Справа № 932/4077/24
Провадження № 2о/932/107/24
Р ІШ ЕН НЯ
І МЕ НЕ М У КР АЇ НИ
31 жовтня 2024 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючого судді Цитульського В.І., присяжних Свідовської Л.М., Смакоти З.Л.
за участю секретаря судового засідання Дубовик К.В.,
заявника ОСОБА_1 ,
адвоката Жиркевич Ю.А.,
представника заінтересованої особи Первухіної І.М.,
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Адміністрація Шевченківського району Дніпровської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна, -
В С Т А Н О В И В:
Виклад позиції позивача
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатною та призначення їй опікуна.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що ОСОБА_2 є її матір`ю, яка зареєстрована та проживає разом із заявником. ОСОБА_2 є інвалідом першої «А» групи пожиттєво по загальному захворюванню. ОСОБА_2 не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує як медичного нагляду та лікування, так і сторонньої допомоги і контролю. Для здійснення належного догляду та лікування ОСОБА_2 заявник просить призначення себе опікуном матері, в зв`язку з чим заявник звернувся до суду з відповідною заявою.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою Бабушкінського районного суд м. Дніпропетровська від 14 травня 2024 року в справі відкрито провадження за правилами окремого провадження.
Ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 27 травня 2024 року провадження у справі призначено судово-психіатричну експертизу.
26 вересня 2024 року до суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта №355-ц від 06.09.2024.
Позиція сторін
У судовому засіданні заявник вимоги заяви підтримала, просила їх задовольнити.
Адвокат Жиркевич Ю.А., представник особи відносно якої вирішується питання про визнання особи недієздатною, в судовому засіданні з урахуванням наявного висновку експерта та подання проти задоволення заяви не заперечувала.
Представник заінтересованої особи не заперечувала проти задоволення заяви.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст правовідносини
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_3 .
Згідно з довідкою №1241-5000827234 від 07.04.2022 ОСОБА_2 проживає разом з донькою ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки МСЕК серії 12ААГ № 189366 від 04.08.2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інвалід першої А групи з 31.07.2023, безстроково.
Згідно подання від 23 липня 2024 року №4/3-172 адміністрації Шевченківського району Дніпровської міської ради опікунська рада вважає можливим задовольнити прохання заявника та у разі визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною, призначити опікуном над нею, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Висновком судово-психіатричного експерта № 355-ц від 06.09.2024 року встановлено, що ОСОБА_2 виявляє хронічний стійкий психічний розлад у формі судинної деменції. За своїм психічним станом в теперішній час ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Застосоване законодавство.
Згідност. 30 ЦК Україницивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно дост. 39 ЦК Українифізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюєтьсяЦивільним процесуальним кодексом України.
Згідно ч. 1ст. 40 ЦК Українифізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішення суду про це.
Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Згідно ч. 3ст. 294 ЦПК Українисправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Частиною 1статті 299 ЦПК Українивстановлено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 6ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
За правилами ч. 1ст. 41 ЦК Українинад недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно до ч. 1ст. 60 ЦК Українисуд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ч.ч. 1, 2ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.
У відповідності до вимог ч.2ст.299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Висновки суду.
Оскільки, ОСОБА_2 у теперішній час виявляє ознаки стійкого психічного захворювання у вигляді деменції, за своїм психічним станом нездатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд оцінивши зібрані в справі докази вважає їх достатніми для визнання недієздатною ОСОБА_2 та встановлення над нею опіки з призначення опікуном її доньку ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст.258-259,263-265,268,273,293,294,299-300,351-352,354-355 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Адміністрація Шевченківського району Дніпровської міської ради про встановлення опіки і призначення опікуна задоволити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , недієздатною.
Встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Строк дії рішення визначити тривалістю два роки з моменту набрання ним законної сили.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до органу опіки та піклування та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Роз`яснити учасникам, що дане рішення суду не є безтерміновим, його дія обмежена у часі. Строк дії даного судового рішення може бути продовжено судом за відповідним клопотанням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного даним судовим рішенням.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено та проголошено 31 жовтня 2024року.
Суддя В.І. Цитульський
Присяжні З.Л. Смакота
Л.М. Свідовська
Суд | Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122717675 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Цитульський В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні