Рішення
від 23.10.2024 по справі 357/6044/24
БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 357/6044/24

Провадження № 2/357/3015/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

( ЗАОЧНЕ )

23 жовтня 2024 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді Кошель Б. І. ,

при секретарі Нізовій А. Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 м. Біла Церква за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «П. Запорожця 196» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В :

В квітні 2024 року представник ОСББ «П.Запорожця, 196» - адвокат Дейнека Сергій Леонідович звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «П. Запорожця, 195» заборгованість по внескам та платежем співвласників об`єднання із врахування розміру інфляційних збитків та три проценти річних від простроченої суми, що складає в сумі 11000 грн. 54 коп. та судові витрати у розмірі 3028,00 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 є власникам квартири АДРЕСА_1 та співвласник багатоквартирного будинку в якому створено Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «П. Запорожця, 195». Об`єднання являється балансоутримувачем і здійснює утримання та обслуговування будинку та прибудинкових території (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, поточний ремонт, вивезення побутових відходів, внески на теплопостачальна місць загального користування, холодного водопостачання та водовідведення тощо). Відповідно Свідоцтва про право власності, ОСОБА_1 є власником квартири з 20.02.2007 року, як власник багатоквартирного будинку, повинен був сплачувати внески щомісячно, відповідно до розміру щомісячних внесків, затверджених протоколом загальних зборів. Відповідач не сплачує своєчасно і в повному обсязі належні внески та платежі на утримання будинку та прибудинкової території, у зв`язку з чим за ним рахується заборгованість перед ОСББ «П.Запорожця, 196» в розмірі 7334,68 грн., яка утворилася за період з 01.04.2021 року по 01.03.2024 року. Враховуючи, що сума боргу становить 7334,68 грн., сума 3-х відсотків річних заборгованості становить 642,04 грн. та сума інфляційних нарахувань заборгованості становить 3023,82 грн. Разом сума заборгованості з врахуванням 3-х відсотків річних та інфляційних нарахувань становить 11000,54 грн.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.04.2024 року головуючим суддею визначено Кошеля Б.І. та матеріали передані для розгляду.

Ухвалою від 24 травня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про день, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Судом 23.10.2024 року за вх..№54770 отримано заяву, в якій представник позивача адвокат Дейнека С.Л. просив розгляд справи проводити у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує щодо заочного розгляду справи.

В судове засідання відповідач повторно не з`явився, про день та час судового засідання був повідомлений належним чином, жодних клопотань, відзиву чи заперечень до суду не направив, та відповідно до положень ст.128,130 ЦПК України вважається, що відповідач повідомлений належно про розгляд справи.

Матеріали справи містять підтвердження про направлення відповідачу рекомендованого повідомлення про вручення поштою повістки в судові засідання.

При цьому слід зазначити, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника. (позиція КГС ВС у справі № 911/3142/19 від 18.03.2021р).

На підставі ст.ст. 280-282 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд даної справи, про що не заперечував позивач.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи та надавши їм належну правову оцінку, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, який полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявленою нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ст. 13 ЦПК України).

Ст. 12 ЦПК України передбачено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судом встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «П.Запорожця, 195» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , відповідно до ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку». (п. 1 Розділ І Статуту ОСББ «П.Запорожця, 195»)

ОСОБА_1 є власником квартири під АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва про право власності № НОМЕР_1 від 20.02.2007 року.

Відповідно до відповіді з Управління обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ЦМУ ДМС у м.Києві та Київській області, ОСОБА_1 зареєстрований з 15.11.2005 року за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідно до розділу ІІІ пунктів 2-3 Статуту ОСББ «П.Запорожця, 195» вищим органом управління Об`єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності Об`єднання. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік. До виключної компетенції загальних зборів належить визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Протоколом загальних зборів № 36 від 26.01.2021 року, прийнято рішення про встановлення розміру щомісячних внесків, а саме: 6 грн./м2 з 01.02.2021 року.

Відповідно протоколу загальних зборів № 38 від 26.01.2022 року, прийнято рішення про встановлення розміру щомісячних внесків, а саме: з 01.03.2022 року по 6 грн. 40 коп. з 1-го квадратного метра.

Згідно протоколу загальних зборів № 37 від 12.10.2021 року, було прийнято рішення про встановлення розміру щомісячних внесків, а саме: з 01.10.2022 року по 5грн. 65 коп. з 1-го квадратного метра.

Протоколом загальних зборів № 41 від 13.06.2023 року, було прийнято рішення про встановлення розміру щомісячних внесків, а саме: з 01.07.2023 року по 6 грн. 45 коп. з 1-го квадратного метра.

Відповідно до протоколу загальних зборів № 42 від 11.01.2024 року, було прийнято рішення про встановлення розміру щомісячних внесків, а саме: з 01.02.2024 року по 7 грн. 30 коп. з 1-го квадратного метра.

Згідно розділу V пункту 2 Статуту ОСББ «П.Запорожця, 195» співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно розрахунку нарахувань та виплат внесків на утримання багатоквартирним будинком, ремонтний фонд та вивезення побутового сміття, за адресою: АДРЕСА_3 , особовий рахунок НОМЕР_2 відкритий на ім`я ОСОБА_1 , заборгованість останнього за надані житлово-комунальні послуги по утриманню будинків та споруд та прибирання території за період з 01.04.2021 року по 01.03.2024 року становить 7334,68 грн.

Відповідно до статті 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Статтею 4 Закону передбачено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Згідно ст. 10 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» встановлено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Згідно ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку», витрати на управління багатоквартирним будинком в тому числі включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше.

Частиною 2 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку» визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласник або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно законодавства та Статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень,крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Однак, відповідач відзив на позов з належними та допустимими доказами в підтвердження заперечень та спростування доводів позивача до суду не подав.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем надано достатні та належні докази на підтвердження невиконання відповідачем рішення ОСББ в частині оплати наданих комунальних послуг та за відповідачем рахується заборгованість, яка складає 7334,68 грн.

Таким чином, оскільки відповідач є власником квартири у будинку, балансоутримувачем якого є ОСББ «П.Запорожця, 195», за вказаною адресою рахується заборгованість, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача заборгованість по сплаті внесків в розмірі 7334,68 грн. за утримання будинку та прибудинкової території.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦПК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.

Отже, правовідношення, в якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.

З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав та обов`язків сторін, на боржників покладено певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому відповідає право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України) - вимагати сплати грошей за надані послуги.

Отже, з огляду на юридичну природу правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.

Позивач просить стягнути 3 відсотки річних в сумі 642,04 грн. та інфляційні втрати в розмірі 3023,82 грн. за період з 01.04.2021 року по 29.02.2024 року.

Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення, зокрема, інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено відповідний Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, яким у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України введено в Україні воєнний стан. Воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався та дії на дату ухвалення судового рішення.

Таким чином вимога позивача про стягнення трьох відсотків річних та інфляційних втрат з 24.02.2022 по 29.02.2024 не підлягає задоволенню.

Розмір трьох відсотків річних за період з 01.04.2021 року по 23.02.2022 року становить 198,34 грн. за 329 днів прострочення, інфляційні втрати за вказаний період становлять 646,84 грн. (індекс інфляції за квітень 2021 року становить 100,70, за травень 2021 року - 101,30, за червень 2021 року - 100,20, за липень 2021 року - 100,10, за серпень 2021 року - 99,80, за вересень 2021 року - 101,20, за жовтень 2021 року - 100,90, за листопад 2021 року - 100,80, за грудень 2021 року - 100,60, за січень 2022 року - 101,30, за лютий 2022 року -101,60).

Отже, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог та стягнення інфляційних втрат в сумі 646,84 грн. та трьох відсотків річних в сумі 198,34 грн.

Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (пункт 23 рішення ЄСПЛ від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України»).

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з платіжної інструкції №102 від 19.04.2024 року при пред`явленні позову до суду позивачем були понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 гривень.

Оскільки позов задоволено на 74,35% (8179,86 грн. х 100 : 11000,68 грн.), судовий збір, що підлягає стягненню з відповідача становить 2251,32 грн. (3028,00 х 74,35% : 100).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 76-81, 258, 259, 264 - 265, 268, 274-279, 280-284, 354, 355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «П. Запорожця 196» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «П.Запорожця, 196» заборгованість сумі 7334,68 грн., суму на яку збільшилась заборгованість внаслідок інфляційних процесів 646,84 грн., та трьох відсотків річних в розмірі 198,34 грн., судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2251,32 грн., всього 10431,18 грн. (десять тисяч чотириста тридцять одна гривня вісімнадцять копійок).

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складання у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення якщо така адреса відсутня.

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «П.Запорожця, 196»; адреса: вул. Івана Кожедуба, буд. 195, м. Біла Церква, Київська обл., 09114; ЄДРПОУ: 37865801.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса: АДРЕСА_4 ; РНОКПП: невідомий.

Суддя Б. І. Кошель

СудБілоцерківський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення23.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122691933
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом

Судовий реєстр по справі —357/6044/24

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Кошель Б. І.

Рішення від 23.10.2024

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Кошель Б. І.

Ухвала від 24.05.2024

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Кошель Б. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні