Рішення
від 30.10.2024 по справі 441/2459/24
ГОРОДОЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

441/2459/24 2/441/922/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

30.10.2024 Городоцький районний суд Львівської області в складі:

головуючого, судді - Ференц О.І.

за участю секретаря судових засідань - Пеленської Х.О.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Городок Львівської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комарнівської міської ради Львівського району Львівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

02.10.2024 позивач звернувся до суду із позовом, покликаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мама ОСОБА_2 . У спадкове майно входить житловий будинок АДРЕСА_1 та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0.8265 га на території Грімненської сільської ради Городоцького району Львівської області, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії ЯГ № 057027. Він не скористався своєчасно своїм правом на прийняття спадщини після смерті матері, оскільки не знав про наявність заповіту в його користь. У вересні поточного року він звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, проте йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через пропуск строку для прийняття спадщини.

Просив суд постановити рішення, яким визначити йому додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач в судове засідання не з`явився, його представник подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, позов визнає.

У звязку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що передбачено ч.2 ст.247 ЦПК України.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином ОСОБА_3 (а.с.8).

ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 від 11.11.2010 належав в цілому будинок АДРЕСА_1 (а.с.9) та згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯГ № 057027 від 24.01.2008 земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0.8265 га на території Грімненської сільської ради Городоцького району Львівської області (а.с.11).

05.12.1996 ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем Грімненської сільської ради Городоцького району Львівської області ОСОБА_4 та зареєстрований в реєстрі за № 40, яким усе своє майно заповіла своєму синові ОСОБА_1 (а.с.12).

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Грімне Городоцького району Львівської області (а.с.7). Спадкова справа після її смерті не заводилася (а.с.14).

Листом Городоцької державної нотаріальної контори від 24.09.2024 за № 622/01-16 повідомлено позивачу про пропуск строку для подачі заяви на прийняття спадщини після смерті матері (а.с.13).

Частиною першоюстатті 15 Цивільного кодексу Українипередбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 1216 ЦК Українивизначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Згідно з частинами першою, другоюстатті 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини першої статті1269, частини першої статті1270 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (частина першастатті 1272 ЦК України).

Частиною третьоюстатті 1272 ЦК Українипередбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як зазначено у п.24 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008р. "Про судову практику у справах про спадкування", вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Законодавство не встановлює конкретний перелік поважних причин пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини та такі причини оцінюються судом на власний розсуд, в кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи.

Тобто суд, розглядаючи такі позови, встановлює сам наявність причин, що унеможливили своєчасне звернення із заявою про прийняття спадщини та оцінює їх з точки зору поважності. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Така правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2019 року, справа № 565/1145/17.

Як вбачається із матеріалів справи, спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Таким чином строк для прийняття спадщини, встановлений ст.1270 ЦК України, після смерті ОСОБА_2 закінчився 06.01.2018. ОСОБА_1 не знав про наявність заповіту, укладеного ОСОБА_2 в його користь.

Дослідивши надані позивачем докази, виходячи із встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність об`єктивних, непереборних, істотних труднощів для подання позивачем заяви про прийняття спадщини у межах передбаченого законодавством шестимісячного строку, зокрема те, що він не проживав спільно зі спадкодавцем, не мав спільного побуту, не знав про заповіт на своє ім`я і дізнався про нього лише у вересні 2024 вже після спливу передбаченого законом строку для прийняття спадщини, що свідчить про поважність причини пропуску такого строку.

Відповідно дост.63 Закону України «Про нотаріат»нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Нотаріус може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.

Згідно з пунктами 2.2, 2.3 та 3.2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України,затвердженого Міністерством юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту. У разі наявності заповіту нотаріусу подається його оригінал чи дублікат. Повна інформація про заповіт, який було посвідчено іншим нотаріусом, витребовується нотаріусом шляхом направлення запиту. Для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.

Необхідність вчинення нотаріусом дії для повідомлення спадкоємця про відкриття спадщини, здійснення виклику спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі узгоджується із правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-49цс/17, у постанові Верховного Суду від 15 квітня 2021 року у справі № 591/1271/18, у постанові Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17.

Однак, враховуючи те, що спадкоємці за законом ОСОБА_2 не зверталися у нотаріальну контору для оформлення спадкових прав після смерті спадкодавця, відповідно нотаріус не могла робити оголошення чи повідомлення спадкоємців по заповіту, зокрема, повідомляти ОСОБА_1 .. В свою чергу, позивач не звертався за оформленням спадщини як спадкоємець першої черги і надалі не звертався б, доки не дізнався про заповіт від ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 своєчасно не прийняв спадщину з поважних причин, а тому, беручи до уваги, що відповідач проти задоволення позову не заперечує, будь-чиї права чи законні інтереси рішенням суду порушені не будуть, вважає за необхідне визначити позивачу додатковий строк для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 ..

На підставівикладеного,керуючись ст.ст.1268-1270,1272 ЦКУкраїни, п.24 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008р. "Про судову практику у справах про спадкування", ст. 5, 10, 18-19, 200, 258, 263-265, 354 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Позов задоволити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк в 3 (три) місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Грімне Городоцького району Львівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

Головуючий Ференц О.І.

СудГородоцький районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення30.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122673620
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —441/2459/24

Рішення від 30.10.2024

Цивільне

Городоцький районний суд Львівської області

Ференц О. І.

Ухвала від 04.10.2024

Цивільне

Городоцький районний суд Львівської області

Ференц О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні