Рішення
від 31.10.2024 по справі 515/101/24
САРАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 515/101/24

Провадження № 2/513/410/24

Саратський районний суд Одеської області

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2024 року Саратський районний суд Одеської області у складі: головуючої судді Рязанової К.Ю., за участю секретаря судового засідання Филипчук Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Сарата Одеської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника адвоката Давиденка Костянтина Вікторовича до Дивізійської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

у с т а н о в и в:

22 січня 2024 року представник позивачки адвокат Давиденко К.В. звернувся до Татарбунарського районного суду Одеської області з позовом до Дивізійської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки, ОСОБА_2 , в селі Вишневе, Білгород-Дністровського (на той час Татарбунарського) району Одеської області у віці 62 роки. Після смерті батька прийняла спадщину мати, ОСОБА_3 , та її брат, ОСОБА_4 , а саме земельну ділянку площею 5.6203 га, кадастровий номер 5125081200:01:001:0345, що розташована на території Дивізійської сільської ради (за межами села Вишневе) Білгород-Дністровського району Одеської області.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки, ОСОБА_3 , в селі Вишневе, Білгород-Дністровського району Одеської області у віці 66 років.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її брат, ОСОБА_4 , в селі Вишневе, Білгород-Дністровського району Одеської області, у віці 42 років, після смерті якого відкрилась спадщина 1/2 частину земельної ділянки площею 5.6203 га, кадастровий номер 5125081200:01:001:0345, що розташована на території Дивізійської сільської ради (за межами села Вишневе) Білгород-Дністровського району Одеської області.

Після смерті брата, а точніше 16 січня 2024 року вона звернулась на адресу приватного нотаріуса Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Одеської області Монастирліу О.П. із заявою про прийняття спадщини, однак їй було відмовлено з причин пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Строк попущено із поважних причин, оскільки проживаючи в Київській області, тобто на значній відстані від місця відкриття спадщини, та повномасштабною війною, ракетну небезпеку, є непереборними обставинами які завадили своєчасно подати заяву для прийняття спадщини.

Розпорядженням в.о. голови Татарбунарського районного суду Одеської області від 22 січня 2024 року зазначена цивільна справа передана на розгляд Саратського районного суду Одеської області.

Ухвалою Саратського районного суду Одеської області від 12 лютого 2024 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Давиденко К.В. у судове засідання не з`явилися, про час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином, однак в матеріалах справи є заява адвоката Давиденка К.В. в якій він просить судове засідання проводити без його участі.

Представник відповідача, Дивізійської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, однак надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи судом, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд вважає, що між сторонами склалися правовідносини, що випливають із цивільного законодавства, пов`язані із спадковим правом, тому, при вирішенні спору між сторонами, слід керуватися Цивільним Кодексом України.

Згідно копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 26 лютого 2003 року Таращанським РВГУ МВС України в Київській області, ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Вишневе Татарбунарського району Одеської області.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого 12 жовтня 1978 року Вишнівською сільською радою Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_5 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Вишневе Татарбунарського району Одеської області, актовий запис №27. Батьками ОСОБА_5 зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00043191288, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_6 , змінивши прізвище на Продан, актовий запис №5, який був розірваний 06 жовтня 1999 року, актовий запис №60.

Рішенням Татарбунарського районного суду Одеської області від 30 березня 2007 року визнано недієздатним ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_7 у с.Вишневе, Татарбунарського району, Одеської області, що мешкає в АДРЕСА_1 .

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого 14 квітня 1981 року Вишнівською сільською радою Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_4 , народився ІНФОРМАЦІЯ_7 в с.Вишневе Татарбунарського району Одеської області, актовий запис №7. Батьками ОСОБА_4 зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

11 квітня 2016 року приватним нотаріусом Татарбунарського районного нотаріального округу Одеської області Монастирліу О.П. видано свідоцтва про право на спадщину за законом, зареєстровані в реєстрі за №363, 364, до майна ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , на 1/2 частки майна, кожному, а саме земельної ділянки площею 5,6203 гектарів, що розташована на території Вишнівської сільської ради (за межами населеного пункту) Татарбунарського району Одеської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ОД №075397 виданий 20 лютого 2003 року Татарбунарською районною державною адміністрацією Одеської області на підставі розпорядження Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області 19 вересня 2002 року за №349/А і зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №6839, (кадастровий номер земельної ділянки площею 2,0000 га, з них рілля - 5,6203 га, - 5125081200:01:001:0345; категорія земель - землі сільськогосподарського призначення).

ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Вишневе Татарбунарського району Одеській області помер ОСОБА_2 , про що відділом державної реєстрації актів цивільного стану Татарбунарського районного управління юстиції в Одеській області складено відповідний актовий запис №464 від 30 вересня 2015 року та видано свідоцтво серії НОМЕР_4 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Вишневе Білгород-Дністровського району Одеській області померла бабуся позивачки, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , про що Татарбунарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) складено відповідний актовий запис №66 від 23 лютого 2023 року та видано свідоцтво серії НОМЕР_5 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Вишневе Білгород-Дністровського району Одеській області помер ОСОБА_4 , про що Татарбунарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) складено відповідний актовий запис №131 від 07 квітня 2023 року та видано свідоцтво серії НОМЕР_6 .

16 січня 2024 року позивачка ОСОБА_1 , як спадкоємиць за законом, звернулася до приватного нотаріуса Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Одеської області Монастирліу О.П. з заявою про прийняття спадщини за законом на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 .

Листом приватного нотаріуса Білгород-Дністровського районного нотаріального округу Одеської області Монастирліу О.П. від 16 січня 2024 року №101/01-16, ОСОБА_1 , відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Згідно зі ст. ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтями 1217, 1223 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (спадкоємці за законом першої-п`ятої черг). Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 та 2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 01 квітня 2019 року у справі № 643/3049/16-ц (провадження № 61-39398св18).

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 07 квітня 2023 року.

Як вбачається із відповіді нотаріуса від 16 січня 2024 року №101/01-16 спадкова справа не заводились. Також листом нотаріуса було роз`яснено її право звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.

Вказані обставини підтверджуються наявними у справі доказами та сторонами не заперечуються.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України тощо.

Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Такий висновок висловив Верховний Суд у постановах від 18 січня 2018 року у справі № 198/476/16-ц, від 12 лютого 2018 року у справі № 712/656/15-ц, від 06 червня 2018 року у справі № 592/9058/17-ц, від 11 липня 2018 року у справі № 381/4482/16-ц.

Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не може бути підставою для поновлення встановленого законом строку, адже такою підставою мають бути конкретні обставини неможливості виконання особою тих чи інших юридично значущих дій.

Близький по суті висновок міститься у постанові Верховного Суду від 23 січня 2023 року у справі № 496/4633/18.

Разом з тим, відповідно до довідки КНП «Татарбунарська багатопрофільна лікарня» Татарбунарської міської ради №717 від 18 липня 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , дійсно знаходилась на амбулаторному лікуванні у лікаря-хірурга КНП «Татарбунарська БЛ» ТМР з 15 вересня 2023 року по 15 жовтня 2023 року з діагнозом: термічний опік правої молочної залози ІІ ст. Виконувались перев`язки та некротичний мас.

Тобто, період лікування відбувався в останній місяць строку подання заяви на прийняття спадщини після смерті брата.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачка пропустила строк для прийняття спадщини після смерті брата у зв`язку із лікуванням, оскільки потребувала під наглядом лікаря хірурга, що могло бути підставою неможливості своєчасної реалізації позивачкою своїх спадкових прав та вчасного звернення із заявою про прийняття спадщини.

Отже, позивачка пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, інших спадкоємців після смерті брата немає, тому на підставі ч.3 ст.1272 ЦК України вважає необхідним визначити їй додатковий строк два місяці, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Крім того, суд звертає увагу на те, що визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.

В зв`язку з тим, що позивачка не заявляє вимог про стягнення з відповідача на її користь судових витрат, суд, керуючись принципом диспозитивності цивільного судочинства, закріпленим у статті 13 ЦПК України, не вирішує питання про розподіл судових витрат згідно статті 141 ЦПК України.

На підставі статей 1220, 1222, 1233, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 353 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 в особі представника адвоката Давиденка Костянтина Вікторовича до Дивізійської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, - задовольнити частково.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , терміном в 2 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Відомості щодо учасників справи:

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Представник позивачки: адвокат Давиденко Костянтин Вікторович, свідоцтво на право на зайняття адвокатською діяльністю ОД № 002979, видане 19 квітня 2017 року, адреса для листування: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Дивізійська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, юридична адреса: с.Дивізія, вул. Миру, 100, Білгород-Дністровського району Одеської області, ЄДРПОУ 04378793.

Повне рішення виготовлено 31 жовтня 2024 року.

Суддя К. Ю. Рязанова

СудСаратський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення31.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122695908
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —515/101/24

Рішення від 31.10.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Рязанова К. Ю.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Рязанова К. Ю.

Ухвала від 12.02.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Рязанова К. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні