Рішення
від 29.10.2024 по справі 272/692/24
АНДРУШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 272/692/24

Провадження № 2/272/390/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 року

Андрушівський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді - Карповця В.В.

за участю секретаря судового засідання - Степанчук Т.В.

розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Андрушівка цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Андрушівської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: служба у справах дітей Андрушівської міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на дитину, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду із позовом про позбавлення відповідачку батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнення аліментів.

В обгурнтування позовних вимог представник позивача зазначив, що з 10.06.2016 року на обліку служби у справах дітей Андрушівської міської ради перебуває дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як така, що перебуває в складних життєвих обставинах, оскільки відповідачка не належним чином виконує свої батьківські обов`язки. Батькодитини ОСОБА_3 , помер.

Відповідачка свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, оскільки за 8 років перебування дитини на обліку служби у справах дітей Андрушівської міської ради позитивних змін в даній сім`ї не відбулось. Спеціалістами служби неодноразово проводилися профілактичні бесіди з відповідачкою під час планових виїздів та за потребою, здійснювались попередження про адміністративну відповідальність, проводилась роз`яснювальна робота щодо забезпечення фізичного і розумового розвитку дитини, навчання, повноцінного харчування, медичного догляду, лікування, надання дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей. Проте мати свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків. Дане питання неодноразово розглядалось на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини.

З 08.04.2021 року родина відповідачки перебуває на обліку сімей, що опинились в складних життєвих обставинах «Центру надання соціальних послуг Андрушівської міської ради». Фахівцями соціальної роботи систематично проводились профілактичні бесіди з ОСОБА_1 , щодо вживання алкогольних напоїв, належного виховання та догляду за дитиною. ОСОБА_1 неодноразово було повідомлено про відповідальність за неналежне виховання дитини та догляд за нею. Проте мати не займається лікуванням хлопчика та агресивно реагує на візити і зауваження фахівців Центру.

Відповідачка систематично і навмисно ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків. Не працює, зловживає алкоголем, веде асоціальний спосіб життя, вихованням та доглядом дитини не займається. Постійно змінює місце проживання та співмешканців.

Враховуючи викладене представник позивача просить позбавити відповідачку батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнути із неї аліменти на їх утримання малолітньої дитини ОСОБА_2 на користь особи або закладу, де буде перебувати дитина в розмірі 1/4 частки з усіх видів її заробітку (доходу) але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно починаючи з дня пред`явлення заяви до суду і до досягнення дитиною повноліття.

Представник позивача в підготовче судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує повіністю.

Відповідачка в підготовчому судовому засідання позовні вимоги визнала повністю, не заперечувала щодо задоволення позову.

Представник третьої особи в підготовче судове засідання не з`явився, надіслав заяву про зозгляд справи у їх відсутність, щодо задоволення позову не заперечує.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Вказані обставини визнані відповідачем, та вважаються судом доведеними в порядку ч.1 ст.82 ЦПК України.

Суд, дослідивши наявні у справі документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 є матір`ю, а ОСОБА_3 є батьком малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження Серії НОМЕР_1 (а.с.25).

Батько ОСОБА_2 ОСОБА_3 помер.

Згідно висновку оцінки потреб сім`ї ОСОБА_1 , які наданого КУ «Центр надання соціальних послуг Андрушівської міської ради» вона зловживає алкоголем, не займається вихованням та здоров`ям дитини, має низький батьківський потенціал, не справляється зі своїми батьківськими обов`язками (а.с.16-17).

Згідно характеристики Бровківського ліцею ОСОБА_2 має гарні здібності, проте через сімейні обставини вони не розвиваються. Мати, ОСОБА_1 , не приділяє належної уваги навчанню та вихованню дитини, не створює необхідні умови під час дистанційного навчання, оскільки дитина немає засобів зв`язку. Житлово-побутові умови не відповідають нормі. Дитина часто приходить до школи голодна. Мама вживає спиртні напої, не контролює місце перебування дитини та не займається його лікуванням (а.с.24).

Висновком органу опіки та піклування від 27.05.2024 р. № 05-19/1227, з метою захисту прав та інтересів дитини, встановлено визнати за доцільне позбавити батьківських прав громадянки ОСОБА_1 відносно малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.19 - 20).

Рішенням виконавчого комітету Андрушівської міської ради № 159 «Про затвердження висновку органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав громадянки ОСОБА_1 » прийнято висновок органу опіки та піклування від 27.05.2024 р. № 05-19/1227 (а.с.13).

Згідно акту обстеження житлово-побутових умов від 29.04.2024 р. встановлено, що умови проживання незадовільні: в будинку брудно, ззовні та кімнати всередині потребують капітального ремонту, продукти харчування в мінімальній кількості (а.с.14).

Відповідно до довідки - характеристики ОСОБА_1 наданий час веде неупорядкований спосіб життя, постійно змінює місце проживання, не працює, на вихованні дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дитина з інвалідністю, яка потребує періодичного обстеження та лікування. ОСОБА_4 не виконує належним чином батьківські обов`язки щодо виховання та нагляду за дитиною, яка часто залишається без догляду матері, не забезпечує вчасного та належного лікування, на зауваження щодо виправлення ситуації по відношенню до сина не реагує (а.с.22).

Згідно повідомлення КУ «Центр надання соціальних послуг Андрушівської міської ради» з ОСОБА_1 фахівці соціальної роботи систематично проводять профілактичні бесіди, щодо вживання алкогольних напоїв та належногого виховання за дитиною. 12.06.2024 фахівцями із соціальної роботи, було здійснено черговий візит в сім`ю ОСОБА_1 та виявилось до її син ОСОБА_2 проживає не з матір`ю, а зі своєю старшою сестрою і його вихованням та лікуванням займається вона (а.с.23).

Відповідачка злісно ухиляється від виконання батьківських обов`язків, вихованням та доглядом сина не займається, зловживає спиртними напоями, постійного місця роботи не має,

За змістом ст. 164 Сімейного Кодексу України підставами для позбавлення батьківських прав батьків є: якщо мати, батько не забрали дитину з полового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Представник позивача мотивує свої вимоги тим, що відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, виховання та утримання дитини.

Статтею 165 СК України встановлено, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Пленум Верховного Суду України в п. п. 15, 16 постанови №3 від 30.03.2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснив, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Хронічний алкоголізм батьків і захворювання їх на наркоманію мають бути підтверджені відповідними медичними висновками.

Згідно вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене суд задовольняє позов про позбавлення батьківських прав та стягує з відповідачки аліменти.

Позивачем при подачі позовної заяви не був сплачений судовий збір відповідно до п.14 ч.2.ст. 3 та п.3 ст.5 Закону України «Про судовий збір», оскільки судовий збір за заявою про захист прав малолітніх або неповнолітніх осіб, а також у справах про стягнення аліментів не справляється, тому суд стягує судови збір на користь держави із відповідачки.

Керуючись ст. ст. 164, 165 СК України, ст..ст. 12, 13, 19, 81, 141, 259, 264 265, 268, 280-284, 354, 430 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Позбавити батьківських прав громадянку України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягувати із громадянки України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь особи або закладу, де буде перебувати дитина в розмірі 1/4 частки з усіх видів її заробітку (доходу) але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно починаючи з дня пред`явлення заяви до суду, тобто із 24.06.2024 року і закінчуючи досягненням дитиною повноліття.

Рішення суду в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.

Стягувати із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) на користь держави судовий збір в сумі 2422 грн. 40 коп, а саме за позовну вимогу про позбавлення батьківських прав в сумі 1211 грн 20 коп та за позовну вимогу про стягнення аліментів в сумі 1211 грн 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

При цьому, у відповідності до підпункту 15.5. пункту 15 розділу XIII Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Житомирського апеляційного суду через Андрушівський районний суд Житомирської області.

Суддя:В. В. Карповець

СудАндрушівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення29.10.2024
Оприлюднено04.11.2024
Номер документу122691381
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —272/692/24

Рішення від 29.10.2024

Цивільне

Андрушівський районний суд Житомирської області

Карповець В. В.

Ухвала від 28.06.2024

Цивільне

Андрушівський районний суд Житомирської області

Карповець В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні