Рішення
від 31.10.2024 по справі 738/1940/24
МЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 738/1940/24

№ провадження 2/738/549/2024

Рішення

іменем України

31 жовтня 2024 року місто Мена Чернігівської області

Менський районний суд Чеpнiгiвської областi в складi головуючого суддi Парфененко О. Я., з участю секретаря судового засідання Зубкович Н. Ф., pозглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi цивільну спpаву за позовом Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії,

встановив:

1.Стислий виклад позиції позивача, заперечень відповідача.

20 серпня 2024 року АТ «Чернігівобленерго» в особі відокремленого підрозділу Корюківський район електричних мереж звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Позов мотивований тим, що 23 січня 2013 року між ПАТ «Чернігівобленерго» та ОСОБА_1 був укладений договір про користування електричною енергією № 1216. 28 лютого 2024 року при перевірці дотримання ПРРЕЕ по АДРЕСА_1 було виявлено порушення - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку. Точка підключення знаходиться на проміжку між ізолятором та лічильником під стріхою будинку (під шифером). Самовільне підключення виконано відкритим типом прокладання, електрична енергія споживалась, але електролічильником не враховувалась. На підставі виявленого порушення в присутності відповідача був складений акт про порушення № 000347 від 28 лютого 2024 року та відключено будинок від споживання електричної енергії на опорі. У зв`язку з неявкою відповідача на засідання комісії, Протокол № 93 від 18 квітня 2024 року з розрахунком та рахунком на оплату суми 16587,26 грн було направлено відповідачу 23 квітня 2024 року. Станом на момент подання позову до суду борг відповідач не сплатив. Позивач, посилаючись на статті 15, 16, 22, 526, 610, 1166 ЦК України, статті 4, 28, 141, 175-177 ЦПК України, статті 58, 77 ЗУ «Про ринок електричної енергії», пункти 4.35, 5.1.1, 5.5.5, 8.2.7 «Правил роздрібного ринку електричної енергії», просить стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «Чернігівобленерго» вартість необлікованої електричної енергії в сумі 16 587,26 грн та судовий збір в сумі 3 028,00 грн.

2.Позиції учасників справи під час розгляду справи по суті.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.

Відповідач у судове засідання не з`явився, був викликаний в судове засідання через оголошення, розміщене на офіційній сторінці веб-порталу Судової влади України.

3.Фактичні обставинисправи,встановлені судом.

Суд встановив, що 23 січня 2013 року між ПАТ «Чернігівобленерго» та ОСОБА_1 укладений Договір про користування електричною енергією АДРЕСА_2 (арк. с. 13-14). Відповідно до умов вказаного договору Енергопостачальник бере на себе зобов`язання надійно постачати на об`єкт за вказаною адресою електричну енергію у необхідних йому обсягах з гарантованим рівнем надійності, безпеки і якості, а споживач зобов`язується оплачувати одержану електричну енергію за обумовленими тарифами (цінами) у терміни, передбачені договором. Відповідно до пункту 19 вказаного договору споживач несе відповідальність, зокрема за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.

З акту про порушення № 000347 від 28 лютого 2024 року вбачається, що споживач ОСОБА_1 при користуванні електричною енергією по АДРЕСА_1 допустив порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи, з порушенням схеми обліку. Точка підключення знаходиться на проміжку між ізолятором та лічильником під стріхою будинку (під шифером). Самовільне підключення виконано відкритим типом прокладання, електрична енергія споживалась, але електролічильником не враховується. Вказаний факт порушення також підтверджуються доданою до вказаного акту порушення схемою електропостачання споживача та фотокартками (арк. с. 6-8, 11-12).

01 березня 2024 року ПАТ «Чернігівобленерго» направив ОСОБА_1 копію акта про порушення (арк. с. 8-9).

Згідно із нарядом № 320 від 28 лютого 2024 року, проведене відключення на опорі будинку по АДРЕСА_1 , абонент ОСОБА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 (арк. с. 10).

Відповідно до Протоколу № 93 від 18 квітня 2024 року засідання комісії ВП Корюківський РЕМ ПАТ «Чернігівобленерго» по розгляду акту про порушення Правил користування електричною енергією, споживач ОСОБА_1 на засідання комісії не з`явився, розглянуто акт про порушення № 000347 від 28 лютого 2024 року та прийнято рішення провести нарахування та вартості електричної енергії необлікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією (арк. с. 15).

Згідно з розрахунком обсягу та вартості необлікованої електроенергії по Акту про порушення № 000347 від 28 лютого 2024 року сума завданих збитків за період з 05 лютого 2024 року до 28 лютого 2024 року (24 дні) складає 16 587,26 грн. (арк. с. 18).

Розрахунок завданих збитків був направлений рекомендованим повідомленням за місцем проживання відповідача 22 квітня 2024 року (арк. с. 16-18).

18 липня 2024 року відповідачу направлена претензія (вимога) щодо добровільної оплати коштів за необліковану електричну енергію в сумі 16587,26 грн (арк. с. 24-25).

Відповідач добровільно не відшкодував завдані позивачу збитки у сумі 16 687,26 грн.

4.Мотиви, з яких суд виходить при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керується.

Відповідно до положення статті 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином і відповідно до умов договору.

Відповідно до положень статей 610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання ( неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема і відшкодування збитків.

Згідно з частиною 1, пунктом 4 частини другої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушенням на ринку електричної енергії є зокрема крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до положень пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року (із змінами та доповненнями), споживач електричної енергії зобов`язаний зокрема: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів), здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів, забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України, не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Відповідно до пункту 8.2.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення.

Відповідно до пункту 8.2.6. Правил роздрібного ринку електричної енергії, акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушень, зазначених упункті 8.4.2глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пунктиглави 8.4цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно допункту 8.2.7.Правил роздрібногоринку електричноїенергії,кошти занеобліковану електричнуенергію тасуми збитківперераховуються споживачемна поточнийрахунок операторасистеми. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Відповідно допідпункту 2пункту 8.4.8.Правил роздрібногоринку електричноїенергії, кількістьднів,протягом якихспоживання електричноїенергії здійснювалосяз порушеннямвимог цихПравил,визначається виходячиз кількостіробочих днівелектроустановки споживача(крімвипадків фіксаціїзасобами комерційногоабо технічногообліку кількостіднів,протягом якихспоживання електричноїенергії здійснювалосяз порушеннямвимог цихПравил), якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Враховуючи доведеність фактів допущення відповідачем порушення та несплати розміру збитків, відсутність доказів щодо їх спростування, суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги, стягнути з відповідача на користь позивача вартість необлікованої електричної енергії в сумі 16 587,26 грн та 3 028,00 грн у відшкодування судових витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 526, 610, 611 Цивільного кодексу України, статтями 263-265 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» 16 587,26 грн вартості необлікованої електричної енергії та 3 028,00 грн у відшкодування судових витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору, які перераховувати на поточний рахунок НОМЕР_2 в АБ «»УКРГАЗБАНК, МФО 320478, код ЄДРПОУ 14254655.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсяпротягом тридцятиднів здня йогопроголошення до Чернігівського апеляційного суду.

Позивач:Акціонерне товариство«Чернігівобленерго»,місцезнаходження містоЧернігів,вулиця Гонча,40, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 22815333; відокремлений підрозділ Корюківський район електричних мереж, місцезнаходження місто Корюківка, вулиця Г. Костюк, 41 Чернігівської області.

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 .

Суддя О.Я. Парфененко

СудМенський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення31.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122689829
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —738/1940/24

Рішення від 31.10.2024

Цивільне

Менський районний суд Чернігівської області

Парфененко О. Я.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Менський районний суд Чернігівської області

Парфененко О. Я.

Ухвала від 25.09.2024

Цивільне

Менський районний суд Чернігівської області

Парфененко О. Я.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Менський районний суд Чернігівської області

Парфененко О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні