Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/2608/24
провадження № 2/650/1107/24
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2024 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області
в складі: головуючого - Сікори О.О.,
за участю секретаря - Завістовської Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Велика Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа Служба у справах дітей Борозенської сільської ради Бериславського району Херсонської області позбавлення батьківських прав,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом в якому просить: позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 . Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 . В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є матір`ю їхніх дітей, які проживають з нею у будинку належному позивачу і який перебуває на війсковій службі з 2022 року, мати уваги дітям не приділяє, діти часто не відвідують школу, мати залишала їх на одинці на тривалий час, за, що на неї неодноразово складали матеріали про адміністративні правопорушення, за неналежне виховання дітей. Для розвитку дитини позивач прикладає всі можливі зусилля. Відповідач не проявляє заінтересованості в подальшій долі дітей, не цікавиться їх розвитком, станом здоров`я, не піклується про фізичний і духовний їх розвиток. Не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на їх фізичний розвиток. Зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності, свідчать про ухилення від виховання дітей матір`ю, свідоме нехтування нею своїми обов`язками, що підтверджує відсутність серйозного ставлення відповідача до них. Згідно з п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 року «Про застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» факт ухилення від виховання може бути підтверджено наведеними доказами. Все вищезазначене свідчить виключно про одне: відповідач самоусунувся від виконання батьківських обов`язків, що зумовлює позбавлення її батьківських прав. Відзив на позов не надійшов. На судове засіданні позивач не з`явився надав заяву, про розгляд справи без його участі, просив позов задовольнити. На підготовчому судовому засіданні просив позов задовольнити та пояснив, що мати дитини повністю самоусунулася від виховання дітей. На судове засідання відповідач не з`явилася, про місце та час розгляду справи повідомлялася належним чином у встановленому порядку, про причини неявки суд не повідомила. На судове засіданні представник заінтересовано особи не з`явився надав заяву, про розгляд справи без його участі, проти задоволення вимог позивача не заперечував. На підготовчому судовому засіданні представник наполягала на задоволенні позову та підтримала обґрунтованість висновку органу щодо необхідності позбавлення відповідача батьківських прав.
Оскільки позивач не заперечував проти проведення розгляду справи за відсутності належним чином повідомленого відповідача у заочному порядку, суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи викладені в позовній заяві суд дійшов таких висновків.
Згідно зі статтею 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину.
Відповідно до статті 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
За загальним правилом позбавлення батьківських прав спрямоване насамперед на захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей та є засобом стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків.
Відповідно до вимог пункту другого частини першої статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона (він) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у пп. 15, 16 постанови № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» (з послідуючими змінами) позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Суд встановив, що сторони по справі є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , серії НОМЕР_4 .
Так недогляд та відсутність за дітьми контролю є наслідком того, що син сторін ОСОБА_5 , який навчається у 10 класі Борозенського ОЗПЗСО, прагнення вчитися не проявляє, має невиразне мовлення, на уроках пасивний, неорганізований. Як зазначено у характеристиці класного керівника.
Однією з причин небажання вчитися є постійний догляд та виховання молодшого сина ОСОБА_6 , який навчається у 4 класі.
Особливого інтересу до навчання не проявляє і ОСОБА_6 , він має потребу у повторенні вказівок, у постійній допомозі дорослого. На рівень успішності ОСОБА_6 впливає те, що він не відвідує уроки. Домашні завдання не виконує. Зі характеристики класного керівника також вбачається, що батьки не приділяють належної уваги вихованню сину. Тому він часто почуває себе ображеним і дати належну оцінку своїм словам та вчинкам не може. Відповідач постійно перебуває у стані алкогольного сп`яніння, залишає вдома дітей самих та не з`являється у будинку декілька днів підряд. Крім цього вона не реагує на профілактичні заходи зі сторони служби у справах дітей Борозенської сільської ради та працівників поліції. Це підтверджується тим, що відповідачка неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за ст.184 КУпАП - ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, а саме: постановою від 25.08.2023 року, справа № 650/717/23 є винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого частиною першою статті 184 КУпАП і на неї слід накласти адміністративне стягнення у виді попередження; постановою від 15.01.2024 року, справа № 650/3157/23 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого частиною другою статті 184 КУпАП і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн; Постановою від 05.02.2024 року, справа № 3/650/247/24, визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого частиною другою статті 184 КУпАП і наклад ено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. Службою у справах дітей виконавчого комітету Борозенгської сільської ради було проведено обстеження умов проживання дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 . Під час обстеження встановлено, що у будинку чисто, свіжо приготовленої їжі немає. Під час обстеження ОСОБА_7 була в нетверезому стані. Спілкуватись з представниками органу опіки та піклування та надавати пояснення відмовилась. Зі слів дітей було встановлено, що вона часто буває у стані алкогольного сп`яніння, не ночує вдома, покидає дітей,-їжу не готує, діти харчуються їжею швидкого приготування.
Про безвідповідальне ставлення до свої батьківських обов`язків ОСОБА_2 вбачається також із характеристики, наданої Борозенською сільською радою від 22.04.2024. Крім цього підтверджено, що Службою у справах дітей виконавчого комітету Борозенської сільської ради та КУ «Центр надання соціальних послуг» виконавчого комітету Борозенської сільської ради та представниками ГО «Посмішка ЮА» проводилась робота з ОСОБА_2 щодо подолання складних, життєвих обставин в її родині, але безрезультатно. На зауваження, зокрема і щодо попередження про притягнення до відповідальності за невиконання батьківських обов`язків щодо виховання дітей, вона не реагує, відповідні висновки не робить, намагань виправити ситуацію немає. Враховуючи підтверджені вищевикладені факти, заслухавши думку дітей, які мають прихильність до батька та хочуть, щоб він займався їх вихованням, встановивши, що ОСОБА_2 не виконує обов`язки по вихованню дітей, що може вплинути на їх фізичний, духовний і моральний розвиток, орган опіки та піклування дійшов висновку про доцільність позбавлення батьківських прав громадянки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно її дітей ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 . Наразі позивач з 28.02.2022 року перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_5 , що підтверджується довідкою форми 5 від 05.12.2023 року. Він постійно спілкується з своїми дітьми. Таким чином, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності суд дійшов висновку, що відповідач свідомо нехтує своїми обов`язками щодо виховання дітей, а отже у суду є підстави для застосування крайнього заходу впливу до відповідача у виді позбавлення її батьківських прав, що також обумовлюється необхідністю захисту інтересів дітей. Суд встановив, що відповідач знає про обов`язки у відношенні до дітей, однак вона не вживає жодних заходів з їх реалізації. Вона не намагається спілкуватися з дітьми, що може свідчити лише про свідоме ухилення особи від виконання її батьківських обов`язків. Кожна дитина має право на захист своїх цивільних прав, а цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності та диспозитивності. Суд оцінює доводи обох сторін та ухвалює рішення на підставі встановлених обставин на підставі належних, допустимих, достатніх і достовірних доказах. ЦПК України також передбачена можливість здійснення заочного розгляду справи, чим законодавець забезпечив можливість захисту інтересів особи у випадку неможливості заслухати позицію відповідача та оцінити його доводи.
Суд вважає, що органом опіки та піклування зібрано достатньо доказів, що свідчать про наявність ознак ухилення відповідача від виконання ним своїх батьківських обов`язків.
Крім того, при вирішенні спору судом враховано, що визначений спосіб захисту передбачений законодавцем в першу чергу не з метою впливу на неправомірну поведінку матері, яка ухиляється від виконання батьківських обов`язків, а з метою захисту інтересів дітей, тобто при такому вирішенні спору також буде досягнуто справедливий баланс інтересів як дітей, в інтересах яких звернувся позивач, які не отримують виховання та допомоги від матері, яка ухиляється від виховання дітей, а отже не виконує свої батьківські обов`язки.
Також, згідно з частиною третьою статті 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 209, 259, 263 - 265, 280 - 289 ЦПК України та вищенаведеними положеннями законодавства, Великоолександрівський районний суд Херсонської області,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа Служба у справах дітей Борозенської сільської ради Бериславського району Херсонської області позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 . Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_6 АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_1 , аліменти на утримання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 04 червня 2024 року і до повноліття кожної дитини.
Заочне рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку передбаченого для подання позивачем апеляційної скарги з дня його проголошення, якщо апеляційну скаргу не було подано, або після розгляду справи апеляційним судом за апеляційною скаргою, якщо його не скасовано.
Апеляційне оскарження заочного рішення суду здійснюється шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного.
При цьому заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом десяти днів з дня отримання копії даного рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене у загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Суддя:
Суд | Великоолександрівський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122676427 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Сікора О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні