Справа № 569/15872/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2024 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Харечка С.П.,
секретар судового засідання Литвиненко В.М,
з участю представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши в судовому засіданні в м.Рівне цивільну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу «Панорама Де Люкс» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Представник Обслуговуючого кооперативу «Панорама Де Люкс» звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області з позовом до ОСОБА_2 в якому просить стягнути із ОСОБА_2 на користь Обслуговуючого кооперативу «ПАНОРАМА ДЕ ЛЮКС» заборгованість у розмірі 18608,23грн., з яких: заборгованість по сплаті внесків на управління будинком за період із 16.06.2022 по 31.07.2024 в розмірі 8740 грн 61 коп; пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за весь час прострочення в розмірі 7724,44 грн; з врахуванням встановленого індексу інфляції в розмірі 1585,40 грн.; три проценти річних від простроченої суми в розмірі 557,78 грн. а також просить стягнути із ОСОБА_2 понесені судові витрати в розмірі 9228 грн.: 3028 грн. - судовий збір; 6200 грн. - оплата професійної правничої допомоги.
В обґрунтування позову вказує, що 29.07.2021р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості про державну реєстрацію Обслуговуючого кооперативу «ЧОРНОВОЛА 94Д», основним видом діяльності якого є комплексне обслуговування об`єктів. 12.12.2023, як вбачається із протоколу загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу «ЧОРНОВОЛА 94Д», було внесено зміни до назви обслуговуючого кооперативу та його статуту. Визначено назву: замість «ЧОРНОВОЛА 94 Д» затверджено нову «ПАНОРАМА ДЕ ЛЮКС». Відповідно до положень Публічного договору на управління багатоквартирним будинком Обслуговуючий кооператив «ЧОРНОВОЛА 94 Д» пропонує фізичній (юридичній) особі отримати послугу, передбачену цим Договором. Відповідно до пункту 2.1 Договору предметом цього договору є забезпечення кооперативом управління будинком (утримання будинку та прибудинкової території), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а власником - забезпечення своєчасної оплати таких послуг у строк та умовах, що передбачені цим договором. Відповідач є власником квартири АДРЕСА_2 загальною площею 49,7 м. Станом на 01.08.2024 за ОСОБА_2 рахується заборгованість по сплаті внесків на управління будинком за період із 16.06.2022 по 31.07.2024 в розмірі 8740 грн. 61 коп.; пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за весь час прострочення в розмірі 7724,44 грн.; з врахуванням встановленого індексу інфляції в розмірі 1585,40 грн.; три проценти річних від простроченої суми в розмірі 557,78 грн.
Представник позивача адвокат Олексюк Р.Р. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, хоча належним чином була повідомлена про дату, час і місце проведення судових засідань, про причини неявки відповідач суд не повідомила, відзив не подала і позивач не заперечує проти вирішення справи в заочному порядку, таким чином суд проводить розгляд справи на підставі ст.280 ЦПК України в заочному порядку, на підставі наявних у справі даних та доказів за згодою позивача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно довідки про склад зареєстрованих осіб у житловому приміщенні №24215 28.06.2022, ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 (підстава: Ордер №150С від 16.06.2022 основний квартиронаймач).
Згідно копії ордеру на службове приміщення від 16.06.2022 р. виданого виконавчим комітетом Рівненської міської ради ОСОБА_2 надано право на заяняття службового житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3 .
29.07.2021 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості про державну реєстрацію Обслуговуючого кооперативу «ЧОРНОВОЛА 94Д», основним видом діяльності якого є комплексне обслуговування об`єктів.
Із протоколу загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу «ЧОРНОВОЛА 94Д» від 12.12.2023 р. було внесено зміни до назви обслуговуючого кооперативу та його статуту. Визначено назву: замість «ЧОРНОВОЛА 94 Д» затверджено нову «ПАНОРАМА ДЕ ЛЮКС».
Відповідно до пункту 2.2 Статуту Обслуговуючого кооперативу «ПАНОРАМА ДЕ ЛЮКС» предметом діяльності Кооперативу є забезпечення комплексного обслуговування житлового будинку (будинків), будівель, об`єктів, споруд та земельної ділянки (прибудинкової території), що знаходяться (розташовані) за адресою: АДРЕСА_4 , АДРЕСА_1 , далі - Майно.
Відповідно до положень Публічного договору на управління багатоквартирним будинком Обслуговуючий кооператив «ЧОРНОВОЛА 94 Д» пропонує фізичній (юридичній) особі отримати послугу, передбачену цим Договором.
Відповідно до пункту 2.1 Договору предметом цього договору є забезпечення кооперативом управління будинком (утримання будинку та прибудинкової території), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а власником - забезпечення своєчасної оплати таких послуг у строк та умовах, що передбачені цим договором.
Як вбачається із пункту 3.1 Договору, розмір внеску на управління багатоквартирним будинком (утримання будинку та прибудинкової території), поточний ремонт спільного майна будинку встановлено на підставі Рішення загальних зборів членів кооперативу з 01.12.2021 становить: - внесок на управління багатоквартирним будинком для житлових приміщень: при оплаті до 20-го числа місяця, що настає за розрахунковим - 6,20 грн/1 кв.м., при оплаті після 20-го числа місяця, що настає за розрахунковим - 7,20 грн/1 кв.м.
Зі змісту пункту 3.5 Договору вбачається, що за несвоєчасну оплату послуг (сплату внесків) із власника стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за весь час прострочення, з врахуванням встановленого індексу інфляції та три проценти річних від простроченої суми.
Протоколом загальних зборів членів Обслуговуючого кооперативу «ЧОРНОВОЛА 94Д» від 12.12.2023 р. визначено членський внесок для забезпечення поточної діяльності в розмірі 8,42 грн/1 кв.м. при оплаті до 20-го числа місяця, що настає за розрахунковим, та 9,42 грн/1 кв.м. при оплаті після 20-го числа місяця, що настає за розрахунковим.
16.06.2022 до Обслуговуючого кооперативу «ЧОРНОВОЛА 94Д» звернулася ОСОБА_2 із заявою про прийняття її в асоційовані члени Обслуговуючого кооперативу «ЧОРНОВОЛА 94Д», так, як вона є власником квартири АДРЕСА_2 .
Позивач зазначає, що станом на 01.08.2024 за ОСОБА_2 рахується заборгованість: по сплаті внесків на управління будинком за період із 16.06.2022 по 31.07.2024 в розмірі 8740 грн 61 коп; пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за весь час прострочення в розмірі 7 724,44 грн; з врахуванням встановленого індексу інфляції в розмірі 1585,40 грн; три проценти річних від простроченої суми в розмірі 557,78 грн.
Відповідно до ст.322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласником багатоквартирного будинку є власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.
Частиною першою статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачені обов`язки співвласників, зокрема забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (ч.2 ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Згідно зі ст.12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком (ч.3 ст.12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Відповідно до ст.525, 526, абз.1 ч.1 ст.530 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином у встановлені строки, а одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Всупереч наведеним нормам закону та рішенням Обслуговуючого кооперативу відповідач неналежним чином виконує зобов`язання щодо сплати обов`язкових внесків та платежів.
Згідно з ст.610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
За положеннями ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У частині 1, 3 статті 549 ЦК України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ч.1 ст.550 ЦК України, право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.
Зі змісту пункту 3.5 Публічного договору на управління багатоквартирним будинком Обслуговуючого кооперативу «ЧОРНОВОЛА 94 Д» вбачається, що за несвоєчасну оплату послуг (сплату внесків) із власника стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за весь час прострочення, з врахуванням встановленого індексу інфляції та три проценти річних від простроченої суми.
Постановою Кабінету Міністрів України № 206 від 05 березня 2022 року Про деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги. Ця постанова набрала чинності з дня опублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1405 від 29 грудня 2023 року, яка набрала чинності 30 грудня 2023 року, внесено зміни та пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 206 Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану викладено в такій редакції: установити, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року № 285).
Таким чином, до періоду нарахування інфляційних втрат, 3 % річних та пені з 24 лютого 2022 року по 29 грудня 2023 року, підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 206 Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану, в редакції чинній до 29 грудня 2023 року, а саме до внесення вищенаведених змін.
Натомість, позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача інфляційних збитків, 3 % річних та пені за період з липня 2022 року по липень 2024 року.
Перевіривши надані позивачем розрахунки, суд дійшов висновку, що з відповідача підлягають стягненню на користь позивача за період з 30 грудня 2023 року по 31 липня 2024 року інфляційні втрати у розмірі 372,34 грн., 3 % річних у розмірі 154,04 грн., а також пеня у розмірі 1449,40 грн.
Відповідно до ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно ч.1 ст.141 ЦПК України стороні, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути суму понесених ним судових витрат у розмірі частки задоволених позовних вимог, що становить 1743,52 грн. (10716,39 грн. * 3028,00 грн. / 18608,23 грн.).
Згідно частини третьої статті 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом судової справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до ч. 1 ст. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Відповідно до ч. 2 ст. 137 ЦПК України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
У ч.ч. 3, 4 ст. 137 ЦПК України зазначено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони.
За змістом п.3. ч.2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно ч. 8 вказаної статті розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків, тощо).
На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), розрахунок наданих послуг, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).
При розгляді даного питання, суд враховує правову позицію Верховного Суду, яка міститься у його Постанові від 30 серпня 2018 року по справі №466/2631/16-ц, де зазначено, що: «На підтвердження цих обставин (витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги адвоката) суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), розрахунок наданих послуг, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера)»
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03 травня 2018 року по справі №372/1010/16-ц.
Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правничої допомоги, входить до предмету доказування по справі.
На виконання вищевказаних вимог, представником позивача було надано суду нижченаведених документів, а саме: Договір про надання правничої допомоги від 22.08.2024 №36; рахунок від 22.08.2024 р. на суму 620грн., платіжну інструкцію №685 від 23.08.2024 року на суму 6200грн.
Оскільки позовні вимоги задоволено частково, враховуючи складність справи, тривалість затраченого представником позивача часу та обсягу фактично наданих послуг і результатів розгляду справи, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 141 ЦПК України, суд вважає достатнім та співмірним розміром стягнення з відповідача на користь позивача витрат, понесених на правничу допомогу у розмірі 3000 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 89, 258-259, 263-265, 268, 280-284 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Обслуговуючого кооперативу «Панорама Де Люкс» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Обслуговуючого кооперативу «Панорама Де Люкс» заборгованість у розмірі 10 716,39 грн. з яких: заборгованість по сплаті внеску на управління будинком у розмірі 8 740,61 грн., пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за період з 30.12.2023 по 31.07.2024 року у розмірі 1449,40грн., інфляційне збільшення за період з 30.12.2023 по 31.07.2024 року у розмірі 372,34грн., 3% річних за період з 30.12.2023 по 31.07.2024 року у розмірі 154,04 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Обслуговуючого кооперативу «Панорама Де Люкс» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1743,52 грн. та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3000 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, безпосередньо до Рівненського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Обслуговуючий кооператив «Панорама Де Люкс», місце знаходження: 33028, м.Рівне, вул.В. Чорновола, буд.94Д, код ЄДРПОУ44380033.
Відповідач: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Повний текст рішення виготовлено 31.10.2024 року.
Суддя Харечко С.П.
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122693219 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Харечко С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні