Справа №: 272/456/24
Провадження № 2/272/304/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2024 року
Андрушівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Карповця В.В.,
за участі секретаря судового засідання - Степанчук Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Андрушівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Червоненської селищної ради Бердичівського району Житомирської області, Відкритого акціонерного товариства "Червонське" про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.
встановив:
Представник позивачки звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Червоненської селищної ради Бердичівського району Житомирської області, Відкритого акціонерного товариства "Червонське" про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.
В обгрунтування позовних вимог представник позивачки зазанчила, що 30.04.1972 року між позивачкою та ОСОБА_4 був зареєстрований шлюб. Від шлюбу подружжя має п`ятеро дітей: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 є відповідачами у даній справі.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилась спадщина, який до смерті постійно проживав та був зареєстрований по АДРЕСА_1 . Разом із ним на день смерті були зареєстровані та проживали: дружина - ОСОБА_1 , син - ОСОБА_3 , донька - ОСОБА_9 . Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР вище зазначені особи прийняли спадщину за законом в рівних частках по 1/3 кожному, оскільки на момент смерті спадкодавця проживали із ним. Крім того, до складу спадкового майна на яке відкрилась спадщина після смерті ОСОБА_4 також належить право на земельну частку (пай) розміром 3,94 в умовних кадастрових гектарах, яка передана у колективну власність ВАТ « Червонське», яка розташована на території Червоненської селищної ради .
Однак, позивачка не в змозі в позасудовому порядку в повному обсязі реалізувати свої спадкові права після смерті чоловіка ОСОБА_4 , а саме право на вищевказану земельну частку (пай) розміром 3,94 в умовних кадастрових гектарах, оскільки він працював в сільськогосподарському підприємстві ВАТ «Червонське», відтак, був його членом, однак помилково не був включений в списки громадян, які мають право на земельну частку (пай), не отримав сертифікат на земельну частку (пай), і не реалізував своє право на паювання, не набув права власності, оскільки не отримав державний акт та не провів його державної реєстрації.
Враховуючи викладене представник позивачки просить визнати за позивачкою право по 1/3 земельної частки (паю) в розмірі 3,94 га в умовних кадастрових гектарах із земель, переданих у колективну властність ВАТ "Червонське" згідно Державного акту на право колективної власності на землю серії ЖТ-ОІ-27 №000025, що знаходиться в адміністративних межах Червоненської селищної ради Бердичівського району Житомирської області, в порядку спадкування за законом після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
Позивачка та її представник адвокат Лук`янець Л.О. в судове засідання не з`явилися, надіславши заяви в якій просять розгляд справи провести у їх відсутність, позовні вимоги підтримує повністю, позов просять задовольнити.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились, оскільки надіслали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги визнають, не заперечує щодо задоволення позову.
Представник відповідача Червоненської селищної ради в судове засідання не з`явився, надіслав на адресу суду клопотання в якому розгляд справи просить провести у його відсутність, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Представник відповідача Відкритого акціонерного товариства «Червонське» в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи, відзиву, не подавав.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку. Згідно копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 (а.с.19). 30.04.1972 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_10 був зареєстрований шлюб, що підтверджується свідоцтвом про одруження № НОМЕР_2 (а.с.18). Від шлюбу подружжя має п`ятеро дітей: ОСОБА_11 (дошлюбне прізвище ОСОБА_12 , свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_3 ) ОСОБА_13 , ОСОБА_3 , ОСОБА_14 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , факт їх родинних відносин підтверджується свідоцтвами про народження. ОСОБА_4 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним до дня його смерті та на протязі шести місяців після його смерті за вищевказаною адресою були зареєстровані та проживали ОСОБА_1 - дружина, ОСОБА_3 - син, ОСОБА_9 - дочка, які і прийняли спадщину в рівних частках по 1/3 кожному, відповідно до ст. 549 ЦК України (а.с.20). Інші спадкоємці спадщину після смерті батька не приймали (а.с.49). Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на земельну частку (пай) в розмірі 3,94 га в умовних кадастрових гектарах із земель, переданих у колективну властність ВАТ "Червонське" згідно Державного акту на право колективної власності на землю серії ЖТ-ОІ-27 №000025, що знаходиться в адміністративних межах Червоненської селищної ради Бердичівського району Житомирської області.
Право на вище зазначену земельну ділянку ОСОБА_4 отримав, оскільки 14.02.1996 року він був прийнятий на роботу трактористом ВАТ «Червоне» на підставі наказу по підприємству комунальної установи «Трудовий архів» Андрушівської районної ради від 24.01.2017, а також архівною довідкою №50 від 23.01.2020 про нарахування заробітної плати робітникам ВАТ «Червонськ№17-к/р від 14.02.1996, що підтверджується записами в трудовій книжці, архівною ксерокопією » за період з 1996 по 1997 роки .
На підставі рішень Червоненської селищної, Великомошковецької та Маломошковецької сільських рад, Відкритому акціонерному товариству «Червонське» було передано 2514,2 га землі у колективну власність для сільськогосподарського використання. Дана обставина підтверджується Державним актом на право колективної власності на землю, серія ЖТ-ОІ-27 № 000025, виданим 03.07.1996 та зареєстрованим у Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 1 .
Тобто, на момент видачі Державного акту на право колективної власності на землю спадкодавець працював у ВАТ «Червонське» та був його членом. А відповідно до роз`яснень Судової палати у цивільних справах Верховного суду України право особи на земельну частку (пай) виникає у члена КСІІ з моменту одержання цим підприємством (товариством, кооперативом ) державного акта на право колективної власності на землю (Практика розгляду судами земельних спорів від 01.09.2003).
Додатком до Державного акту на право колективної власності на землю є список громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства, що мають право на земельну частку (пай) із земель переданих у колективну власність ВАТ «Червонське».
До даного списку ОСОБА_4 помилково не було включено, як і багатьох інших осіб, яким доводилося звертатися із заявами про внесення їх прізвищ до списку членів ВАТ «Червонське», які мають право на земельну частку (пай).
Свідченням цього є виписки із рішень загальних зборів працівників ВАТ «Червонське» про внесення змін в уточнені списки члені в ВАТ «Червонське», які мають право на земельну частку (пай).
Такі рішення, зокрема, приймалися 27.03.1999р. та 30.03.1999р., оскільки, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , його право на земельну частку ніхто не відстоював. Відтак, внесенням його прізвища до додаткових списків членів ВАТ «Червонське» ніхто не займався. Позивачі на той час були неповнолітніми і цією інформацією, в сило свого віку, не володіли.
Отже, ОСОБА_4 , набув майнове право на земельну частку (пай), оскільки за своє життя працював в сільськогосподарському підприємстві ВАТ «Червонське», відтак, був його членом, однак помилково не був включений в списки громадян, які мають право на земельну частку (пай), не отримав сертифікат на земельну частку (пай), і не реалізував своє право на паювання, не набув права власності, оскільки не отримав державний акт та не провів його державної реєстрації.
Вказані вище обставини встановлені також в рішенні Андрушівського районного суду від 02.12.20221 року номер цивільної справи № 272/121/21, провадження № 2/272/179/21 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Червоненської селищної ради Андрушівського району Житомирської області, Відкритого акціонерного товариства "Червонське", ОСОБА_1 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом (а.с.22-23).
Згідно ст. 524 ЦК УРСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Стаття 529 ЦК УРСР вказує, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Згідно з нормами ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належати спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Відповідно до статті 25 Земельного кодексу України при приватизації земель державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій земельні ділянки передаються їх працівникам, а також пенсіонерам з числа працівників з визначенням кожному з них земельної частки (паю) за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування і кожна з цих осіб має гарантоване право одержати безоплатно свою земельну частку (пай), виділену в натурі (на місцевості).
Як передбачено п. 2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8 серпня 1995 року право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподареького акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
У відповідності ж до абз. 3 п. 1 відповідного Указу Президента України паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Згідно роз`яснень викладених в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позивачка має право на спадкування майна спадкодавця ОСОБА_4 , оскільки вона в позасудовому порядку позбавлена можливості його оформити у зв`язку з відсутністю відповідних правовстановлюючих документів, тому позов підлягає задоволенню в межах заявлених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 80 - 81, 89, 259, 264, 265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст.328, 392 ЦК України, ст.ст.525, 534, 548, 549 ЦК Української РСР 1963 року, ст.ст.5, 25 ЗК України, Законо України " Про порядок виділення в натурі ( на місцевості)земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 ) право на 1/3 земельної частки (паю) в розмірі 3,94 га в умовних кадастрових гектарах із земель, переданих у колективну властність ВАТ "Червонське" згідно Державного акту на право колективної власності на землю серії ЖТ-ОІ-27 №000025, що знаходиться в адміністративних межах Червоненської селищної ради Бердичівського району Житомирської області, в порядку спадкування за законом після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
При цьому, у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 розділу ХІІІ Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до Житомирського апеляційного суду через Андрушівський районний суд Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:В. В. Карповець
Суд | Андрушівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122691386 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Андрушівський районний суд Житомирської області
Карповець В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні