Справа № 702/950/24
Провадження № 2/702/453/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.11.2024 м. Монастирище
Монастирищенський районний суд Черкаської області в складі:
головуючої судді Жежер Ю.М.,
за участю секретаря судового засідання Махомети І.С.,
учасникисправи - не з`явились,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань м. Монастирище в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Монастирищенської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Київ) Бондаренко Олександр Іванович про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 07.10.2024звернулась досуду зпозовом довідповідача про визначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини.
Підставами позовувважаєте, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Петрівка Монастирищенського району Черкаської області, яка за життя склала заповіт від 12.06.2012, посвідчений секретарем виконкому Петрівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, в якому на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: земельну ділянку товарного виробництва площею 2,3911 га належну їй на підставі державного акту серії ЧР 0501799 заповіла своїй дочці, тобто їй, ОСОБА_1 .
За життяїї матері,вони малитісні,довірливі родиннізв`язки,допомагали одинодному,оскільки вона,через свійповажний вік,мала постійніпроблеми зіздоров`ям,вона їйдопомагалата періодично здійснювала догляд за нею тощо. Після її смерті, всі витрати щодо її поховання та всі витрати на ритуальні послуги вона здійснила за власні кошти.
У квітні місяці 2024 року, коли вона звернулась до приватного нотаріуса у м. Київ, де вона зареєстрована та постійно проживає, запитати чи може вона подати заяву про прийняття спадщини - він їй повідомив, що заяву про прийняття спадщини необхідно подавати за місцем знаходження майна та реєстрації померлої особи. Також, від даного нотаріуса вона дізналась, що її матір`ю за життя було складено заповіт, і що його потрібно мати під час подачі заяви про прийняття спадщини.
У зв`язку з тим, що її робота пов`язана у тривалих робочих поїздках поза межами Черкаської області та з сезонними товарами - можливості дістатись до місця проживання матері до вересня 2024 року не мала, що фактично унеможливило її належним чином зібрати необхідні документи для звернення до нотаріуса, тому вона не змогла скористатися своїм правом на прийняття спадщини.
Віднайшовши найпершу можливість приїхати до помешкання матері та знайшовши серед фотокарток матері заповіт, вона відразу, 27.09.2024, звернулась до приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області, щодо оформлення спадкових прав за заповітом після смерті її матері, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте, їй було роз`яснено, що: «для оформлення спадкових прав та видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріусом, за місцем відкриття спадщини, перевіряється ряд обставин, серед яких, факт прийняття спадщини. Вона заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , до нотаріальної контори або приватного нотаріуса протягом 6 місяців не подавали. Спадкова справа після її смерті не заводилась. Тобто, нею пропущений строк для прийняття спадщини, визначений чинним законодавством.
Оскільки, тривале перебування в іншому місті та відсутність інформації про наявність на її ім`я заповіту, фактично унеможливлювало скористатися її правом на прийняття спадщини, це у свою чергу, свідчить про поважність причини пропуску такого строку. Вона не могла скористатися своїм правом на прийняття спадщини. Тому, вона змушена звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Просить визначити їй, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 07.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого судового засідання за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 23.10.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася. Про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлена у встановленому законом порядку. Просить справу розглядати у її відсутність, про, що зазначила у позовній заяві.
В судове засідання представник відповідача виконавчого комітету Монастирищенської міської ради Черкаської області не з`явився. Про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлений у встановленому законом порядку. На адресу суду подав заяву, відповідно до якої просить справу розглядати у відсутність представника відповідача, позов визнає повністю.
В судовезасіданнятретяособа без самостійнихвимогнапредмет спору приватний нотаріус Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Київ) Бондаренко Олександр Іванович не з`явився. Про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлений у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд приймає визнання відповідачем позову, оскільки воно не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси сторін та інших осіб.
Передбачених ч. 2ст. 223 ЦПК Українипідстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін, на підставі доказів, поданих разом із матеріалами позову.
Оскільки, відповідно до вимогст. 279 ЦПК України, справа розглядається без участі сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу судом не здійснюється.
Перевіривши викладені у заявах по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч.1 ст.13ЦПК України суд розглядаєцивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 30.11.2023 Монастирищенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (а.с. 10).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з свідоцтвом про народження ОСОБА_3 (позивача), ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_2 , виданого 31.08.1970 Леськово сідбзагс, в графі батько зазначено ОСОБА_4 , в графі мати ОСОБА_2 (а. с. 11).
Відповідно до свідоцтва про шлюб, серії НОМЕР_3 , виданого повторно 18.05.2024 виконавчим комітетом Полого Яненківської сільської ради Переяслав Хмельницького району Київської області, ОСОБА_3 після реєстрації шлюбу отримала прізвище « ОСОБА_5 » (а.с. 12).
Таким чином, з наданих документів вбачається, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була рідною матір`ю позивача ОСОБА_1 .
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Факт наявності у покійної ОСОБА_2 майна, підтверджується: державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЧР № 050179 від 16.12.2003, відповідно до якого ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 2,3911 га на території с. Петрівка Монастирищенського району Черкаської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 132209290 від 26.07.2018; довідкою № 255, виданою 26.09.2024 виконкомом Монастирищенської міської ради, відповідно до якої ОСОБА_2 відповідно до по господарської книги являється власником житлового будинку та земельної ділянки 0,40 га в АДРЕСА_1 (а.с. 15, 17 - 18).
За таких обставин, із досліджених судом доказів вбачається, що ОСОБА_2 за життя володіла, користувалася та розпоряджалася згаданим вище майном, а отже воноперебувало у її власності.
Згідно з ч. 1 ст. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до заповіту, посвідченого 19.06.2012 секретарем виконкому Петрівської сільської ради, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: належну їй на підставі державного акту серія ЧР № 050179 земельну ділянку товарного виробництва розміром 2,3911 га, що знаходиться в с. Петрівка Монастирищенського району Черкаської області заповіла своїй дочці ОСОБА_1 (а.с. 16).
Згідно з довідкою № 256, виданою 26.09.2024 виконкомом Монастирищенської міської ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті спільно з померлою, відповідно до по господарської книги, у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрованих громадян не було (а.с. 14).
Відповідно до відповіді на звернення приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Бондаренка О.І. № 610/01-16 від 27.09.2024, ОСОБА_1 роз`яснено, що нею пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 13).
Доказів наявності осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині, відповідно до ст. 1241 ЦК України та доказів наявності спадкоємців перших черг за законом суду не надано.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Верховний Суд у постанові від 26.06.2019 у справі № 565/1145/17 зауважив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Суд вважає, що причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, які зазначені позивачем в позовній заяві, а саме проживання в іншій місцевості та необізнаність про наявність заповіту є поважними.
Відповідачем не надано суду доказів на спростування обставин викладених позивачем в позовній заяві.
Таким чином, на підставі всіх вищеописаних обставин суд вважає, що позов обґрунтований, підтверджений належними та допустимими доказами та підлягає задоволенню на підставі ч. 3 ст. 1272 ЦК України, оскільки позивач є спадкоємцем майна померлої ОСОБА_2 за заповітом, після смерті останньої залишилося спадкове майно, що до моменту смерті належало спадкодавцю, яке ніким в установлений законом строк не прийняте.
Зважаючи на викладені обставини, та з урахуванням того, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, іншим чином захистити права позивача неможливо, причини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини є поважними, а тому суд вважає за необхідне позов задовольнити, визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини в три місяці, так як саме такий строк буде достатній для поданнязаяви про прийняття спадщини.
На підставівикладеного такеруючись статтями 2-7,11-13,141,206, 223,258,259,263-265, 268, 272,273, 351, 352,354,355 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 до Монастирищенськоїміської радиЧеркаської області,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог напредмет спору:приватний нотаріусУманського районногонотаріального округуЧеркаської областіЦентрального міжрегіональногоУправління Міністерстваюстиції (м.Київ)Бондаренко ОлександрІванович провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини, задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,додатковийстрокв тримісяці, з моменту набрання судовим рішенням законної сили,для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Монастирищенська міська рада Черкаської області, місцезнаходження вул. Соборна, 117 м. Монастирище Черкаська область, 19101, код ЄДРПОУ 25769919.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Київ) Бондаренко Олександр Іванович, місцезнаходження: вул. Суворова, 4/2м.Монастирище Уманськогорайону Черкаськоїобласті.
Суддя Юлія ЖЕЖЕР
Суд | Монастирищенський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122725261 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Монастирищенський районний суд Черкаської області
Жежер Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні