ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.10.2024 Справа № 914/1761/24
Господарський суд Львівської області у складі судді Запотічняк О.Д.
за участю секретаря судового засідання Яремко В.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів,
до відповідача: Приватне акціонерне товариство «Ріелексперт», м. Львів,
про: стягнення 292 060,00 грн
за участю представників сторін:
від позивача: Коваль Р.П.;
від відповідача: Паращак В.В.;
Хід розгляду справи.
Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до Приватного акціонерного товариства «Ріелексперт» про стягнення 292 060,00 грн.
Ухвалою від 28.09.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив судове засідання на 01.10.2024.
13.09.2024 відповідачем через систему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву (Вх. № 22336/24).
23.09.2024 на адресу суду надійшла відповідь на відзив (Вх. № 23133/24).
В судових засіданнях 01.10.2024, 15.10.2024 судом було оголошено перерву до 15.10.2024 та 30.10.2024 відповідно.
В судове засідання 30.10.2024 з`явився представник Позивача, надав пояснення по суті спору, просив позовні вимоги задоволити, відповідач з`явився, проти позовних вимог заперечив, просив у задоволенні таких відмовити.
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Беручи до уваги належне повідомлення сторін про судовий розгляд справи, достатність доказів наявних у матеріалах справи для вирішення спору по суті, з урахуванням закінчення строків розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість її вирішення.
В судовому засіданні 30.10.2024 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Правова позиція позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ПАТ «Ріелексперт» користується послугами центрального водовідведення і є абонентом ЛМКП «Львівводоканал». Відповідач здійснює, зокрема, скид стічних вод у систему каналізації м. Львова і сплачує за надані послуги на умовах визначених Договором №300333 від 23.07.2002р., «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова» затвердженими рішенням виконкому Львівської міської ради від 14.06.2019р. №516, іншими чинними нормативно-правовими актами якими унормовано дані правовідносини.
На виконання договору та правил позивачем, в присутності представника відповідача, здійснив відбір контрольної вибіркової проби стічних вод відповідача, про що складено Акт №12507 від 28.02.2024р.
Відповідач скористався своїм правом і забезпечив проведення арбітражного аналізу проби (Акт № 125071- копія додається), а також подав на розгляд Водоканалу (Акт№ 125072,- копія додається) документально оформлені його результати «Лабораторний аналіз стічних вод ПрАТ «РІЕЛЕКСПЕРТ» Акт №125071 (арбітражна проба).
Водоканал наперед погодився (п.7.2.36 Правил) з Результатами Арбітражного аналізу і Допоміжного аналізу не проводив, відтак внаслідок співставлення Результатів Арбітражного аналізу з ДК наведеними у Допустимих концентраціях №1309 що є Додатком №1 до Умов Скиду № 1286 встановлено, що у контрольній пробі стоків Відповідача перевищено значення ДК: азотом амонійним, БСК-5, завислими речовинами, сухим залишком.
При виявлені перевищень якісних показників стічних вод, відповідно до Правил (п.п. 3.2.12, 3.7.2, 9.2.2) та Договору (п.п. 3.6) Водоканал зобов`язаний нарахувати додаткову плату з відповідним коефіцієнтом кратності, а Відповідач зобов`язаний її сплатити.
Згідно з Розрахунком №318 від 07.03.2024р. загальна сума додаткової плати становить 292 060,00 грн.
Відповідач відповідну додаткову плату не сплатив. Відтак позивач просить суд стягнути з відповідача 292 060,00 грн додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень.
До відповіді на відзив позивач долучив результати головного аналізу.
Правова позиція відповідача.
ПАТ «РІЕЛЕКСПЕРТ» подало відзив на позовну заяву, не погоджується з доводами позовної заяви, вважає її безпідставною та такою що не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідач зазначає, що не передавав результати арбітражного аналізу повноважним представником чи офіційним листом чи будь яким іншим законним способом, який би підтвердив таку передачу як волевиявлення Відповідача щодо передачі результатів Арбітражного аналізу на розгляд Позивача. В Акті про передачу результатів арбітражного аналізу стічних вод споживача № 125071 від 07.03.2024 р. вказано, що представник ПрАТ «РІЕЛЕКСПЕРТ» енергетик Тарас Дутко передав результати представнику Позивача.
Однак, інженер-енергетик Тарас Дутко не наділений повноваженнями представництва ПрАТ «РІЕЛЕКСПЕРТ» у взаємовідносинах з іншими юридичними особами, не має відповідної довіреності, не зазначений у ЄДРЮО ФОП та ГФ як уповноважена особа від підприємства, не уповноважувався на таке представництво перед ЛМКП «Львівводоканал». Позивач, скадаючи Акт № 125072 від 28.02.2024 р. про передачу результатів арбітражного аналізу не перевірили його повноваження, та взяли до уваги аналіз, який ПрАТ «РІЕЛЕКСПЕРТ» не мало наміру давати.
Зазначив, що Позивач не долучив до позовної заяви результатів Головного аналізу, не здійснив нарахування у відповідності до результатів Головного аналізу, на вимогу Відповідача у процесі претензійного врегулювання спору не надав результати Головного аналізу Відповідачу, у строки, визначені п. 7.4.5. не направив Відповідачу Головний аналіз, що свідчить про те, що такий Позивачем не був проведений.
Вважає, що арбітражний аналіз належним представником Відповідача Позивачу не передавався, отже всі розрахунки мали бути здійснені на підставі Головного аналізу, який Позивачем не проведено.
Оскільки Позивачем порушено Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, не здійснено Головного аналізу, а усі відібрані проби за період двох останніх років не мали наслідком застосування будь яких санкцій, оскільки жодних перевищень при скиді стічних вод у Відповідача не було, а заявлена до стягнення сума та результати досліджень є, на думку відповідача помилковими та, у зв`язку з порушенням Позивачем Правил, не можливо порівняти з головним аналізом, який мав бути проведений Позивачем, а отже у Позивача відсутні належні та допустимі підстави для проведення нарахування за скид стічних вод в міську каналізацію з порушенням правил щодо їх складу та властивостей, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
23.07.2002р. Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» (Львівводоканал/ позивач) та Відкритим акціонерним товариством «Львівгуртбакалія» (абонент) укладено договір № 300333 (надалі договір) на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі.
21.10.2009 ВАТ «Львівгуртбакалія» змінило назву на ПАТ «Львівгуртбакалія», що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію долученим до матеріалів справи.
24.04.2017 ПАТ «Львівгуртбакалія» змінило назву на ПАТ «Ріелексперт», що підтверджується випискою з ЄДРЮОФОП та ГФ.
Відповідно до п. 1.1 договору Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України» (Правила користування), «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення» (Правила експлуатації), «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова» (Правила приймання).
Відповідно до п. 2.1.1 договору Львівводоканал зобов`язується згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити в розмірі лімітів:
-постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров`я України на відхилення від стандарту в об`ємі 604 куб.м./міс.,
-приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об`ємі 604 куб.м./міс., дощових (талих) стічних вод 914 куб.м./міс.
Згідно із п. 2.2.4 договору абонент зобов`язується сплачувати вартість наданих Львівводоканалом послуг, згідно з поданими рахунками. В разі зміни тарифів - плата за послуги здійснюється відповідно до нових тарифів, без зміни інших умов договору.
За приписами п. 2.2.7 договору абонент зобов`язується не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.
Відповідно до п. 3.6 договору скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання.
Відповідно до п.п. 5.1-5.3 договору договір укладається терміном на один рік. Договір вважається переукладеним на новий термін на тих самих умовах, якщо за один місяць до його припинення жодна із сторін не заявить про закінчення його дії. Договір може бути розірвано за згодою сторін. Розірвання договору за вимогою однієї із сторін проводиться у разі письмового попередження іншої сторони за 1 місяць та при умові погашення абонентом заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення.
Доказів розірвання договору суду не представлено.
Об`єктом, який використовує воду, згідно з додатком № 1 до договору є ВАТ «Львівгуртбакалія» (зараз ПАТ «Ріелексперт») за адресою м. Львів, вул. Бузкова, 2.
Договір на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі з додатками, копії яких долучено до матеріалів справи, підписані обома сторонами та скріплені їх печатками.
01.03.2023р. позивачем погоджено відповідачу умови скидання стічних вод споживача у міську каналізацію № 1286 за договором № 300333 з додатком № 1 «допустимі концентрації № 1309 скиду забруднювальних речовин в систему міської каналізації «ПАТ «Ріелексперт».
Відповідно до умов скидання стічних вод споживача у міську каналізацію № 1286 з додатком № 1, зокрема допустима концентрація азоту амонійного складає 30 г/куб.м; завислі речовини - 300 г/куб.м; сухий залишок - 1000 г/куб.м та БСК5 - 2,5.
28.02.2024 Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» здійснено контрольний відбір вибіркової проби стічних вод відповідача для проведення головного і арбітражного хімічних аналізів, про що складено Акт №12507 від 28.02.2024р. про контрольний відбір вибіркових проб стічних вод для проведення головного і арбітражного хімічних аналізів. Зі змісту акта вбачається, що у присутності начальника господарського відділу споживача/абонента Кшика О.Л. о 11:00 год. здійснено відбір проб стічних вод споживача (договір № 300333) ПАТ «Ріелексперт» за адресою вул. Бузкова, 2; кожну пробу розлито у посуд та опломбовано (пломба ЛВК - 12). Примірник акта отримав начальник господарського відділу Кшик О.Л.
До матеріалів справи долучено результат вимірювань № 107 відповідно до акту про контрольний відбір вибіркових проб стічних вод №12507 від 28.02.2024р. За результатами вимірювань головного аналізу встановлено, що концентрація азоту амонійного складає 64 г/куб.м, БСК-5 1120,0 г/куб.м, завислі речовини 2712,0 г/куб.м, сухий залишок 1070,0 г/куб.м.
Також долучено результати арбітражного аналізу згідно оформлені Актом №125071 виконаний Хімічною лабораторією КП «Адміністративно-технічне управління», з якими погодився ЛМКП «Львівводоканал», в якому зазначено концентрація азоту амонійного складає 156 мг/дм3, БСК-5 480,0 мг/дм3, завислі речовини 2684,5 мг/дм3, сухий залишок 1069,0 г/куб.м.
Службою контролю за водоспоживанням та водовідведенням ЛМКП «Львівводоканал» складено розрахунок № 318 додаткової плати для ПАТ «Ріелексперт» за скид до міської каналізації стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей від 07.03.2024р. для об`єкту споживача, що розташований за адресою: вул. Бузкова, 2.
Із результату вимірювань арбітражного аналізу, взятого до уваги позивачем № 12507 та розрахунку № 318 вбачається, що лабораторні дослідження зафіксували перевищення допустимих норм якісних показників стічних вод (азот амонійний, БСК-5, завислі речовини, сухий залишок), у зв`язку із чим відповідачу донараховано плату за водовідведення з коефіцієнтом кратності у розмірі 292 060,00 грн.
Листом вх. № 3982 від 13.03.2024 позивачем повідомлено відповідачу про нарахування додаткової плати за скид до міської каналізації стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей та запропоновано в місячний термін сплатити відповідну суму. До листа долучено акт про відбір проби № 12507 від 28.02.2024 р; «А»-Результат вимірювань № 1, оформлений 05.03.2024р.; розрахунок додаткової плати за скид стічних вод № 318 від 07.03.2024 р.; рахунок №318 та акт про приймання стічних вод № 318. В підтвердження надіслання листа долучено копію фіскального чеку ФН 4000352109 від 14.03.2024р.
Відповідач, листом № 17 від 01.04.2024р. повідомив, що не погоджується із розрахунками додаткової плати за скид наднормативно забруднених стічних вод, які наведені в розрахунку № 318 від 07.03.2024р., зазначив, що результати арбітражного аналізу на підставі якого здійснено розрахунок відповідачем позивачу не передавались, відтак розрахунок мав бути здійснений на підставі головного аналізу.
Листом № ДВ-5390 від 11.04.24 позивач надав відповідачу роз`яснення щодо здійснених нарахувань.
Відповідач заперечив Листом №20 від 23.04.2024р., на що отримав роз`яснення Водоканалу з листом №ДВ-6663 від 09.05.2024р, однак, Відповідач ще раз мотивував незгоду з нарахуванням додаткової плати Листом вих. №37 від 31.05.24р., з врахуванням якого отримав додаткові роз`яснення правомірності позовних вимог Листом № ДВ-8413 від 11.06.24р
У зв`язку із несплатою заборгованості, позивач скерував відповідачу претензію № ДВ-6282 від 26.04.2024 із вимогою у місячний строк сплатити борг, або нормативно обґрунтувати відмову. Однак, вказана претензія залишена без відповіді та задоволення, внаслідок чого позивач звернувся до суду із даним позовом про стягнення з ПАТ «Ріелексперт» 292 060,00 грн додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень.
Оцінка суду.
Згідно із ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, які кореспондуються з положеннями ст. 193 ГК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (стаття 610 Цивільного кодексу України).
Відповідно до п.2.1.1 договору № 300333 від 23.07.2002р. укладеного між сторонами на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі Львівводоканал зобов`язується згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити в розмірі лімітів:
-постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров`я України на відхилення від стандарту в об`ємі 604 куб.м./міс.,
-приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об`ємі 604 куб.м./міс., дощових (талих) стічних вод 914 куб.м./міс.
Відповідно до пункту 2 розділу І Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 (далі Правила № 316), ці Правила поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі споживачі).
Згідно з пунктами 4 та 5 Розділу І Правил № 316, на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховуються місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидатися до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виконавців та споживачів. Виконавці встановлюють кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі вимог цих Правил, а також місцевих правил приймання.
Статтею 13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" передбачено, що скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.
Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод, здійснення контролю за якістю питної води належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Так, рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради № 516 від 14.06.2019 затверджено Правила приймання стічних вод споживачів до системи централізованого водовідведення Львова (далі - Правила ).
Відповідно до п. 2.4 Правил вони є обов`язковими до виконання як для виробника, так і для всіх споживачів (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами виробника з водопостачання і водовідведення, стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано.
За приписами п. 3.5.1 Правил споживачі зобов`язані здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації. Не перевищувати встановлені кількісні та якісні показники стічних вод в КК на своїх випусках.
Згідно із п. 2.2.7 договору № 300333 від 23.07.2002р. абонент зобов`язується не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.
Відповідно до п. 4.3.1 Правил ДК встановлюються виробником. Згідно із п. 4.3.2 Правил у встановлених ДК виробничих стічних вод враховано у тч. ЗР, які утворюються в результаті господарсько-побутової діяльності споживача. За приписами п. 4.3.3. Правил ДК набирають чинність: Одночасно з набранням чинності договору або після реєстрації Документації ЛСВ (у тч. з ДК для інших, не внесених у додаток 10.1, показників якості стічних вод згідно з додатком 10.2) або від дня закінчення терміну дії угоди про якість.
Пунктом 5.2 Правил передбачено, що стічні води споживача можуть бути прийняті в міську каналізацію, якщо їх якісні показники і режим скидання відповідають ДК і умовам скиду.
Відповідно до п.п. 7.1.1.1 Правил кожен об`єкт водоспоживання приєднується до міської каналізації окремими випусками з обов`язковим спорудженням на кожному випуску КК. Відповідальність за обслуговування і санітарно-технічний стан КК покладається на споживача.
Пунктом 4.4 Договору № 300333 від 23.07.2002 р. передбачено, що об`єм відібраної води, а також об`єм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в п`ятикратному розмірі. При відсутності технічних умов і неотриманні їх на протязі чотирьох місяців від дати укладення договору, весь об`єм води та стоків вважається понадлімітним і оплачується в п`ятикратному розмірі. При відсутності дозволу на скид забруднювальних речовин чи закінченні строку його дії весь об`єм стоків вважається понадлімітним і оплачується в п`ятикратному розмірі.
Відповідно до пунктів 3.2.3 та 3.2.4 Правил № 516 виробник (позивач у справі) має право: здійснювати обстеження ЛСВ і локальних КОС, вимагати від споживачів надання інформації та документів щодо зазначених мереж і споруд, які перебувають на балансі, або обслуговуванні споживачів, їх технічного стану, в тому числі документів, що підтверджують проведення відновлення пропускної здатності трубопроводів та колекторів, хімічних реагентів, що використовуються споживачами та спричиняють забруднення у стічних водах (сертифікати, переліки, проекти), вивозу та утилізації осадів стічних вод, вжиття заходів з метою дотримання якості та режиму скидання стічних вод та надання інших відомостей та документації, що стосується скидання стічних вод на об`єктах споживачів (пп. 4.2.11, 4.2.12) і складати Акти за результатами цих обстежень. У будь-який час доби (попередивши споживача, чи без попередження) відбирати проби стічних вод.
Позивач 28.02.2024р. у присутності представника відповідача (начальника господарського відділу Кшик О.Л.) здійснив разовий відбір проб стічних вод відповідача, про що складено Акт №12507 від 28.02.2024р. про контрольний відбір вибіркових проб стічних вод для проведення головного і арбітражного хімічних аналізів (далі Акт від 28.02.2024 р.). Представник відповідача підписав Акт від 28.02.2024 без зауважень.
Відповідно до пункту 3.2.6 Правил № 516 виробник (позивач у справі) має право: проводити хімічний аналіз проб стічних вод споживачів (п. 7.2.37), робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин стічних вод допустимим.
Пунктом 7.2.1 Правил № 516 встановлено, що відібрана проба повинна з достатньою повнотою характеризувати показники складу стічних вод у момент відбору, для чого проба розливається у дві посудини: контрольна проба для проведення головного аналізу і арбітражна проба для проведення арбітражного аналізу. Зберігання, транспортування і проведення хімічного аналізу проб здійснюється виробником (головний аналіз в обов`язковому порядку, та допоміжний аналіз згідно з п. 7.2.36) і споживачем (арбітражний аналіз згідно з п. 7.2.24) незалежно і одночасно.
В Акті №12507 від 28.02.2024 зазначено, що відповідач ознайомлений з правом проведення арбітражного аналізу та порядком використання його результатів, посуд з пробами для арбітражного аналізу отримав представник відповідача начальник господарського відділу Кшик О.Л., що останній підтвердив своїм підписом в Акті.
ПАТ «Ріелексперт» забезпечив проведення арбітражного аналізу проби, що підтверджується долученим до матеріалів справи Актом № 125071 від 28.02.2024 про передачу контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення Арбітражного хімічного аналізу.
Актом № 125072 від 07.03.2024 ПАТ «Ріелексперт» передало ЛМКП «Львівводоканал» документально оформлені результати: «Лабораторний аналіз стічних вод ПрАТ «РІЕЛЕКСПЕРТ» Акт №125071 (арбітражна проба) виконаний Хімічною лабораторією КП «Адміністративнотехнічне управління».
Покликання відповідача на те, що результати арбітражної проби передано водоканалу не уповноваженою особою судом не беруться до уваги з огляду на те, що Дутко Т.Б. як працівник ПАТ «Ріелексперт» передав результати арбітражного аналізу уповноваженому працівнику ЛМКП «Львівводоканал» Пирогу І., про що зазначені особи підписали Акт №125072 від 07.03.2024. Разом з тим, пробу для проведення арбітражного аналізу після відбору прийняв начальник господарського відділу Кшик О.Л. належним чином відібрану та без зауважень, передав до лабораторії пробу завідувач складом Крілик С.К., які були уповноваженими особами ПАТ «Ріелекперт» при відборі стічних вод. Наказу щодо уповноваженої особи на передачу результатів арбітражного аналізу матеріали справи не містять.
Крім того, посилання відповідача на те, що головний аналіз водоканалом здійснений не був, відтак розрахунок на підставі арбітражного аналізу не може бути прийнятий судом, судом відхиляються, оскільки позивачем до матеріалів справи додано результати вимірювань головного аналізу № 107.
Згідно п. 7.2.21 Правил результати Головного аналізу, який проводить Виробник, доводяться до Споживача при виявленні перевищення норм якісних показників стічних вод згідно з п. 7.4.5.
Пунктом 7.4.5 Правил передбачено, що у разі виявлення перевищення норм (ДК), встановлених Правилами:
7.4.5.1. Виробник скеровує Підприємству повідомлення (телефонограмою чи листом) про порушення Правил після оформлення Головного аналізу.
- У триденний термін за умови здійснення Арбітражного аналізу.
- У 15-денний термін, якщо Арбітражного аналізу Підприємством не проводилось.
Першим днем терміну вважається день, наступний після оформлення аналізу.
7.4.5.2. Виробник у 60-денний строк після дня оформлення Головного аналізу, скеровує Споживачеві Рахунок, до якого додаються: копія Акту про відбір, Розрахунок, а також копія результатів Головного і Допоміжного аналізів за умови їх використання у Розрахунку (додаються лише документи, які Споживачеві не передавались)
Пунктом 7.2.36 Правил передбачено, що виробник має право наперед погодитись з результатами Арбітражного аналізу, і Допоміжного аналізу не проводити. У цьому випадку всі розрахунки виконуються згідно з результатами Арбітражного аналізу.
Водоканал на підставі п.7.2.36 Правил погодився з результатами Арбітражного аналізу і Допоміжного аналізу не проводив, відтак внаслідок співставлення Результатів Арбітражного аналізу з ДК наведеними у Допустимих концентраціях №1309 що є Додатком №1 до Умов Скиду № 1286 встановлено, що у контрольній пробі стоків Відповідача перевищено значення ДК: азотом амонійним, БСК-5, завислими речовинами та сухим залишком.
Покликання відповідача щодо не направлення водоканалом результатів головного аналізу ПАТ «Ріелексперт», судом до уваги не беруться, з огляду на наступне. Пунктом 7.4.5.2 Правил передбачено, що споживачеві направляються документи на підставі яких було здійснено розрахунок додаткової плати за скид стічних вод, натомість як встановлено судом результати головного аналізу позивачем до уваги не брались, відтак обов`язок щодо направлення такого у нього відсутній.
Згідно з результатами вимірювань арбітражного аналізу, погодженого ЛМКП «Львівводоканал» виявлено перевищення тимчасових допустимих концентрацій: азоту амонійного (64 г/куб.м замість 30 г/куб.м), БСК-5 (1120,0 г/куб.м замість 265 г/куб.м), завислі речовини (2712,0 г/куб.м замість 300 г/куб.м), сухий залишок (1070,0 г/куб.м замість 1000,0 г/куб.м).
Враховуючи викладене, позивач як суб`єкт господарювання, що надає послуги з централізованого водовідведення, володіє повноваженнями для здійснення контролю якості скидання стічних вод споживачами, в тому числі шляхом здійснення раптового відбору проб стічних вод, а також повноваженнями для проведення хімічного аналізу проб.
За даних обставин встановлено, що відбір проб стічних вод відповідача проводився на законних підставах з дотриманням визначеного порядку відбору та був оформлений актом про відбір, який містить всі необхідні відомості та підписи представників сторін.
Згідно з пунктом "є" частини 2, частини 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до пункту 3.7.3 Правил № 516 споживачі несуть відповідальність за відповідність кількісних і якісних показників стічних вод, що скидаються у міську каналізацію, вимогам Правил.
Розділом 8 Правил № 516 визначено порядок розрахунку плати за скидання стічних вод у міську каналізацію. Позивач провів розрахунок № 318 додаткової плати за скид до міської каналізації стічних вод з порушеннями вимог правил щодо їх складу і властивостей на суму 292 060,00 грн, про що виставлено рахунок на оплату.
На підставі наявних у матеріалах справи доказів суд перевірив правильність розрахунку позивачем плати за скидання стічних вод та встановлено наступне. Датою останнього контрольного відбору на об`єкті відповідача, згідно із розрахунком 318, є 29.11.23р. Отже, на підставі пункту 8.2.2 Правил № 516 розрахунковий період становить 60 днів. Суд здійснивши перевірку розрахунку встановив, що такий здійснено вірно, відтак до стягнення підлягає
292 060,00 грн. Відповідач суму нарахування не оспорює, а лише процедуру отримання арбітражного аналізу, однак до уваги позивачем взято арбітражний аналіз, який сам відповідач і надав ЛМКП «Львівводоканал».
Відповідно до п. 3.6 договору скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання.
Доказів на підтвердження оплати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до систем централізованого водовідведення на суму 292 060,00 грн відповідач не надав, доводи позивача щодо наявності боргу, шляхом надання належних доказів, не спростував.
Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст.76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 86 ГПК України, встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи зазначені норми чинного законодавства України та обставини справи, господарський суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та доведеними належними доказами, відтак підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати.
Оскільки спір виник через неправомірні дії відповідача, судовий збір, відповідно до ст.129 ГПК України, покладається на відповідача пропорційно задоволених вимог.
Відтак до стягнення з Відповідача на користь Позивача підлягає 4380,90 грн сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 10, 12, 20, 73, 76, 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задоволити.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Ріелексперт» (79035, м. Львів, вул. Бузкова, буд. 2, код ЄДРПОУ 01553327) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64, код ЄДРПОУ 03348471) 292 060,00 грн та 4380,90 грн судового збору.
Наказ видати згідно ст. 327 ГПК України.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного
господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 31.10.2024 р.
СуддяЗапотічняк О.Д.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122716271 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Запотічняк О.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні