Ухвала
від 30.10.2024 по справі 513/1267/24
САРАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 513/1267/24

Провадження № 2/513/1140/24

Саратський районний суд Одеської області

У ХВ АЛ А

про передання справи за підсудністю

30 жовтня 2024 року Суддя Саратського районного суду Одеської області Рязанова К.Ю., розглянувши позовну заяву Фермерського господарства «Кулевча» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за договором оренди,

у с т а н о в и в:

До Саратського районного суду Одеської області через систему «Електронний суд» звернувся з позовом представник Фермерського господарства «Кулевча» до ОСОБА_1 , про стягнення суму заборгованості у розмірі 53000,00 грн, інфляційні збитки у розмірі 29583,07 грн, 3 % річних у розмірі 6021,15 грн, пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ 62975,99 грн, відповідальність відповідно до п.6.3 договору у розмірі 57400,00 грн.

Позов мотивовано тим, що між Фермерським господарством «Кулевча» (код ЄДРПОУ 37232251) та ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 ) було укладено договір оренди майнового комплексу бази відпочинку «Волна» від 12 березня 2020 року.

Відповідно до п. 1.1. договору ФГ «Кулевча» (Орендодавець) передає, а ОСОБА_1 (Орендар) приймає в тимчасове платне користування майновий комплекс бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Об`єкт оренди), розташований за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район (колишній Татарбунарський), с. Лебедівка.

Пунктом 1.2. договору зазначено, що одночасно з Об`єктом оренди Орендарю надається право користування земельною ділянкою, на якій знаходиться об`єкт оренди, а також земельною ділянкою, яка прилягає до об`єкту оренди, у розмірі необхідному для досягнення мети оренди.

Відповідно до п. 3.1. договору, розмір орендної плати за користування Об`єктом оренди складає 403 000 (Чотириста три тисячі) гривень 00 коп. за рік користування об`єктом. Орендна плата складається з плати за користування Об`єктом оренди та плат за користування земельною ділянкою.

Суд, дослідивши матеріали позовної заяви, дійшов до таких висновків.

За загальним правилам ч. 1 ст. 26 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до ч.1 ст.30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.

Предметом даного позову є стягнення заборгованості за договором оренди, яка складається з плати за користування Об`єктом оренди та плат за користування земельною ділянкою. Об`єкт оренди розташований за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район (колишній Татарбунарський), с. Лебедівка.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року по справі № 911/2390/18 зазначено, що словосполучення «з приводу нерухомого майна» у частині третій статті 30 ГПК України необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення. Тому до спорів, предметом яких є стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань за договором, який укладений щодо користування нерухомим майном, поширюються норми частини третьої статті 30 ГПК України.

Також, подібні висновки зазначені у постанові Верховного Суду 25 січня 2023 року у справі № 504/3770/15 провадження № 61-5699св22.

Отже, суд доходить до висновку, що відповідний позов підсудний Татарбунарському районному суду Одеської області.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно із ч. 3 ст. 31 ЦПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Відповідно до ст.32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

Суд звертає увагу, що ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Інтерпретація суті конструкції "суд, встановлений законом" викладена Європейським судом з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) у рішенні у справі "Сокуренко і Стригун проти України". Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

Правова позиція ЄСПЛ у вказаній справі дозволяє виокремити дві умови відповідності критерію "суд, встановлений законом": організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).

З наведеного вище слідує, що розгляд справи судом з порушенням правил територіальної юрисдикції є порушенням права особи на справедливий суд (ч. 1 ст. 6 Конвенції) та підставою для скасування ухваленого у справі рішення (ч. 1 ст. 378 ЦПК України).

Керуючись ст. ст.30, 31 ЦПК України, суддя -

у х в а л и в:

Передати цивільну справу за позовом Фермерського господарства «Кулевча» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за договором оренди на розгляд до Татарбунарського районного суду Одеської області (вулиця Горького, 2, місто Татарбунари, Одеська область).

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя К. Ю. Рязанова

СудСаратський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення30.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122675925
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —513/1267/24

Ухвала від 28.01.2025

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Луцюк В. О.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Рязанова К. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні