ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/995/24
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників сторін:
від позивача: Іоненко В.П. адвокат,
від відповідача: Ніколаєв О.В. адвокат,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області у місті Черкаси справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Конструкторське бюро Гарант»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин «Будівельник і К»
про стягнення 5 322 422,09 грн,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Конструкторське бюро Гарант» звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин «Будівельник і К» про стягнення заборгованості за договором підряду № 01/03-23/п від 01.03.2023 у розмірі 5 322 422,09 грн, з яких: 5 054 975,00 грн основна заборгованість, 267 447,09 грн інфляційне збільшення суми боргу.
Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач не належним чином виконав свої зобов`язання відповідно до умов договору підряду: виконані роботи не оплатив.
Ухвалою від 09 серпня 2024 року Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, справу вирішив розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначив на 26 вересня 2024 року; встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Призначене судове засідання не відбулося у зв`язку з внесенням змін у графік судових засідань. Ухвалою від 06 вересня 2024 року Господарський суд Черкаської області повідомив учасників справи про дату судового засідання 15 жовтня 2024 року.
Ухвалою від 15.10.2024 Господарський суд Черкаської області закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 29.10.2024.
Представник позивача у судовому засіданні повідомив, що мирним шляхом сторони спір не врегулювали, підтримав заявлені вимоги в повному обсязі, вважає їх обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню, представник відповідача позов визнав. Сторони просили суд вирішити питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків сплаченого тим судового збору при подані позову.
Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України рішення у справі прийнято у нарадчій кімнаті.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 29.10.2024 підписано вступну та резолютивну частини рішення без його проголошення.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
01 березня 2023 року між ТОВ «Магазин «Будівельник і К» (замовник) та ТОВ «Конструкторське бюро Гарант» (підрядник) був укладений договір підряду № 01/03-23/п, за умовами якого Підрядник зобов`язується за завданням Замовника на свій ризик власними або залученими силами з використанням власних матеріалів та засобів виконати та здати йому в установлений договором строк ремонтні роботи, роботи з демонтажу та влаштування нового даху з утепленням, влаштування бетонної площадки, встановлення воріт, виготовлення та встановлення навісів, на території Замовника за адресою м. Черкаси, вул. Героїв Холодного Яру, 74, а Замовник зобов`язується прийняти цю роботу та оплатити її на умовах цього договору (п. 1.1).
Вартість, перелік та попередні об`єми доручених Підряднику робіт зазначається сторонами у локальному кошторисі до Договору та визначаються на підставі підписаних сторонами актів приймання передачі виконаних робіт. Локальний кошторис складається на підставі дефектного акту, який підписується сторонами. Сторони домовилися, що договірна ціна в договорі є динамічною (п. 2.1).
Відповідно до п. 3.1 3.3 договору Підрядник зобов`язується виконати роботи до 01 червня 2023 року. Робота або частина робіт вважаються виконаними після підписання Сторонами або автоматичного погодження Замовником відповідних актів приймання передачі робіт. У разі якщо в процесі виконання робіт буде виявлено, що якісь роботи чи матеріали не були включені до локального кошторису чи дефектного акту, сторони погоджують необхідність виконання таких робіт. У разі підписання Замовником акту приймання передачі виконаних робіт, вважається що всі роботи та використані матеріали що вказані в акті є погоджені сторонами та вартість таких робіт та матеріалів підлягає оплаті.
За умовами договору (п. 6.2.1 6.2.3) Замовник зобов`язаний оплатити Підряднику виконані роботи в розмірах і в строки, передбачені пунктом 10.1 нього Договору; після одержання акту виконаних робіт Підрядника прийняти роботи шляхом підписання акту виконаних робіт або надати обґрунтовану відповідь від приймання робіт; негайно повідомити Підрядника про виявлені недоліки в роботі.
Підрядник зобов`язаний (п. 6.4.1 6.4.3) виконати з використанням власних механізмів, обладнання та інструментів монтажні роботи та передати їх Замовнику у строки передбачені умовами цього Договору; передати Замовнику у порядку, передбаченому законодавством та договором підряду, виконані роботи по акту приймання-передачі виконаних робіт; забезпечити ведення та передачу Замовнику в установленому порядку документів про виконання робіт по цьому Договору (якщо це вимагається діючим законодавством України).
Після закінчення виконання монтажних робіт Сторони здійснюють перевірку. У разі належного виконання робіт Підрядник складає акт приймання-передачі виконаних робіт та надає його Замовнику. Після одержання від Підрядника зазначеного акту Замовник повинен розпочати їх приймання (п. 9.1).
Передача виконаних робіт Підрядником і приймання їх Замовником оформлюється актом приймання-передачі. В акті приймання-передачі виконаних робіт сторони зазначають об`єми виконаних робіт і скритих робіт, вартість таких робіт, тощо (п. 9.2).
Замовник зобов`язаний прийняти роботи, відповідно до умов цього Договору, або надати зауваження до результатів робіт протягом 10-ти робочих днів з дня отримання результатів робіт (п. 9.4).
Замовник здійснює оплату по цьому Договору протягом 30 календарних днів після підписання та/або автоматичного погодження актів приймання-передачі виконаних робіт (п. 10.1).
Розрахунки здійснюються Замовником на підставі акту прийому-передачі виконаних робіт. Обов`язок підготовки та надання на підпис акту покладається на Підрядника (10.2).
Відповідно до п. 16.1 даний договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами та діє до моменту його остаточного виконання.
Позивач зазначає, що на виконання умов договору повністю та належним чином виконав всі зобов`язання, ремонтні роботи, роботи з демонтажу та влаштування нового даху з утепленням, влаштування бетонної площадки, встановлення воріт, виготовлення та встановлення навісів, на території замовника за адресою м. Черкаси, вул. Героїв Холодного Яру, 74.
Факт виконання та передачі робіт підтверджується підписаними представниками сторін договору актами приймання-передачі КБ-3 та КБ-2В № 1 від 01.05.2023, № 2 від 31.05.2023, № 3 від 30.06.2023, відомостями ресурсів. Відповідно до вказаних актів приймання передачі загальна вартість робіт склала 5 054 975 грн.
На підтвердження позовних вимог позивач надав: дефектний акт до договору підряду від 01.03.2023 № 01/03-23/п; договірну ціну до договору; локальний кошторис на будівельні роботи по договору підряду; довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати № 1 за квітень 2023 року; акт приймання № 1 від 01.05.2023 на суму 1 983 426,00 грн; відомість ресурсів за квітень 2023 року; довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати № 2 за травень 2023 року; акт приймання № 2 від 31.05.2023 на суму 1 471 365,00 грн; відомість ресурсів за травень 2023 року; довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати № 3 за червень 2023 року; акт приймання № 3 від 30.06.2023 на суму 1 600 184,00 грн; відомість ресурсів за червень 2023 року.
Відповідач зобов`язання по оплаті виконаних будівельних робіт не виконав, заборгованість за договором підряду становить 5 054 975,00 грн.
Позивач звертався до відповідача з вимогами від 30.06.2023, від 08.09.2023 про оплату виконаних робіт.
Позивач зазначає, що вимоги про погашення заборгованості були залишені без задоволення, хоча під час спілкування директор відповідача заборгованість визнавав та обіцяв розрахуватися, вказував, що неможливість розрахунків пов`язана з тим, що потенційний інвестор відмовився від проєкту.
Предметом спору є майнова вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості за укладеним між сторонами договором та 267 447,09 грн інфляційних нарахувань на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України.
На підставі ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України (ЦК України) між сторонами договору виникло господарське зобов`язання, яке в силу ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України (ГК України) має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України).
Згідно з статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події (ч. 1)
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ч. 2).
Відповідно до статті 202 ГК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За своєю правовою природою укладений між сторонами договір є договором будівельного підряду.
Відповідно до частини 1 статті 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до частин 1, 2 статті 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов`зується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов`язаних з місцезнаходженням об`єкта.
За змістом статті 882 Цивільного кодексу України замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або якщо це передбачено договором, етапу робіт, зобов`язаний негайно розпочати їх прийняття. Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.
При цьому, зважаючи на норми Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» акт виконаних робіт (наданих послуг) належить до первинних документів і засвідчує факт здійснення господарської операції.
З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та умов договору, суд дійшов до висновку, що позивач виконав взяті на себе зобов`язання.
Відповідач визнав позов в т.ч. в частині стягнення 267 447,09 грн інфляційних нарахувань.
Частиною 1 статті 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України за прострочення виконання грошового зобов`язання настає відповідальність у вигляді сплати суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також сплати трьох процентів річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачені вищевказаними нормами законодавства наслідки прострочення виконання боржником грошового зобов`язання у вигляді відшкодування інфляційних втрат та 3 % річних, що нараховуються на суму основного боргу не є штрафними санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті та отриманні від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.
З наведених норм права вбачається, що у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов`язання у нього в силу закону (частини другої статті 625 ЦК України) виникає обов`язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов`язанням внаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати, а також три проценти річних від суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Пунктом 6 ст. 236 ГПК України визначено, якщо одна із сторін визнала пред`явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 191 цього Кодексу.
За частиною 1 статті 191 ГПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження в справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до частини 4 статті 191 ГПК України в разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову в прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
За правилами ч. 1 ст. 75 ГПК України, обставини які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню.
Суд вважає, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права та інтереси інших осіб.
За розрахунком позивача, перевіреним судом, до стягнення з відповідача підлягає 267 447,09 грн інфляційних нарахувань.
Отже, позивач в порядку захисту своїх порушених прав вправі вимагати від відповідача примусового виконання своїх зобов`язань шляхом стягнення з нього на свою користь заборгованості на суму 5 054 975,00 грн та 267 447,09 грн інфляційного збільшення суми боргу.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 237 ГПК України до питань, що суд вирішує при ухваленні судового рішення є, зокрема питання розподілу судових витрат.
Як вже зазначалося відповідачем реалізовано його право на повне визнання позову, яке передбачене пунктом 1 частини другої статті 46 ГПК України.
За загальним правилом розподілу судових витрат, визначеним статтею 129 ГПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Поряд з цим, статтею 130 ГПК України передбачено спеціальні правила розподілу судового збору, зокрема у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті.
Такі положення статті 130 ГПК України кореспондуються зі частиною третьою статті 7 Закону України «Про судовий збір», де, зокрема відзначено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки відповідач визнав позов, суд приходить до висновку про повернення 50 % судового збору сплаченого позивачем під час подання позовної заяви з державного бюджету на користь позивача.
У зв`язку з задоволенням позову, з врахуванням заяви сторін, судовий збір, у відповідності до ст. 129 ГПК України, в розмірі 39 918,17 грн покладається на відповідача.
Керуючись статтями 129, 130, 191, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин «Будівельник і К» (вул. Героїв Холодного Яру, 74, м. Черкаси, 18030, код ЄДРПОУ 30476867) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Конструкторське бюро Гарант» (пров. Січовий, 17, оф. 501, м. Черкаси, 18015, код ЄДРПОУ 41051376)
5 054 975,00 грн основної заборгованості,
267 447,09 грн інфляційних нарахувань,
39 918,17 грн на відшкодування сплаченого судового збору.
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Конструкторське бюро Гарант» (пров. Січовий, 17, оф. 501, м. Черкаси, 18015, код ЄДРПОУ 41051376) з Державного бюджету 39 918,17 грн (тридцять дев`ять тисяч дев`ятсот вісімнадцять гривень 17 коп.) судового збору, сплаченого за платіжною інструкцією № 3555 від 01 серпня 2024 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене та підписане 01 листопада 2024 року.
Суддя О.В. Чевгуз
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122729620 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Чевгуз О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні