ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.10.2024 Справа № 914/2040/24
Господарський суд Львівської області у складі судді Король М.Р., розглянувши справу
за позовом: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку №5 по вул.Данилишиних в м.Трускавці «Колос»
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Все для дому»
про: стягнення 76 572,48 грн.,
без виклику сторін,
ВСТАНОВИВ
19.08.2024р. на розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку №5 по вул.Данилишиних в м.Трускавці «Колос» до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Все для дому» про стягнення 76 572,48 грн.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 26.08.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті спору.
Дана ухвала суду була надіслана позивачу в його електронний кабінет, про отримання котрої матеріали справи містять відповідну довідку, підписану відповідальним працівником.
Вказана ухвала суду надіслана відповідачу на адресу місцезнаходження, яку зазначено в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також на адресу, зазначену позивачем в позовній заяві.
Крім того, процесуальний документ щодо розгляду спору у даній справі офіційно оприлюднений у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua, та знаходиться у вільному доступі.
Таким чином, судом було вчинено всіх можливих за даних обставин дій щодо належного повідомлення учасників справи про спір, що розглядається. Зважаючи на зазначене, учасники справи належним чином були повідомлені про відкриття судового провадження у даній справі.
Суть спору та правова позиція учасників справи.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач є власником нежитлового приміщення, площею, 351,1м.кв., за адресою: м.Трускавець, вул.Данилишиних, 5, а отже, є співвласником зазначеного будинку, але не сплачує внески на утримання будинку та прибудинкової території, у зв`язку з чим у останнього виникла заборгованість, що стало підставою для звернення до суду.
За розрахунком позивача, за відповідачем, станом на 01.07.2024р., утворилася заборгованість по внескам у сумі 60 655,78 грн. за період з 01.05.2017р. по 01.07.2024р.
До позовної заяви позивач приєднав розрахунки процентів річних, які склали 1 076,43 грн., інфляційних втрат, які склали 4 816,10грн та пені на загальну суму 10 024,17грн. за несвоєчасну сплату внесків, які просить стягнути з відповідача.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
За результатами дослідження наданих доказів та матеріалів справи, суд встановив наступне:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Колос», ідентифікаційний код 26269840 створено 30.10.2002року, згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, серія А00№364753.
Відповідно до п. 1 Розділу 1 Статуту ОСББ «Колос» зазначено, що ОСББ створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку №5, що розташований за місцезнаходженням: Львівська область, м.Трускавець, вул.Данилишиних,5 відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно ч. ч. 1, 3 Розділу ІІ Статуту ОСББ «Колос», «Мета створення, завдання та предмет діяльності об`єднання», метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав - співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Завданням та предметом діяльності об`єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно Акту -приймання передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 26.03.2003р. балансоутримувачем житлового будинку №5 по вул.Данилишиних у м.Трускавці є ОСББ «Колос».
Відповідно до вищевказаного Акту приймання передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 26.03.2003р., на баланс ОСББ «Колос» передано приміщення магазину, розміщеного в будинку, загальною площею 487м.кв.
Зі змісту Довідки Дрогобицького міжміського бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки слідує, що згідно даних технічного архіву КП ЛОР «ДМБТІ та ЕО», станом на 31.12.2012р., за адресою Львівська область, м.Трускавець, вул. Данилишиних,5 право власності на нежитлові приміщення магазину «Все для дому» загальною площею 351,1 кв.м. зареєстровано за: Товариство з обмеженою відповідальністю «Все для дому» на підставі договору купівлі-продажу приміщень, посвідченого Трускавецькою держнотконторою 27.06.1996р. за р.№ 1518 та Угоди про внесення доповнень до договору купівлі-продажу приміщень, посвідченого Трускавецькою держнотконторою 27.07.1996р. за р.№1970, Угоди про внесення доповнень до договору купівлі-продажу приміщень, посвідченого Трускавецькою держнотконторою 13.12.1996р. за р.№2448.
Проте, з матеріалів справи слідує, що між позивачем та ФОП Симович Лесею Василівною 01 травня 2017року укладений Договір №01/17 про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території. Відповідно до п.2.1 договору, саме ФОП, як власник, взяла на себе зобов`язання брати участь у витратах на утримання житлового комплексу та прибудинкової території у вигляді щомісячних внесків, зокрема, щодо нежитлового приміщення, площею, 351,1м.кв., за адресою: м.Трускавець, вул.Данилишиних, 5.
Пунктом 2.2 договору передбачено, що розмір внесків за квадратний метр загальної площі затверджується рішенням Загальних зборів ОСББ, і станом на момент підписання договору він становить 1,15грн., за квадратний метр загальної площі нежитлового приміщення.
Також передбачено, що зміна розміру внеску можлива тільки на підставі рішення Загальних зборів ОСББ.
Відповідно до змісту вищевказаного договору, позивач зобов`язався здійснювати належну експлуатацію житлового комплексу та забезпечити відповідні умови користування власним, неподільним та загальним майном, згідно норм Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», а ФОП зобов`язалась у встановлені терміни до 5 числа кожного наступного місяця сплачувати належні йому індивідуальні платежі.
Відповідно до п.2 розділу 3 Статуту ОСББ «Колос», затвердженого загальними зборами співвласників від 20.03.2016р., найвищим органом управління є Загальні збори співвласників, які вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання, зокрема і щодо визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Згідно Протоколу загальних зборів №1/18 від 12 березня 2018року, Симович Л.В. брала активну участь в діяльності ОСББ, а саме приймала рішення, що стосуються господарської діяльності ОСББ, такі як затвердження звіту про пророблену роботу та використання коштів ОСББ, затвердження тарифу членських внесків і кошторису ОСББ, участь в програмі співфінансування поточних ремонтів, що підтверджується схвальним особистим голосуванням в Протоколі Загальних зборів №1/18 від 12 березня 2018р.
Згідно з Протоколу загальних зборів №01/19 від 10.03.2019р., затверджено внески на обслуговування будинку та прибудинкової території ОСББ «Колос», на місяць у розмірі 3,70 грн. за 1 м.кв. для власників квартир та 2,02грн. для нежитлових приміщень.
Підставою для нарахування заборгованості по сплаті внесків у даній справі позивач вважає саме договір про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території №1/17 від 01.05.2017р. та затверджений загальними зборами Протокол загальних зборів №01/9 від 10.03.2019р. щодо розрахунку внесків на обслуговування прибудинкової території по вул.Данилишиних,5.
За змістом позовних вимог, позивачем нараховувалися внески з 01.05.2017р., у розмірі 1,15грн., за 1м.кв., що становило 403,76грн., на загальну площу нежитлового приміщення розміром 351,10грн., а з 01 березня 2019року з розрахунку 2.02 грн. за 1м.кв., на площу 351,10 м.кв., що становить 709,22 грн., щомісячно.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Статтею 2 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що цей Закон регулює відносини суб`єктів права власності щодо користування та розпорядження спільним майном співвласників у об`єднанні.
Згідно зі ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону.
Об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках) (ч.1 ст.6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
В ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Рішення загальних зборів об`єднання доводяться до відома співвласників ініціатором загальних зборів у порядку, визначеному частиною двадцять шостою статті 6 цього Закону, або в іншому порядку, визначеному загальними зборами об`єднання.
Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії.
За приписами ст.15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Статтею 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Заборгованість, як цивільно-правова категорія - це кошти, які не сплачені боржником на користь кредитора по певному зобов`язанню, яке виникає із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 21 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Відповідно до ст.322 Цивільного кодексу України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Обов`язок утримання майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому, витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належного їм нежитлового приміщення та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку. Аналогічні висновки містяться в постанові Верхового Суду від 22.02.2018р. у справі № 910/11312/17.
01.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015р. №417-VIII, який визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Частиною 2 ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
З наведених вище норм законодавства слідує, що власники приміщень в будинку, в якому створено ОСББ, мають здійснювати платежі та внески на утримання спільного майна в порядку та розмірах, встановлених загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Згідно ст.78 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до ст.79 Господарського процесуального кодексу України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до відомостей Державного реєстру прав про речові права та їх обтяження, право власності на спірне нерухоме майно за відповідачем не зареєстровано.
Долучена довідка Дрогобицького міжміського БТІ та ЕО не є належним доказом наявності у відповідача права власності на спірне приміщення протягом періоду, за котрий нараховано внески.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивачем не надано суду належних та допустимих доказів того, що відповідач є власником нежитлового приміщення, площею, 351,1м.кв., за адресою: АДРЕСА_1 , утримання та обслуговування якого здійснюється ОСББ «Колос», який в силу положень Статуту ОСББ «Колос» зобов`язаний сплачувати нараховані позивачем внески.
Судом також встановлено, що між сторонами у справі відсутній договір.
Оскільки між сторонами відсутній договір, відповідно сторонами не узгоджувалися умови щодо відповідальності відповідача за порушення зобов`язань у вигляді пені за несвоєчасну сплату внесків, як співвласника будинку.
З огляду на викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
В ст.74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне:
Судові витрати, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст.13, 73-74, 76-79, 86, 129, 236, 238, 240-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Відмовити в позові повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строк, передбачені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в порядку та строки, визначені главою 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.
СуддяКороль М.Р.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122716286 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Король М.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні