Справа №707/2691/24
Провадження №2/707/1218/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30жовтня 2024року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Бароніна Д.Б.,
за участю секретаря Костроміної Л.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.Черкаси цивільнусправу зазаявою ОСОБА_1 до Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
1.Позиції сторін, процесуальні дії
1.1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 3 га, яка належала померлій на підставі державного акту серії ЧР 14-2-723т від 21.10.2003. Вказану земельну ділянку ОСОБА_2 заповіла позивачу, склавши заповіт, який посвідчено 15.06.2021 секретарем Білозірської сільської ради та зареєстрований в реєстрі за № 206. Позивач звернувся до Черкаської державної нотаріальної контори з приводу роз`яснення права на спадкування після померлої ОСОБА_2 , однак його було повідомлено про відмову у вчиненні нотаріальної дій, через те, що пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини. Вважає, щострок подання заявивін пропустив з поважних причин, оскільки він не був обізнаний про наявність заповіту, а у подальшому 28.02.2022 був призваний на військову службу по мобілізації у зв`язку із запровадженням воєнного стану Указам Президента № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, затвердженого Законом України № 2101-ІХ від 24.02.2022. Тому в своїй позовній заяві позивач просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
1.2. В судовому засіданні позивач присутній не був, у позовній заяві просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні присутній не був, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив.
1.3.Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Позивач не заперечував проти заочного розгляду справи за відсутності представника відповідача. У зв`язку з наведеним, суд вважав за можливе слухати справу за відсутністю представника відповідача, а матеріали, що є у справі, достатніми для цього, про що було постановлено ухвалу, яка відображена в протоколі судового засідання.
2.Обставини справи, зміст спірних правовідносин
2.1. Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 04.08.2021 Виконавчим комітетом Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Білозір?я Черкаського району Черкаської області у віці 81 рік.
Відповідно до державного акту про право приватної власності на земельну ділянку серії ЧР № 17-2-723т від 21.10.2003, ОСОБА_2 на підставі рішення сесії Білозірської сільської Ради народних депутатів № 12-04 від 13.02.2001 є власником земельної ділянки площею 3,00 га, яка розташована в межах Білозірської сільської ради, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно зі змістом заповіту від 15.06.2021, посвідченого секретарем Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області Дібровою Т.М. та зареєстрованого в реєстрі за № 206, ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку площею 3,00 га, яка належить ОСОБА_2 згідно з державним актом про право приватної власності на земельну ділянку серії ЧР № 17-2-723-т від 21.10.2003, розташовану на території за межами населеного пункту Білозірської сільської ради та призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно з довідкою № 1853, виданої 12.09.2024 виконавчим комітетом Білозірської сільської ради, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
2.2. Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 28.02.2022 був мобілізований до Збройних Сил України.
Згідно з копією витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 297-ОС від 04.03.2024, ОСОБА_1 , призваного на військову службу за призивом під час мобілізації на особливий період, виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення на підставі п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
2.3. Відповідно до роз`яснення завідувача Черкаської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 № 962/0116 від 04.09.2024, яке було надано у відповідь на звернення позивача з приводу роз`яснення права на спадкування після померлої ОСОБА_2 , спадкоємцям необхідно було звернутися до нотаріальної контори протягом шести місяців з дня смерті ОСОБА_2 , а саме до 31.01.2022 та подати заяву про прийняття спадщини щодо майна померлої ОСОБА_2 . Але заява ОСОБА_1 була подана з порушенням встановленого законодавством шестимісячного строку, тому заявнику необхідно звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
3. Релевантні джерела права
3.1.Відповідно дост. 1268 Цивільного кодексу Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з ч. 1, 2ст. 1269 Цивільного кодексу Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч. 1ст. 1270 Цивільного кодексу Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 3ст. 1272 Цивільного кодексу Україниза позовом спадкоємця, який пропустив термін для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий термін, достатній для подачі ним заяви про прийняття спадщини.
4. Оцінка доказів та аргументів сторін
4.1.На підставі аналізу вищенаведених процесуальних норм суд приходить до висновку про те, що прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власної волі. Вчинення або не вчинення спадкоємцем дій, з якими законодавець пов`язує прийняття спадщини, має визначальне значення для висновку про дотримання ним процедури входження у спадкування і дає відповіді на питання про прийняття спадщини, про пропуск строку для прийняття спадщини тощо.
Суд зауважує, що позивач посилається на необізнаність з наявністю заповіту, складеного на його користь спадкодавицею, що на думку суду є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. Внаслідок такої необізнаності позивачем пропущено встановленийст. 1270 ЦК України шестимісячнийстрок для прийняття спадщини, так як спадкодавиця та спадкоємець не мають першої лінії кровного споріднення між собою і позивач ОСОБА_1 не вважав себе особою, яка має право на спадщину після її смерті.
Отже, звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом встановленого шестимісячного строку для прийняття спадщини становило для позивача істотні та непереборні труднощі.
4.2.В підсумкусуд зазначає,що враховуючиповажність причинпропуску строкудля прийняттяспадщини позивачем,позовна заява ОСОБА_1 до Білозірськоїсільської радиЧеркаського районуЧеркаської областіпро визначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини підлягає задоволенню.
5. Розподіл судових витрат, вирішення інших процесуальних питань
5.1.Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що позов задоволено, проте відповідач в особі органу місцевого самоврядування не порушував своїми діями або бездіяльністю прав позивача на спадкове майно. Цей спір виник виключно внаслідок бездіяльності самого позивача, яка була зумовлена об`єктивними обставинами. Отже, стягнення судових витрат з відповідача буде несправедливим та суперечитиме телеологічному тлумаченню статті 141 ЦПК України, згідно із яким, на думку суду, судові витрати стягуються з того відповідача, дії або бездіяльність якого спричинили виникнення судового спору.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-284, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , тривалістю в 2 (два) місяці з дня набрання цим рішенням законної сили.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Д. Б. Баронін
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122671257 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Баронін Д. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні