ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
================================================================
УХВАЛА
29 жовтня 2024 року м. Миколаїв Справа № 915/1318/24
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Ільєвої Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви (вх. № 12960/24 від 24.10.2024) Товариства з обмеженою відповідальністю Еталон Профстрой (54055, м. Миколаїв, вул. 1 Слобідська, 37; e-mail: etalon.profstroy1@gmail.com; код ЄДРПОУ 38583475) до Миколаївської філії Державного підприємства Адміністрація морських портів України (адміністрація Миколаївського морського порту) (54020, м. Миколаїв, вул. Заводська, 23; e-mail: gladovskaya@nic.uspa.gov.ua; код ЄДРПОУ 38728444) про зобов`язання визнати переможцем процедури закупівлі, скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Еталон Профстрой звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до Миколаївської філії Державного підприємства Адміністрація морських портів України (адміністрація Миколаївського морського порту) про визнання незаконним та скасування рішення відповідача від 14.10.2024 у формі Протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою, яким вирішено відхилити тендерну пропозицію переможця процедури закупівлі ТОВ Еталон Профстрой, визнання позивача переможцем аукціону капітального ремонту стрілочних переводів № 127 (інв. № 19165), № 129 (інв. № 19210), № 153 (інв. № 19225), № 157 (інв. № 19232) та залізничної колії № 6 парку 3 (інв. № 17670) Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Заводська, 23, Миколаївська філіяДержавного підприємства Адміністрація морських портів України (адміністрація Миколаївського морського порту) публічної закупівлі та продовження строку для укладення договору з відповідачем відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України Про публічні закупівлі.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем чинного законодавства щодо публічнихзакупівель, допущені при відхиленні тендерної пропозиції переможця торгів ТОВ Еталон Профстройпри проведенні процедури закупівлі (відкриті торги з особливостями) за предметом Капітальний ремонт стрілочних переводів № 127 (інв. № 19165), № 129 (інв. № 19210), № 153 (інв. № 19225), № 157 (інв. № 19232) та залізничної колії № 6 парку 3 (інв. № 17670) Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Заводська, 23, Миколаївська філіяДержавного підприємства Адміністрація морських портів України (адміністрація Миколаївського морського порту) за кодом ДК 021:2015 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт.
Так, із позовної заяви вбачається, що позивачем в якості відповідача визначено Миколаївську філіюДержавного підприємства Адміністрація морських портів України (адміністрація Миколаївського морського порту).
При цьому, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Згідно зі ст. 45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Так, за змістом положень ст. 4 та ст. 45 ГПК України позивачами і відповідачами - можуть бути юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 3 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України позови у спорах, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред`являтися також за їх місцезнаходженням.
Слід зазначити, що спір за участю саме відповідача - юридичної особи в особі філії або представництва підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Відповідно до ч. 1, 2, 6 ст. 55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є, зокрема, господарські організації юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України. Суб`єкти господарювання, зазначені у пункті першому частини другої цієї статті, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.
Положеннями ч. 1 ст. 95 Цивільного кодексу України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Відповідно до ст. 64 ГК України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Отже, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Однак, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю. Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід зауважити, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу.
Також відповідно до ч.ч. 3, 5 ст. 95 Цивільного кодексу України філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Враховуючи зазначене вище, господарський суд зазначає, що філії, які в силу законодавчих приписів не є юридичними особами, відповідно самостійно не можуть виступати у якості відповідача або позивача у спорі в господарському суді.
Згідно з ч. 4 ст. 89 ЦК України до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Як визначено в ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності), місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Так, записів про таку юридичну особу як Миколаївська філіяДержавного підприємства Адміністрація морських портів України (адміністрація Миколаївського морського порту) за ідентифікаційним кодом 38728444 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не знайдено.
Отже, враховуючи те, що поданий позов заявлено саме до Миколаївської філії Державного підприємства Адміністрація морських портів України (адміністрація Миколаївського морського порту), яка згідно з чинним законодавством не є юридичною особою, та відповідно не може бути відповідачем у даному спорі, тому даний позов не підлягає розгляду в господарському суді.
Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
За таких обставин, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Еталон Профстрой до Миколаївської філії Державного підприємства Адміністрація морських портів України (адміністрація Миколаївського морського порту) про зобов`язання визнати переможцем процедури закупівлі, скасування рішення, оскільки вказана позовна заява не підлягає розгляду в господарських судах України з огляду на суб`єктний склад сторін.
Керуючись ст.ст. 4, 20, 29, 45, п. 1 ч. 1 ст. 175, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Еталон Профстрой до Миколаївської філії Державного підприємства Адміністрація морських портів України (адміністрація Миколаївського морського порту) про зобов`язання визнати переможцем процедури закупівлі, скасування рішення.
2.Направити Товариству з обмеженою відповідальністю Еталон Профстрой позовну заяву (вх. № 12960/24 від 24.10.2024) з додатками.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України та може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її постановлення.
Суддя Л.М. Ільєва
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122716344 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їхніх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Ільєва Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні