КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м.ПОЛТАВИ
Справа №552/7459/24
Провадження № 1-кс/552/2520/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.10.2024 м. Полтава
Слідчий суддя Київського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання дізнавача сектору дізнання відділу поліції № 1 Полтавського відділу поліції ГУНП в Полтавській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Полтавської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,
встановив:
До слідчого судді Київського районного суду м. Полтави 29.10.2024 звернувся дізнавач сектору дізнання відділу поліції № 1 Полтавського відділу поліції ГУНП в Полтавській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 з клопотанням, погодженим прокурором Полтавської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024175430000404 від 22.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, володільцем якої є ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Своє клопотання обґрунтовує тим, що у провадженні СД відділу поліції № 1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області перебувають матеріали досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024175430000404 від 22.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
Із матеріалів поданого клопотання встановлено, що відомості до ЄРДР унесено на підставі заяви ОСОБА_5 , із змісту якої вбачається, що 21.09.2024 знайшовши оголошення в соціальній мережі «Instagram» сторінка під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », невстановлена особа під приводом продажу товару, шахрайським шляхом заволоділа грошовими коштами в сумі 16640 гривень, які останній самостійно переказав на банківську рахунок ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на ім`я ОСОБА_6 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , р/р НОМЕР_2 . (ЄО № 15454 від 21.09.2024) (а.с. 4).
Під час допиту потерпілого ОСОБА_5 , встановлено, що 13.09.2024 близько 16 год 03 хв в соціальній мережі «Instagram» сторінка під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », знайшов оголошення щодо продажу автомобільних колес на автомобіль «Теслу», після чого домовившись з продавцем про придбання колес, здійснив оплату товару в грошовій сумі 16640 гривень, які останній самостійно переказав на банківську рахунок ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на ім`я ОСОБА_6 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , р/р НОМЕР_2 .
Враховуючи такі обставини, а також, те що грошові кошти з банківської карти потерпілого були переказано на користь не встановленої особи на банківську рахунок ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на ім`я ОСОБА_6 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , р/р НОМЕР_2 , у дізнавача є необхідність перевірити повідомлену потерпілим інформацію шляхом встановлення власника банківського рахунку та картки особи (клієнта), а також руху коштів за період існування банківського рахунку.
З метоювстановлення осіб,причетних довказаного кримінальногоправопорушення,у дізнавачає необхідністьв отриманнідостовірних відомостей,що перебуваютьу володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме інформації за період 00 год 00 хв 13.09.2024 по 00 год 00 хв 13.10.2024, по банківському рахунку НОМЕР_2 на ім`я ОСОБА_6 : рух коштів за вищевказаною банківською картою із зазначенням місця зняття грошових коштів в банкоматах; документів, які надані для відкриття рахунків, в тому числі рахунку вказаної платіжної картки, та на підставі яких видано вказану платіжну картку; договорів на розрахункове касове обслуговування з додатками; інформації та документів щодо здійснення розрахунково-касових операцій по рахунках, в тому числі по рахунку вказаної платіжної картки, (про переказ та отримання коштів з рахунків) грошові чеки, платіжні доручення із зазначенням адреси відділення банку, терміналу або банкомату, його номеру, часу вчинення банківської операції, суми виданих коштів (з розшифровкою контрагентів /П.І.П. фізичної особи, назва підприємства, ідентифікаційний код/, в тому числі реквізитів їх рахунків /номер рахунку; код за ЄДРПОУ, МФО та назва банківської установи/, референс кожного платіжного документу /номер або інші символи, що використовуються для ідентифікації транзакції/, призначення та суми платежу, із зазначенням вхідного та вихідного залишку на рахунках, дати та часу здійснення платежів /включаючи години, хвилини та секунди/, відомостей щодо документів /команд/, на підставі яких здійснені такі платежі, номерів транзакцій, що свідчать про обіг грошових коштів); фото- та відеоінформації щодо особи, яка у відділеннях банку, через термінали, банкомати здійснювала переказ або отримувала грошові кошти з вказаної платіжної картки; та інші дані по рахункам, в тому числі рахунку вказаної платіжної картки, які можуть бути надані (доступні) вищезазначеному банку, а також вилучити зазначені документи (інформацію) на паперових (у роздрукованому вигляді) та електронних носіях інформації.
З метою перевірки вказаної вище інформації, її підтвердження або спростування, найбільш повного, всебічного та об`єктивного проведення досудового розслідування кримінального провадження, виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання речових доказів, встановлення ймовірного кола осіб, причетних до вказаного кримінального правопорушення, просив слідчого суддю надати тимчасовий доступ до документів (інформації), які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
У судове засідання дізнавач ОСОБА_3 не з`явилася, попередньо надала суду заяву про розгляд відповідного клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів без її участі. Клопотання підтримала у повному обсязі.
Розгляд даного клопотання дізнавач просила провести без представників ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у володінні яких знаходиться інформація, на підставі частини 2 статті 163 КПК України, за наявності достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації.
З огляду на викладене, розгляд даного клопотання слідчий суддя вважає за необхідне проводити відповідно до частини 2 статті 163 КПК України без виклику осіб, у володінні яких знаходиться відповідна інформація.
Відповідно до частини 4 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Відповідно до частини 4 статті 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази та матеріали, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Згідно зі статтею 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею, та може бути розкрита на підставі судового рішення.
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно зі ст. 40-1 КПК України дізнавач при здійсненні дізнання наділяється повноваженнями слідчого. Дізнавач уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій.
За приписами ст. 131 КПК України до одного з видів заходів забезпечення кримінального провадження належить тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно зі статтею 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Частиною 7 ст. 163 КПК України також передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
У поданому до суду дізнавачем клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що дійсно було вчинено кримінальне правопорушення, інформація про яке внесена до ЄРДР за № 12024175430000404 від 22.09.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
Наданими дізнавачем матеріалами та доказами підтверджено, що вказана в клопотанні інформація має суттєве значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, знаходиться саме у розпорядженні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
З огляду на викладене, інформація, до якої просить надати тимчасовий доступ дізнавач, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні, зокрема, встановлення ймовірного кола осіб, причетних до привласнення коштів потерпілої.
Іншим способом отримати вказану інформацію неможливо, тому є обґрунтованим клопотання про надання тимчасового доступу до зазначеної інформації.
Одним із завдань кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, а до повноважень слідчого судді належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України № 2-рп/2012 від 20.01.2012 року збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя. Таке втручання допускається винятково у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Відповідно до статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
У даному випадку дізнавачем доведено, що обставини справи виправдовують надання тимчасового доступу до охоронюваної законом таємниці.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).
Відповідно до вищевикладеного, а також характеру кримінального правопорушення, дізнавачем доведено необхідність втручання та пропорційність меті такого втручання, що є необхідним для досягнення мети тимчасового доступу.
Водночас, дізнавачем у порушення вимог п. 7 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні жодним чином не обґрунтовано необхідність отриманні інформації, а саме інших даних по рахункам, в тому числі рахунку вказаної платіжної картки, які можуть бути надані (доступні) вищезазначеному банку, а також вилучити зазначені документи (інформацію) на паперових (у роздрукованому вигляді) та електронних носіях інформації, а тому у цій частині клопотання не підлягає задоволенню.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що клопотання про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, підлягає частковому задоволенню.
Особа, зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів, як володілець речей або документів, зобов`язана згідно з частиною 1 статті 165 КПК України надати тимчасовий доступ до визначених в ухвалі речей або документів особі, вказаній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду.
З огляду на характер та обсяг дії, яка підлягає виконанню, вважається достатнім час на її вчинення протягом 30 днів.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 160, 162-166 КПК України,
ухвалив:
Клопотання дізнавача сектору дізнання відділу поліції № 1 Полтавського відділу поліції ГУНП в Полтавській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Полтавської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю задовольнити частково.
Надати тимчасовий доступ до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю дізнавачу сектору дізнання відділу поліції № 1 Полтавського РУП Головного управління Національної поліції в Полтавській області: ОСОБА_3 , що перебуває у володінні Публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ідентифікаційний код: НОМЕР_3 ; юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а також відділення ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_2 з наданням можливості вилучення документів (інформації) на паперових (у роздрукованому вигляді) та електронних носіях інформації, зокрема документи, що містять вичерпну структуровану інформацію, відповідно до нижченаведених вимог, за період 00 год 00 хв 13.09.2024 по 00 год 00 хв 13.10.2024, по банківському рахунку НОМЕР_2 на ім`я ОСОБА_6 , а саме:
- рух коштів за вищевказаною банківською картою із зазначенням місця зняття грошових коштів в банкоматах;
- документів, які надані для відкриття рахунків, в тому числі рахунку вказаної платіжної картки, та на підставі яких видано вказану платіжну картку;
- договорів на розрахункове касове обслуговування з додатками;
- інформації та документів щодо здійснення розрахунково-касових операцій по рахунках, в тому числі по рахунку вказаної платіжної картки, (про переказ та отримання коштів з рахунків) грошові чеки, платіжні доручення із зазначенням адреси відділення банку, терміналу або банкомату, його номеру, часу вчинення банківської операції, суми виданих коштів (з розшифровкою контрагентів /П.І.П. фізичної особи, назва підприємства, ідентифікаційний код/, в тому числі реквізитів їх рахунків /номер рахунку; код за ЄДРПОУ, МФО та назва банківської установи/, референс кожного платіжного документу /номер або інші символи, що використовуються для ідентифікації транзакції/, призначення та суми платежу, із зазначенням вхідного та вихідного залишку на рахунках, дати та часу здійснення платежів /включаючи години, хвилини та секунди/, відомостей щодо документів /команд/, на підставі яких здійснені такі платежі, номерів транзакцій, що свідчать про обіг грошових коштів);
- фото- та відеоінформації щодо особи, яка у відділеннях банку, через термінали, банкомати здійснювала переказ або отримувала грошові кошти з вказаної платіжної картки.
Строк дії ухвали встановити до 29 листопада 2024 року.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122669778 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Київський районний суд м. Полтави
Айдаєв Р. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні