Провадження № 2/742/1283/24
Єдиний унікальний № 742/4256/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2024 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Фетісової Н.В., за участю секретаря судового засідання Сороки Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Чередніченко Олександр Миколайович до територіальної громади села Подище в особі Ладанської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,
установив:
Представник позивача звернувся до суду, через систему «Електронний суд», з позовом до територіальної громади села Подище в особі Ладанської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача ОСОБА_3 , який на день смерті постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне йому майно, в тому числі на житловий будинок АДРЕСА_1 . Позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями першої черги за законом, оскільки є дружиною та сином ОСОБА_3 . Позивач ОСОБА_1 та третя особа ОСОБА_2 постійно проживали разом зі спадкодавцем своїм чоловіком та батьком ОСОБА_3 відповідно на час відкриття спадщини після його смерті, а тому вони вважаються такими, що прийняли спадщину. Факт їх постійного проживання підтверджується записами в домовій книзі на житловий будинок АДРЕСА_1 . При зверненні позивачів до Другої Прилуцької державної нотаріальної контори для оформлення спадкових прав на житловий будинок АДРЕСА_1 , їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину. Згідно з повідомлення Другої Прилуцької державної нотаріальної контори №583/02-14 від 04.07.2024 року підставою для відмови - є ненадання документа, який посвідчує право власності на нерухоме майно ОСОБА_3 , яким є свідоцтво № НОМЕР_1 про право особистої власності на житловий будинок, виданого Ладанською селищною радою 29.01.1993 року. В зв`язку з чим нотаріальною конторою рекомендовано позивачу звернутись до суду для визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 22 липня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 27 вересня 2024 року.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 27 вересня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 31 жовтня 2024 року.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явились, проте згідно письмової заяви представника просять суд провести розгляд справи за їхньої відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, проте згідно письмової заяви просить суд розглянути справу без участі представника відповідача за наявними матеріалами справи.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання також не з`явився, проте згідно письмової заяви просить суд розглянути справу без його участі та повідомляє, що не заперечує проти задоволення позову, підтверджує, що дійсно він та його мати є спадкоємцями після смерті ОСОБА_3 і між ними не має спору щодо спадкового майна. Проте в нотаріальному порядку вони не мали можливості укласти договір про поділ спадкового майна, оскільки було втрачено правовстановлюючий документ, який підтверджував набуття права власності спадкодавця на житловий будинок АДРЕСА_1 , а саме свідоцтво № НОМЕР_1 про право особистої власності, що й стало підставою для звернення до суду. Також повідомляє, що згідно їхньої спільної домовленості з матір`ю (позивачем) ОСОБА_1 , житловий будинок успадковує саме вона і у нього відсутні з приводу цього будь-які заперечення, оскільки це їхня спільно узгоджена домовленість та вільне волевиявлення як спадкоємців.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, вважає, що позов належить задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до статті 4ЦПК кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За приписами ст.5ЦПК здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За змістом ст.ст.12, 81ЦПК цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 20 січня 1979 року вбачається, що 20 січня 1979 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладено шлюб. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_5 » (а.с.11).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 01 листопада 1979, ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_2 , батьками якого записані ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с.23).
ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Подище Прилуцького району Чернігівської області помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 10 березня 2022 року (а.с.10).
Відповідно до копії свідоцтва № НОМЕР_1 про право особистої власності на житловий будинок, яке видане Ладанською селищною радою 29.01.1993, ОСОБА_3 є власником житлового будинку АДРЕСА_2 (а.с.15, зворот).
Згідно копії довідки КП «Прилуцьке МБТІ» від 19 червня 2024 року за №1208 вбачається, що житловий будинок АДРЕСА_1 , згідно матеріалів архівної справи КП «Прилуцьке МБТІ» станом на 31.12.2012р. право власності зареєстровано за ОСОБА_3 , на підставі свідоцтва № НОМЕР_1 про право власності на житловий будинок, видане Ладанською селищною радою 29.01.1993 (а.с.16).
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 18.07.2024 за №387341878, право власності на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 не зареєстровано за будь-якою іншою особою (а.с.17).
Згідно копії довідки КП «Прилуцьке МБТІ» від 19 червня 2024 року за №1208, за даними технічної інвентаризації станом на 06.06.2024 за адресою: АДРЕСА_1 , встановлена наявність будівель і споруд: А1, а1, а2 житловий будинок, прибудова, тамбур (цегла); загальна житлова площа 57,3 кв.м., загальна площа 99,6 кв.м.; Б1, Пг сарай, погріб (цегла); В1, Г1 навіс, навіс (ПВХ); У, К вбиральня, колодязь (дерево, з/бетонні кільця); №1, 2 огорожа, ворота (металопрофіль, метал). Зміна адреси з АДРЕСА_3 на підставі рішення 19 сесії 23 скликання Ладанської селищної ради від 27.06.2001р. Загальна та житлова площа змінилася за рахунок холодних приміщень та зміна цільового призначення приміщення ,сарай під літ.БІ (побудовано до 1992р) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023р. №488 згідно проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна не є самочинними (а.с.16 зворот).
Згідно копії домової книги на житловий будинок АДРЕСА_1 вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини після його смерті (а.с.12,13).
Проте, листом від 04 липня 2024 року за №583/02-14, державний нотаріус Другої прилуцької державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Бодько О.Є. відмовила ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно 1/2 частку кожному житлового будинку з належною часткою господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яке залишилось після смерті їхнього чоловіка, батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа, що посвідчує право особистої власності на нерухоме майно ОСОБА_3 , а саме: свідоцтва № НОМЕР_1 про право особистої власності на житловий будинок, виданого Ладанською селищною радою 29.01.1993 року (а.с.14).
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч.2 ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Оскільки спадкодавець не залишив заповіт на випадок своєї смерті, то спадкування здійснюється за законом.
Згідно ч.1 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України встановлено право спадкоємця прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною третьою вказаної статті визначено, що спадкоємці, які постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважаються таким, що прийняли спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, вони не заявили про відмову від неї.
Відповідно до положень ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною 5 ст.1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.2 ст.41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст.328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно роз`яснень, викладених у п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно роз`яснень, викладених в п.3.1 Інформаційного листа «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних судам при вирішенні справ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК).
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред?явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно абз.2 п.п.4.15, п.п.4.1.6. п.4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства Юстиції України №296/5 від 22.02.2012 року, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
З наведеного вбачається, що вчинити нотаріальні дії щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, за відсутності належним чином оформленого свідоцтва про право власності, є неможливим.
А тому позивач, як спадкоємець за законом втрачає право на оформлення спадкового майна в нотаріальному порядку.
Згідно п.9) ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться в тому числі на підставі судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості.
Щодо визнання права власності на житловий будинок за одним спадкоємцем суд зазначає наступне.
Так, спадкоємцями за законом в силу положень ст. 1261 ЦК України є позивач ОСОБА_1 та третя особа ОСОБА_2 , і оскільки на час відкриття смерті після ОСОБА_3 , вони проживали разом із спадкодавцем, то вони вважаються такими, що прийняли спадщину.
Спадкоємці в силу закону мають право на поділ спадкового майна, шляхом укладення та нотаріального посвідчення договору про його поділ, згідно положень ст. 1267 ЦК України, але вони позбавлені скористатись таким правом, оскільки відсутній оригінал свідоцтва на право власності на житловий будинок, і виникла необхідність для звернення до суду з даним позовом про визнання права власності на нього в судовому порядку.
Проте право на поділ спадкового майна між спадкоємцями - є невід`ємним правом кожного спадкоємця, яким вони можуть скористатись за наявності спільного їх волевиявлення, а отже таке право не може бути обмеженим.
Між спадкоємцями позивачем та третьою особою досягнуто спільної згоди про поділ спадкового майна, зокрема, що спадкові права на житловий будинок, будуть оформлятися за позивачем, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, оцінюючи в сукупності добуті в судовому засіданні докази, суд знаходить достовірно встановленим, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . За життя йому на підставі свідоцтва № НОМЕР_1 про право особистої власності на житловий будинок, виданого Ладанською селищною радою 29.01.1993 (оригінал якого втрачений), належав житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Приймаючи до уваги, що син спадкодавця, який прийняв спадщину після смерті батька, користуючись правом на поділ спадкового майна між спадкоємцями, а саме відмовився від вказаного житлового будинку на користь матері ОСОБА_1 , тому позов про визнання права власності на спірний будинок в порядку спадкування за законом, підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 328, 1261 ЦК України, ст.ст.2, 12, 13, 81, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354-355, п.9, п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 ,представник позивача адвокатЧередніченко ОлександрМиколайович дотериторіальної громадисела Подищев особіЛаданської селищноїради,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету споруна стороніпозивача: ОСОБА_2 провизнання прававласності наспадкове майно- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 .
Відповідач: Територіальна громада села Подище в особі Ладанської селищної ради, ЄДРПОУ 04412449, місцезнаходження: 17583, Чернігівська область, Прилуцький район, смт. Ладан, вул. Миру, буд.77, корп.А.
Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .
Суддя Наталія ФЕТІСОВА
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122707498 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
ФЕТІСОВА Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні