Рішення
від 16.10.2024 по справі 369/14697/24
КИЄВО-СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 369/14697/24

Провадження № 2-о/369/608/24

РІШЕННЯ

Іменем України

16.10.2024 м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі: головуючого судді Янченка А.В., присяжних: Салівоненко С.І., Семенова-Панченко О.Ю., за участі секретаря судового засідання Безкоровайної М.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Боярський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оголошення фізичної особи померлою, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду із вище зазначеною заявою.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 10.07.2021 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець міста Боярка Київської області пішов у невідомому напрямку та до цього часу не повернувся.

По факту зникнення ОСОБА_2 Фастівським районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції в Київській області 14.07.2021 року зареєстровано кримінальне провадження №12021111310001228 за ч.1 ст. 115 Кримінального кодексу України, що підтверджується витягом з ЄРДР від 30.05.2023 року. Досудове розслідування до теперішнього часту триває.

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 07.09.2023 року у справі № 381/2682/23 визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Боярка Київської області, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 12.06.2002 року Снігурівським РВ УМВС України в Миколаївській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , - безвісно відсутнім з 10.07.2021 року.

ОСОБА_2 є рідним дядьком ОСОБА_1 по материній лінії (рідний брат матері ОСОБА_3 ). Оголошення ОСОБА_2 померлим необхідно заявниці для вирішення питання про прийняття (оформлення) спадщини, оскільки останній склав заповіт, посвідчений 13.02.2018 року приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області Єресько Т.Г. на земельну ділянку, кадастровий номер: 4825781700:09:000:0013, яка розташована у Миколаївській області, Снігурівський район, сільська рада Кіселівська З огляду на це, відповідно дост. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року № 2398-VІдержавна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі, крім іншого, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

На підставі вище наведеного, заявниця просить суд оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Боярка Київської області, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 12.06.2002 року Снігурівським РВ УМВС України в Миколаївській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та визнати місцем смерті м. Боярка, Київської області.

Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 12.09.2024 року відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду.

Заявниця та заінтересована особа в судове засідання не з`явилися, через канцелярію суду зареєстрували заяви, у яких просили суд здійснювати розгляд справи у їх відсутності.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення питання про оголошення фізичної особи померлою, суд приходить висновку про те, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно зіст. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною першоюстатті 293 ЦПК Українивизначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності не оспорюваних прав.

Відповідно до п. 3 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.

Статтею 305 ЦПК Українипередбачено, що заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна

Згідно з ч. 1ст. 308 ЦПК Українисуд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженецьміста БояркаКиївської області,паспорт серії НОМЕР_1 ,виданий 12.06.2002року СнігурівськимРВ УМВСУкраїни вМиколаївській області,зареєстрованого заадресою: АДРЕСА_1 з 10.07.2021року зник безвісти.

10.07.2021 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець міста Боярка Київської області пішов у невідомому напрямку та до цього часу не повернувся.

Відповідно до частини першоїстатті 46 ЦК Українифізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті (ч. 3.ст. 46 ЦК України).

Статтею 47 ЦК Українивизначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.

Рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.

Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

Однак необхідно відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті особи можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим (п. 13постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»).

Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження (ст. 47 ЦК України)

Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою визначені устатті 48 ЦК України. Так, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою. Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглися та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред`явника. Особа, до якої майно перейшло за відплатним договором, зобов`язана повернути його, якщо буде встановлено, що на момент набуття цього майна вона знала, що фізична особа, яка була оголошена померлою, жива. У разі неможливості повернути майно в натурі особі, яка була оголошена померлою, відшкодовується вартість цього майна. Якщо майно фізичної особи, яка була оголошена померлою і з`явилася, перейшло у власність держави, Автономної Республіки Крим або територіальної громади і було реалізоване ними, цій особі повертається сума, одержана від реалізації цього майна.

Аналізуючи зазначені норми права, суд дійшов висновку, що підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

Таким чином, суд дійшов висновку про можливість задоволення заяви та оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померлим, оскільки станом на день розгляду заяви по суті останній більше трьох років відсутній в місці постійного проживання та реєстрації, а також відсутні відомості про місце його перебування.

При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

Оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померлим необхідне заявниці для отримання свідоцтва про смерть, та відкриття спадщини.

Наведені заявником обставини та мета, з якою заявнику необхідно оголосити особу померлою, свідчать про наявність між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою такого матеріально-правового зв`язку.

Відповідно до частини першоїст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Таким чином, єдиною підставою для державної реєстрації смерті у даному випадку є рішення суду про оголошення особи померлою.

Крім того в даному випадку існують і перешкоди у реалізації заявником прав або виконання обов`язків, пов`язаних з відсутністю особи, яку він просить оголосити померлою.

Оскільки день вірогідної ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Боярка Київської області, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 12.06.2002 року Снігурівським РВ УМВС України в Миколаївській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 є 10.07.2021 року, тому з урахуванням вимог ч. 3ст. 46 ЦК України, саме з цього дня необхідно оголосити його померлим.

Приймаючи до уваги викладене, встановивши, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутній в місці його постійного проживання, а також відсутні відомості про місце його перебування більше трьох років, суд дійшов висновку, що заява є законною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.

При вирішенні питання розподілу між сторонами судових витрат, суд враховує, що відповідно до ч. 7ст. 297 ЦПК Українипри ухваленні судом рішення в справах окремого провадження - судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст. ст.19,89,263-265,268,273,293,294,259,260,305-308 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Боярський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.

Оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Боярка Київської області, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 12.06.2002 року Снігурівським РВ УМВС України в Миколаївській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 з 10.07.2021 року.

Визнати місцем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 м. Боярка, Київської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.

Повне рішення складено: 01.11.2024 року.

Суддя А.В. Янченко

Присяжні С.І. Салівоненко

О.Ю. Семенова-Панченко

СудКиєво-Святошинський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення16.10.2024
Оприлюднено04.11.2024
Номер документу122730612
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою

Судовий реєстр по справі —369/14697/24

Рішення від 16.10.2024

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Янченко А. В.

Ухвала від 12.09.2024

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Янченко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні