Постанова
від 16.10.2024 по справі 300/10/24
ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2024 рокуЛьвівСправа № 300/10/24 пров. № А/857/13311/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді:Гуляка В.В.

суддів: Ільчишин Н.В., Коваля Р.Й.

за участі секретаря судового засідання: Скрутень Х.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області,

на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року (суддя Главач І.А., час ухвалення не зазначено, місце ухвалення м. Івано-Франківськ, дата складання повного тексту 22.04.2024),

в адміністративній справі №300/10/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "3 Бетони" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області,

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

У січні 2024 року позивач ТОВ "3 Бетони" звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача ГУ ДПС в Івано-Франківській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача №0136200406 від 27.11.2023. Судові витрати покласти на відповідача.

Відповідач позовних вимог не визнав, в суді першої інстанції подав відзив на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позову повністю за його необґрунтованістю.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №0136200406 від 27.11.2023. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на позивача сплачений судовий збір в розмірі 4813,63 гривень.

З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Апелянт вважає, що рішення суду прийняте внаслідок невірного застосування норм матеріального та процесуального права, неповного з`ясування обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного її вирішення, а тому рішення суду підлягає скасуванню з підстав, наведених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що за результатами камеральної перевірки встановлено, що ТОВ «3 Бетони» здійснено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування з порушенням термінів, визначених статтею 201 Податкового кодексу України. Зауважує, що долучені позивачем роздруківки з сервісу «М.Е.Doc» не можуть слугувати доказом направлення податкових накладних на реєстрацію, так як не містять підтверджень того, що накладні направлені саме цією датою. Їх теоретично можливе при відповідному налаштуванні комп`ютера. Позивач впродовж розгляду справи не доводив наявність обставин звернення Товариства до податкового органу з відповідною заявою на виконання положень Порядку №225 про неможливість виконання податкових обов`язків, але докази такого звернення у матеріалах справи відсутні, у зв`язку з чим посилання позивача на такі обставини є безпідставними. Зауважує, що контролюючим органом під час перевірки фактів, наведених позивачем і доказів, встановлено, що позивач протягом зазначеного ним періоду, відповідно до наказу від 03.04.2023 про простій не припинив свою діяльність та здійснював декларування інших податків та зборів. При тому, можливість подання податкових декларацій з ПДВ та податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб підтверджує наявність можливості виконувати свій обов`язок щодо подання звітності. Також зауважує апелянт, що зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-ІХ або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року). Вважає апелянт, що суд надав перевагу доводам позивача, не прийнявши до уваги доказів відповідача, чим порушив принципи щодо законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржене рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, у якому зазначає, що суд першої інстанції прийняв законне та обґрунтоване судове рішення, тоді як доводи апеляційної скарги є безпідставними, які не ґрунтуються на чинному законодавстві та на обставинах справи, і не повинні братися до уваги судом при винесенні постанови. Просить залишити без задоволення апеляційну скаргу, а оскаржене рішення суду залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційну скаргу належить частково задоволити.

Судом встановлено такі фактичні обставини справи.

Позивач ТОВ "3 Бетони" (код ЄДРПОУ 32014894) 26.07.2022 зареєстроване як юридична особа, з 04.02.2003 являється платником податків та зборів, в т.ч. податку на додану вартість та перебуває на обліку в Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (а.с. 263 т.1).

Старшим державним інспектором Калуського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в ЄРПН Товариством з обмеженою відповідальністю "3 Бетони", за наслідками якої складено акт №11555/09-19-04-06/32014894 від 23.10.2023 (а.с. 13 т.1).

Вказаним актом встановлено порушення платником податків граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, встановлених статтею 201 ПК України. Відповідальність за вказане правопорушення передбачене пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України).

Зокрема, вказано про порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН:

- ПН/РК №8 від 31.01.2022 зареєстрована 14.07.2022 (граничний термін 27.05.2022) - 48 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №6 від 02.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №1 від 02.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №3 від 02.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №5 від 02.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №4 від 02.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №2 від 02.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №9 від 09.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №8 від 09.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №7 від 09.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №14 від 10.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №12 від 10.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №11 від 10.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №13 від 10.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №16 від 10.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №15 від 10.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №10 від 10.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 30.06.2022) - 18 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №23 від 23.06.2022 зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 15.07.2022) - 3 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №48 від 16.08.2022 зареєстрована 20.09.2022 (граничний термін 15.09.2022) - 5 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №61 від 29.08.2022 зареєстрована 19.09.2022 (граничний термін 15.09.2022) - 4 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №62 від 29.08.2022 зареєстрована 20.09.2022 (граничний термін 15.09.2022) - 5 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №71 від 30.08.2022 зареєстрована 20.09.2022 (граничний термін 15.09.2022) - 5 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №51 від 05.09.2022 зареєстрована 14.10.2022 (граничний термін 30.09.2022) - 14 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №25 від 13.09.2022 зареєстрована 03.10.2022 (граничний термін 30.09.2022) - 3 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №23 від 13.09.2022 зареєстрована 03.10.2022 (граничний термін 30.09.2022) - 3 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №30 від 13.09.2022 зареєстрована 03.10.2022 (граничний термін 30.09.2022) - 3 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №31 від 14.09.2022 зареєстрована 05.10.2022 (граничний термін 30.09.2022) - 5 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №34 від 15.09.2022 зареєстрована 07.10.2022 (граничний термін 30.09.2022) - 7 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №33 від 15.09.2022 зареєстрована 03.10.2022 (граничний термін 30.09.2022) - 3 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №1 від 03.10.2022 зареєстрована 08.11.2022 (граничний термін 31.10.2022) - 8 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №2 від 03.10.2022 зареєстрована 02.11.2022 (граничний термін 31.10.2022) - 2 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №7 від 07.10.2022 зареєстрована 01.11.2022 (граничний термін 31.10.2022) - 1 день затримки реєстрації,

- ПН/РК №9 від 11.10.2022 зареєстрована 02.11.2022 (граничний термін 31.10.2022) - 2 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №26 від 20.10.2022 зареєстрована 16.11.2022 (граничний термін 15.11.2022) - 1 день затримки реєстрації,

- ПН/РК №27 від 21.10.2022 зареєстрована 28.11.2022 (граничний термін 15.11.2022) - 13 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №28 від 24.10.2022 зареєстрована 21.11.2022 (граничний термін 15.11.2022) - 6 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №31 від 26.10.2022 зареєстрована 17.11.2022 (граничний термін 15.11.2022) - 2 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №32 від 27.10.2022 зареєстрована 18.11.2022 (граничний термін 15.11.2022) - 3 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №33 від 27.10.2022 зареєстрована 17.11.2022 (граничний термін 15.11.2022) - 2 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №36 від 31.10.2022 зареєстрована 17.11.2022 (граничний термін 15.11.2022) - 2 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №2 від 02.11.2022 зареєстрована 19.12.2022 (граничний термін 30.11.2022) - 19 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №3 від 04.11.2022 зареєстрована 22.12.2022 (граничний термін 30.11.2022) - 22 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №4 від 07.11.2022 зареєстрована 22.12.2022 (граничний термін 30.11.2022) - 22 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №17 від 11.11.2022 зареєстрована 07.12.2022 (граничний термін 30.11.2022) - 7 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №27 від 30.11.2022 зареєстрована 19.12.2022 (граничний термін 15.12.2022) - 4 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №4 від 16.12.2022 зареєстрована 18.01.2023 (граничний термін 15.01.2023) - 3 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №7 від 22.12.2022 зареєстрована 16.01.2023 (граничний термін 15.01.2023) - 1 день затримки реєстрації,

- ПН/РК №27 від 11.01.2023 зареєстрований 23.02.2023 (граничний термін 31.01.2023) - 23 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №16 від 17.02.2023 зареєстрована 21.03.2023 (граничний термін 18.03.2023) - 3 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №1 від 03.03.2023 зареєстрована 17.05.2023 (граничний термін 05.04.2023) - 42 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №3 від 14.03.2023 зареєстрована 18.05.2023 (граничний термін 05.04.2023) - 43 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №5 від 31.03.2023 зареєстрована 20.04.2023 (граничний термін 30.11.2022) - 22 дні затримки реєстрації,

- ПН/РК №4 від 31.03.2023 зареєстрована 18.05.2023 (граничний термін 18.04.2023) - 30 днів затримки реєстрації,

- ПН/РК №604413 від 06.07.2023 зареєстрований 09.08.2023 (граничний термін 05.08.2023) - 4 дні затримки реєстрації.

Не погодившись з висновками акту перевірки від 23.10.2023 №11555/09-19-04-06/32014894, ТОВ "3 Бетони" подало до ГУ ДПС в Івано-Франківській області письмові заперечення від 06.11.2023 №182/23, долучивши відповідні документальні докази (а.с. 16 т.1).

За результатами розгляду заперечення позивача, ГУ ДПС в Івано-Франківській області висновки акта камеральної перевірки від 23.10.2023 №11555/09-19-04-06/32014894 залишено без змін (а.с. 21 т.1).

На підставі означеного Акта перевірки Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Н" від 27.11.2023 за №0136200406, яким ТОВ "3 Бетони" визначено грошове зобов`язання у формі штрафу за платежем податок на додану вартість на суму 320908,67 грн (а.с. 29 т.1).

До вказаного податкового повідомлення-рішення долучено розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, згідно якого всього: сума податку на додану вартість 2229382,92 грн; сума штрафу (штрафних санкцій) 320908,67 грн (а.с. 31 т.1).

Вважаючи таке податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Перевіряючи рішення суду першої інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для визнання вцілому протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС в Івано-Франківській області №0136200406 від 27.11.2023, з врахуванням наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1 ПК України).

Так, відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї до Єдиного реєстру податкових накладних, визначено Порядком ведення Єдиного державного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі Порядок №1246).

Пункт 3 Порядку № 1246 визначає, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Відповідно до п. 11 Порядку №1246, після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно з п. 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (п. 14 Порядку №1246).

Таким чином, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов`язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної), тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Отже, статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної.

Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Крім того, аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

Суд встановив, що згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення встановлено, що за даними ЄРПН податкових накладних за період 01.2022, 06.2022, 08.2022, 09.2022, 10.2022, 11.2022, 12.2022, 02.2022, 02.2023, 03.2023, 01.2023, 07.2023 р.р. встановлено порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначених статтею 201 ПК України та згідно з пунктом 120.1 статті 120 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкової накладних застосовано штраф у розмірі 320908,67 грн за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

В акті камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації ПН/РК до таких накладних з ПДВ в ЄРПН зазначено про порушення позивачем 54 ПН/РК із затримкою реєстрації, як про це зазначено вище мотивувальної частини цієї постанови.

До податкового повідомлення-рішення №0136200406 від 27.11.2023 додано додаток розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «3 Бетони» із зазначенням таких в переліку в кількості 55.

Надаючи правову оцінку щодо застосування розміру штрафних санкцій за затримку реєстрації позивачем податкової накладної №8 від 31.01.2022, колегія суддів враховує наступне.

Пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України визначено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 01.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01.03.2020 і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Тобто, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України містить вказівку на темпоральний критерій застосування з 01.03.2020 і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Однак, Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (далі Закон №2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу Перехідні положення ПК України, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022, подання податкової звітності до 20.07.2022 та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31.07.2022.

Згідно підпункту 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

З набуттям чинності Законом №2260-IX встановлене підпунктом 69.1 пункту 69 Перехідних положень ПК України звільнення від відповідальності стало залежним від доведення, у визначеному законодавством порядку, можливості або неможливості платником виконання свого обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Відповідний Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі Порядок №225).

Цим Порядком визначено, зокрема, підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) та правила надання заяви та документів, що доводять неможливість виконання податкових обов`язків тощо.

Згідно Порядку №225, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку на підставі відповідної заяви платника податків.

Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)) включено до Переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента (пункт 6).

Позивач на підтвердження існування таких обставин неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку надав накази №05/22 від 24.02.2022 та №06/23 від 03.04.2023 про простій на ТОВ "3 Бетони"; листи адресовані відповідачу №78/22 від 20.06.2022 та №44/23 від 08.03.2023 про повідомлення про простій та неможливість виконання податкових обов`язків (а.с. 32-35 т.1).

Також, законодавець з 27 травня 2022 року встановив конкретний перелік податкових накладних, за не реєстрацію яких у визначений законодавством строк, платник податків, що має можливість виконувати податкові обов`язки (тобто у визначеному підзаконним нормативно-правовим актом не підтвердив неможливість виконання обов`язків), підлягає відповідальності у вигляді штрафних санкцій.

Отже, особа підлягала відповідальності, якщо вона мала можливість виконувати обов`язки з реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (з урахуванням змін, що набрали чинності 3 січня 2023 року), що складені від 1 лютого до 31 травня 2022 року, і вона не зареєструвала їх до 15 липня 2022 року.

Також Закон №2260-IX відновив з 27 травня 2022 року зупинені з 7 березня 2022 року строки реєстрації податкових накладних.

Проте Закон № 2260-IX не визначив жодних нових окремих правил щодо реєстрації тих податкових накладних, граничний термін реєстрації яких настав до запровадження воєнного стану.

На час складення позивачем податкової накладної №8 від 31.01.2022 та граничного строку реєстрації такої були чинними положення законодавства, які передбачали, що з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не будуть застосовуватися санкції за не реєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Фактично з 27 травня 2022 року усі платники, які не зареєстрували податкові накладні, граничний строк реєстрації яких припав до 23 лютого 2022 року, автоматично підлягали відповідальності.

При цьому відповідний Закон №2260-ІХ був опублікований 26 травня 2022 року в умовах воєнного стану, обмеженого часу роботи електронних сервісів податкових органів та за відсутності завчасного попереднього роз`яснення змісту та наслідків прийняття цього законодавчого акта для платників податків, які були впевнені, що захищені карантинними та воєнними мораторіями на застосування штрафних санкцій.

Внаслідок набрання чинності з 27 травня 2022 року нових норм єдиним можливим способом уникнення застосування штрафних санкцій внаслідок несвоєчасної реєстрації податкових накладних, складених у період карантину, але до початку воєнного стану (по 31 січня 2022 року) - була їх реєстрація у строк до 26 травня 2022 року. Тобто платники податків, які не зареєстрували податкові накладні, складені до 31 січня 2022 року, ознайомившись зі змістом опублікованого 26 травня 2022 року Закону № 2260-ІХ, повинні були зрозуміти суть норм цього закону і невідкладно, в той же день, зареєструвати відповідні податкові накладні.

Наведене вказує, що законодавець не створив умов, за яких позивач міг у розумні строки зареєструвати податкову накладну №3 від 31.01.2022 за попередньо передбаченого підходу безумовного звільнення від відповідальності до завершення дії карантину.

Системний аналіз норми Закону №2260-ІХ у контексті принципу правової визначеності, принципу належного урядування та наявності легітимної мети втручання держави у майнові права платника податків, колегія суддів апеляційного суду зауважує, що фактично з 27 травня 2022 року платники податків, які не зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, складені з 1 лютого 2022 року до 26 травня 2022 року, отримали додатковий час для їх реєстрації в ЄРПН без застосування штрафних санкцій до 15 липня 2022 року, тобто близько 1,5 місяці.

Натомість, ті платники податків, які склали податкові накладні по 31 січня 2022 року й не зареєстрували їх до 26 травня 2022 року, хоч і були попередньо безумовно звільнені від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію таких на підставі пункту 52-1 та пункту 69 Перехідних положень ПК України, фактично не отримали додаткового часу для реєстрації податкових накладних без застосування відповідальності. Необхідний перехідний період для податкових накладних, складених по 31 січня 2022 року не був уведений в дію, не надав таким положенням законодавець й ретроспективної дії.

При цьому потрібно враховувати, що правові ситуації, які пов`язані з можливістю або неможливістю в період воєнного стану реєструвати податкові накладні, є за своєю суттю ідентичними як щодо податкових накладних, складених починаючи з лютого 2022 року, так і щодо тих, які були складені раніше, але не були своєчасно зареєстровані з огляду на надзвичайні обставини - ковідну пандемію та воєнний стан.

Суд зауважує, що в умовах дії карантинних обмежень та воєнного стану, з огляду на динамічну зміну податкового законодавства, позивач опинився в ситуації правової невизначеності.

Суд зважає на принципи податкового законодавства, а саме презумпцію правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 ПК України).

Відповідно пункту 56.21 ПК України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Юридична конструкція норми пункту 56.21 статті 56 ПК України дає підстави стверджувати, що презумпція застосовна не лише у ситуації прямої суперечності норм, але й у будь-якій іншій ситуації невизначеності в процесі правозастосування. Для її застосування необхідно і достатньо виявлення двох або більше альтернативних варіантів правомірної поведінки, обравши найвигідніший для себе з яких платник має почуватися захищеним від можливих негативних наслідків як з боку контролюючого органу, так і суду.

Наведеною нормою охоплюються не лише очікування платника, запровадженням у податковому законодавстві цієї презумпції як принципу (основної засади) накладається відповідний таким очікуванням обов`язок вибору визначеного нею варіанту поведінки і контролюючим органом, і судом. При цьому тягар доведення хибності (відсутності правових підстав) обраного платником варіанту поведінки покладається законом на контролюючий орган.

Обсяг прав та обов`язків особи в конкретній ситуації в результаті паралельного застосування обох норм має визначатися в такий спосіб, за якого особа не втрачає жодної з переваг, які надаються такій особі кожною із законодавчих норм. Якщо одна норма встановлює часткове звільнення від обов`язку, а інша - повне, то норма щодо повного звільнення поглинає своєю дією ту норму, яка за тих самих обставин закріплює лише часткове зменшення відповідного обов`язку. Якщо норма у конкретній ситуації встановлює менший обсяг прав, а інша, яка підлягає одночасному застосуванню, - більший обсяг, то особі має бути надано більший обсяг прав. Лише за таких обставин особі буде забезпечено обґрунтовані очікування на застосування відповідних наслідків у відповідній ситуації.

Законні очікування платника податків щодо незастосування відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, складених в період дії "ковідного захисту", охоплюються дією пункту 52-1 Перехідних положень ПК України. Однак, різне тлумачення в ході правозастосування викликає підпункт 69.1 пункту 69 Перехідних положень ПК України, в редакції, яка набула чинності з 27 травня 2022 року, і підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.

Запровадження таких штрафів переслідує легітимну мету забезпечення інтересів держави в отриманні необхідного фінансового ресурсу шляхом належного справляння ПДВ.

Разом із тим, застосування штрафів до платника податків не повинно перетворюватися на ситуацію, за якої внаслідок запровадження певної податкової норми платник опиняється в ситуації, в результаті якої мусить сплатити штрафні санкції в силу самих по собі змін до законодавства.

В цій ситуації у платників податків, щодо яких було припинено дію "ковідного" мораторію з урахуванням буквального змісту цих змін до ПК України, був лише один робочий день для своєчасної реєстрації податкових накладних. Відповідно, за таких обставин, застосування штрафних санкцій було неминучим.

Через відсутність передбаченого законом розумного строку для належного виконання податкового обов`язку на платників податків було покладено майновий тягар, якого в цій ситуації фактично не можна було уникнути. Це не відповідає легітимній меті запровадження фінансової відповідальності як додаткового обов`язку, що має застосовуватися виключно в разі порушення основного.

Таким чином, вирішуючи питання застосування відповідальності за порушення строків реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН необхідно враховувати положення підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 та пункту 56.12. статті 56 ПК України.

Виходячи з вищенаведеного, до ТОВ «3 Бетони» не може бути застосовано штрафну санкцію за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної №8 від 31.01.2022 на суму 100000,00 грн, тому колегія суддів вважає протиправним спірне податкове повідомлення-рішення від 27.11.2023 за №0136200406 в частині визначення позивачу грошового зобов`язання у формі штрафу за платежем податок на додану вартість на суму 100000 грн, нарахованого згідно розрахунок штрафу за порушення терміну реєстрації в ЄРПН ПН/РК №8 від 31.01.2022.

Відносно застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН ПН/РК №23 від 23.06.2022, №30 від 13.09.2022, №25 від 13.09.2022, №33 від 15.09.2022, №23 від 13.09.2022, №7 від 07.10.2022, №26 від 20.10.2022, №7 від 22.12.2022, то у розглядуваній справі судом встановлено, що ТОВ "3 Бетони" виписано, зокрема, податкові накладні: №23 від 23.06.2022, відправлено 15.07.2022 о 18:39 год, зареєстрована 18.07.2022 (граничний термін 15.07.2022); №30 від 13.09.2022, відправлено 30.09.2022 о 17:57 год., зареєстрована 03.10.2022 (граничний термін 30.09.2022); №25 від 13.09.2022, відправлено 30.09.2022 о 17:57 год., зареєстрована 03.10.2022 (граничний термін 30.09.2022); №33 від 15.09.2022, відправлено 30.09.2022 о 17:57 год, зареєстрована 03.10.2022 (граничний термін 30.09.2022); №23 від 13.09.2022, відправлено 30.09.2022 о 17:57 год, зареєстрована 03.10.2022 (граничний термін 30.09.2022); №7 від 07.10.2022, відправлено 31.10.2022 о 18:21 год., зареєстрована 01.11.2022 (граничний термін 31.10.2022); №26 від 20.10.2022, відправлено 15.11.2022 о 15:25 год., зареєстрована 16.11.2022 (граничний термін 15.11.2022); №7 від 22.12.2022, відправлено 13.01.2023 о 18:27 год., зареєстрована 16.01.2023 (граничний термін 15.01.2023).

Встановлено, що ТОВ "3 Бетони" направлено на реєстрацію вищенаведені податкові накладні останнього (граничного) дня відповідно за №№ 30, 25, 33, 23, 26 до 18:00 год. та за №№ 23, 7, 7 після 18:00 год. за допомогою програмного забезпечення "M.E.Doc". Доказами подання податкових накладних є відповідні квитанції про відправку, де зазначена дата надсилання, а також роздруківки з комп`ютерної програми «M.E.Doc» з протоколами руху документів, що підтверджується скріншотами з програмного забезпечення "M.E.Doc" (а.с. 41-44, 237-240, 245-248, 228-230, 236, 241-244, 224-227, 220-223, 216-219 т.1).

За змістом п.11 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. №1246 (далі - Порядок №1246), після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно з п. 13, 14 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Відповідно до абзацу тринадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас, квитанції про прийняття або неприйняття податкових накладних не були направлені позивачу протягом операційного дня. Такі зареєстровані податковим органом поза межами граничного строку реєстрації.

Суд враховує, що роздруковані скріншоти файлів з програмного забезпечення для подання звітності до контролюючих органів та обміну юридично значущими первинними документами між контрагентами в електронному вигляді "M.E.Doc" є належними та допустимим доказами, з яких ідентифікується номер, зміст операцій, точна дата та час відправлення спірних податкових накладних, що узгоджується з неодноразово висловленою правовою позицією Верховного Суду, зокрема, у постановах від 28.04.2020 у справі №810/198/16, від 20.10.2020 у справі №620/817/19, від 24.11.2021 у справі №200/12604/19-а.

Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

Як зазначалось вище, три податкові накладні направлені позивачем на реєстрацію у ЄРПН (зокрема, №23 від 23.06.202, №7 від 07.10.2022 та №7 від 22.12.2022 в п`ятницю) після 18:00 год., тобто після закінчення операційного дня.

З цього приводу колегія суддів зауважує, що пп. 69.18 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.

Водночас суд зазначає, що дія пп. 69.18 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України стосується роботи електронних сервісів, якою врегульовано порядок приймання електронних документів контролюючим органом шляхом звуження часових рамок, протягом яких контролюючий орган може реалізувати свої повноваження.

Проте, вказана норма не містить жодних обов`язків для платника податку, не регулює питання надсилання таких документів платником податків, не встановлює жодних обмежень поведінки платника щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію виконання обов`язку щодо подання відповідних даних контролюючому органу.

Правове значення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України полягає в тому, що цією нормою звільнено контролюючий орган від обов`язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні.

Разом із тим, аналізований правовий припис підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.

Контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України - у робочі дні з 8 години до 18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов`язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.

Виходячи зі співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та норм статті 201 ПК України, Порядку №1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку №1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.

При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов`язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку №1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, прийняти їх та зареєструвати.

Отже, визначення операційного дня для цілей вчинення платником дій щодо реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування не пов`язано з робочими днями, а також розширено часові межі для вчинення належних дій платником податку.

Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 14.12.2023 у справі №260/5659/22.

На підставі встановленого та наведеного правового регулювання суд апеляційної інстанції приходить до неспростованого доводами апеляційної скарги відповідача висновку, що позивач своєчасно направив на реєстрацію податкові накладні №23 від 23.06.2022, №30 від 13.09.2022, №25 від 13.09.2022, №33 від 15.09.2022, №23 від 13.09.2022, №7 від 07.10.2022, №26 від 20.10.2022, №7 від 22.12.2022, що підтверджено належними доказами і свідчить про дотримання ним свого податкового обов`язку та виключає в його діях, як платника податку, порушень діючого законодавства України щодо реєстрації податкових накладних. Всі вищезазначені податкові накладні були зареєстровані контролюючим органом в ЄРПН вже поза межами граничного строку реєстрації з незалежних від позивача причин.

Тому колегія суддів вважає протиправним спірне податкове повідомлення-рішення від 27.11.2023 за №0136200406 в частині визначення ТОВ "3 Бетони" грошового зобов`язання у формі штрафу за платежем податок на додану вартість на суму 96257,11 грн, нарахованого згідно розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації в ЄРПН ПН/РК №23 від 23.06.2022, №30 від 13.09.2022, №25 від 13.09.2022, №33 від 15.09.2022, №23 від 13.09.2022, №7 від 07.10.2022, №26 від 20.10.2022, №7 від 22.12.2022.

Відносно застосування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН ПН/РК №295/83 від 22.02.2022, зазначеної у розрахунку штрафу за порушення терміну реєстрації в ЄРПН ПН/РК, колегія суддів враховує, що в Акті про результати камеральної перевірки №11555/09-19-04-06/32014894 від 23.10.2023 факт виявлення означеного порушення відсутній.

Пунктом 58.1 статті 58 ПК України передбачено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт наявності помилок при визначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або відсутності реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної протягом граничних строків, передбачених цим Кодексом.

Отже, обов`язковою умовою визначення у податковому повідомленні-рішенні грошових зобов`язань платника податків (штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних), є виявлення фактів порушень під час проведення податкової перевірки.

Відповідно, контролюючий орган не має права приймати податкове повідомлення-рішення щодо фактів, які не були виявлені під час податкової перевірки, та не може слугувати підставою для притягнення позивача до відповідальності за невиявлення порушення під час перевірки, що відповідає правовій позиції Верховного Суду, наведеній у постанові від 11.11.2021 (справа №420/1878/19).

Таким чином, спірне податкове повідомлення-рішення в частині визначення ТОВ "3 Бетони" грошового зобов`язання у формі штрафу за платежем податок на додану вартість на суму 0,2 грн, нарахованого згідно розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації в ЄРПН ПН/РК №295/83 від 22.02.2022 визнається судом протиправним і в цій частині підлягає скасуванню.

Відносно застосування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування №27 від 11.01.2023, зазначеного у розрахунку штрафу за порушення терміну реєстрації в ЄРПН ПН/РК, якій не надано судом першої інстанції правової оцінки, колегія суддів зазначає таке.

Суд встановив, що розрахунок коригування №27 від 11.01.2023 був складений постачальником позивача - ПАТ «Стальканат» у зв`язку з необхідністю анулювання повторно (зайво) складеної та зареєстрованої податкової накладної №140 від 06.10.2022 на ту ж саму операцію з постачання товарів.

Відповідно до п.24 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, розрахунок коригування до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в Єдиному реєстрі податкових накладних вже зареєстрована податкова накладна, до якої раніше не складався розрахунок коригування, підлягає реєстрації покупцем, який був зазначений у цій податковій накладній.

З тих підстав постачальник 24.01.2023 надіслав цей розрахунок коригування покупцю - ТОВ «З Бетони» для його подальшої реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується скріншотом з програми «M.E.Doc» (додається).

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, висловленої ним у постанові від 05.03.2019 у справі №806/2975/16, помилково виписана податкова накладна не тягне жодних правових наслідків.

У постанові Верховного Суду від 06.08.2018 у справі №802/1198/16-а міститься правовий висновок: «за змістом пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних накладаються на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації. Враховуючи те, що поставка товару фактично не відбулася, відповідно і обов`язку щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у платника податку не виникає, а відтак, відсутні і підстави для застосування штрафних санкцій за недотримання покладеного на платників податку обов`язку».

Враховуючи той факт, що за податковою накладною №140 від 06.10.2022, до якої був складений розрахунок коригування №27 від 11.01.2023, не відбулося жодної господарської операції і вона була помилково (зайво) складена та зареєстрована, то складання розрахунку коригування №27 від 11.01.2023 мало на меті виправлення цієї помилки і не призвело до жодних податкових наслідків.

Зважаючи на вказане, відповідач безпідставно застосував штрафну санкцію за несвоєчасну реєстрацію цього розрахунку коригування у сумі 10886,85 грн, тому у цій частині спірне податкове повідомлення-рішення також належить визнати протиправним і скасувати.

Відносно застосування штрафної санкції за зареєстрований розрахунок коригування №604413 від 06.07.2023, слід вказати таке.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ТОВ "3 Бетони" 09.08.2023 о 10:06 год. отримало від ТОВ "МЕТІНВЕСТ-СМЦ" файл розрахунку коригування №604413 від 06.07.2023 до податкової накладної від 23.12.2022 №2300285 (електронний документ надіслано через податковий орган) та цього ж дня означений розрахунок направлений позивачем на реєстрацію до ЄРПН (а.с. 249 т.1).

Таким чином, за відсутності порушення з боку позивача порядку та/або строків реєстрації розрахунку коригування №604413 від 06.07.2023 колегія суддів не знаходить підстав для застосування до ТОВ "3 Бетони" штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію такого розрахунку коригування у сумі 7,95 грн, тому у цій частині спірне податкове повідомлення-рішення також належить визнати протиправним і скасувати.

Колегія суддів також враховує, що відносно частини податкових накладних/розрахунків коригування, а саме: №7 від 09.06.2022, №5 від 02.06.2022, №11 від 10.06.2022, №6 від 02.06.2022, №12 від 10.06.2022, №8 від 09.06.2022, №3 від 02.06.2022, №9 від 09.06.2022, №4 від 02.06.2022, №13 від 10.06.2022, №14 від 10.06.2022, №1 від 02.06.2022, №10 від 10.06.2022, №15 від 10.06.2022, №2 від 02.06.2022, та №16 від 10.06.2022, контролюючий орган зробив безпідставний висновок про несвоєчасність їх реєстрації в ЄРПН з пропущеним терміном 18 днів.

Так, судом встановлено, що перелічені податкові накладні відправлені ТОВ «3 Бетони» на реєстрацію в ЄРПН у п`ятницю 15.07.2022, натомість податковим органом зареєстровані зранку 18.07.2022.

Отже, податковий орган допустив помилку в розрахунку штрафу термінів реєстрації вказаних ПН/РК до податкових накладних в ЄРПН, позаяк, враховуючи належне підтвердження подання цих податкових накладних у п`ятницю 15.07.2022 (протягом операційного дня), кількість днів порушення термінів реєстрації становить 15, а не 18 днів, що в свою чергу вплинуло на помилкове застосування відсоткового розміру штрафу (20% замість 10%).

Тому штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН наступних ПН/РК: №7 від 09.06.2022, №5 від 02.06.2022, №11 від 10.06.2022, №6 від 02.06.2022, №12 від 10.06.2022, №8 від 09.06.2022, №3 від 02.06.2022, №9 від 09.06.2022, №4 від 02.06.2022, №13 від 10.06.2022, №14 від 10.06.2022, №1 від 02.06.2022, №10 від 10.06.2022, №15 від 10.06.2022, №2 від 02.06.2022 та №16 від 10.06.2022, необхідно зменшити до 10% із визначенням загальної суми штрафу в сумі 11220,08 грн, визнавши в цій частині протиправним спірне податкове повідомлення-рішення за реєстрацію наведених ПН/РК на суму штрафу 11220,08 грн..

Відносно реєстрації решти ПН/РК в ЄРПН з порушенням строку їх реєстрації, зафіксованих в акті перевірки, а саме: №62 від 29.08.2022, що зареєстрована 20.09.2022; №34 від 15.09.2022, що зареєстрована 07.10.2022; №71 від 30.08.2022, що зареєстрована 20.09.2022; №48 від 16.08.2022, що зареєстрована 20.09.2022; №61 від 29.08.2022, що зареєстрована 19.09.2022; №31 від 14.09.2022, що зареєстрована 05.10.2022; №1 від 03.10.2022, що зареєстрована 08.11.2022; №51 від 05.09.2022, що зареєстрована 14.10.2022; №9 від 11.10.2022, що зареєстрована 02.11.2022; №2 від 03.10.2022, що зареєстрована 02.11.2022; №17 від 11.11.2022, що зареєстрована 07.12.2022; №32 від 27.10.2022, що зареєстрована 18.11.2022; №27 від 21.10.2022, що зареєстрована 28.11.2022; №27 від 30.11.2022, що зареєстрована 19.12.2022; №2 від 02.11.2022, що зареєстрована 19.12.2022; №28 від 24.10.2022, що зареєстрована 21.11.2022; №36 від 31.10.2022, що зареєстрована 17.11.2022; №33 від 27.10.2022, що зареєстрована 17.11.2022; №31 від 26.10.2022, що зареєстрована 17.11.2022; №3 від 04.11.2022, що зареєстрована 22.12.2022; №4 від 07.11.2022, що зареєстрована 22.12.2022; №4 від 16.12.2022, що зареєстрована 18.01.2023; №16 від 17.02.2023, що зареєстрована 21.03.2023; №5 від 31.03.2023, що зареєстрована 20.04.2023; №1 від 03.03.2023, що зареєстрована 17.05.2023; №4 від 31.03.2023, що зареєстрована 18.05.2023; №3 від 14.03.2023, що зареєстрована 18.05.2023, то контролюючим податковим органом підставно застосовано до вказаних ПН/РК штрафні санкції відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України.

Відносно застосування розміру штрафних санкцій до вказаних ПН/РК, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п.52-1 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, зокрема, за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Абзацом вісімнадцятим п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПК України, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених п.п. 112.8.9 п.112.8 ст.112 ПК України (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), не застосовуються.

Отже, починаючи з 27.05.2022 до платників податків, які мали можливість виконувати свої податкові обов`язки щодо подання звітності та сплати податків та зборів, але не виконали їх у строки визначені п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, застосовуються штрафні (фінансові) санкції (штрафи).

Законом України від 12 січня 2023 року №2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року №1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон №2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов`язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

Вказане узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, наведеним у постанові від 06 лютого 2024 року у справі №160/10740/23, який в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховується апеляційним судом під час вирішення наведеного спору.

Отже, відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції в загальній сумі 11220,08 грн. за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН наступних ПН/РК: №7 від 09.06.2022, №5 від 02.06.2022, №11 від 10.06.2022, №6 від 02.06.2022, №12 від 10.06.2022, №8 від 09.06.2022, №3 від 02.06.2022, №9 від 09.06.2022, №4 від 02.06.2022, №13 від 10.06.2022, №14 від 10.06.2022, №1 від 02.06.2022, №10 від 10.06.2022, №15 від 10.06.2022, №2 від 02.06.2022 та №16 від 10.06.2022. Тому, у вказаній частині спірне податкове повідомлення-рішення є законним.

Також відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції в загальній сумі 91316,39 грн за порушення строку реєстрації ПН/РК в ЄРПН: №62 від 29.08.2022, №34 від 15.09.2022, №71 від 30.08.2022, №48 від 16.08.2022, №61 від 29.08.2022, №31 від 14.09.2022, №1 від 03.10.2022, №51 від 05.09.2022, №9 від 11.10.2022, №2 від 03.10.2022, №17 від 11.11.2022, №32 від 27.10.2022, №27 від 27.10.2022, №27 від 30.11.2022, №2 від 02.11.2022, №28 від 24.10.2022, №36 від 31.10.2022, №33 від 27.10.2022, №31 від 26.10.2022, 17.11.2022; №3 від 04.11.2022, №4 від 07.11.2022, №4 від 16.12.2022, №16 від 17.02.2023, №5 від 31.03.2023, №1 від 03.03.2023, №4 від 31.03.2023, №3 від 14.03.2023. Тому у вказаній частині спірне податкове повідомлення-рішення є законним.

Відносно висновку суду першої інстанції про дискреційність повноважень контролюючого органу, скасовуючи оскаржене у цій справі податкове повідомлення-рішення №0136200406 від 27.11.2023 в повному обсязі, колегія суддів зазначає наступне.

Реалізація суб`єктами публічної адміністрації своїх повноважень, які є законодавчо визначеними, що випливає з положень частини 2 статті 19 Конституції України, здійснюється в межах відповідної законної дискреції.

Під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд у рамках закону.

Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб`єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.

Відповідно до рекомендації Комітету міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно виконання адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може виконувати з певною свободою. Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Враховуючи, що суми штрафних (фінансових) санкцій, яких стосуються позовні вимоги, визначені позивачу за конкретними окремими підставами (за окремими самостійними фактами порушень строків реєстрації ПН/РК), які відображені в акті перевірки, то при вирішенні відповідного спору щодо оскарження вцілому ППР від 27.11.2023 року на загальну суму штрафу 320908,67 грн., суд не позбавлений можливості скасувати це рішення суб`єкта владних повноважень у частині, виділивши із загального обсягу штрафних санкцій ті суми штрафу, які застосовано правомірно і ті суми штрафу, які застосовано безпідставно. Такі дії суду не є підміною повноважень контролюючого органу, а є способом відновлення порушених прав, інтересів та справедливості в цілому, що відповідає повноваженням адміністративного суду.

Подібне правозастосування викладене в постановах Верховного Суду від 21.05.2020 (справа №824/257/18-а), від 03.09.2019 року (справа №806/2049/18), від 26.12.2018 (справа №2а/0370/3780/11), від 23.10.2018 (справа №808/3458/16).

Отже, на підставі встановлених у цій справі фактичних обставин справи і наведеного правового регулювання спірних правовідносин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №0136200406 від 27.11.2023 в частині визначення грошового зобов`язання (штрафу) на суму 218372,19 гривні підлягає визнанню протиправним і скасуванню, з наведених у цій постанові апеляційного суду мотивів та розрахунків.

У частині ж застосування штрафу на суму 102536,47 грн. за порушення строків реєстрації в ЄРПН ПН/РК спірне податкове повідомленням-рішенням колегія суддів вважає правомірним, з наведених вище мотивів та розрахунків, а тому у цій частині це ППР №0136200406 від 27.11.2023 необхідно залишити в силі.

Таким чином, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що суд першої інстанції, ухвалюючи оскаржуване рішення про повне скасування податкового повідомлення-рішення №0136200406 від 27.11.2023, не надав оцінки усім обставинам, що мають значення для справи, частково не дотримав вимог матеріального і процесуального права, відтак сформував помилковий висновок про наявність підстав для повного задоволення позовних вимог. Тому таке рішення суду необхідно скасувати і прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.

З урахуванням того, що заявлені позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, а саме, скасування спірного податкового повідомлення-рішення на суму 218372,19 грн, то в силу вимог частини 1 статті 132, частини 1 статті 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача ТОВ "3 Бетони" підлягає стягненню сплачений судовий збір у сумі 3275,58 грн..

Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).

Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області задоволити частково.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року в адміністративній справі №300/10/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "3 Бетони" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення скасувати і прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "3 Бетони" задоволити частково.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №0136200406 від 27.11.2023 в частині визначення грошового зобов`язання (штрафу) на суму 218372 (двісті вісімнадцять тисяч триста сімдесят дві) гривні 19 копійок.

У задоволенні решта позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "3 Бетони" відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43968084) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "3 Бетони" (код ЄДРПОУ 32014894) сплачений судовий збір в сумі 3275 (три тисячі двісті сімдесят п`ять) гривень 58 копійок.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В. В. Гуляк судді Н. В. Ільчишин Р. Й. Коваль Повний текст постанови суду складено 28.10.2024 року

СудВосьмий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення16.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122667250
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю