Рішення
від 28.10.2024 по справі 160/22231/24
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2024 року Справа № 160/22231/24 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРемез К.І. за участі секретаря судового засіданняАнтонової А.Ю. за участі: Представника позивача Кравцова В.В. Представник відповідача не з`явився розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський трубний завод «СЛАВСАНТ» про стягнення податкового боргу

УСТАНОВИВ:

16.08.2024 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський трубний завод «СЛАВСАНТ» з вимогами про надання дозволу на погашення суми боргу у розмірі 1 113 125,88 грн за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський трубний завод «СЛАВСАНТ» (код 35984501), що перебуває у податковій заставі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не погашає податковий борг; відповідач не має грошових коштів на розрахункових рахунках у банківських установах; майно відповідача описано у податкову заставу.

Ухвалою суду від 19.08.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 09.09.2024 о 14 годин 30 хвилин.

09.09.2024 підготовче судове засідання відкладено через неявку відповідача на 30.09.2024 о 13 годин 00 хвилин.

30.09.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.10.2024 о15 годин 30 хвилин. Відповідач не з`явився.

07.10.2024 розгляд справи знято з розгляду у зв`язку з перебуванням судді Ремез К.І. у відпустці, розгляд справи перенесено на 14.10.2024 о 09 годин 30 хвилин.

14.10.2024 розгляд справи перенесено на 28.10.2024 09 годин 30 хвилин через неявку відповідача.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги.

Відповідач у судові засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив; про час та місце розгляду справи повідомлений належним чиним.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив наступне.

Відповідач має податковий борг у розмірі 1 113 125,88 грн, що підтверджується довідкою про виникнення заборгованості, що міститься у матеріалах справи.

Також у матеріалах справи є постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2016 у справі № 804/8212/16 про стягнення з відповідача податкового боргу у розмірі 537120,90 грн та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 у справі № 160/14035/20 про стягнення з відповідача податкового 602 663,88 грн. Вказані судові рішення набрали законної сили.

Позивач виставляв та направляв до банківських установ, у яких відкриті рахунки у відповідача, платіжні інструкції, копії яких містяться у матеріалах справи, які повернуті банківськими установами без виконання через відсутність грошових коштів на рахунках у відповідача.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийняло рішення 05.09.2016 № 17313/10/04-10-17-35984501 про опис майна у податкову заставу.

11.10.2016 складено акт № 42/10/04-10-17-35984501 опису майна у податкову заставу, який міститься у матеріалах справи.

Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження від 18.10.2016 та витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень нерухомого майна, все нерухоме та рухоме майно відповідача перебуває у податковій заставі.

Податковий кодекс України(далі -ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно підпункту14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Норми підпункту14.1.137 пункту 14.1 статті 14 ПК Українивстановлюють, що орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Підпунктом14.1.155 пункту 14.1 статті 14 ПК Українивизначено, що податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов`язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов`язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.

Приписами підпункту14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК Українипередбачено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу, про що зазначено у пункті88.1 статті 88 Податкового кодексу України.

Згідно пункту 88.2 вказаної статті, право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

При цьому, відповідно до пункту89.1 статті 89 Податкового кодексу України, встановлено, що право податкової застави виникає

89.1.1. у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

89.1.2. у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу;

89.1.3. у випадку, визначеному в пункті100.11 статті 100цьогоКодексу, - з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань.

Пунктом89.2 статті 89 Податкового кодексу Українивстановлено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Порядок продажу майна, що перебуває у податковій заставі, врегульовано положеннямистатті 95 ПК України.

Пунктом95.1 статті 95 ПК Українивизначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Нормами пункту95.3 статті 95 ПК Українивизначено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно п.95.5 ст. 95 ПК Україниу разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов`язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків/електронних гаманців такого платника у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов`язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов`язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість. У разі наявності непогашеного зобов`язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, ця норма застосовується в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов`язання держави.

У таких випадках:

рішення про стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців такого платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов`язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи;

рішення про стягнення готівкових коштів вручається такому платнику податків і є підставою для стягнення.

Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно правової позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 28.03.2023 року у справі № 440/11471/21, дослідження вказаних норм дає підстави для висновку, що податковий борг платника податків може бути погашений за рахунок будь-якого майна такого платника, переданого у податкову заставу, при цьому рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі приймається на підставі рішення суду. Тобто, обов`язковими умовами, наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду із даним позовом є:

наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов`язкових платежів);

сума заборгованості платника податків на момент звернення контролюючого органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку;

відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків;

наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.

Сукупність вказаних обставин наділяє контролюючий орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

Оскільки всі вказані вище обставини встановленні у даній справі, то позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати з відповідача не стягуються у відповідності до вимогст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 132, 134, 143, 241-246, 252, 255 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код 44118658, 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський трубний завод «СЛАВСАНТ» (код 35984501, 49000, м. Дніпро, вул. Героїв рятувальників, буд. 8) про стягнення податкового боргу- задовольнити.

Надати дозвіл на погашення суми боргу у розмірі 1 113 125,88 грн за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський трубний завод «СЛАВСАНТ» (код 35984501), що перебуває у податковій заставі.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 30 жовтня 2024 року.

Суддя К.І. Ремез

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122680386
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них

Судовий реєстр по справі —160/22231/24

Рішення від 28.10.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Ремез Катерина Ігорівна

Рішення від 28.10.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Ремез Катерина Ігорівна

Ухвала від 19.08.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Ремез Катерина Ігорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні