
Повноважний представник третьої особи - Апостолівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій просить розглянути справу за відсутності їх представника, при прийнятті рішення покладаються на розсуд суду.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи і оцінивши їх в сукупності, прийшов до висновку, що заявлені позивачем та її представником позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження та підлягають задоволенню в повному обсязі за наступних підстав.
Згідно із ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Аналогічні положення містяться у ст.ст. 15, 16 ЦК України, за якими кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до пункту першого статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Як встановлено в судовому засіданні, з вересня 2010 року по жовтень 2011 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю, як чоловік та дружина в цивільному шлюбі, вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом.
Згідно свідоцтва про народження Серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у сторін народилась донька ОСОБА_3 . Батьками вказані: Батько - ОСОБА_6 , мати - ОСОБА_1 (а.с.11).
Відомості до актового запису про народження батька ОСОБА_3 - ОСОБА_6 внесено зі слів матері, відповідно до ч.1 ст.135 СК України (а.с.14).
Згідно витягу з реєстру територіальної громади 2023/001029293 від 06.02.2023 року ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 з 06.02.2023 року (а.с.10).
Згідно витягу з реєстру територіальної громади 2023/001030333 від 06.02.2023 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 з 06.02.2023 року (а.с.13).
Згідно свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_2 , 16.11.2023 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 . Прізвище після державної реєстрації шлюбу « ОСОБА_3 » (а.с.15).
Згідно Акту обстеження уповноваженої особи, за адресою - АДРЕСА_2 виявлено, що зі слів сусідів ОСОБА_2 з вересня 2010 року по жовтень 2011 року дійсно проживав разом із ОСОБА_1 в АДРЕСА_2 . Вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом (а.с.16).
Згідно довідки про склад зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб станом на 06.02.2024 року за адресою - АДРЕСА_1 зареєстровані ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (донька) з 03.02.2023 року (а.с.17).
Згідно висновку експерта №1336-МГ від 24.06.2024 року, ОСОБА_2 може бути біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народженої ОСОБА_1 . Вірогідність того, що ОСОБА_2 дійсно є біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , і це не є наслідком випадкового збігу генетичних ознак у осіб, що не мають родинних зв`язків, за результатами даної експертизи складає не менше 99,999%.
Відповідно до ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.
Відповідно ст.128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Законодавством визначено перелік осіб, які вправі звернутися з позовом про визнання батьківства. Зокрема, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК України приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері (ч. 1 ст. 135 СК).
Відповідно до роз`яснень п.9 Постанови за нормою ст.ст. 213, 215 ЦПК України, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
За змістом ст.ст.12, 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст.128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Наведене повністю узгоджується із позицією ВСКЦС, яка викладена у постанові від 16.05.2018р. по справі №591/6441/14-ц.
Відповідно до ст.134 Сімейного кодексу України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Згідно з абз.9 п.20 глави 1 розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до Положення про внесення змін, доповнень, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану.
Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін в актовий запис цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану зокрема є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Згідно з п.2.16.4 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Відповідно до п.п.20 п.1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011р. за №96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011р. за №55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
За положеннями ст.134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у ст.ст. 126, 127 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
У зв`язку з наведеним, суд вважає доведеним батьківство ОСОБА_2 по відношенню до дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв`язку з чим вважає що позовні вимоги підлягають до задоволення.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_1 у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.125, 128, 134, 135 СК України, ст.ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 258-259, 263, 264, 265, 267 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Апостолівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) «про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини даних про батька, стягнення аліментів» - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, зареєстрований за адресою - АДРЕСА_3 , батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована та проживає за адресою - АДРЕСА_1 .
Внести зміни до актового запису про народження №17, складеного 10 грудня 2010 року Апостолівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління юстиції у Дніпропетровській області (м. Одеса), а саме вказати батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою - АДРЕСА_3 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНН: НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою - АДРЕСА_3 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН: НОМЕР_4 , яка зареєстрована та мешкає: АДРЕСА_4 , аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 1/4 всіх з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи стягнення з 14.02.2024 року і до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , судовий збір в розмірі 1211 грн. 20 коп. та витрати на проведення експертизи по встановленню батьківства в сумі 9987 грн. 82 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 30.10.2024 року.
Суддя Орджонікідзевського міського суду В. І. Томаш
Суд | Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122661378 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області
Томаш В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні