Справа № 675/1513/24
Провадження № 2/675/658/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"31" жовтня 2024 р. м. Ізяслав
Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі :
головуючого судді Демчука П.В. ,
за участю секретаря судового засідання Григор`євої О.С.,
позивачки ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Ізяслав цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізяславської міської ради Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Ізяславської міської ради Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позов обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне їй майно. Позивачка з початку 2008 року і по день смерті ОСОБА_1 проживала із ОСОБА_3 однією сім`єю, що встановлено рішенням Ізяславського районного суду Хмельницької області від 12 липня 2018 року. Останні роки життя ОСОБА_3 важко хворіла, у зв`язку з чим потребувала стороннього догляду і фінансових затрат, що і надавалося ОСОБА_1 , поховання було здійснене ОСОБА_1 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй майно, спадкоємців у померлої немає. Однак реалізувати своє право на спадщину не може у зв`язку з тим, що своєчасно протягом шести місяців після смерті спадкодавиці не подала заяви нотаріусу про прийняття спадщини. У встановлений законодавством шестимісячний строк позивачка не звернулася із заявою про прийняття спадщини, а тому просить визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
Ухвалою судді Ізяславського районного суду Хмельницької області від 30 вересня 2024 року прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду, відкрито провадження в справі, вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження.
Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просить суд позов задовольнити. Пояснила, що вона є особою пенсійного віку, часто хворіє, а тому своєчасно не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Представник відповідача Ізяславської міської ради Хмельницької області Ковальська Ю.О. в судовому засіданні не заперечила щодо задоволення позовних вимог.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Михнівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області 17 лютого 2017 року, встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Ізяславського районного суду Хмельницької області від 12 липня 2018 року вирішено встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю з 2008 року.
Відповідно до листа приватного нотаріуса Шепетівського нотаріального округу Хмельницької області Шмигельського Ю.П. № 516/01-16 від 18.09.2024 року, згідно з відомостями із Спадкового реєстру спадкової справи після смерті ОСОБА_3 не було заведено.
З матеріалів справи встановлено, що інших спадкоємців після смерті померлої ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , немає.
Таким чином, ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , але у встановлений законом строк не звернулася із заявою про прийняття спадщини.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, у шестимісячний строк подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини суд визнав поважними.
Предметом спору є встановлення додаткового строку для прийняття спадщини позивачці, оскільки позивачка після смерті ОСОБА_3 , будучи її спадкоємцем, пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини. Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, ОСОБА_1 вказує, що вона не звернулася до нотаріуса з відповідною заявою протягом визначеного законом строку.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Зважаючи на викладені обставини та беручи до уваги те, що позивачка захистити своє порушене право в інший спосіб, окрім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, не може, суд вважає за необхідне позов задовольнити та визначити позивачці додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини
На підставі ст. 1264 ЦК України, керуючись ст.ст. 247, 259, 263-265 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Визначити для ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк на подання заяви для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 - два місяці після вступу рішення суду в законну силу.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів після його проголошення.
Суддя П.В.Демчук
Суд | Ізяславський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122719498 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Демчук П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні