справа № 619/720/24
провадження № 2/619/491/24
РІШЕННЯ
іменем України
01 листопада 2024 року Дергачівський районний суд
Харківської області
в складі: головуючого судді - Жорняк О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Молотко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дергачі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дергачівської міської ради Харківського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати за ним, ОСОБА_1 , право власності на 1/2 частку земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 5,2465, га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки: 6322057300:03:000:0054, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У обґрунтування позову зазначає, що ОСОБА_2 на праві приватної власності належить частка земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 5,2465 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки: 6322057300:03:000:0054, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
Ще зажиття, ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 залишив заповіт, де вищевказану частку земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 5,2465 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий-номер земельної ділянки: 6322057300:03:000:0054, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 заповів йому, ОСОБА_1 .
З заявою в нотаріальну контору у встановлений законом 6-ти місячний термін він хотів звернутися, однак не встиг, так як 24.02.2022 розпочалася збройна агресія та військове вторгнення на територію України зі сторони РФ та Указом Президента України на території України введено воєнний стан від 24 лютого 2022 року, який триває по цей час.
Необхідно зазначити,що самаж Дергачівськатериторіальна громадаХарківської області,де знаходитьсяспадкове майно,та якеє місцемвідкриття спадщини-входить доПереліку територіальнихгромад,які розташованів районіпроведення бойовихдій абоякі перебувають,в тимчасовійокупації,оточені (блокуванні)з 24.02.2022року тапо теперішнійчас.Викладене підтверджуєтьсяНаказом Міністерстваз питаньреінтеграції тимчасовоокупованих територійвід 25.04.2022року №75.що бувзареєстрований вМЮУ 25.04.2022 № 433/37789.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року (в редакції і на теперішній час), затверджено Перелік територій, на яких-ведуться (велися) бойові дії, де серед територій вказано починаючи з 24.02.2022 року та по день складання позову - Харківський (колишній Дергачівський) район Харківської області, що включає с-ще Слатине.
Він не міг з поважних причин звернутись до нотаріуса з метою складання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , оскільки Дергачівська державна нотаріальна контора не працювала з моменту оголошення воєнного стану та до березня 2023 року. Він після початку війни не міг із-за активний бойових дій та небезпеки для життя дістатись до села Слатине, яке розташоване біля кордону з російською Федерацією.
Однак, 14 березня 2022 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Харківського районного нотаріального округу Харківської області Коробець О.М. та йому було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини і рекомендовано звернутися до суду.
Ухвалою судді Дергачівського районного суду Харківської області від 30 січня 2024 року було відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
29.04.2024 ухвалою Дергачівського районного суду Харківської області підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання позивач не з`явився, відповідно до заяви, в якій просить суд справу розглядати за його відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, направивши в системі «Електронний суд» заяву про розгляд справи без участі представника, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.
Всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази на належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з наступних мотивів.
Судом було достовірно встановлено, що ОСОБА_2 на праві приватної власності належить частка земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 5,2465 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки: 6322057300:03:000:0054, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 07 жовтня 2019 року, посвідченого приватним нотаріусом Дергачівського районного нотаріального округу Харківської області Коробець О.М., спадкова справа №74/2019, зареєстровано в реєстрі за №3572.
Згідно, звіту ТОВ «Перспектива Слобожанщини» про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки, що належить ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , виконаного ФОП ОСОБА_3 вартість земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва складає 87493 грн.
Як вбачається з заповіту, який посвідчений державним нотаріусом Дергачівського районного нотаріального округу Харківської області Коробець О.М. 31 січня 2020 року, зареєстровано в реєстрі за №213, ОСОБА_2 , залишив заповіт, де частку земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 5,2465 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий-номер земельної ділянки: 6322057300:03:000:0054, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно повторного свідоцтва про смерть, виданого Дергачівським відділом державної реєстрації актів цивільного етану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) 18 січня 2024 року, серія НОМЕР_1 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як вбачається з відповіді приватного нотаріуса Харківського районного нотаріального округу Харківської області Коробець О.М. від 17.11.2023 року вих.№553/01-16 ОСОБА_1 , було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини у зв`язку з пропущенням строку для подачі заяви про прийняття спадщини і рекомендовано звернутися до суду.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (статті 1217 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦПК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
В Україні відповідно Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану», затвердженого Верховною Радою України 24.02.2022, пункту 31 частини 1 статті 85 Конституції України та статті 5 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» по всій території України введено воєнний стан, у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України.
На підставі п. 3 Постанови КМУ № 164 від 28.02.2022 із змінами, внесеними постановою КМУ № 719 від 24.06.2022, перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж чотири місяці.
Згідно зі ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Підставою для визначення судом додаткового строку для подання заяви є виключно наявність поважних причин, тобто таких, які безумовно унеможливлювали вчинення особою дій по прийняттю спадщини. Такі причини та обставини мають існувати об`єктивно, тобто незалежно від особистих уявлень спадкоємця чи сприйняття ним певних фактів. Встановлений законом шестимісячний строк є цілком розумним та достатнім для вчинення спадкоємцем юридично значимих дій щодо прийняття спадщини, а тому причини, які об`єктивно унеможливлювали вчинення дій щодо прийняття спадщини, мають існувати протягом усього цього строку, або принаймні його істотної частини з такими наслідками, щоб протягом решти строку спадкоємець об`єктивно не мав змоги реалізувати своє право на прийняття спадщини.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна першорядно стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.
Звертаючись до суду з цим позовом, позивач, як на поважну причину пропуску строку на прийняття спадщини, посилається на те, що 24.02.2022 розпочалася збройна агресія та військове вторгнення на територію України зі сторони РФ та Указом Президента України на території України введено воєнний стан від 24 лютого 2022 року, який триває по цей час. Дергачівська територіальна громада Харківської області, де знаходиться спадкове майно, та яке є місцем відкриття спадщини - входить до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення бойових дій або які перебувають, в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) з 24.02.2022 року та по теперішній час. Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року (в редакції і на теперішній час), затверджено Перелік територій, на яких-ведуться (велися) бойові дії, де серед територій вказано починаючи з 24.02.2022 року та по день складання позову - Харківський (колишній Дергачівський) район Харківської області, що включає с-ще Слатине.
З урахуванням зазначеного, та те, що вказані позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини та надані на підтвердження докази, є такими, що завдавали істотних труднощів для подачі ним заяви про прийняття спадщини та вважає їх поважними, що відповідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України є підставою для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно роз`яснень, які містяться в п. 22 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
За змістом ст. 25 ЦК України, здатність фізичної особи мати цивільні права та нести цивільні обов`язки є правоздатністю. Зміст правоздатності складає сукупність тих цивільних прав та обов`язків, які можуть мати фізичні особи. Цивільна правоздатність є невіддільною від самого існування людини, виникає в момент народження і припиняється зі смертю.
Згідност.1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.3ст. 46 цього Кодексу). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч.1ст.1221 ЦК України).
За ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (ст. 1296 ЦК України). Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно (ч.1 ст. 1297 ЦК України).
Згідно із ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Зі змісту цієї статті вбачається, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі (ст. 41 Конституції України).
Відповідно ч. 1 ст. 316 ЦК України визначено поняття права власності - є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно частини 1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
А у відповідності до ч. 1 ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Крім цього, відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує право власності, коли відсутня можливість його відновлення.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі квартиру, житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим, оскільки підтверджується доданими до справи документами, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
Керуючись ст. 7, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ним, ОСОБА_1 , право власності на 1/2 частку земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 5,2465, га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки: 6322057300:03:000:0054, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скаргана рішеннясуду подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім`я) сторін:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ,
відповідач: Дергачівська міська рада Харківського району Харківської області, місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, м. Дергачі, площа Перемоги, 5, код ЄДРПОУ 04059496.
Суддя О. М. Жорняк
Суд | Дергачівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122724373 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Жорняк О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні