Рішення
від 21.10.2024 по справі 136/1198/24
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/1198/24

провадження № 2-о/136/69/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" жовтня 2024 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Кривенка Д.Т.,

за участю секретаря судового засідання Марчук Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець, в окремому провадженні, цивільну справу

за заявою Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області, заінтересована особа: Липовецька державна нотаріальна Вінницької області про визнання спадщини відумерлою,

ВСТАНОВИВ:

Турбівська селищна рада (далі заявник), через представника, звернулася до суду з вищевказаною заявою, в якій просила:

- визнати відумерлою спадщину, яка залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 у вигляді домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 та передати його у власність Турбівської селищної територіальної громади Вінницького району Вінницької області в особі Турбівської селищної ради.

Заявник обґрунтовує свою заяву тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 , який проживав за адресою: АДРЕСА_1 , а після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно на момент його смерті. Протягом рокуз моментувідкриття спадщинивона небула нікимприйнята взв`язку звідсутністю спадкоємцівза заповітомі зазаконом. Яквбачається звиписки зпогосподарської книгис.Свердлівка №3Козинецької сільськоїради на2001-2005роки ОСОБА_1 належав житловийбудинок завищевказаною адресою,однак зажиття вінне зареєструвавсвоє правовласності нанього, що не припиняє існування підстав для набуття Турбівською селищною територіальною громадою права власності на майно, у разі визнання спадщини відумерлою. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а майно, що входить до складу спадщини ОСОБА_1 знаходиться на території Турбівської селищної територіальної громади Вінницького району Вінницької області.

Ухвалою суду від 21.06.2024 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд в окремому провадженні з викликом учасників справи, а заінтересованій особі визначено строк для подання відзиву.

Заінтересованою особою у визначений судом строк відзиву на заяву не подано.

У судове засідання представник заявника не з`явились, а у своїй заяві просила суд про розгляд справи за їх відсутності, заяву просила задовольнити.

Суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, тому проводить його в даному судовому засіданні, за наявних у справі доказів, за відсутності осіб, які беруть участь у справі, не здійснюючи фіксацію судового засідання.

Суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_1 належав житловий будинок АДРЕСА_1 , що підтверджується випискою із погосподарської книги с. Свердлівка №3 Козинецької сільської ради на 2001-2005 роки.

Також згідно виписки із такої погосподарської книги вбачається, що будинок збудований 1949 року, має загальну площу 60 кв. м., а житлову 32 кв.м., площа земельних ділянок всього 0,50 г. по 0,25 г для будівництва та обслуговування та для ведення особистого селянського господарства 0,25 г.

Згідно акту обстеження від 15.05.2024 також вбачається, що вищевказаний житловий будинок побудований у 1949 році, розмір будівлі 10 х 5, глинобитний, облицьований цеглою, дах перекритий азбестоцементними листами, фасади будівлі частково зруйновані (наявні тріщини), вимощення навколо будівлі потребує ремонту. В будинку дерев`яні вікна у кількості 7 шт. (розміром 90 х 80); вхідні двері дерев`яні - 1 шт. розміром (2,20 х 1,10) та міжкімнатні дерев`яні двері у кількості 3 шт. (розміром 1,90 х 80). В будинку 2 житлових кімнати, 1 вітальня та коридор; тип підлоги дерев`яний, лінолеум на гумовій основі (стан задовільний); пічне опалення - зруйноване; інші комунікації - газ, водопровід, електропостачання, інтернет зв`язок знаходяться поруч з будинком та наявна можливість підключення. Технічний стан житлового будинку задовільний.

На території присадибної ділянки розташована господарська будівля розміром 7 х 4 м., покриття - азбестоцементні листи, фасад облицьований цеглою, стан будівлі задовільний. Також поблизу межі земельної ділянки наявна споруда - земляний погріб, який знаходиться в задовільному стані. Присадибна ділянка містить значні порослі бур`янів, кущів і самосівів різних дерев.

Суд зауважує, що право власності на збудований житловий будинок набувається в порядку, який існував на час його будівництва.

Так, судом встановлено, що спірний житловий будинок був збудований протягом 1949 року, а в цей період питання набуття права власності регулювались Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26.08.1948 "Про право громадян на купівлю і будівництво індивідуальних житлових будинків", що був визнаний таким, що втратив чинність Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22.02.1988 №8502-II, і прийнятою відповідно до Указу від 26.08.1948 постановою Ради Міністрів СРСР від 26.08.1948 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради СРСР від 26.08.1948 "Про право громадян на купівлю і будівництво індивідуальних житлових будинків", які, зокрема, визначали умови та правові наслідки будівництва.

Згідно зі ст. 1 Указу від 26.08.1948 кожен громадянин і кожна громадянка мали право купити або збудувати для себе на праві особистої власності жилий будинок на один або два поверхи з числом кімнат від однієї до п`яти як у місті, так і поза містом.

Відповідно до п. 2 Постанови від 26.08.1948 земельні ділянки для будівництва індивідуальних жилих будинків відводяться за рахунок земель міст, селищ, держземфонду і земель держлісфонду у безстрокове користування, а збудовані на цих ділянках будинки є особистою власністю забудовника.

Таким чином, за Указом від 26.08.1948 та Постановою від 26.08.1948 підставою виникнення у громадянина права власності на жилий будинок був сам факт збудування ним будинку з додержанням вимог цих актів законодавства, а ці правові акти не пов`язували виникнення права власності на житловий будинок із проведенням його реєстрації.

Натомість ч. 4 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 №1952-IV передбачає, що права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер в селі Пеньківка за місцем свого проживання в його будинку, а дана обставина підтверджується витягом з ДРАЦС громадян від 17.04.2024, витяг №00044579407.

Разом з тим, та обставина, що ОСОБА_1 не зареєстрував своє право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , у зв`язку зі смертю, не припиняє існування підстав набуття Турбівською селищною територіальною громадою права власності на майно, у разі визнання спадщини відумерлою.

Суд встановив, що спадщину ОСОБА_1 ніхто не прийняв в зв`язку з відсутністю спадкоємців за заповітом і за законом, а дані обставини підтверджуються витягом із Спадкового реєстру від 03.05.2024.

Крім того, за вищевказаною адресою за місцем проживання ОСОБА_1 на день його смерті не було зареєстровано інших осіб.

Відповідно до положень ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. У разі якщо на об`єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Суд, оцінивши подані заявником докази, вважає їх належними, допустимими та достатніми, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування, підтверджують існування обставин на які посилається заявник, а в сукупності, на їх підставі можна встановити дійсні обставини справи.

Таким чином, суд встановив, що ОСОБА_1 належало домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на яке він за життя не встиг зареєструвати у відповідності до чинного законодавства, однак на момент виникнення такого права діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації. ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем свого проживання в с. Пеньківка, що нині входить до Турбівської селищної територіальної громади, але його спадщину ніхто не прийняв в зв`язку з відсутністю спадкоємців за заповітом і за законом. Крім того, за вищевказаною адресою за місцем проживання ОСОБА_1 на день його смерті не було зареєстровано інших осіб. Разом з тим, з часу відкриття спадщини ОСОБА_1 тобто з 23.02.2017 сплинуло більше одного року, а тому за встановлених вище обставин спадщина визнається судом відумерлою та переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а майно, що входить до складу спадщини ОСОБА_1 , а саме: домоволодіння по АДРЕСА_1 , знаходиться на території Турбівської селищної територіальної громади Вінницької області.

Отже, з урахуванням встановлених обставин та норм для їх правового регулювання, суд дійшов висновку, що заявлена вимога про визнання відумерлою спадщину, яка залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 у вигляді домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 та передання його у власність Турбівської селищної територіальної громади в особі Турбівської селищної ради ґрунтується на нормах чинного законодавства, та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 259, 264, 265, 273, 293, 315, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 44, смт Турбів, Вінницький р-н, Вінницька обл., ЄДРПОУ - 04326230), заінтересована особа: Липовецька державна нотаріальна Вінницької області (місцезнаходження: вул. В.Липківського, буд. 57, м. Липовець, Вінницький р-н, Вінницька обл., ЄДРПОУ - 02887208) про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.

Визнати відумерлою спадщину, яка залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 у вигляді домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 та передати його у власність Турбівської селищної територіальної громади Вінницького району Вінницької області в особі Турбівської селищної ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не подано учасниками справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30-ти днів до Вінницького апеляційного суду, а зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення не було вручено в день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо скарга подана протягом 30-ти днів із дня вручення повного рішення суду.

Суддя Дмитро КРИВЕНКО

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення21.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122671731
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —136/1198/24

Рішення від 21.10.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 21.06.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні