Справа № 361/546/24
Провадження № 2-о/361/109/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.10.24
15 жовтня 2024 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Писанець Н.В.
присяжних Степанової С.О., Рущак К.М.,
за участю секретаря Перканюк І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна, заінтересована особа: Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, ОСОБА_3 , -
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Броварського міськрайонного суду Київської області знаходиться цивільна справа за ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна, заінтересована особа: Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, ОСОБА_3 .
Заявник вказує, що ОСОБА_2 - його рідний дядько- страждає від хронічного, стійкого психічного розладу та потребує постійного безстрокового стороннього догляду, а він може та має бажання бути його опікуном, здійснює за ним догляд, інших претендентів бути опікуном немає.
Заявник просить суд визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановити над ним опіку та призначити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , його опікуном.
Заявник ОСОБА_4 , будучи сповіщеним про час та дату розгляду справи, в судове засідання не з`явився, присутня представник заявника ОСОБА_5 заявлені вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.
Адвокат особи, стосовно якого вирішується питання про визнання його недієздатним ОСОБА_6 - в судове засідання з`явилась, не заперечувала проти задоволення вимог заявника.
Представник заінтересованої особи Органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, відповідно до якої просить суд справу розглядати без участі представника органу опіки та піклування та прийняти рішення з урахуванням подання Органу опіки та піклування від 07 травня 2024 року №247 про призначення ОСОБА_4 опікуном над ОСОБА_2 .
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 , є рідним племінником ОСОБА_2 , що підтверджується: свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками якого зазначені ОСОБА_7 та ОСОБА_3 , серії НОМЕР_1 , виданого Шевченковською сільрадою Броварського району Київської області 31.07.1973 року; свідоцтвом про народження батька заявника - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьками якого зазначені ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , серії НОМЕР_2 , виданого відділом запису актів цивільного стану Броварської райради Київської області 31.03.1993 року; свідоцтвом про народження заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками якого зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_11 , серії НОМЕР_3 , виданого відділом запису актів цивільного стану Броварської райради Київської області 31.03.1993 року.
Відповідно до довідки № 14 від 08.01.2024 року, виконавчого комітету Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 разом з матір`ю ОСОБА_3 та племінником ОСОБА_4 .
Згідно ч. 3ст. 296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Згідно ізст. 30 ЦК Україницивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Як випливає із змісту абзацу другого ч. 1ст. 30 ЦК Українидо змісту цивільної дієздатності входять наступні елементи: а) здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав; б) здатність самостійно здійснювати набуті цивільні права; в) здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки; г) здатність самостійно виконувати цивільні обов`язки; д) здатність нести відповідальність у разі невиконання цивільних обов`язків.
Цивільна дієздатність передбачає свідому і правильну оцінку людиною дій, що нею здійснюються і мають юридичне значення. Ця ознака суб`єкта цивільного права залежить від психічної зрілості суб`єкта, тобто від ступеня усвідомлення ним значення своїх дій і можливості керувати ними. В свою чергу зрілість психіки залежить від віку і душевного здоров`я людини. Тому, на відміну від цивільної правоздатності, яка є рівною (ч. 1ст. 26 ЦК України), єдиного для всіх фізичних осіб обсягу цивільної дієздатності не існує.
Відповідно до ч. ч. 1, 2ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюєтьсяЦивільним процесуальним кодексом України.
Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров`я людини, якщо інше не буде встановлено в законному порядку.
Відповідно дост. 3 Закону «Про психіатричну допомогу», кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Стаття 1 зазначеного Законувизначає психічний розлад як розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку.
Згідно із ч. 1ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно висновку судово-психіатричного експерта №313-ц від 16 липня 2024 року, ОСОБА_2 , страждає на хронічний стійкий психічний розлад, у вигляді «Помірної розумової відсталості» (що відповідає діагностичним критеріям рубрики F71.1» за Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду), внаслідок чого не здатний усвідомлювати (розуміти) значення своїх дій та керувати ними.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 , недієздатним.
Відповідно дост. 60 ЦК Українисуд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна.
Також, згідно ч. 1ст. 300 ЦПК Українисуд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно подання №247 від 07 травня 2024 органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області про призначення опікуна над ОСОБА_2 , орган опіки та піклування вважає можливим призначити ОСОБА_12 , опікуном над ОСОБА_2 .
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_12 за станом здоров`я може бути опікуном рідного дядьки, житлом та матеріально забезпечений, піклується про дядька та доглядає його. Заявник має можливість та бажання доглядати свого дядьку і бути його опікуном.
Згідно ч. 1ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішення суду про це.
Згідно ч. ч. 1-3ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочин від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.
Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про визнання фізичної особи недієздатною.
Згідно з частиною 4статті 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особливих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Згідно ч. 5ст. 63 ЦК Українифізичній особі може бути призначено одного або декількох опікунів чи піклувальників.
Відповідно до вимогст. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідност. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що заявник бажає та має можливість бути опікуном над ОСОБА_2 , є його племінником, не обмежений у своїй цивільній дієздатності, фактично доглядає за ОСОБА_13 , інших родичів, які б виявили бажання бути опікунами, не встановлено, суд вважає вимоги заявника законними, обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, у зв`язку з чим заява про визнання особи недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна підлягає задоволенню.
Згідно ч. 5ст. 300 ЦПК України, рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Згідно ч.ч.6-9ст.300 ЦПК України,строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та(або)керувати ними,підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи. Суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленомустаттею 299цього Кодексу.
Суд роз`яснює заявнику, що зі спливом дворічного строку, на який ОСОБА_2 , визнано недієздатним, вона може не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку подати клопотання про продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_2 , недієздатним.
Керуючись ст.1,3 Закону «Про психіатричну допомогу», ст. ст.30,39,40,41,55,63 ЦК України, ст. ст.76,260,295-300,354 ЦПК України, суд-
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна, заінтересована особа: Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, ОСОБА_3 - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 -недієздатним.
Встановити опіку над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 опікуном недієздатного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визначити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 , недієздатним, тривалістю два роки з часу набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Писанець Н.В.
Присяжні Степанова С.О.
Рущак К.М.
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122722815 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Писанець Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні