Ухвала
від 29.10.2024 по справі 542/1992/24
НОВОСАНЖАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Справа № 542/1992/24

Провадження № 2-о/542/96/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 жовтня 2024 року селище Нові Санжари

Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі судді Афанасьєвої Ю.О., розглянувши матеріали клопотання Новосанжарського дитячого будинку-інтернату, заінтересована особа: виконавчий комітет Новосанжарської селищної ради, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною,

ВСТАНОВИВ:

До Новосанжарського районного суду Полтавської області 28.10.2024 року надійшло клопотання представника заявника Новосанжарського дитячого будинку-інтернату про продовження строку дії рішення Новосанжарського районного суду Полтавської області від 21.09.2022 про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною.

Клопотання мотивовано тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом І(Б) групи з дитинства, має діагноз: важка розумова відсталість зі значними розладами поведінки. Через хронічний та стійкий психічний розлад здоров`я вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій, керувати ними та потребує опіки, що підтверджується висновком ЛКК №5111/321-15 від 09.08.2024 року.

Згідно рішення Новосанжарського районного суду Полтавської області від 21.09.2022 ОСОБА_1 було визнано недієздатною та призначено її опікуном Новосанжарський дитячий будинок-інтернат, в особі директора.

Та представник Новосанжарського дитячого будинку-інтернату просив продовжити строк дії рішення Новосанжарського районного суду Полтавської області від 21.09.2022 року.

Суд, дослідивши надане клопотання та додані до нього матеріали, дійшов такого висновку.

Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Порядок розгляду справ про визнання особи недієздатною визначений главою 2 «Розгляд судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення дієздатності фізичної особи» розділу IV «Окреме провадження» ЦПК України.

В силу до ч.1 ст.300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років (ч.6 ст.300 ЦПК України).

Частиною 7 ст.300 ЦПК України передбачено, що клопотанняпро продовження строку дії рішення про визнання фізичної особинедієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

Відповідно до ч.8 ст.300 ЦПК України клопотанняпро продовження строку дії рішення про визнання фізичної особинедієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Згідно з ч.9 ст.300 ЦПК України суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Новосанжарського районного суду Полтавської області від 21.09.2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було визнано недієздатною та призначено її опікуном Новосанжарський дитячий будинок-інтернат, в особі директора.

Строк дії рішення в частині визнання ОСОБА_1 недієздатною визначено по 20 вересня 2024 року включно.

З клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною представник заявника звернувся 28 жовтня 2024 року, тобто, з пропуском процесуального строку, визначеного ч.7 ст.300 ЦПК України, та вже після того, як строк дії рішення закінчився.

Як передбаченост. 120 ЦПК України, строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.

Одним з основоположних аспектів верховенства права є вимога щодо юридичної визначеності, згідно з якою у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитися під сумнів (рішення Європейського суду з прав людини від 28.11.1999 року у справі «Брумареску проти Румунії» (Brumarescu v. Romania), заява №28342/95. Юридична визначеність вимагає поваги до принципу res judicata, тобто поваги до остаточного рішення суду.

З аналізу наведених вище норм процесуального права вбачається, що заявник наділений правом звернутись до суду з клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною за обов`язкової умови - до закінчення строку дії рішення (не пізніше ніж за п`ятнадцять днів) про визнання фізичної особи недієздатною.

Проте, клопотання подано до суду лише 28 жовтня 2024 року після спливу строку дії попереднього рішення від 21 вересня 2022 року, строк дії якого був визначений по 20.09.2024 року включно, тобто поза процесуальним строком.

Суд зазначає, що згідно частин 1 та 2ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюєтьсяЦивільним процесуальним кодексом України.

Частиною 1ст. 40 ЦПК Українипередбачено, що фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

Відповідно до частин 1, 2 та 3ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.

З аналізу наведених положень закону суд дійшов висновку про те, що після спливу строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлені в ньому юридичні факти втрачають свою дію.

Згідно ч. ч. 1, 2ст. 126 ЦПК України, право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом; документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

З урахуванням викладеного, у зв`язку з пропуском строку для звернення до суду з клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною і неможливістю його поновлення, таке клопотання про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною підлягає залишенню без розгляду.

Разом з тим, суд роз`яснює заявнику, що він не позбавлений права звернутися до суду із заявою про визнання особи недієздатною та призначення опікуна в порядку окремого провадження, відповідно до нормЦПК України.

На підставі ст.ст. 39,40 ЦК України та керуючись ст.ст.295-300 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання Новосанжарського дитячого будинку-інтернату, заінтересована особа: виконавчий комітет Новосанжарської селищної ради, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому повної ухвали суду.

Повний текст ухвали складений 29 жовтня 2024 року.

Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області Ю.О. Афанасьєва

СудНовосанжарський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення29.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122670072
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —542/1992/24

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні