Рішення
від 05.07.2023 по справі 361/9042/21
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 361/9042/21

провадження № 2/361/661/23

05.07.2023

РІШЕННЯ

Іменем України

05 липня 2023 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді Дутчака І.М.,за участю секретарів: Панек А.С., Лебідя В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Калитянської селищної ради Броварського району Київської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

в с т а н о в и в :

У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому, враховуючи уточнення позовних вимог (а.с. 34-37), просила встановити факт її постійного проживання зі спадкодавцем чоловіком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.

В обґрунтуваннязаяви зазначала,що ІНФОРМАЦІЯ_2 померїї чоловік ОСОБА_3 .Після йогосмерті відкриласяспадщина навсе належнейому надень смертімайно,зокрема,на частку квартири АДРЕСА_2 та правона земельнучастку (пай)у КСПЗаплавний Мокрецькоїсільської радиБроварського районуКиївської області.Вона,дружина померлого,є спадкоємцемпершої чергиза законом,після смертічоловіка спадщинуприйняла,проживаючи постійнозі спадкодавцемза їхнімфактичним місцемпроживання заадресою: АДРЕСА_1 ,що підтверджується письмовими документами: довідкою Заворицької сільської ради Броварського району Київської області від 06 жовтня 2021 року за №612. Іншим спадкоємцем за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 є його син ОСОБА_2 , будь-яких заповітних розпоряджень спадкодавець за життя не залишав.

У жовтні 2021 року вона звернулася до Броварської районної державної нотаріальної контора Київської області із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 чоловіка ОСОБА_3 , проте державним нотаріусом їй було роз`яснено, що вона пропустила встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті чоловіка, оскільки не була зареєстрована зі спадкодавцем за однією адресою на час відкриття спадщини, рекомендовано звернутися до суду із заявою про надання додаткового строку для прийняття спадщини або встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, її представник адвокат Бойко Л.В. подала до суду заяву, у якій зазначала, що позов підтримує, просила суд задовольнити його та розглянути справу за відсутності сторони позивача.

Відповідач ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов та будь-яких заперечень проти позову до суду він не подавав.

Відповідач Калитянська селищна рад Броварського району Київської області у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, у якій просила розглянути справу за відсутності їхнього представника за наявними у матеріалах справи доказами.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.

У ч. 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 2 ст. 1220 ЦК України).

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч. 1 ст. 1221 ЦК України).

За змістом ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними (ч. 1 ст. 1267 ЦК України).

У ч. 1 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно із ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Суд встановив, що 20 серпня 2005 року ОСОБА_3 і ОСОБА_4 уклали шлюб, який зареєстрований виконкомом Заворицької сільської ради Броварського району Київської області, актовий запис №9, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 20 серпня 2005 року.

Із паспорта громадянина України НОМЕР_2 позивача ОСОБА_1 вбачається, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання є адреса: АДРЕСА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Заворичі Броварського району Київської області помер чоловік позивача ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 30 липня 2014 року.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне йому на день смерті майно, зокрема, на частку квартири АДРЕСА_2 та право на земельну частку (пай) у КСП Заплавний Мокрецької сільської ради Броварського району Київської області.

Із довідок Калитянської селищної ради Броварського району Київської області №611 і №612 від 06 жовтня 2021 року видно, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день смерті був зареєстрований та постійно проживав за такою адресою: АДРЕСА_1 . Разом із ним станом на день смерті і по теперішній час із 1999 року проживала без реєстрації місця проживання його дружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також був зареєстрований, але не проживав син спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Із свідоцтва про право власності на житло від 05 вересня 2008 року серії НОМЕР_4 , виданого Заворицькою сільською радою Броварського району Київської області, вбачається, що квартира АДРЕСА_2 , загальною площею 34,2 м2, у порядку приватизації на праві спільної часткової власності належить у рівних частках ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , тобто по частки кожному, що також підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухомого майна №20627136 від 20 жовтня 2008 року.

Із Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 25 травня 2022 року №69029048, виданої Броварською районною державною нотаріальною конторою Київської області, вбачається, що спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 не заводилася, що свідчить про те, що після смерті останнього у визначений законом строк ніхто із спадкоємців до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини не звертався.

Листом державного нотаріуса Броварської районної державної нотаріальної контори Київської області від 05 жовтня 2021 року за вих. №3602/01-16 у видачі позивачу ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 відмовлено, оскільки вона заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк нотаріусу не подавала, разом зі спадкодавцем на день смерті постійно зареєстрована не була, тому вважається такою, що спадщину не прийняла. Рекомендовано звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини або встановлення факту прийняття спадщини.

Пленум Верховного Суду України в абз. 1 п. 23 постанови №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Згідно із ч. ч. 1, 6 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

Верховний Суд у постанові від 10 січня 2019 року у справі №484/747/17 зазначив, що місцем проживання фізичної особи відповідно до ч. 1 ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

За змістом ст. ст. 2, 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні від 11 грудня 2003 року №1382-IV реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

Верховний Суд у постанові від 10 січня 2019 року у справі №484/747/17 виклав правовий висновок та вказав, що відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені ч. 3 ст. 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.

У ч. ч. 1, 2 ст. 3 СК України визначено, що сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає доведеним та встановленим у суді факт постійного проживання спадкоємця першої черги за законом, дружини померлого, позивача ОСОБА_1 у період із 1999 року по 25 липня 2014 року разом зі спадкодавцем, чоловіком ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , тому позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 4, 5, 10, 13, 76, 81, 89, 259, 263 265 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом зі спадкодавцем чоловіком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дутчак І. М.

СудБроварський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення05.07.2023
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122692025
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —361/9042/21

Рішення від 05.07.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Рішення від 05.07.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Ухвала від 27.01.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Ухвала від 31.10.2022

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Ухвала від 09.12.2021

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні