Ухвала
від 31.10.2024 по справі 491/605/24
АНАНЬЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 491/605/24

УХВАЛА

31 жовтня 2024 року Ананьївський районний суд Одеської області

в складі: головуючого судді Желяскова О.О.,

присяжних Мазурян В.І., Охременко Н.П.,

за участю секретаря судового засідання Голубович А.М.,

за участю сторін у справі: представника заявника ОСОБА_1 ,

особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, - ОСОБА_2

представника особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, ОСОБА_2 , адвоката, ОСОБА_3 ,

заінтересованої особи: ОСОБА_4 ,

представника заінтересованої особи адвоката, Юраш І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ананьїв Одеської області цивільну справу за заявою Органу опіки та піклування Ананьївської міської ради в особі Виконавчого комітету Ананьївської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна, особа, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 , заінтересована особа: ОСОБА_4 ,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Ананьївського районного суду Одеської області перебуває цивільна справа за заявою Органу опіки та піклування Ананьївської міської ради в особі Виконавчого комітету Ананьївської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна, особа, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 , заінтересована особа: ОСОБА_4 .

Органом опіки та піклування Ананьївської міської ради в особі Виконавчого комітету Ананьївської міської ради за результатами розгляду заяви громадянина, ОСОБА_4 , (заінтересованої особи у справі), 30 травня 2024 року прийнято рішення за № 124 «Про доцільність визнання громадянки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особою недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна». Прийняття рішення обґрунтовано тим, що згідно висновку судово-психіатричного експерта № 579 від 18 жовтня 2023 року у громадянки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виявлені кваліфікуючи ознаки медичного критерію формули «дієздатність недієздатність» у вигляді хронічного стійкого психічного розладу, внаслідок чого вона не здатна усвідомлювати значення свої дій та керувати ними. Висновок надано Одеською філією судово-психіатричної експертизи державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства здоров`я України» на виконання договору, укладеного між останньою та заінтересованою особою, ОСОБА_4

Експертом зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , хворіє на діагноз помірна розумова відсталість з вираженими емоційно-вольовими порушеннями. Складний тип олігофренічного дефекту, хвороба супроводжується роздратованістю, безсонням, інколи агресією, орієнтована всесторонньо недостатньо, продуктивному контакту не доступна, мова не чітка, на більшість питань не відповідає, на елементарні питання побутового плану відповідає після тривалої паузи не чітко та не вірно. Мислення не розвинене,читати, писати не вміє, рахує з допомогою до десяти, підсумковими поняттями не володіє, увага притягується силою і на короткий час, у часі та на місцевості не орієнтована, інтелект та пам`ять різко принижені, навики самообслуговування не розвиненні, загальний рівень інтелекту відповідає градації «розумовий дефект», неспроможність орієнтуватись в простих життєвих обставинах, потребує постійного стороннього догляду та спостереження за її діями.

Оскільки громадянка, ОСОБА_2 , не усвідомлює значення своїх дій, не може керувати ними, потребує стороннього догляду, Орган опіки та піклування Ананьївської міської ради в особі Виконавчого комітету Ананьївської міської ради вважає її необхідно визнати недієздатною, встановити опіку та призначити опікуна. Опікуном призначити громадянина, ОСОБА_4 , який має можливість дбати про ОСОБА_2 , створювати необхідні побутові умови, забезпечувати її доглядом та лікуванням.

В судовому засіданні учасникам справи судом було поставлено питання щодо обов`язку в силу вимог ч. 1 ст. 298 ЦПК України призначення судом судово-психіатричної експертизи для встановлення психічного стану громадянки, ОСОБА_2 .

Представник заявника, ОСОБА_1 , яка діє на підставі довіреності № 04-32/1902 від 24 липня 2024 року, вважає за можливе призначити судово-психіатричну експертизу у відповідності до вимог ст. 298 ЦПК України.

Представник особи,щодо якоїрозглядається справапро визнанняїї недієздатною, ОСОБА_2 , адвокат, ОСОБА_3 ,який дієна підставідоручення длянадання безоплатноївторинної правничоїдопомоги за№ 810від 24липня 2024року,в судовомузасіданні зазначив,що призначеннясудової-психіатричноїекспертизи єобов`язком суду,тому вважаєза необхіднепризначити судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану громадянки, ОСОБА_2 .

Заінтересована особа, ОСОБА_4 , та його представник - адвокат, ОСОБА_5 , підтримали повністю та не заперечила щодо призначення судово-психіатричної експертизи.

Заслухавши пояснення учасників справи, та дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне призначити експертизу, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1ст.5ЦПК України суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно ч. 7 ст. 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Це положення кореспондується з положенням ч. 1 ст. 293 ЦПК України, яким визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з положеннямист. 12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: керує ходом судового процесу; сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій; сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.

Відповідно дост. 1 Закону України «Про судову експертизу»судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Згідно з ч.ч. 1-3ст. 102 ЦПК Українивисновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу», судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.

Відповідно до положеньст. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно з п. 2 ч. 1ст. 105 ЦПК Українипризначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 01 червня 2006 року у справі "Дульський проти України" зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури.

Згідно з ч. 4 ст. 103 ЦПК України, питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Відповідно до п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» в ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними. Тобто, метою проведення судово-психіатричної експертизи є з`ясування наявності чи відсутності психічного розладу, здатного вплинути на усвідомлення особою своїх дій та керування ними.

Згідно ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз здійснюється виключно державними спеціалізованими установами.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України та судово-медичними і судово-психіатричними установами Міністерства охорони здоров`я України у цивільних і господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством. Проведення інших експертних досліджень і обстежень державними спеціалізованими установами здійснюється за рахунок замовника.

Згідно з ч. 7 ст. 72 ЦПК України експерт має право на оплату виконаної роботи та на компенсацію витрат, пов`язаних з проведенням експертизи і викликом до суду.

Частиною 10 ст. 139 ЦПК України визначено, якщо у справах окремого провадження виклик свідків, призначення експертизи, залучення спеціалістів здійснюються за ініціативою суду, а також у випадках звільнення від сплати судового збору або зменшення його розміру, відповідні витрати відшкодовуються за рахунок державного бюджету.

Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України встановлюється, що судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

Таким чином, суд вважає за доцільне покласти обов`язок з оплати проведення судово-психіатричної експертизи на державу.

Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

З урахуванням вищенаведеного та наведених доводів у заяві заявника, заслухавши думки учасників справи, суд вважає за необхідне призначати у справі судово-психіатричну експертизу. При цьому, ураховуючи те, що для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, суд вважає за потрібне на час проведення експертизи провадження у справі зупинити в порядку, передбаченому ст. 252 ЦПК України.

Н підставі викладеного, керуючись ст ст. 5, 12, 84,103, 252, 258, 259, 260, 298, 299 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Призначити по цивільній справі № 491/605/24 за заявою Органу опіки та піклування Ананьївської міської ради в особі Виконавчого комітету Ананьївської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна, особа, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 , заінтересована особа: ОСОБА_4 судово-психіатричну експертизу.

Проведення експертизи доручити Одеській філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (65006, Одеська область, Одеський район, м. Одеса. вул. Віталія Нестеренка (бувша Воробйова академіка 9)).

На вирішення експертизи поставити наступні запитання:

1. Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будь-яким психічним розладом здоров`я на теперішній час?

2. Якщо так, то чи може розуміти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в силу свого психічного розладу здоров`я значення своїх дій та чи може керувати ними?

3. Чи є захворювання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , хронічним і стійким?

4. Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з`являтися в судові засідання та надавати пояснення по суті справи?

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків за ст.ст.384,385 КК України.

У розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи № 491/605/24 (номер провадження № 2-о/491/32/24).

Зобов`язати сторін надати на вимогу експертів в їх розпорядження всі необхідні для проведення експертизи матеріали.

Роз`яснити сторонам наслідки ухилення від участі в експертизі, передбачені ст. 109 ЦПК України - у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Витрати на проведення експертизи віднести на рахунок держави.

Провадження в справі зупинити на час проведення експертизи.

Ухвала суду згідно ч. 1 ст. 261 ЦПК України набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена згідно ч. 1 ст. 354 ЦПК України протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду

У відповідностідо п.п.15.5п.п.15п.1Розділу ХІІІПерехідних ПоложеньЦПК Українив новійредакції,до дняпочатку функціонуванняЄдиної судовоїінформаційно-телекомунікаційної системиапеляційні такасаційні скаргиподаються учасникамисправи доабо черезвідповідні суди,тобто вданому випадкучерез Ананьївськийрайонний судОдеської області. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Копію ухвали суду про призначення судово-психіатричної експертизи направити Одеській філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» - для виконання.

Копію ухвали суду про призначення судово-психіатричної експертизи вручити/надіслати учасникам справи в порядку, встановленому ст. 272 ЦПК України.

Суддя Желясков О.О.

Присяжні: Мазурян В.І.

Охременко Н.П.

СудАнаньївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення31.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122695296
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —491/605/24

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Ананьївський районний суд Одеської області

Желясков О. О.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Ананьївський районний суд Одеської області

Желясков О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні