УХВАЛА
28 жовтня 2024 року
м. Київ
справа №990/341/24
адміністративне провадження №П/990/341/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
судді-доповідача - Смоковича М. І.,
суддів: Жука А. В., Кашпур О. В., Мацедонської В. Е., Мельник-Томенко Ж. М.,
перевірив матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя про визнання протиправним і скасування рішень, поновлення на посаді та
в с т а н о в и в:
23 жовтня 2024 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернулася до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії України (вул. Генерала Шаповала, 9, м. Київ; далі також - ВККС), Вищої ради правосуддя (вул. Студентська, 12-а, м. Київ; далі також - ВРП) з такими позовними вимогами:
- визнати протиправним і скасувати у повному обсязі рішення ВККС від 29 січня 2024 року № 35/ко-24 «Про розгляд питання щодо відповідності займаній посаді судді Господарського суду міста Києва ОСОБА_1 »;
- визнати протиправним і скасувати рішення ВРП від 10 жовтня 2024 року № 2993/0/15-24 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Господарського суду міста Києва на підставі підпункту 4 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України»;
- поновити ОСОБА_1 на посаді судді Господарського суду міста Києва з 11 жовтня 2024 року.
Заразом автор позову просить поновити строк звернення до суду з позовними вимогами про оскарження рішення ВККС від 29 січня 2024 року № 35/ко-24 «Про розгляд питання щодо відповідності займаній посаді судді Господарського суду міста Києва ОСОБА_1»; прохання мотивоване головно тим, що оспорене рішення ВККС, зважаючи на його зміст і призначення у процедурі кваліфікаційного оцінювання, може оскаржуватися тільки разом (одночасно) з рішенням ВРП за наслідками його [рішення ВККС] розгляду, про що неодноразово зазначав Верховний Суд у спорах такої категорії, як ця.
Позовні вимоги обґрунтовані, зокрема, тим, що оскаржене рішення ВККС ухвалено за процедурою [пленарний розгляд], яка, на думку позивачки, не передбачена законом; відтак ВРП теж ухвалила спірне рішення [про звільнення ОСОБА_1 з посаді судді] без законних підстав, позаяк воно [рішення ВРП] основане на рішення ВККС, яке ухвалене, з погляду позивачки, у неправомірний спосіб.
Позивачка зазначила також про те, що спірним рішенням ВККС фактично переглянула висновки ВРП, які остання висловила у рішенні від 31 серпня 2021 року № 1900/0/15-21 «Про внесення Президентові України подання про призначення ОСОБА_1 на посаду судді Господарського суду міста Києва». Аналогічним чином, з погляду позивачки, вчинила ВРП, коли ухвалила спірне рішення від 10 жовтня 2024 року № 2993/0/15-24 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Господарського суду міста Києва на підставі підпункту 4 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України», адже в основі цього [спірного] рішення покладено обставини, які вже були предметом розгляду і оцінювання. Крім цього, позивач нагадала, що своїм «попереднім» рішенням ВРП внесла подання Президенту України про призначення її на посаду судді й з цього приводу є також судове рішення Верховного Суду, яке набрало законної сили і яким зобов`язано главу держави розглянути це подання [ВРП].
Позивач висловила також незгоду з тим, як ВРП інтерпретує приписи абзацу другого частини першої статті 88 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» у зіставленні з приписами Закону України від 04 червня 2020 року № 679-IX «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо відрядження суддів та врегулювання інших питань забезпечення функціонування системи правосуддя в період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України», зауваживши у цьому зв`язку, що підхід відповідача спричинився до того, що вона [позивач] як суддя двічі проходила одну й ту саму процедуру кваліфікаційного оцінювання, що не узгоджується з такими компонентами верховенства права як правова визначеність і належне урядування.
Зважаючи на приписи частини четвертої статті 22, статей 262, 266 Кодексу адміністративного судочинства України справа підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції та підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
На стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі суд не виявив підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження.
Керуючись статтями 19, 22, 122, 171, 248, 262, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя про визнання протиправними і скасування рішень, поновлення на посаді.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження колегією у складі п`яти суддів.
Справу призначити до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи, яке відбудеться 26 листопада 2024 року о 09:30 год у приміщенні суду за адресою: вул. Князів Острозьких, 8, корпус 5. м. Київ.
Встановити відповідачам п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача (з урахуванням доводів, викладених у позовній заяві), а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.
Встановити позивачу триденний строк з дня отримання відзивів на позовну заяву для подання суду відповіді на них, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив відповідачам.
Встановити відповідачам триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу.
Повідомити учасникам справи, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення та пояснення повинні відповідати вимогам частин другої-четвертої статті 162 КАС України та подаватися з дотриманням вимог статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повідомити учасникам справи, що інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за адресою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: supreme.court.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і не оскаржується.
Суддя -доповідач М. І. Смокович
Судді А. В. Жук
О. В. Кашпур
В. Е. Мацедонська
Ж. М. Мельник-Томенко
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 31.10.2024 |
Номер документу | 122668913 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України,органів,які обирають(призначають),звільняють,оцінюють членів Вищої ради правосуддя |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Смокович М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні