ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
17.10.2024Справа № 910/8200/24
За позовомОСОБА_1 доТовариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачаПодільська районна в місті Києві державна адміністрація провизнання припиненими трудових відносин та зобов`язання вчинити діїСуддя Смирнова Ю.М.
Секретар судового засідання Негеля Ю.М.
Представники учасників справи:
від позивачаКоляда С.М. від відповідачане з`явилисявід третьої особине з`явилися
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд", в якому просить суд:
- припинити трудові відносини та повноваження, як одноосібного виконавчого органу, між директором ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд";
- зобов`язати державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Подільської районної у місті Києві державної адміністрації внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про виключення відомостей про ОСОБА_1 як керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд".
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем не було виконано вимоги трудового законодавства та не здійснено дій, спрямованих на вирішення питання про звільнення позивача з посади директора Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд", чим порушуються охоронювані законом права позивача. Крім того позивач зазначає, що звільнення директора із займаної посади має супроводжуватися внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.07.2024 відкрито провадження у справі №910/8200/24; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 15.08.2024; залучено до участі у справі Подільську районну в місті Києві державну адміністрацію третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
У підготовчому засіданні 15.08.2024 оголошувалася перерва до 11.09.2024, про що відповідача та третю особу повідомлено відповідною ухвалою суду.
09.09.2024 від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копії статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд" та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Клм Груп Лтд".
У підготовчому засіданні 11.09.2024 суд задовольнив клопотання позивача та долучив вищевказані докази до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.09.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.10.2024.
У судове засідання, призначене на 17.10.2024, представник позивача з`явився, позов підтримав.
Відповідач та третя особа у судове засідання 17.10.2024 представників не направили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідач відзив на позов не надав.
У судовому засіданні 17.10.2024 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
24.04.2008 Товариство з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд" зареєстровано як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як стверджує позивач у позовній заяві, з 24.04.2008 він є директором зазначеного товариства. Відповідний запис про керівника юридичної особи було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується витягом з вказаного реєстру від 25.06.2024.
30.09.2021 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було змінено відомості про кінцевого бенефіціарного власника Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд", учасниками зазначеної юридичної особи є: ОСОБА_3 та Товариство з обмеженою відповідальністю "Алексді".
Згодом позивач прийняв рішення звільнитися за власним бажанням з посади директора товариства, про що надіслав відповідачу відповідну заяву від 23.05.2024.
Також, 23.05.2024 позивачем надіслано на адреси відповідача та учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд" повідомлення про скликання загальних зборів учасників зазначеного товариства з метою припинення повноважень та звільнення директора цього товариства, обрання та призначення нового директора Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд" тощо, про що в матеріалах справи наявні належні та допустимі докази.
Згідно акту про відсутність учасників на загальних зборах учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд" від 24.06.2024 жоден з учасників відповідача на збори не з`явився.
Звернення позивача про звільнення з посади директора, як свідчать матеріали справи, залишене учасниками відповідача без відповіді та реагування.
Частиною 2 ст.8 Конституції України передбачено, що звернення до суду для захисту конституційних прав та свобод громадян, на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст.43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.
Конституційний Суд України у рішеннях від 07.07.2004 №14-рп/2004, від 16.10.2007 №8-рп/2007 та від 29.01.2008 №2-рп/2008 зазначав, що визначене ст.43 Конституції України право на працю розглядає як природну потребу людини своїми фізичними і розумовими здібностями забезпечувати своє життя. Це право передбачає як можливість самостійно займатися трудовою діяльністю, так і можливість працювати за трудовим договором чи контрактом. Свобода праці передбачає можливість особи займатися чи не займатися працею, а якщо займатися, то вільно її обирати, забезпечення кожному без дискримінації вступати у трудові відносини для реалізації своїх здібностей. За своєю природою право на працю є невідчужуваним і по суті означає забезпечення саме рівних можливостей для його реалізації.
Відповідно до трудового законодавства України керівник товариства (директор), як будь-який інший працівник, має право звільнитися за власним бажанням, попередивши власника або уповноважений ним орган про таке звільнення письмово за два тижні (ст.38 Кодексу законів про працю України).
Разом з тим, особливість звільнення директора товариства полягає в тому, що воно відбувається за рішенням загальних зборів учасників товариства, адже спір стосується припинення повноважень директора як одноосібного виконавчого органу товариства.
Згідно з ст.28 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" органами товариства є загальні збори учасників, наглядова рада (у разі утворення) та виконавчий орган.
Статтею 29 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників є вищим органом товариства.
До компетенції загальних зборів учасників належать, зокрема, обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу (всіх чи окремо одного або декількох з них), встановлення розміру винагороди членам виконавчого органу товариства (ч.2 ст.30 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
За змістом ст.31 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників скликаються у випадках, передбачених цим Законом або статутом товариства, а також: 1) з ініціативи виконавчого органу товариства; 2) на вимогу наглядової ради або ради директорів товариства; 3) на вимогу учасника або учасників товариства, які на день подання вимоги в сукупності володіють 10 або більше відсотками статутного капіталу товариства. Вимога про скликання загальних зборів учасників подається виконавчому органу товариства в письмовій формі із зазначенням запропонованого порядку денного. У разі скликання загальних зборів учасників з ініціативи учасників товариства така вимога повинна містити інформацію про розмір часток у статутному капіталі товариства, що належать таким учасникам. Разом з питаннями, запропонованими для включення до порядку денного загальних зборів учасників особою, яка вимагає скликання таких зборів, виконавчий орган товариства з власної ініціативи може включити до нього додаткові питання. Загальні збори учасників можуть прийняти рішення з будь-якого питання без дотримання вимог, встановлених цим Законом та статутом товариства щодо порядку скликання загальних зборів учасників та щодо повідомлень, якщо в таких загальних зборах учасників взяли участь всі учасники товариства та всі вони надали згоду на розгляд таких питань.
Згідно положень ст.32 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" загальні збори учасників скликаються виконавчим органом товариства. Статутом товариства може бути визначений інший орган, уповноважений на скликання загальних зборів учасників. Виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства. Виконавчий орган товариства скликає загальні збори учасників шляхом надсилання повідомлення про це кожному учаснику товариства. Повідомлення, передбачене частиною третьою цієї статті, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення. Статутом товариства може бути встановлений інший спосіб повідомлення. У повідомленні про загальні збори учасників зазначаються дата, час, місце проведення, порядок денний. Якщо до порядку денного включено питання про внесення змін до статуту товариства, до повідомлення додається проект запропонованих змін.
Загальні збори учасників проводяться в порядку, встановленому законом та статутом товариства. Учасники товариства беруть участь у загальних зборах учасників особисто або через своїх представників. Загальні збори учасників передбачають спільну присутність учасників товариства в одному місці для обговорення питань порядку денного або можуть проводитися у режимі відеоконференції, що дозволяє бачити та чути всіх учасників загальних зборів учасників одночасно, чи із застосовуванням інших засобів електронної ідентифікації. На загальних зборах учасників ведеться протокол, у якому фіксуються перебіг загальних зборів учасників та прийняті рішення. Протокол підписує голова загальних зборів учасників або інша уповноважена зборами особа з числа учасників товариства або їх представників, якщо інше не передбачено статутом товариства. Протокол, що містить відомості про рішення про зміну керівника товариства, у разі якщо для прийняття такого рішення достатньо голосів не більше 10 осіб, підписується учасниками (їх представниками), які голосували за таке рішення та кількості голосів яких достатньо для прийняття рішення, якщо інше не передбачено статутом товариства. Кожен учасник товариства, який взяв участь у загальних зборах учасників, може підписати протокол (за змістом ст.33 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
Рішення загальних зборів учасників приймаються відкритим голосуванням, якщо інше не передбачено статутом товариства. Рішення загальних зборів учасників з усіх інших питань приймаються більшістю голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань. Статутом товариства може встановлюватися інша кількість голосів учасників товариства (але не менше, ніж більшість голосів), необхідна для прийняття рішень з питань порядку денного загальних зборів учасників, крім рішень, які відповідно до цього Закону приймаються одностайно. Відповідні положення можуть бути внесені до статуту, змінені або виключені з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства (за змістом ст.34 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю").
Відповідно до п.7.1 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд" (Статут), затвердженого загальними зборами учасників цього товариства протоколом №1 від 21.04.2008, управління товариством здійснюють наступні органи: вищий орган управління, через який учасники товариства беруть участь у прийнятті важливих рішень - загальні збори учасників; виконавчий орган управління, який формується вищім органом і здійснює керівництво поточною діяльністю товариства - дирекція товариства; контрольний орган, який у разі необхідності здійснює ревізію виробничо-господарської діяльності товариства.
Згідно п.7.2 Статуту вищим органом товариства є загальні збори учасників товариства.
Відповідно до п.п.3 п.7.3 Статуту в перелік питань, які є компетенцією загальних зборів входить обрання та відкликання членів виконавчого органу та ревізійної комісії.
Засідання загальних зборів скликаються такою за вимогою директора (за змістом п.7.4 Статуту).
Згідно п.7.3 Статуту рішення приймаються простою більшістю голосів.
Рішення вищого органу товариства є обов`язковим для виконання всіма учасниками і виконавчим органом, якщо вони не суперечать статуту і діючому законодавству (п.7.9 Статуту).
Згідно п.7.10 Статуту виконавчим органом товариства є дирекція товариства, яку очолює генеральний директор. Дирекція вирішує всі питання діяльності товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції загальних зборів. Загальні збори можуть винести рішення про передачу частини своїх повноважень до компетенції виконавчого органу товариства. Генеральний директор підзвітний загальним зборам і організує виконання їх рішень.
За змістом п.5.1 Статуту учасники товариства мають право обирати і бути обраними до органів управління.
Матеріалами справи підтверджується, що у визначеному Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" та Статутом відповідача порядку позивачем - директором Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд" були скликані загальні збори учасників відповідача, на порядок денний яких було поставлено, зокрема, питання щодо припинення повноважень та звільнення директора цього товариства, обрання та призначення нового директора Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд", тобто позивачем дотримано процедуру звільнення із займаної посади директора товариства, що передбачена Статутом відповідача.
В той же час, учасники цього товариства за адресою проведення загальних зборів 24.06.2024 не з`явилися.
Зазначені обставини позбавили позивача можливості припинити свої повноваження як директора товариства в позасудовому порядку.
Оскільки рішення учасників товариства про звільнення позивача з посади директора у встановлений спосіб прийнято не було, і така бездіяльність відповідача порушує права позивача, зокрема, право бути звільненим із займаної посади за власним бажанням та право на вільне обрання місця роботи, суд вважає, що позов в частині припинення трудових відносин та повноважень, як одноосібного виконавчого органу, між директором ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд" у зв`язку зі звільненням ОСОБА_1 з посади директора за власним бажанням на підставі ст.38 Кодексу законів про працю України підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Подільської районної у місті Києві державної адміністрації внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про виключення відомостей про ОСОБА_1 як керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд", суд зазначає наступне.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Згідно з п.2 ч.1 ст.25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", у тому числі щодо зобов`язання вчинення реєстраційних дій.
За змістом п.3 ч.5 ст.25 "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" суб`єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті, проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини).
У постанові Верховного Суду від 05.02.2020 у справі №914/393/19 зроблено висновок, що як захист права розуміють державно-примусову діяльність, спрямовану на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначений як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату. Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягнути суб`єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинене порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
При цьому, оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок, судам необхідно виходити з його ефективності. Це означає, що вимога на захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Отже, виходячи з викладеного вище, можна дійти висновку, що процедура припинення відносин керівника з товариством має супроводжуватись внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань змін до відомостей про керівника юридичної особи, що у даному випадку є належним та ефективним способом захисту прав позивача та забезпечить відновлення його порушених прав.
Враховуючи наведене, у зв`язку із прийняттям судом рішення щодо припинення повноважень позивача, як директора відповідача, суд дійшов висновку про задоволення вимоги позивача про зобов`язання державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Подільської районної у місті Києві державної адміністрації внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про виключення відомостей про ОСОБА_1 як керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд".
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно положень п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, приймаючи до уваги висновки суду про задоволення позовних вимог, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.74, 129, 238-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Припинити трудові відносини та повноваження директора ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), як одноосібного виконавчого органу з Товариством з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд" (04080, місто Київ, вулиця Юрківська/Фрунзе, будинок 2-6/32, літ.А, ідентифікаційний код 35877588).
3. Зобов`язати державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Подільської районної у місті Києві державної адміністрації внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про виключення відомостей про ОСОБА_1 як керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд".
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "С Авто Трейд" (04080, місто Київ, вулиця Юрківська/Фрунзе, будинок 2-6/32, літ.А, ідентифікаційний код 35877588) в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 6056 (шість тисяч п`ятдесят шість) грн 00 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 01.11.2024
Суддя Ю.М.Смирнова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122729143 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань спонукання виконати або припинити певні дії |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Смирнова Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні