ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=================================================================
УХВАЛА
28 жовтня 2024 року м. Миколаїв Справа № 915/1305/24
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Ільєвої Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви (вх. № 12860/24 від 23.10.2024) Товариства з обмеженою відповідальністю Inter Cars Ukraine (29025, м. Хмельницький, вул. Шухевича Романа, 8/9; e-mail: lawyer.psv@gmail.com; код ЄДРПОУ 30865632) до фізичної особи підприємця Русол Олени Олександрівни ( АДРЕСА_1 ; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості в загальній сумі 718290,99 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Inter Cars Ukraine звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до фізичної особи підприємця Русол Олени Олександрівни про стягнення заборгованості в загальній сумі 718290,99 грн., в т.ч. 652427,76 грн. основного боргу, 19307,10 грн. 15% річних, 33850,90 грн. пеня, 12705,23 грн. інфляційні збитки.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем прийнятих на себе зобов`язань за договором № U32199 від 09.02.2024 на поставку автомобільних товарів в частині повної та своєчасної оплати за поставлені товари.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Згідно з ч. 5 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Господарського процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Також частиною 1 та 3 статті 56 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Вказану позовну заяву від імені ТОВ Inter Cars Ukraine підписано представником Петренко С.В. та подано через підсистему Електронний суд. При цьому на підтвердження повноважень вказаного представника до позову надано ордер про надання правничої допомоги серії АІ № 1729617.
Відповідно до ч. 4 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів, зокрема ордером, виданим відповідно до Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність.
Статтею 20 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність встановлено, що під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правничої допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правничої допомоги, зокрема представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.
Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правничої допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правничої допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правничої допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги (ст. 26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність).
Поняття ордеру закріплено у ч. 2 ст. 26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність, відповідно до якої це письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Рада адвокатів України рішенням від 12.04.2019 № 41 затвердила Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції.
Пунктом 4 Положення передбачено, що ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Пунктом 9 Положення передбачено, що ордер, що видається адвокатом, який здійснює свою діяльність індивідуально, підписується адвокатом та посвідчується печаткою адвоката (за її наявності).
Змістом пункту 11 Положення встановлено, що ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.
Пунктом 12 Положення передбачено перелік реквізитів, які має містити ордер на надання правничої (правової) допомоги.
Згідно зі змістом пункту 12.10 Положення ордер має містити підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі Адвокат).
Так, в даному випадку позов подано через підсистему Електронний суд ЄСІТС представником позивача - адвокатом Петренко С.В., яка здійснює адвокатську діяльністю індивідуально. Отже, обов`язковим реквізитом ордеру, є власноручний підпис адвоката (у графі Адвокат).
Проте, долучений представником позивача ордер серії АІ № 1729617 не містить підпису адвоката Петренко С.В.
Суд зауважує, що згенерований через Особистий кабінет адвоката на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України ордер має містити обов`язкові реквізити визначені Положенням № 41. У випадку автоматичного незаповнення при генерації деяких реквізитів, такі заповнюються адвокатом самостійно. Поданий представником позивача ордер був сформований в особистому кабінеті адвоката. Водночас в особистому кабінеті генерується лише бланк ордера, затвердженої типової форми, однак графа Адвокат заповнюється адвокатом самостійно шляхом накладення власноручного підпису.
З огляду на те, що у вказаному ордері відсутній такий обов`язковий реквізит як підпис адвоката та, беручи до уваги наведені вище норми, суд дійшов висновку, що наданий представником позивача ордер не може вважатися юридично значимим документом для цілей підтвердження повноважень адвоката на представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю Inter Cars Ukraine в Господарському суді Миколаївської області.
При цьому, скріплення документа електронним цифровим підписом, зокрема скріплення електронним цифровим підписом скан-копії ордеру про надання правничої (правової) допомоги, а також подача документа із додаванням до останнього не підписаної скан-копії ордеру не підтверджує дотримання форми документа, що підтверджує право на здійснення представництва інтересів особи, зокрема, на підписання документа, як того вимагають норми Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність та Положення № 41.
Зазначений висновок викладено у постановах Верховного Суду від 09 березня 2023 року у справі № 466/893/22 (провадження № К/990/33704/22) та від 07 грудня 2023 року у справі № 466/862/22 (провадження № К/990/33718/22).
Таким чином, вказане свідчить, що позов від імені ТОВ Inter Cars Ukraine підписано особою Петренко С.В., у якої відсутні належні повноваження представляти інтереси вказаного Товариства.
Згідно приписів п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Враховуючи те, що позовна заява ТОВ Inter Cars Ukraine підписано особою, яка не має права її підписувати, вказана позовна заява до фізичної особи підприємця Русол Олени Олександрівни про стягнення заборгованості в загальній сумі 718290,99 грн. підлягає поверненню заявнику.
Також суд звертає увагу позивача на те, що у даному випадку права позивача не порушуються, оскільки згідно частини восьмої статті 174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з окремими позовами до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків, а саме після роз`єднання позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
Повернути позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Inter Cars Ukraine до фізичної особи підприємця Русол Олени Олександрівни про стягнення заборгованості в загальній сумі 718290,99 грн.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її постановлення.
Суддя Л.М. Ільєва
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122678904 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Ільєва Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні