Справа № 569/14082/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2024 року Рівненський міський суд
Рівненської області
в особі судді Ковальова І.М.
при секретарі Білецькій А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Рівнебуд» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за орендну плату, стягнення судових витрат,-
в с т а н о в и в :
В Рівненський міський суд 31 липня 2024 року з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за орендну плату, стягнення судових витрат звернувся представник ПрАТ «Рівнебуд».
В судовому засіданні представник позивача розмір заявлених позовних вимог уточнив, з врахуванням часткової проплати відповідачем заборгованості, та остаточно просить суд їх задоволити з підстав, викладених у повній заяві та стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь ПрАТ «Рівнебуд» суму заборгованості за орендну плату в розмірі 3975,00 грн., пеню в розмірі 218,87 грн., інфляційне збільшення заборгованості в розмірі 55,29 грн., 3% річних в розмірі 25,06 грн., а всього 4274,22 грн. та понесені судові витрати по справі, а саме сплачений судовий збір в розмірі 3028,00 грн.
В судове засідання відповідач повторно не з`явився. Про день та час розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином судовою повсткою рекомендованим листом за місцем реєстрації. Причин своєї неявки суду не повідомив, заяв чи клопотань про перенесення судового розгляду справи до суду не подавав, письмовий відзив на позов не надходив.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та подані письмові докази по справі, суд прийшов до наступного висновку.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»від 23 лютого 2006 рокупередбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини зазначив, що п.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободзобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зістатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення ЄСПЛ від 18 липня 2006 року № 63566/00 "Проніна проти України § 23).
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абз. десятий п. 9 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп\2003).
Судом встановлено, що 01 травня 2023 року між сторонами по справі Приватним акціонерним товариством «Рівнебуд» та фізичною особою ОСОБА_1 було укладено договір №42 операційної оренди відокремленого нежитлового приміщення (надалі по тексту договір оренди).
Відповідно до п.1. договору оренди орендодавець передає, а орендар бере в тимчасове платне користування наступне відокремлене нежитлове приміщення (далі за текстом - приміщення, що орендується (приміщення): Адреса будинку, де знаходиться об`єкт, що орендується: АДРЕСА_1 . Розміщення об`єкту, що орендується залізний гараж на території товариства.
Відповідно до п.2.1. договору оренди приміщення що орендується, надається орендарю для розміщення складу.
Відповідно до п.3.1. договору оренди договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами даного договору і діє протягом одного календарного року до 01 квітня 2026 року.
Відповідно до п.4.1. договору оренди розмір орендної плати за місяць (в т.ч. ПДВ) за користування гаражем становить 621,00 грн., в тюлю ПДВ 103,50 грн.
Відповідно до п.4.2. договору оренди орендна плата сплачується в готівковому безготівковому порядку на поточний рахунок орендодавця в термін не пізніше 5 числа поточного місяця.
Відповідно до п.4.4. договору оренди на вимогу орендодавця орендна плата може бути змінена в зв`язку із змінами законів, ростом індексу інфляції та через інші причини, але не частіше одного разу на один календарний рік.
Відповідно до п.5 договору оренди: приміщення та майно, що орендується повинні бути передані орендодавцем та прийняті орендарем протягом 3-х днів з моменту укладення даного договору. Передача приміщення та майна, що орендується, здійснюється за актом здачі-приймання, підписання якого свідчить про фактичну передачу таких в оренду. У момент підписання акту приймання-передачі орендодавець передає орендарю ключі від приміщення, що орендується, після чого персоналу орендаря, згідно списку працівників, наданого до прохідної, і завіреного підписом та печаткою орендаря, має бути забезпечений безперешкодний доступ у приміщення, що орендується.
Відповідно до п.6.1. договору оренди права орендодавця: здійснювати контроль за дотриманням орендарем умов даного договору, вимагати вчасної сплати орендної плати, застосовувати штрафні санкції передбачені умовами договору та чинним законодавством України, відмовлятися від договору оренди у випадках зазначених у договорі та чинному законодавстві України.
Відповідно до п.6.4. договору оренди обов`язки орендаря: своєчасно і в повному обсязі здійснювати орендні платежі.
Пунктом 8 договору оренди передбачено відповідальність сторін, зокрема: п.8.1. орендар несе наступну відповідальність за даним договором: у випадку прострочення по справі орендних платежів пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.
З дослідженого в судовому засіданні акту прийому-передачі приміщення від 01 травня 2023 року вбачається, що ПрАТ «Рівнебуд» в особі голови правління Люльчика О.В. «орендодавець» та фізична особа ОСОБА_1 «орендар», склали цей акт прийому-передачі приміщення у відповідності до умов договору операційної оренди відокремленого нежитлового приміщення №42 від 01 травня 2023 року про наступне: 1. Орендодавець передає, а орендар бере в тимчасове платне користування відокремлене нежитлове приміщення (гараж), яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . 2. Приміщення надається орендарю для розміщення складу. 3. Сторони претензій одна до одної не мають.
Згідно наданого представником позивача розрахунку, станом на 14 жовтня 2024 року розмір заборгованості за договором оренди становить 4274,22 грн. та складається з наступного: сума заборгованості за орендну плату в розмірі 3975,00 грн., пеня в розмірі 218,87 грн., інфляційне збільшення заборгованості в розмірі 55,29 грн., 3% річних в розмірі 25,06 грн.
Відповідно дост.13 ЦК Україницивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11цього Кодексу.
Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.
Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.1 ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.
Відповідно до ст.761 ЦК України право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права.
Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму.
Відповідно до ст.762 ЦК України за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.
Плата за найм (оренду) майна може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за найм (оренду) майна встановлюється договором найму.
Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна.
Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася.
Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними, не спростованими відповідачем, який про день та час розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, однак в судове засідання не з`явився, письмовий відзив на позов не подавав; натомість під час розгляду справи було встановлено, що відповідач користувався орендованим приміщенням, періодично вносив та вносить орендну плату, а тому вказані позовні вимоги підлягають до повного задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки при подачі позову до суду представником позивача було сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн., рішення прийнято на користь позивача, тому дані судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставівикладеного,керуючись ст.ст.10,12,81,141,263-265,268,273,280,282-289,354ЦПК України,суд,-
в и р і ш и в :
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Рівнебуд» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за орендну плату, стягнення судових витрат задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого АДРЕСА_2 , іпн. НОМЕР_1 на користь ПрАТ «Рівнебуд», м.Рівне, вул.Ст.Бандери, 41, код ЄДРПОУ 01273310 суму заборгованості за орендну плату в розмірі 3975,00 грн., пеню в розмірі 218,87 грн., інфляційне збільшення заборгованості в розмірі 55,29 грн., 3% річних в розмірі 25,06 грн., а всього 4274,22 грн. станом на 14 жовтня 2024 року та понесені судові витрати по справі, а саме сплачений судовий збір в розмірі 3028,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ПрАТ «Рівнебуд», м.Рівне, вул.Ст.Бандери, 41, код ЄДРПОУ 01273310
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований АДРЕСА_2 , іпн. НОМЕР_1
Суддя Рівненського
міського суду І.М.Ковальов
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122670752 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Ковальов І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні