Ухвала
від 31.10.2024 по справі 127/33678/24
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 127/33678/24

Провадження № 2-о/127/741/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2024 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого - судді Воробйова В.В.,

за участю секретаря Шмигори О.В.,

представника заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Вінницької міської ради про визнання спадщини відумерлою,-

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває заява Вінницької міської ради про визнання спадщини відумерлою. В своїйзаяві Вінницька міськарада проситьсуд визнати відумерлою спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , а саме квартиру АДРЕСА_1 та передати її у власність Вінницької міської територіальної громади в особі Вінницької міської ради.

Ухвалою Вінницькогоміського судуВінницької областівід 11.10.2024року прийнято заяву до розгляду та відкрито окреме провадження у вказаній цивільній справі.

Також ухвалою суду від 21 жовтня 2014 року було зобов`язано Другу вінницьку державну нотаріальну контору надати Вінницькому міському суду Вінницької області належним чином посвідчену копію спадкової справи №148/2014 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , разом зі всіма документами, які в ній містяться, для їх огляду та дослідження в судовому засіданні.

30.10.2024року від Другої вінницькоїдержавної нотаріальноїконтори на виконаннявимог ухвалисуду надійшланалежним чиномзавірена копіяспадкової справи №148/2014,заведена щодомайна померлого ОСОБА_2 .

З огляду на вказане, суд ставить на вирішення питання про залишення заяви без розгляду.

В судовому засіданні представник заявника при вирішені питання про залишення заяви без розгляду поклалась на розсуд суду.

Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає, що заяву слід залишити без розгляду з таких підстав.

Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

За правилами ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи.

За змістом ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Згідно зі ст. 335 ЦПК України, у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.

Відповідно до ст. 337 ЦПК України, справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковою участю заявника та з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб. Справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковим залученням до участі у справі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та (або) за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Згідно зі ст. 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з ч. 6 ст. 294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Особливістю розгляду справи про визнання спадщини відумерлою, яка розглядається в окремому провадженні, як й інших справ окремого провадження, зокрема, є: заявлені вимоги у порядку окремого провадження повинні бути безспірними (відсутній спір про право); справи окремого провадження порушуються за заявою і розглядаються за участю заявника, заінтересованих осіб (відсутність спору про право зумовлює відсутність сторін з протилежними інтересами, відсутність позову); немає інститутів і категорій, властивих позовному провадженню (пред`явлення зустрічного позову, заміна сторін, співучасть, мирова угода, треті особи, звернення до третейського суду тощо); справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Визначальною обставиною під час розгляду заяви про визнання спадщини відумерлою у порядку окремого провадження є те, що розгляд такої заяви не пов`язаний з наступним вирішенням спору про право цивільне.

Спір про право це формально визнана суперечність між суб`єктами цивільного права, що виникла за фактом порушення або оспорювання суб`єктивних прав однією стороною цивільних правовідносин іншою і яка потребує врегулювання самими сторонами або вирішення судом.

Отже, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають в реалізації такого права.

З копіїспадкової справиДругої вінницькоїдержавної нотаріальноїконтори №148/2014заведеної щодомайна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 вбачається,що вона заведенана підставізаяви дочки померлого ОСОБА_3 ,про прийняттянею спадщини. У матеріалахсправи наявний заповітпомерлого на її ім`я, яким померлий заповів усе своє майно дочці.

Таким чином, з огляду на наявні у матеріалах справи письмові докази, які засвідчують обставину існування на час розгляду справи спадкоємця після смерті ОСОБА_2 , підстав для розгляду заяви про визнання спадщини відумерлою в порядку окремого провадження суд не має, оскільки ОСОБА_3 , яка є спадкоємцем за заповітом, зверталася до нотаріуса щодо оформлення своїх спадкових прав та є такою, що прийняла спадщину, тобто наявний спір про право, що підлягає розгляду у порядку позовного провадження.

При цьому суд звертає увагу на те, що статтею 67 Закону України "Про нотаріат" передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, строком не обмежена.

З урахуванням наведеного, суд залишає дану заяву без розгляду та роз`яснює заявнику право звернутись до суду у порядку позовного провадження.

Керуючись ч. 6 ст. 294, ст.ст. 337, 338, 260-261, 352-354, ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Заяву Вінницької міської ради про визнання спадщини відумерлою - залишити без розгляду.

Роз`яснити заявнику, що він має право подати позов на загальних підставах.

Апеляційна скаргана ухвалусуду можебути поданадо Вінницькогоапеляційного суду протягомп`ятнадцятиднів здня їїпроголошення.Якщо всудовому засіданнібуло оголошенолише вступнута резолютивнучастини ухвалисуду,або розглядусправи впорядку письмовогопровадження,зазначений строкобчислюється здня складенняповного судовогорішення.

Повний текст ухвали суду складений 01.11.2024 року.

Суддя:

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення31.10.2024
Оприлюднено04.11.2024
Номер документу122733560
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —127/33678/24

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Воробйов В. В.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Воробйов В. В.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Воробйов В. В.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Воробйов В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні