ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
29.10.2024Справа № 910/13032/24
Суддя Господарського суду міста Києва Ярмак О.М., розглянувши
позовну заяву Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Горбача Сергія Федоровича
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінд Енерджі»
2. Акціонерного товариства "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Брікерс»
про визнання договору недійсним.
ВСТАНОВИВ:
Приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Горбач Сергій Федорович звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінд Енерджі», Акціонерного товариства "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Брікерс» про визнання недійсним іпотечного договору від 21.06.2024 укладеного між відповідачами.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оспорюваний правочин може призвести до неможливості задовольнити вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Електротрейдінг груп» (стягувач) під час примусового виконання рішення суду у виконавчому провадженні № НОМЕР_1 де Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінд Енерджі» є боржником.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку про повернення позовної заяви з наступних підстав.
За змістом п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України визначено, що позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Згідно з ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника. Юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Згідно з ч. 3 ст. 41 ГПК України у справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 53 ГПК України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах.
Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які звертаються до суду за захистом прав і інтересів інших осіб, повинні надати суду документи, які підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах таких осіб.
Проте, матеріали позовної заяви не містять жодних належних доказів та правових обґрунтувань, посилань на закон, в підтвердження наявності у Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Горбача Сергія Федоровича правової підстави для звернення в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Електротрейдінг груп» до суду із позовною заявою.
Згідно вимог ч.ч. 2, 3 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Проте права виконавця в даному випадку не порушені, а процесуального права чи обов`язку захищати інтереси стягувача, виступаючи від його імені в позовному провадженні, державний виконавець не має.
Натомість, позивач - це юридична чи фізична особа, яка звертається до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорених суб`єктивних прав чи охоронюваних законом інтересів, а також особа, в інтересах якої поданий позов.
Введення такого процесуального правила, коли позов пред`являє виконавець фактично в інтересах стягувача який, по суті, у подальшому займає процесуальне становище позивача, ускладнює процес і не узгоджується з положеннями процесуального закону про представництво інших осіб, оскільки частина третя статті 41 ГПК України вимагає для цього наявності відповідної вказівки про це в законі. У Законі України «Про виконавче провадження» відповідної процесуальної норми немає.
Більше того, звертаючись до суду, виконавець діє не у своїх власних інтересах, його права у даному випадку ніким не порушені, він діє виключно задля виконання виконавчого документа. Таким чином державний виконавець не наділений необхідним обсягом прав і повноважень, які притаманні позивачеві.
Жодним нормативно-правовим актом України (ані ГПК України, ані Законом України «Про виконавче провадження», ані Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів») не передбачено повноваження виконавця на звернення у позовному провадженні із позовною заявою про визнання договору недійсним.
Звернення виконавця з позовною заявою про визнання договору недійсним, в порядку позовного провадження зводиться до реалізації повноважень представника звертатися до суду в інтересах інших осіб, тобто функціями представництва, які відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» заборонені для виконавця.
За наведених обставин, позовна заява Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Горбача Сергія Федоровича підлягає поверненню заявнику на підставі п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Горбача Сергія Федоровича і додані до неї документи повернути позивачу.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку, встановленому статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.М.Ярмак
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 05.11.2024 |
Номер документу | 122729064 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними інші договори |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ярмак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні