Рішення
від 30.10.2024 по справі 904/3852/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.10.2024м. ДніпроСправа № 904/3852/24За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Технопідйом", м. Харків

до Акціонерного товариства "Дніпроважмаш", м. Дніпро

про стягнення 92 506,53грн

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Без виклику (повідомлення) учасників

С У Т Ь С П О Р У:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Технопідйом" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом про стягнення з Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" заборгованості у розмірі 92 506,53грн, з яких:

- основний борг у розмірі 85560,00грн;

- пеня у розмірі 5129,53грн;

- 3 % річних у розмірі 589,40грн;

- втрати від інфляції у розмірі 1227,60грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди обладнання №REN/ZHS-0267 від 09 березня 2023 року в частині повної та своєчасної оплати за надані послуги.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.08.2024 справу №904/3852/24 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.09.2024 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Відповідач правом на подання відзиву на позов з викладенням письмових пояснень у межах визначеного законом і судом строків не скористався, клопотань про необхідність витребування доказів чи прийняття від нього додаткових доказів не заявляв, як не заявляв і про бажання надати власні пояснення по суті спору.

Ухвалу суду від 04.09.2024 в електронному вигляді доставлено до електронного кабінету відповідача 04.09.2024 (о 23:21год), що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 48).

Пунктом 2 частини шостої ст. 242 ГПК України встановлено, що днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Відтак, відповідач мав право подати відзив на позовну заяву не пізніше 20.09.2024. У встановлений законом та ухвалою суду строк відповідач відзиву на позов не надав.

Отже, судом були вчинені всі передбачені законом заходи для належного повідомлення відповідача про розгляд справи.

Згідно з частиною дев`ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення підписано без його проголошення.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

09 березня 2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Технопідйом" (орендодавець, позивач) та Акціонерним товариством "Дніпроважмаш" (орендар, відповідач) укладено договір оренди обладнання №REN/ZHS - 0267 (а.с. 4-7).

За умовами пункту 1.1 договору орендодавець передає, орендар приймає в тимчасове оплатне користування, будівельне та інше обладнання, яке є об`єктом власності орендодавця. Орендар використовує отримане за цим договором обладнання у власній господарській діяльності дотримуючись вимог законодавства України та положень цього договору.

Найменування обладнання, яке передається орендарю за цим договором, його комплектність, технічні характеристики (ціна оренди (орендна плата), строк оренди обладнання) зазначаються в Протоколі погодження істотних умов договору оренди (додаток №1 до цього договору), який є невід`ємним додатком до цього договору. Акт прийому-передачі підписується сторонами цього договору та є документом, який свідчить про факт і дату передачі обладнання орендарю, відновну вартість переданого в оренду обладнання (п. 1.2 договору).

За цим договором орендар має право отримати за згодою орендодавця одну, або декілька одиниць обладнання протягом строку дії договору. У зв`язку з наведеним, дата підписання договору та дата підписання додатку №1 до цього договору та акту прийому-передачі на кожну одиницю обладнання можуть не співпадати (п. 3.1. договору).

За пунктом 3.1 договору орендодавець передає орендарю обладнання на своєму складі в технічно робочому (справному) стані, письмово попередивши про всі особливі властивості обладнання та проводить інструктаж з використання обладнання в роботі та правил безпеки при його застосуванні. Орендар (його належний представник) зобов`язаний у присутності орендодавця пересвідчитися у справності обладнання, яке передається йому в оренду, а також особливостях його роботи, та застосування, і після цього підписати акт прийому-передачі обладнання.

Орендар набуває право на отримання в оренду (фактичну передачу в його тимчасове володіння та користування) кожної одиниці обладнання, за умови попередньої оплати першого періоду розрахунків за оренду такого обладнання здійсненого в порядку п. 6.6 цього договору (п. 3.7 договору).

Початок перебігу строку оренди кожної одиниці обладнання, за який нараховується орендна плата, відраховується з дати підписання акту прийому-передачі такого обладнання (п. 4.1 договору).

Строк оренди обладнання за цим договором визначається в Протоколі погодження істотних умов договору оренди (додаток №1 до цього договору). Строк оренди обладнання обчислюється добами та місяцями (п. 4.2 договору).

Підтвердженням факту повернення орендованого майна орендодавцю є відповідним чином складений та підписаний Акт повернення обладнання. До підписання сторонами такого акту, обладнання вважається таким, що знаходиться в користуванні (п. 5.10 договору).

Згідно пункту 6.1 договору орендар сплачує орендну плату на поточний рахунок орендодавця за весь строк користування орендованим обладнанням починаючи з дати підписання акту прийому-передачі обладнання в оренду згідно п. 3.2 договору і закінчуючи датою підписання акту повернення обладнання орендодавцю згідно п. 5.10 договору.

Орендна плата нараховується за місяць оренди обладнання, узгодженому в протоколі погодження істотних умов договору оренди (додаток №1 до цього договору) (п. 6.2 договору).

Період розрахунків орендаря становить місяць, в якому здійснюється оренда обладнання. В кінці місяця сторони підписують акти, якими засвідчується факт здійснення (надання) оренди обладнання за вказаний період (п. 6.5 договору).

Орендар вносить орендну плату в наступному порядку:

- попередня оплата - в розмірі орендної плати за перший місяць оренди: після підписання цього договору і до фактичного отримання обладнання в оренду (п. 6.6.1);

- за другий та кожний наступний місяць оренди, орендна плата вноситься попередньо: в строк за 3 робочих дня до початку такого періоду оренди (п. 6.6.2);

- якщо орендар не вніс попередню плату за період розрахунків і продовжує користуватися обладнанням, він вважається таким, що прострочив (несвоєчасно оплатив) цей платіж. В такому випадку санкції за несвоєчасний розрахунок за договором нараховуються на орендаря з першого дня попередньо неоплаченого періоду розрахунків (п. 6.6.3);

- якщо орендар повертає обладнання раніше дати закінчення чергового періоду оренди, сторони діють в такому випадку а наступному порядку: орендар повертає обладнання на склад орендодавця у встановленому договором порядку, та сторони підписують акт повернення обладнання; сторони підписують акт виконаних робіт (наданих послуг), яким засвідчують кількість днів фактичного користування орендованим обладнанням орендарем у розрахунковому періоді, протягом якого повертається обладнання; за даними акту виконаний робіт (наданих послуг) орендар направляє орендодавцю лист з вказанням строку зайво передплаченого орендного користування обладнанням та сумою переплати по орендній платі. Цим же листом орендар повідомляє орендодавця - або про необхідність перерахування вказаної суми переплати на зазначений в листі рахунок, або про зарахування цієї суми переплати в оплату по інших об`єктах орендованого обладнання (п. 6.6.4).

Орендна плата вноситься орендарем в безготівковій формі на рахунок орендодавця на підставі та в розмірі згідно умов договору та Протоколу погодження істотних умов договору оренди (додаток №1 до цього договору). Виставлення рахунку орендодавцем та направлення акту виконаних робіт (послуг) для підписання орендарю здійснюється виключно для упорядкування бухгалтерського обліку сторін договору, орендар повинен самостійно сплатити орендну плату згідно умов (в строк) п.6.5 договору, інакше, орендар буде вважатися таким, що прострочив платіж (п. 6.7 договору).

Орендна плата вважається сплаченою орендарем з дня перерахування її на рахунок орендодавця. У всіх інших випадках орендна плата вважається несплаченою (п. 6.10 договору).

Орендодавець до 5-го числа кожного місяця, наступного за яким було надані послуги оренди, направляє Орендарю поштою чи кур`єром оригінал акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) в двох примірниках на адресу фактичного знаходження, вказану орендарем в реквізитах (п. 6.12 договору).

У випадку, якщо утворилася заборгованість орендаря за договором, її погашення при надходженні грошових коштів від орендаря на рахунок орендодавця зараховуються в наступному порядку: у першу чергу відшкодовуються витрати орендодавця, пов`язані з одержанням виконання; у другу чергу сплачуються проценти і неустойка; у третю чергу сплачується основна сума боргу (п. 6.14 договору).

За прострочення виконання будь яких грошових зобов`язань орендаря перед орендодавцем за цим договором, орендар зобов`язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на момент такого прострочення (п. 9.1.1 договору).

Згідно пунктів 15.1, 15.2 договору термін дії даного договору становить з дати його укладення до 31 грудня 2023 року. У разі, якщо за 30 календарних днів до дати закінчення строку дії договору жодна із сторін не повідомить письмо іншу сторону про намір припинити дію договору, договір вважається автоматично подовженим на новий календарний рік на таких же умовах.

Договір підписаний сторонами та скріплений печатками без зауважень та заперечень до нього.

За приписами статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

В матеріалах справи відсутні докази того, що спірний договір визнавався недійсним у судовому порядку.

09 березня 2023 року сторонами підписано Протокол погодження істотних умов договору оренди (додаток №1) до договору №REN/ZHS - 0267 від 09.03.2023 (а.с. 7 на звороті - 8).

Обладнання, що передається в оренду: генератор дизельний SDMO J88K VIN J88K14013456, 1 штука, ціна оренди одиниці обчислення 47 700грн/ 30 календарних днів при режимі роботи до 60 мотогодин / місяць, вартість кожної наступної мотогодини після 60ї становить 140грн / година, відновна вартість одиниці обладнання 1 049 400,00грн.

Орендодавець передає орендарю в тимчасове оплатне користування обладнання, зазначене в цьому Протоколі (надалі по тексту - обладнання) на термін 4 (чотири) місяці, з моменту початку оренди, вказаного в акті прийому-передачі техніки (п. 2 протоколу).

За домовленостей сторін обладнання повинно бути передано протягом 10 днів з дати перерахування передплати в розмірі місячної вартості першого місяця оренди від орендаря, та письмово повідомивши про дату і час надання транспорту для відвантаження обладнання. В разі прострочення передачі обладнання в оренду більше ніж на 5 календарних днів орендар може в односторонньому порядку відмовитись від оренди обладнання шляхом направлення відповідного листа орендодавцю по електронній та звичайній пошті. В такому випадку даний протокол вважається розірваним з дати, вказаної у повідомленні, але не раніше ніж через 2 дні з моменту відправлення орендарем повідомлення (п. 2 протоколу).

Орендар гарантує мінімальний строк оренди 4 (чотири) місяці. Сторони домовились, що в разі повернення обладнання раніше вказаного строку, орендар сплачує штраф в розмірі 100 (сто) % вартості оренди до кінцевої дати узгодженого терміну оренди (п. 3 протоколу).

Нарахування орендної плати відбувається за цінами, встановленими орендодавцем за місяць користування обладнанням та складає 47700,00 (сорок сім тисяч сімсот)грн 00коп. Остаточний розрахунок по орендній платі здійснюється за весь час фактичного користування обладнанням. При цьому ціна оренди за неповний місяць розраховується пропорційно кількості днів фактичного користування Обладнанням в цьому місяці (п. 5 протоколу).

У випадку, якщо курс євро у відношенні до курсу національної грошової одиниці, гривні, збільшиться більш ніж на 5(п`ять)%, орендодавець має право переглянути умови вартості оренди обладнання, пропорційно збільшення курсу євро, На момент укладення договору та протоколу, курс євро по відношенню до національної грошової одиниці гривні складає 39,01 (тридцять дев`ять) гривні 01 коп. Для цілей цього договору та протоколу, курс євро визначається за курсом НБУ на сайті http://www.bank.gov.ua (п. 6 протоколу).

Орендна плата включає в себе здійснення орендодавцем технічного обслуговування обладнання, заміну ним мастил та необхідних фільтрів, а також проведення ремонтних робіт, які необхідно робити в наслідок нормального зносу обладнання (п. 7 протоколу).

Місцезнаходження обладнання на момент передачі (склад орендодавця): м. Харків, вул. Червономаяцька, 16. Адреса для повернення обладнання з оренди (склад орендодавця): м. Харків, вул. Червономаяцька, 16. Місцезнаходження обладнання під час оренди: м. Дніпро, вул. Сухий Острів, 3 (п. 8-10 протоколу).

За Актом прийому-передачі техніки №АПТ-0323-0009 від 22.03.2023 орендодавцем було передано в оренду обладнання, а саме: генератор дизельний SDMO J88K VIN J88K14013456, 1 штука, вартість оренди за зміну 1 590,00грн (з ПДВ), дата початку оренду 23.03.2023, контрольна дата повернення 23.07.2023 (а.с. 10).

За Актом повернення техніки №АВТ 0423-0007 від 05.04.2023 орендарем повернуто орендоване обладнання. Напрацювання мотогодин 3 174, дата початку оренди 23.03.2023, дата закінчення оренди 01.04.2023, дата повернення з оренди 05.04.2023 (а.с. 10 на звороті).

31 березня 2023 року сторонами підписано Протокол погодження істотних умов договору оренди (додаток №2) до договору №REN/ZHS - 0267 від 31.03.2023 (а.с. 8 на звороті - 8).

Обладнання, що передається в оренду: генератор дизельний SDMO J165K VIN J165K13016418, 1 штука, ціна оренди одиниці обчислення 55 800,00грн / 30 календарних днів при режимі роботи до 60 мотогодин / місяць, вартість кожної наступної мотогодини після 60ї становить 190грн / година, відновна вартість одиниці обладнання 1 267 600,00грн.

Орендодавець передає орендарю в тимчасове оплатне користування обладнання, зазначене в цьому Протоколі (надалі по тексту - обладнання) на термін 4 (чотири) місяці, з моменту початку оренди, вказаного в акті прийому-передачі техніки (п. 2 протоколу).

За домовленостей сторін обладнання повинно бути передано протягом 10 днів з дати перерахування передплати в розмірі місячної вартості першого місяця оренди від орендаря, та письмово повідомивши про дату і час надання транспорту для відвантаження обладнання. В разі прострочення передачі обладнання в оренду більше ніж на 5 календарних днів орендар може в односторонньому порядку відмовитись від оренди обладнання шляхом направлення відповідного листа орендодавцю по електронній та звичайній пошті. В такому випадку даний протокол вважається розірваним з дати, вказаної у повідомленні, але не раніше ніж через 2 дні з моменту відправлення орендарем повідомлення. При цьому, орендодавець зобов`язаний повернути орендарю суму, внесену орендарем попередньо за оренду вказаного обладнання та сплатити штраф в розмірі 100% місячної вартості оренди (п. 2 протоколу).

Орендар гарантує мінімальний строк оренди 4 (чотири) місяці. Сторони домовились, що в разі повернення обладнання раніше вказаного строку, орендар сплачує штраф в розмірі 100 (сто) % вартості оренди до кінцевої дати узгодженого терміну оренди (п. 3 протоколу).

Нарахування орендної плати відбувається за цінами, встановленими орендодавцем за місяць користування обладнанням та складає 55800,00 (п`ятдесят п`ять тисяч вісімсот)грн 00коп. Остаточний розрахунок по орендній платі здійснюється за весь час фактичного користування обладнанням. При цьому ціна оренди за неповний місяць розраховується пропорційно кількості днів фактичного користування обладнанням в цьому місяці (п. 5 протоколу).

У випадку, якщо курс євро у відношенні до курсу національної грошової одиниці, гривні, збільшиться більш ніж на 5(п`ять)%, орендодавець має право переглянути умови вартості оренди обладнання, пропорційно збільшення курсу євро, На момент укладення договору та протоколу, курс євро по відношенню до національної грошової одиниці гривні складає 39,78 (тридцять дев`ять) гривні 78коп. Для цілей цього договору та протоколу, курс євро визначається за курсом НБУ на сайті http://www.bank.gov.ua (п. 6 протоколу).

Орендна плата включає в себе здійснення орендодавцем технічного обслуговування обладнання, заміну ним мастил та необхідних фільтрів, а також проведення ремонтних робіт, які необхідно робити в наслідок нормального зносу обладнання (п. 7 протоколу).

Місцезнаходження обладнання на момент передачі (склад орендодавця): м. Харків, вул. Червономаяцька, 16. Адреса для повернення обладнання з оренди (склад орендодавця): м. Харків, вул. Червономаяцька, 16. Місцезнаходження обладнання під час оренди: м. Дніпро, вул. Сухий острів, 3 (п. 8-10 протоколу).

За Актом прийому-передачі техніки №АПТ-0423-0005 від 05.04.2023 орендодавцем було передано в оренду обладнання, а саме: генератор дизельний SDMO J165K VIN J165K13016418, 1 штука, вартість оренди за зміну 1 860,00грн (з ПДВ), дата початку оренду 05.04.2023, контрольна дата повернення 04.08.2023 (а.с. 11).

За Актом повернення техніки №АВТ 00624-0006 від 19.06.2023 орендарем повернуто орендоване обладнання. Напрацювання мотогодин 3 257, дата початку оренди 05.04.2023, дата закінчення оренди 17.06.2024, дата повернення з оренди 19.06.2024 (а.с. 11 на звороті).

Сторонами складені Акти надання послуг на загальну суму 817 830,00грн:

№94 від 31.03.2023, оренда генератора SDMO J88K сер. J88K14013456, 9 змін, на суму 14 310,00грн;

№121 від 30.04.2023, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 26 змін, на суму 48 360,00грн;

№163 від 31.05.2023, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№195 від 30.06.2023, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№218 від 31.07.2023, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№247 від 31.08.2023, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№276 від 30.09.2023, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№326 від 31.10.2023, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№379 від 30.11.2023, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№435 від 31.12.2023, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№22 від 31.01.2024, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№48 від 29.02.2024, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№108 від 31.03.2024, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№159 від 30.04.2024, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№222 від 31.05.2024, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 30 змін, на суму 55 800,00грн;

№242 від 19.06.2024, оренда генератора SDMO J165K сер. J165K13016418, 16 змін, на суму 29760,00грн (а.с. 13 28).

Акти містять посилання на договір №REN/ZHS - 0267 від 09.03.2023, підписані та скріплені печатками підприємств (у тому числі електронними підписами). Замовник претензій по об`єму, якості та строкам виконання робіт (надання послуг) не має.

Позивач зазначає, що відповідачем частково здійснено оплату за оренду обладнання на суму 732 270,00грн (банківська виписка, а.с. 29). Залишок несплаченої суми становить 85 560,00грн (817 830,00грн 732 270,00грн), а саме: за актом №222 від 31.05.2024 у сумі 55 800,00грн та за актом №242 від 19.06.2024 у сумі 29760,00грн.

20.08.2024 позивачем на електронну адресу відповідача направлена претензія за вих. №20-08 з проханням сплатити грошові кошти у розмірі 85 560,00грн, яка залишена без відповіді та задоволення (а.с. 30, 31).

Позивач просить стягнути основний борг у розмірі 85 560грн, пеню у розмірі 5 129,53грн, 3% річних у розмірі 589,40грн та втрати від інфляції у розмірі 1 227,60грн, що і є причиною виникнення спору.

Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.

За змістом статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору (стаття 626 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною першою статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).

За своєю правовою природою укладений між сторонами договір є договором оренди.

Частинами першою та шостою статті 283 ГК України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 ЦК України).

Договір оренди є підставою виникнення права наймача (орендаря) користуватися орендованим майном упродовж строку його дії зі сплатою наймодавцю (орендодавцю) орендної плати, погодженої умовами договору.

Частиною першою статті 286 Господарського кодексу України передбачено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Як передбачено ч. 1, 3 та 5 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відносини, що виникли між сторонами по справі на підставі договору оренди, є господарськими зобов`язаннями і згідно з приписами статті 193 Господарського кодексу України, статей 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.

За умовами пункту 6.5 договору період розрахунків орендаря становить місяць, в якому здійснюється оренда обладнання. В кінці місяця сторони підписують акти, якими засвідчується факт здійснення (надання) оренди обладнання за вказаний період.

Пунктом 6.6.2 договору унормовано, що за другий та кожний наступний місяць оренди, орендна плата вноситься попередньо: в строк за 3 робочих дня до початку такого періоду оренди.

З огляду на положення спірного договору відповідач повинен був оплатити орендну плату, зокрема:

за травень 2024 року (акт №222 від 31.05.2024) не пізніше 25 квітня 2024 року, прострочка виконання настає з 26.04.2024;

за червень 2024 року (акт №242 від 19.06.2024) не пізніше 28 травня 2024 року, прострочка виконання настає з 29.05.2024.

Згідно зі ст. 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 Господарського процесуального кодексу України).

Будь-яких доказів своєчасної оплати заявленої позивачем до стягнення заборгованості у розмірі 85 560,00грн відповідачем відповідно до положень статей 13, 74 ГПК України під час розгляду справи не надано, а судом таких обставин не встановлено.

З огляду на викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості 85 560,00грн визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Порушенням зобов`язання, відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно зі статтями 216-217, 230-231 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання, шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (стаття 548 Цивільного кодексу України). Виконання зобов`язань може забезпечуватись згідно договору неустойкою (штрафом, пенею). Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми не своєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (стаття 549 Цивільного кодексу України).

Як зазначено в ч. 1 ст. 230 та ч. 6 ст. 231 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до частини другої ст. 343 ГК України та ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань", платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не перевищує подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період, за який сплачується пеня.

В пункті 9.1.1 договору визначено, що за прострочення виконання будь яких грошових зобов`язань орендаря перед орендодавцем за цим договором, орендар зобов`язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на момент такого прострочення.

Позивач нарахував та просить стягнути пеню у розмірі 5 129,53грн за загальний період з 31.05.2024 до 29.08.2024 (по кожному акту окремо) (а.с. 32).

Перевіркою наданого позивачем розрахунку пені встановлено, що пеня розрахована відповідно до умов п. 9.1.1 договору, не суперечить вимогам наведених вище положень діючого законодавства в частині її нарахування. Розрахунок є арифметично вірним.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З аналізу зазначеної норми випливає, що нарахування 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Вимагати сплати суми боргу, а також 3% річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу.

Позивачем заявлено до стягнення 3% річних у розмірі 589,40грн за період з 31.05.2024 до 29.08.2024 та інфляційні втрати за червень - липень 2024 року у розмірі 1 227,60грн (по кожному акту окремо) (а.с. 32).

Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку 3% річних та інфляційних втрат судом встановлено його арифметичну вірність (тобто помилок не виявлено).

Відповідно до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Пункт 3 частини 2 статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частинами 1, 3 статті 74, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Отже, обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам наявним в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Щодо розподілу витрат по сплаті судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", з урахуванням норм частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить 3028,00грн.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду:

- позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00грн) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

- позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір").

У Постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 916/228/22 зазначено про те, що особи, які після 04.10.2021 подають до суду документи в електронній формі з використанням системи "Електронний суд", мають правомірні очікування, що розмір судового збору, який підлягає сплаті ними, у такому разі буде розрахований із застосуванням понижуючого коефіцієнта, що прямо передбачено в Законі України "Про судовий збір" (п.8.23).

Ціна позову становить 92 506,53грн, отже, сума судового збору за подання даного позову через систему "Електронний суд" складала 2422,40грн (3028,00грн * 0,8).

Разом з тим, при зверненні до господарського суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3028,00грн, що підтверджується платіжною інструкцією №6128 від 29.08.2024. Зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України підтверджено випискою (а.с. 42, 45).

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Цією статтею унормовано підстави повернення судового збору, зокрема зазначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Таким чином, підлягає поверненню з державного бюджету сума 605,60грн (3028,00грн 2422,40грн), як надмірно сплачена позивачем при зверненні з позовом до суду.

Суд не вирішує питання повернення надмірно сплаченої суми судового збору під час прийняття рішення у справі, оскільки клопотання про повернення цієї суми з Державного бюджету не надходило.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача у сумі 2422,40грн.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Технопідйом" до Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" про стягнення 92 506,53грн - задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" (ідентифікаційний код 00168076; вул. Сухий Острів, буд. 3, м. Дніпро, 49000) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Технопідйом" (ідентифікаційний код 37094529; вул. Червономаяцька, 16, м. Харків, 61052) основний борг у розмірі 85 560,00грн (вісімдесят п`ять тисяч п`ятсот шістдесят гривень 00 коп.), пеню у розмірі 5129,53грн (п`ять тисяч сто двадцять дев`ять гривень 53коп.), 3% річних у розмірі 589,40грн (п`ятсот вісімдесят дев`ять гривень 40коп.), втрати від інфляції у розмірі 1227,60грн (одна тисяча двісті двадцять сім гривень 60коп.) та витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 2422,40грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40коп.), видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення підписано 30.10.2024

Суддя Н.М. Євстигнеєва

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення30.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122677362
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —904/3852/24

Рішення від 30.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 04.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні