Справа №522/14355/24
Провадження № 3-зв/522/19/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2024 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого суддіЄршової Л.С.,
за участю секретаря судового засідання Гайди А.Д.,
представника заявника ОСОБА_1 адвоката Білозор О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника ОСОБА_1 адвоката Білозор О.О. про відвід судді Переверзевої Л.І. від розгляду адміністративних матеріалів щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП (справа №522/14355/24),
ВСТАНОВИВ:
У провадження Приморського районного суду м. Одеси надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначені матеріали були розподілені та передані для розгляду судді Переверзевій Л.І.
28.10.2024 року від представника ОСОБА_1 адвоката Білозор О.О. надійшла заява про відвід судді Переверзевої Л.І. від розгляду адміністративних матеріалів щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП (справа №522/14355/24).
В обґрунтуваннявимог заявникпосилається нате,що існують обставини,які викликаютьсумніви унеупередженості суддіПриморського районногосуду м.Одеси ПереверзевоїЛ.І.,а саме,що головуючийсуддя допускаєпроцесуальні порушенняпри розглядісправи. За таких обставин, на думку заявника, суддя Переверзева Л.І. не може приймати участь у розгляді вище вказаних адміністративних матеріалів.
У судовому засіданні представник заявника адвокат Білозор О.О. клопотання підтримала та просила задовольнити.
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Переверзева Л.І. у судове засідання не з`явилася, у зв`язку з виконанням службових обов`язків та пояснень давати не бажає, про що надала заяву, а тому суд вважає за можливе розглянути дану заяву без її участі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку заявника, приходжу до наступного висновку.
Можливість неупередженого та об`єктивного розгляду справи є однією із фундаментальних засад здійснення правосуддя.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 КПК України кожному гарантується право на розгляд та вирішення справи незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.
Діючим КУпАП не передбачена можливість відводу (самовідводу) судді. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Як визначено ч. 5 ст. 80 КПК України, відвід повинен бути вмотивованим. Тобто відвід має містити посилання на конкретні обставини, що об`єктивно можуть свідчити про упередженість судді та бути підтверджені відповідними доказами.
Вичерпний перелік підстав, за наявності яких суддя підлягає відводу, визначений ст. 75 КПК України. Так, серед іншого, п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України передбачає, що суддя не може брати участь у кримінальному провадженні за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.
Дослідивши обставинипо справі,суд встановив,що факти,на якіпосилається заявникне єпідставою,передбаченою уст.75КПК України,для відводута неможуть свідчитипро наявністьупередженості судді ОСОБА_2 і не є підставою для відводу.
При цьому, норми кримінального процесуального законодавства не містять ознак або властивостей, які б розкривали сутність упередженості, що вказує на оціночний характер цієї обставини в кожному конкретному випадку.
Так, статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України (Закон України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР), закріплені основні процесуальні гарантії, якими може скористатися особа при розгляді її справи в національному суді, серед яких - розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейським судом з прав людини в рішенні по справі «Білуха проти України» (Заява №33949/02) від 09.11.2006 зазначено, що «особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного».
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Газета «Україна-центр» проти України» від 15.10.2010, для забезпечення існування неупередженості суду для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини необхідно виключити будь-які обґрунтовані сумніви щодо безсторонності суду.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Бочан проти України» від 03 травня 2007 року суд нагадує, що «безсторонність», в сенсі пункту 1 статті 6 Конвенції, має визначатися відповідно до суб`єктивного критерію, на підставі особистих переконань та поведінки конкретного судді у конкретній справі - тобто, жоден з членів суду не має проявляти будь-якої особистої прихильності або упередження, та об`єктивного критерію - тобто, чи були у судді достатні гарантії для того, щоб виключити будь-які легітимні сумніви з цього приводу. Відповідно до об`єктивного критерію має бути визначено, чи наявні факти, що можуть бути перевірені, які породжують сумніви щодо відсутності безсторонності суддів.
Проте між суб`єктивною та об`єктивною безсторонністю не існує беззаперечного розмежування, оскільки поведінка судді не тільки може викликати об`єктивні побоювання щодо його безсторонності з точки зору стороннього спостерігача (об`єктивний критерій), а також може бути пов`язана з питанням його або її особистих переконань (суб`єктивний критерій) (див. рішення у справі «Кіпріану проти Кіпру»).
Отже, при вирішенні питання про відвід судді (складу суду) необхідно перевірити додержання як об`єктивного, так і суб`єктивного критеріїв безсторонності суду.
Таким чином, не зважаючи на те, що поведінка судді не викликає об`єктивних побоювань щодо його безсторонності з точки зору стороннього спостерігача, однак може бути пов`язана з питанням особистих переконань.
Тому, з метою запобігання сумнівів у об`єктивності та упередженості складу суду, заява представника ОСОБА_1 адвоката Білозор О.О. про відвід судді підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 21, 75, 80, 369-372 КПК України,
УХВАЛИВ:
Заяву представника ОСОБА_1 адвоката Білозор О.О. про відвід судді Приморського районного суду м. Одеси Переверзевої Л.І., задовольнити.
Відвести суддю Приморського районного суду м. Одеси Переверзеву Л.І. від участі у розгляді адміністративних матеріалів щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП (справа №522/14355/24), передавши вказану справу на розгляд іншому судді в порядку, встановленому ч. 3 ст. 35 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.С. Єршова
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122675353 |
Судочинство | Адмінправопорушення |
Категорія | Заява про відвід судді |
Адмінправопорушення
Приморський районний суд м.Одеси
Єршова Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні