Справа №571/330/24
Провадження № 2/571/142/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2024 року смт. Рокитне
Рокитнівський районний суд Рівненської області у складі: судді Верзун О.П., за участю секретаря судового засідання Шупрудько І.М., позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , відповідача ОСОБА_3 , розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , Рокитнівського відділу ДРАЦС у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати його батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свої вимоги обгрнутовує тим, що з 2006 по 2008 роки перебував у фактичних шлюбних стосунках з відповідачкою ОСОБА_3 , проживаючи разом у АДРЕСА_1. Проживаючи там же, відповідачка народила дочку та зареєструвала її на своє прізвище, вказавши відомості про батька з своїх слів. У 2008 році він разом з відповідачкою повернувся додому. 20.07.2009 одружився з ОСОБА_3 В шлюбі народилися інші діти, сім`я-багатодітна. Дочка Поліна увесь час проживає з ними, є повноцінним членом сім`ї.
09.04.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
07.05.2024підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.
У зв`язку з проведенням судової біологічної експертизи провадження у справі зупинялося.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги. Позивач повідомив, що має разом із дружиною шестеро дітей. Однак, старша дитина - ОСОБА_5 була записана матір`ю на її дівоче прізвище, оскільки відповідачка не перебувала з ним у зареєстрованому шлюбі. Сумнівів, що ОСОБА_5 є його дочкою не має. На підтвердження своїх доводів погодився на проведення експертизи з метою встановлення судом його батьківства.
Відповідачка підтвердила обставини, повідомлені позивачем, щодо задоволення позову не заперечувала.
Від Рокитнівського відділу ДРАЦС у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшла заява про визнання позовних вимог та розгляд справи у відсутність представника.
Суд заслухавши пояснення сторін, доводи представника позивача, дійшов до наступного висновку.
Правовідносини між сторонами по справі, є правовідносинами, що виникли з приводу визначення походження дитини. Вказані правовідносини регулюються нормами СК України.
Відповідно до ст.121 Сімейного кодексу України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до ч.3 ст.51 Конституції України, сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою регулюється ст.125 СК України, відповідно до якої якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Статтею 128 СК України визначено, що за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Частиною 4 статті 128 СК України визначено, що позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Оскільки батьківство це факт походження дитини від певного чоловіка (батька) і в спірних правовідносинах є природнім, а не юридичним (на відміну від усиновлення), то виникає відносно дитини з моменту її народження, а судове рішення лише підтверджує даний факт для його юридичного оформлення.
Предметом доказування у справах щодо батьківства та материнства є відсутність та/або наявність кровного споріднення між особою і дитиною.
Згідно п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" №3 від 15.05.2006 р. спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою собою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття.
Рішення суду щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Згідно ст.13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом, у передбачених ЦПК України випадках.
Відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 . Матір`ю дитини зазначено ОСОБА_3 . У відомостях про батька дитини - прочерки.
20.07.2009 року зареєстровано шлюб, укладений між ОСОБА_1 , який є позивачем та відповідачкою - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 20.07.2009.
З акту обстеження матеріально-побутових умов та довідки про склад сім`ї до складу сім`ї входить дочка ОСОБА_5 ( пртиізвище зазначено як ОСОБА_6 ) (а.с. 13-14).
Згідно висновку експерта № СЕ -19/118-24/6378-БД від 06.08.2024, ОСОБА_1 може бути біологічним батьком ОСОБА_4 , біологічною матір`ю якої є ОСОБА_3 . Ймовірність даної події складає 99,9999999%.
З огляду на викладене, позовні вимоги суд вважає обґрунтованими.
За положеннями ст.134 СК України, на підставі заяви осіб, зазначених у ст.ст. 126, 127 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове свідоцтво про народження.
Однак, як повідомив представник позивача, вносити зміни до документів дитини не будуть, оскільки свідоцтво про народження видане органами РАЦС Російської Федерації, однак вказане рішення допоможе їй в отриманні громадянства України.
Враховуючи те, що судом встановлено факт батьківства ОСОБА_1 відносно дитини ОСОБА_4 , то такі обставини дають право на зазначення даних про батька дитини.
Разом з тим, на переконання суду, у частині задоволення вимог до Рокитнівського відділу ДРАЦС у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції слід відмовити, оскільки він не може бути відповідачем у такій категорії справ. Крім того, з змісту положень ст. 4 ЦПК України, в порядку цивільного судочинства захищаються порушені, невизнані або оспорювані права, свободи чи законні інтереси особи. За встановлених обставин, судом не вбачається наявність спору між позивачем та Рокитнівським відділом ДРАЦС у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та яким чином останній міг порушити права позивача. З огляду на що, в цій частини позовні вимоги суд лишає без задоволення.
На підставі наведеного, ст.ст.122-128 СК України, керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , Рокитнівського відділу ДРАЦС у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства задоволити частково.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В решті позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211 грн.20 коп.
Відомості про сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителька АДРЕСА_2 , РНОКПП відсутній, посвідка на ПМП № НОМЕР_3 .
Відповідач: Рокитнівський відділ ДРАЦС у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ЄДРПОУ 34743191, смт. Рокитне, вул. Незалежності, 15
Суддя:
Суд | Рокитнівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122731469 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Рокитнівський районний суд Рівненської області
Верзун О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні