Доманівський районний суд Миколаївської області
вул.Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400
e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua
Справа № 473/4315/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
30.10.2024смт. Доманівка
Доманівський районний суд Миколаївської областi в складi:
головуючого судді Єгорової Н.І.,
при секретареві Маковецькій Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел.Доманівка цивільну справу за правилами спрощеного позовного провадження, за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів на дитину,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , в якому просить змінити спосіб стягнення аліментів, посилаючись на те, що постановою Миколаївського апеляційного суду від 13.12.2022 , з відповідача ОСОБА_2 були стягнуті аліменти на користь позивачки, на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі 4000грн. щомісячно, з подальшою індексацією, починаючи з 19.08.2021та до досягнення дитиною повноліття.
Рішеннім Доманівського районного суду від 16.09.2022р. шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було розірвано. Як до розірвання шлюбу, так і після розірвання шлюбу син ОСОБА_4 проживає з матір"ю і знаходиться на її утриманні .
Матір"ю забезпечені гідні умови проживання та виховання дитини. Однак, розмір раніше призначених аліментів на даний час є недостатнім , оскільки, в силу свого віку дитина потребує більше витрат на матеріальне забезпечення, освіту, розвиток. З часу присудження аліментів значно зріс прожитковий мінімум для дитини відповідного віку , зросли ціни на товари та послуги.
Вважає, що для потреб сина буде доцільним змінити спосіб стягнення аліментів з твердої грошової суми на відсотковий розмір, який складатиме -1/4 частина від доходу платника аліментів.
Позивач та її представник в судове засідання не з"явилися, надали на адресу суду письмову заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримуються та просять їх задовольнити..
Відповідач в судове засідання не з"явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Із матеріалів справи вбачається, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, який було розірвано рішенням Доманівського районного суду від 16.09.2022р. Від даного шлюбу сторони мають неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить копія свідоцтва про народження дитини.
Неповнолітня дитина проживає разом з позивачкою, що підтверджується довідкою №874 від 29.06.2021 виконавчого комітету Прибузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області .
Постановою Миколаївського апеляційного суду від 13.12.2022, ухвалено стягувати зі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в с.Маринівка, Доманівського району Миколаївської області , мешканця АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає в
АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 , аліменти , на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 4000гривень, щомісячно, з подальшою індексацією, починаючи з 19.08.2021 та до досягнення дитиною повноліття.
Звертаючись до суду із позовними вимогами, ОСОБА_1 просила суд змінити спосіб стягнення аліментів на утримання неповнолітнього сина,, посилаючись на збільшення витрат на утримання сина, у зв`язку із зростанням розміру прожиткового мінімума. Розмір аліментів визначений в твердій грошовій сумі в розмімі 4 000 гривень, на даний час є недостатнім для матеріального забезпечення дитини.Дитина дорослішає і потребує більше витрат на його виховання та створення належних умов для його проживання.
Ст. 27 Конвенції про права дитини таст. 8 ЗУ «Про охорону дитинства», передбачають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.
Відповідно до положень ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно з ч.3 ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Відповідно до вимог ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Згідно з ст. 183 СК України, розмір аліментів визначається у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду України від 05.02.2014 у справі за № 6-143цс13: з огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України -зміна розміру аліментів може мати під собою й зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів у певній твердій грошовій сумі та навпаки).
При розгляді позовів, заявлених з зазначених підстав, застосуванню підлягає не тільки ст. 192 СК України, але й низка інших норм, присвячених обов`язку батьків утримувати своїх дітей (ст. 182 «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», ст. 183 «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини»,ст. 184 «Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі»).
Враховуючи зміст ст. ст.181,192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним.
Згідно вимог статті 192 СК України, розмір аліментів може бути змінений за наявності доведених у судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я платника чи одержувача аліментів та в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Доведення саме вказаних обставин є підставою для перегляду визначеного судом розміру аліментів, у тому числі, і шляхом зміни способу їх стягнення.
Відповідного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 10 липня 2019 року, справа № 415/4386/16-ц, провадження № 61-21056св18.
Право звернутися з позовом про зміну способу стягнення аліментів має одержувач аліментів (ч.3 ст.181 СК України).
Згідно з ч. 4 ст. 223 ЦПК України, якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред`явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.
З урахуванням положень ст.182 СК України, суд вважає, що мінімально визначений розмір аліментів на одну дитину має становити визначену судом частину з усіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку.
Розмір аліментів і спосіб стягнення аліментів може бути визначений судом з урахуванням фактичних обставин справи, які встановлені судом та на які посилався позивач. При цьому право застосування норми закону належить виключно суду (постанова Верховного Суду України № 6-143цс13 від 05 лютого 2014 року).
Позивачка скористалася своїм правом, звернувшись із позовом про зміну способу стягнення аліментів, шляхом їх присудження у частці від доходу відповідача, що не суперечить вимогам закону..
Відповідач відзиву на позов не надав, не спростував обставини викладені у позовній заяві.
Аналізуючи досліджені письмові докази, суд приходить до висновку, що позивачка має право на зміну способу стягнення аліментів з твердої грошової суми на частку від заробітку, оскільки змінились обставини, що впливають на визначений розмір аліментів,а саме: збільшився прожитковий мінімум та відповідно збільшився мінімальний розмір аліментів на дитину відповідного віку.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню Суд вважає можливим змінити спосіб стягнення аліментів та стягувати із відповідача на користь позивачки аліменти на утримання неповнолітнього сина в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Позивачка при зверненні до суду з позовом звільнена від сплати судового збору на підставі ст.5 Закону України «Про судовий збір», а тому, враховуючи вимоги ст.141 ЦПК України, з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1211.20грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 81, 141, 258,259,263-265,268,279 ЦПК України, суд-
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів на дитину- задовольнити.
Змінити спосіб стягнення аліментів, які стягуються на підставі постанови Миколаївського апеляційного суду від 13.12.2022року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини..
Стягувати щомісячно зі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в с.Маринівка, Доманівського району Микоолаївської області , мешканця АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає в АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 , аліменти на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) відповідача , але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з моменту набрання рішенням законної сили та до досягнення дитиною повноліття..
Відкликати виконавчий лист по справі №475/811/21 про стягнення зі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в с.Маринівка, Доманівського району Миколаївської області , мешканця АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає в АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 , на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 4000гривень щомісячно, з подальшою індексацією, починаючи з 19.08.2021 та до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути зі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в с.Маринівка, Доманівського району Миколаївської області , мешканця АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 на користь держави судовий збір в розмірі 1211.20 грн..
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем до Миколаївського апеляційного суду через Доманівський районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строків для подання апеляційної скарги та заяви про перегляд заочного рішення, якщо апеляційну скаргу або заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Н.І.Єгорова
Суд | Доманівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122705618 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Доманівський районний суд Миколаївської області
Єгорова Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні