Ухвала
від 01.11.2024 по справі 383/1970/23
БОБРИНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 383/1970/23

Номер провадження 2/383/149/24

УХВАЛА

01 листопада 2024 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Бондаренко В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Могиленко В.М.,

представника позивача адвоката Бірюкова А.О. (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Бобринець Кіровоградської області в залі судових засідань Бобринецького районного суду Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Бобринецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з вищевказаним позовом, в якому просить встановити факт того, що батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та внести зміни до актового запису про народження дитини.

11.10.2024 року представник позивача адвокат Бірюков А.О. подав заяву, у якій просив:

витребувати у державної спеціалізованої установи «Кіровоградське обласне бюро судово-медичної експертизи» зразки біологічного матеріалу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

призначити по справі судово-біологічну (судову молекулярно-генетичну) експертизу, проведення якої доручити експертам Кіровоградського науководослідного експертно-криміналістичного центру МВС України;

на вирішення експерту поставити питання: Чи є біологічним батьком малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір`ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ?

В обґрунтування заяви зазначив, що встановлення обставин батьківства позивача потребує застосування спеціальних знань. Обгрунтовуючи заяву в частині витребування доказів зазначив, що відповідно до відповіді Державної спеціалізованої установи «Кіровоградське обласне бюро судово-медичної експертизи» у вказаній установі збереглися зразки біологічного матеріалу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , які можливо отримати за запитом слідчого, прокурора або за ухвалою суду, що свідчить про неможливість їх самостійного отримання позивачем.

Відповідач заперечила проти задоволення клопотання.

Відповідач ОСОБА_2 та її представник - адвокат Ботнаренко І.Ю. в судове засідання не з`явились, про причини неявки не повідомили, про день, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, їх неявка не перешкоджає розгляду клопотання по суті.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Суд, заслухавши думку представника позивача, дослідивши обґрунтування заявленого клопотання, матеріали справи, вважає, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно ч.1 ст.103 ЦПК суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно ч.3 ст.103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.

Відповідно до пункту 9 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» судам роз`яснено, що рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них. Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це, зокрема висновку експертизи, у тому числі судово-генетичної.

Оскільки для з`ясування обставин по справі необхідні спеціальні знання в області судової медицини, суд вважає за необхідне задовольнити заяву про призначенняпо справі посмертної судової молекулярно-генетичної експертизи.

Заперечення представника відповідача, що клопотання не додане до позовної заяви, суд відхиляє так як про подання клопотання про призначення експертизи зазначив в позовній заяві після надання позиції відповідачем.

Згідно клопотання експерта Кіровоградського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 11.04.2024 року №СЕ-19/112-24/4679-БД повідомлено про те, що згідно методики проведення судової біологічної експертизи за напрямком 9.5 «Молекулярно-генетичні дослідження» в Кіровоградському НДЕКЦ МВС проводиться встановлення генетичних ознак зразків біологічного матеріалу та вирішується питання біологічного батьківства лише між особами, які мають прямий родинний зв`язок (батьки, діти).

Згідно із ч.3 ст.108 ЦПК України експерт повинен забезпечити збереження об`єкта експертизи.

Якщо експертне дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей призначений судом експерт має одержати на його проведення відповідний дозвіл суду, який оформляється ухвалою (п.1 ч.4 ст.108 ЦПК України).

Відповідно до вимог пункту 2.2 розділу II Інструкції, на експерта покладаються, зокрема обов`язки забезпечити збереження об`єкта експертизи. Якщо дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей, експерт повинен одержати на це дозвіл від органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта).

Згідно ст.5 Закону України «Про судову експертизу» під час проведення судових експертиз (обстежень і досліджень) об`єкти дослідження можуть бути пошкоджені або витрачені лише у тій мірі, в якій це необхідно для дослідження.

Враховуючи вищевикладене, на виконання вимог пункту 2.2 розділу II Інструкції суд вважає за необхідне надати дозвіл експерту на проведення дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей. Разом з цим, експерт зобов`язаний виконати ст.5 Закону України «Про судову експертизу» про те, що об`єкти дослідження можуть бути пошкоджені або витрачені лише у тій мірі, в якій це необхідно для дослідження.

Відповідно до ч.1 ст.84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Суд також вважає обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню заяву в частині витребування зразків біологічного матеріалу ОСОБА_4 , оскільки вони необхідні для повного, всебічного та об`єктивного вирішення справи, зокрема для проведення експертного дослідження.

Оскільки, для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.

Керуючись ст.ст. 84, 103, 104, 252, 253, 260, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву представника позивача адвоката Бірюкова А.О. про призначення по справі експертизи задовольнити.

Призначити по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Бобринецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису посмертну судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручити Кіровоградському науково-дослідномуекспертно-криміналістичномуцентру МВСУкраїни (25030,Кіровоградська область,м.Кропивницький,вул.Вокзальна,58, e-mail: kirovograd@dndekc.mvs.gov.ua).

На вирішення експертизи поставити наступне питання:

Чи є біологічним батьком малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір`ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ?

Витребувати з державної спеціалізованої установи «Кіровоградське обласне бюро судово-медичної експертизи» (25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Гоголя, 44) зразки біологічного матеріалу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та доручити державній спеціалізованій установі «Кіровоградське обласне бюро судово-медичної експертизи» передання таких зразків до Кіровоградського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України для проведення вказаної експертизи.

З метою проведення посмертної судової молекулярно-генетичної експертизи доручити виконання наступних дій:

зобов`язати ОСОБА_1 разом з дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з`явитися до Кіровоградського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України у визначений експертом дату і час для збору необхідного матеріалу. При собі мати документи, що посвідчують особу з їх копіями (паспорт, свідоцтво про народження дитини) та реєстраційний номер облікової картки платника податків (для особи, яка проводить оплату вартості послуг);

надати дозвіл експерту Кіровоградського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України на проведення дослідження, пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей. Разом з цим, експерт зобов`язаний виконати ст.5 Закону України «Про судову експертизу» про те, що об`єкти дослідження можуть бути пошкоджені або витрачені лише у тій мірі, в якій це необхідно для дослідження.

Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .

Встановити позивачу для оплати судової експертизи 15-денний строк з дня отримання позивачем або його представником рахунку на оплату її вартості.

Строк проведення експертизи визначити у 30 денний строк з моменту надходження ухвали про її призначення до експертної установи.

Роз`яснити сторонам наслідки ухилення від участі в експертизі, які передбачені ст.109 ЦПК України, згідно якої у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Експерта попередити про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок або за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.

Копію ухвалинаправити навиконання до Кіровоградського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України та державної спеціалізованої установи «Кіровоградське обласне бюро судово-медичної експертизи».

Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.

Суддя В.В. Бондаренко

СудБобринецький районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення01.11.2024
Оприлюднено04.11.2024
Номер документу122727646
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —383/1970/23

Ухвала від 01.11.2024

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 26.03.2024

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 31.01.2024

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 25.12.2023

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні