Рішення
від 31.10.2024 по справі 340/5148/24
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5148/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Долинської міської ради до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) про визнання протиправним та скасування припису,-

ВСТАНОВИВ:

Долинська міська рада (надалі позивач), звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (надалі відповідач), у якому просить визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 26.01.2024 №1/2.2-7/24, складений щодо Долинської міської ради.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно з наказом Державної екологічної інспекції України від 05.12.2023 №159, наказами Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 03.01.2024 № 3-ТП та від 09.01.2024 №5-ТП у період з 15.01.2024 по 19.01.2024 відповідачем було проведено перевірку Долинської міської ради в частині здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади.

За результатами проведеної перевірки 26.01.2024 відповідачем видано припис №1/2.2-7/24 (далі припис) про усунення виявлених порушень.

Вважає, припис протиправним, оскільки вимоги припису стосуються не тільки делегованих, але і власних повноважень позивача, як органу місцевого самоврядування, дотримання яких не було предметом перевірки повноважень міської ради та її виконавчих органів. Крім того, частину вимог припису у встановлені ним строки виконати неможливо.

Зокрема, наданий час неможливо виконати пункт 2 припису - затвердити місцевий план управління відходами Долинської міської територіальної громади, у зв`язку з незатвердженням регіонального плану управління відходами. Це, у свою чергу, унеможливлює визначення суб`єктів господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів.

Вважає також безпідставною вимогу пункту 3 припису щодо призначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами, оскільки прийняття такого рішення є правом міської ради, а не обов`язком. Зазначає, що забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів, у разі, якщо вони знаходяться за межами населеного пункту належить до повноважень місцевих державних адміністрацій, тому вимога пункту 4 припису є безпідставною.

Зауважує, що створити та забезпечити функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем на території Долинської територіальної громади у термін до 01.07.2024 неможливо, оскільки відсутня чинна нормативна база по регулюванню даного питання (п. 7 припису).

Зазначає, що Однією з вимог пункту 10 припису є зобов`язання розробити та затвердити Правила технічної експлуатації полігонів (сміттєзвалищ). Водночас, зв`язку з прийняттям та набранням чинності Законом України «Про управління відходами» Правила експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 №435, втратили актуальність.

Звертає увагу, що рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 23.02.2024 у справі №388/184/24 та від 26.03.2024 у справу №388/182/24, які набрали законної сили, були скасовано постанови про накладення на посадових осіб Долинської міської ради адміністративних стягнень у вигляді штрафу, винесені за результатами перевірки.

З цих підстав просить позов задовольнити.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.

На обгрунтування заперечень зазначає, що відповідно до наказу Державної екологічної інспекції України від 05.12.2023 №159, наказів Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 03.01.2024 №3-ТП та від 09.01.2024 №5-ТП в період з 15.01.2024 по 19.01.2024 було проведено перевірку позивача в частині здійснення делегованих повноважень органами виконавчої влади. За результатом проведеної перевірки складено відповідний акт. Перевіркою виявлено численні порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, тому позивачу видано припис на їх усунення.

Звертає увагу на те, що позивач просить скасувати повністю припис, який містить 20 пунктів, однак обгрунтовує протиправність лише декількох пунктів припису, а саме пунктів: 2, 3, 4, 7, 10.

Зазначає, що Законом України «Про управління відходами» визначено обов`язок затвердження місцевого плану управління відходами, який позивачем на момент перевірки виконаний не був, тому позивачу вказана вимога на усунення такого порушення природоохоронного законодавства.

Вимога щодо призначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами (пункт 3 припису) відповідає положенням статті 32 Закону України «Про управління відходами», а тому має бути виконана позивачем.

Вказує, що оскільки саме на виконавчі органи відповідності сільської, селищної або міської ради покладаються повноваження щодо вирішення на відповідних територіях питань поводження з побутовими відходами, ліквідації сміттєзвалищ та вжиття інших заходів з метою запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки, а також ліквідації наслідків цього впливу, тому вимога про вчинення таких дій є правомірною.

Вважає посилання позивача щодо неможливості створення та забезпечення функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем на території Долинської територіальної громади у зв`язку з відсутністю нормативного врегулювання безпідставними, оскільки такий обов`язок визначений положеннями законів України «Про управління відходами» та «Про охорону навколишнього природного середовища».

Зазначає, що на території Долинської територіальної громади згідно довідки Долинської міської ради знаходиться 16 звалищ твердих побутових відходів, однак рішення на виділення земельних ділянок під розміщення звалищ твердих побутових відходів, правоустановлюючі документи на земельні ділянки під сміттєзвалища відсутні, що є порушенням статей 125, 126 Земельного Кодексу України, у зв`язку з чим відповідно статті .33 Закону України «Про місцеве самоврядування» позивачу вказано на обов`язок усунення таких порушень.

Зауважує про безпідставність тверджень позивача про втрату актуальності Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених Наказом міністерства з питань житлово-комунального господарства України №435 від 01.12.2010. Поряд з цим, позивач, як орган місцевого самоврядування, зобов`язаний здійснювати відповідний контроль у сфері поводження з відходами, зокрема контролювати дотримання відповідних правил на спірних сміттєзвалищах відповідно до чинного законодавства.

Вважає, що рішення судів, якими скасовано постанови про накладення адміністративних стягнення, на які посилається позивач, не мають преюдиційного значення для справи оскільки позивач не був учасником вказаних справ.

З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.

10.09.2024 представник позивача надав суду відповідь на відзив, у якій більш детально конкретизує доводи та обґрунтування, зазначені у позовній заяві, а також наводить свої аргументи на спростування тверджень відзиву відповідача. Вважає припис відповідача протиправним та просить його скасувати.

Будь-яких клопотань від учасників справи не надходило.

16.08.2024 ухвалою Кіровоградського окружного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).

Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно наказу Державної екологічної інспекції України від 05.12.2023 № 159 наказом Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 03.01.2024 № 3-ТП визначено провести у період з 03.01.2024 по 09.01.2024 перевірку в частині здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади в Долинській міській раді (а.с. 39).

Для проведення заходу державного нагляду (контролю) на підставі наказу Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 03.01.2024 № 3-ТП начальником інспекції 05.01.2024 видано направлення №2-1-22, згідно якого службові особи відповідача були направлені для проведення у період з 03.01.2024 по 09.01.2024 заходу державного нагляду (контролю) в частині здійснення делегованих повноважень органам виконавчої влади в Долинській міській раді (а.с. 2-1-22).

Наказом начальника Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 09.01.2024 № 5-ТП термін проведення перевірки в частині здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади в Долинській міській раді продовжено з 10.01.2024 по 23.01.2024 (а.с. 40).

Згідно вказаного наказу начальником інспекції 10.01.2024 видано направлення №2-2-22, яким службові особи відповідача були направлені для проведення у період з 10.01.2024 по 23.01.2024 заходу державного нагляду (контролю) в частині здійснення делегованих повноважень органам виконавчої влади в Долинській міській раді (а.с. 41).

За наслідком проведення заходу державного нагляду (контролю) в частині здійснення делегованих повноважень органам виконавчої влади в Долинській міській раді відповідачем 15.01.20124-19.01.2024 було оформлено Акт №1/2.2-7/24, який містить наступні порушення позивача:

- не розроблено місцеву екологічну програму, не розроблено місцеві плани управління відходами, не створено систему управління побутовими відходами, що є порушенням статтей 30, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», статті 19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;

- не визначено суб`єктів господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів, не здійснено організацію роздільного збирання побутових відходів згідно з методикою роздільного збирання побутових відходів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, рішенням міської ради не визначено Адміністратора послуги з управління побутовими відходами, що є порушенням статей 30, 32, 33 Закону України «Про управління відходами», статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

- рішення на виділення земельних ділянок під розміщення звалищ твердих побутових відходів відсутні, правоустановчі документи на земельні ділянки під сміттєзвалища відсутні, що є порушенням статей 125, 126 Земельного Кодексу України;

- не визначено балансоутримувачів сміттєзвалищ твердих побутових відходів, не здійснюється контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами, що є порушенням статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

- щодо облаштування та функціонування сміттєзвалищ на території Долинської міської ради;

- не забезпечено вжиття систематичних заходів з виявлення та ліквідації стихійних сміттєзвалищ;

- не створено та не забезпечено функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем. Не забезпечено належний, вільний доступ до інформації про стан довкілля та екологічні ризики для безпечної життєдіяльності населення на території Долинської територіальної громади. Відсутній контроль у галузі охорони атмосферного повітря, що є порушенням статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування», статті 27 «Про охорону атмосферного повітря», статті 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;

- не здійснюється контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів на території Долинської територіальної громади, що є порушенням статті 10 Водного Кодексу України;

- в актах обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню не визначається відновна вартість зелених насаджень згідно «Методики визначення відновної вартості зелених насаджень» затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 12.05.2009 №127, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.06.2009 за № 549/16565, що є порушенням пункту 4 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах» (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045;

- паспорта об`єкта благоустрою зеленого господарства, затвердженого власником, користувачем балансоутримувачем, керівником підприємства, організації, установи, на території якого розташовані зелені насадження відсутні, що є порушенням Пункт 1.6 розділу 1 Інструкції з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.12.2001 №226, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України від 25.02.2002 за № 182/6470;

- інвентаризаційний план об`єкту благоустрою відсутній, що є порушенням Пункт 3.1 розділу 3 Інструкції з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.12.2001 №226, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України від 25.02.2002 за № 182/6470;

- реєстр зелених насаджень на території Долинської міської територіальної громади не ведеться, що є порушенням Пункт 14.2 розділу 14 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 №105, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 27.07.2006 за № 880/12754; частини 5 статті 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»;

- не визначено балансоутримувачів об`єктів благоустрою державної та комунальної форм власності, що є порушенням пункту 1 статті 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»;

- догляд за зеленими насадженнями не відповідає вимогам, що є порушенням пунктів 5.8, 9.1, 9.4, 9,5 «Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 №105 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 27.07.2006 за №880/12754;

- захист зелених насаджень від шкідників і хвороб не проводиться, що є порушенням розділу 11 «Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 №105 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.07.2006 за №880/12754;

- не розроблено технологічні карти по технології та розрахунку вартості робіт щодо утримання зелених насаджень на території Долинської міської територіальної громади, що є порушенням розділу 10 «Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10.04.2006 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 27.07.2006 за №880/12754;

- контроль за станом зелених насаджень в адміністративних межах Долинської міської територіальної громади не здійснюється, що є порушенням розділу 12 «Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 №105 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 27.07.2006 за №880/12754.

- вимоги до системи охоронних знаків не виконуються відповідно до Положення про єдині державні знаки та аншлаги на територіях та об`єктах природно-заповідного фонду України, затверджене наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 29.03.1994 № 30;

- охоронні зобов`язання не приведені у відповідність до чинного законодавства, не виготовлені проекти землеустрою щодо винесення меж в натурі об`єктів заповідного фонду на території Долинської міської територіальної громади, що є порушенням статтей 4, 7, 53, 64 Закон України «Про природно заповідний фонд України» (а.с. 44-51).

На підставі вказаного Акта №1/2.2-7/24 від 15.01.20124-19.01.2024 відповідачем було вручено Долинській міській раді припис №1/2.2-7/24 від 26.01.2024 (а.с. 12-14), яким було зобов`язано позивача:

- розробити та затвердити місцеву екологічну програму Долинської територіальної громади;

- розробити та затвердити місцеві плани управління відходами Долинської територіальної громади, створити систему управління побутовими відходами;

- визначити суб`єктів господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів на території Долинської територіальної громади; запровадити роздільне збирання побутових відходів; рішенням міської ради визначити Адміністратора послуг з управління побутовими відходами на території Долинської територіальної громади;

- ліквідувати несанкціоновані сміттєзвалища на території Долинської міської ради. Проводити роботу по встановленню власників відходів на земельних ділянках Долинської територіальної громади, на якій виявлено відходи та визначатися згідно з вимогами чинного законодавства з механізмом передачі виявлених відходів до суб`єкта господарювання у сфері управління відходами та усунення негативних наслідків, спричинених відходами. Здійснити передачу відходів, власник яких не встановлений, суб`єктам господарювання у сфері управління відходами для їх оброблення;

- здійснити державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3521955400:50:000:0093, яка розташована на території Долинської територіальної громади (за межами смт. Молодіжне) для розташування місця знешкодження та утилізації відходів (під сміттєзвалище);

- визначити власників (балансоутримувачів) полігонів (сміттєзвалищ) або суб`єктів господарювання, що здійснюють управління полігонами (сміттєзвалищами) твердих побутових відходів на території Долинської територіальної громади та затвердити рішенням Долинської міської ради;

- створити та забезпечити функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем на території Долинської територіальної громади;

- здійснювати контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів на території Долинської територіальної громади;

- розробити Проекти встановлення меж водоохоронних зон з прибережними захисними смугами водних об`єктів на території Долинської територіальної громади, з винесенням їх в натурі;

- оформити правоустановчі документи на користування мемельними ділянками під сміттєзвалищами, що розташовані в адміністративних межах територіальної громади Долинської міської ради;

- здійснювати контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами;

- здійснювати контроль за забезпеченням експлуатації полігонів (сміттєзвалищ) на території Долинської територіальної громади у відповідності з вимогами чинного законодавства;

- визначити показники (кошториси) для розрахунку відновної вартості зелених насаджень, що утримуються на землях Долинської територіальної громади та затвердити рішенням Долинської міської ради;

- здійснювати контроль за використанням та охороною природних ресурсів місцевого значення зелених насаджень, що знаходяться в полезахисних лісових смугах, розташованих на землях сільськогосподарського призначення на території Долинської територіальної громади;

- визначити відповідальних осіб зі здійснення цього контролю;

- визначити балансоутримувачів об`єктів благоустрою державної та комунальної форм власності на території Долинської міської ради;

- забезпечити розроблення паспортів об`єкта благоустрою зеленого господарства на території Долинської міської ради;

- забезпечити розроблення інвентарізаційного плану об`єкта благоустрою на території Долинської міської ради;

- розробити реєстр зелених насаджень на території Долинської міської ради;

- здійснювати контроль за організацією озеленення, охороною та станом зелених насаджень на території Долинської міської ради;

- розробити технологічні карти по технології та розрахунку вартості робіт щодо утримання зелених насаджень на території Долинської міської ради;

- встановити межові знаки та інформаційні щити на об`єктах природо-заповідного фонду, переданих під охорону Долинській міській раді;

- розробити проекти землеустрою щодо винесення меж в натурі об`єктів заповідного фонду на території Долинської територіальної громади.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 №963-IV до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, належать, зокрема, додержання органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами вимог законодавства України про охорону земель.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначає Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 за № 1264-XII (далі - Закон № 1264-XII).

За змістом пунктів "а", "д", "е", "л" частини статті 20-2 Закону № 1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить:

- організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля, про стратегічну екологічну оцінку, про моніторинг, звітність та верифікацію викидів парникових газів; про використання та охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу; про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу; щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання; про збереження об`єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі; про природно-заповідний фонд; про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів; у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та відновлення відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на відновлення; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об`єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі; у сфері реєстрації викидів та перенесення забруднювачів і відходів;

- одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб;

- надання обов`язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб`єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням;

- здійснення інших повноважень, визначених законами України та покладених на нього Президентом України.

Відповідно до п. 1, 2 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 (далі - Положення № 275), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Держекоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно з п. п. 2 п. 4 Положення № 275 Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку, про охорону земель, надр, про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, про охорону атмосферного повітря, про охорону, захист, використання та відтворення лісів, про раціональне використання, відтворення і охорону об`єктів тваринного світу, про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів, щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов, про охорону, утримання і використання зелених насаджень, про використання, охорону і відтворення об`єктів рослинного світу, тощо.

Свої повноваження Держекоінспекція здійснює безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення № 275).

Наказом Державної екологічної інспекції України 24.02.2023 № 40 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (далі положення №40).

Пунктом 1 вказаного положення визначено, що Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Дніпропетровської та Кіровоградської областей.

Відповідно до пункту 2 розділу II Положення №40, інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог, у тому числі, законодавства про охорону земель; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про охорону, захист, використання та відтворення лісів; про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу; раціональне використання та відтворення тваринного світу; з питань поводження з відходами.

Згідно із пунктом 3 розділу II Положення №40 Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).

Таким чином, Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) має повноваження на проведення перевірок органів місцевого самоврядування у сфері природоохоронного законодавства щодо виконання делегованих їм повноважень.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР).

Згідно із статтею 2 Закону №280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та Законів України.

Відповідно до статті 10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами

Позивачем у справі виступає Долинська міська рада, яка є органом місцевого самоврядування.

Статтею 20 Закону №280/97-ВР передбачено, що державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.

Згідно із частиною 2 статті 71 Закону №280/97-ВР органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 1 Закону №280/97-ВР делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.

Виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об`єктів, у тому числі місць чи об`єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію; встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність (пункти 38, 44 частини 1 Закону №280/97-ВР).

Долинська міська рада стверджує, що оскаржуваний припис є протиправним, зокрема з огляду на те, що пункти припису стосуються власних, а не делегованих повноважень. Досліджуючи такі аргументи позивача суд виходить із наступного.

Згідно із пунктом "б" частини 1 статті 33 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, належать делеговані повноваження:

1) здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів;

3) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;

4) погодження клопотань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення;

5) вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом;

7-1) здійснення контролю за діяльністю суб`єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами;

8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;

9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою;

10) здійснення державного контролю за використанням та обземель у межах та порядку, встановлених законом;

11) створення та забезпечення функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем, які є складовою мережі загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення доступу до екологічної інформації;

12) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері управління відходами та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про управління відходами;

13) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону;

14) здійснення контролю за забезпеченням безперешкодного і безоплатного доступу громадян до узбережжя водних об`єктів та островів для загального водокористування відповідно до закону;

15) надання податковим органам у строки та в порядку, встановлені Податковим кодексом України, інформації щодо власників та користувачів, у тому числі на правах оренди (суборенди), емфітевзису, земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території відповідної сільської, селищної, міської ради, ради об`єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, а також іншої інформації, визначеної Податковим кодексом України;

16) здійснення заходів у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією відповідно до закону.

Під власними (самоврядними) повноваженнями органів місцевого самоврядуванні слід розуміти повноваження щодо вирішення питань місцевого значення, тобто справ, які безпосередньо стосуються життєдіяльності громади і відповідають її управлінським та фінансовим можливостям.

Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 33 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, належать власні (самоврядні) повноваження:

1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів;

2) підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля;

3) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про організацію територій і об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об`єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам`ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об`єктів тваринного світу;

5) оприлюднення у мережі Інтернет геопросторових даних та метаданих, що створені за рахунок коштів місцевого бюджету, коштів міжнародної технічної допомоги та передані органу місцевого самоврядування, згідно із Законом України "Про національну інфраструктуру геопросторових даних";

6) забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, дотримання правил і норм використання лісових ресурсів у межах лісів комунальної власності.

Пунктами 1 та 2 припису зобов`язано позивача розробити та затвердити екологічну програму Долинської міської ради, також місцеві плани управління відходами Долинської територіальної громади та створити систему управління побутовими відходами.

Так, у Акті № 1/2.2-7/24 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (далі - Акт) перевіркою було встановлено, що Долинською міською радою не розроблено місцеву екологічну програму, не розроблено місцеві плани управління відходами, не створено систему управління побутовими відходами, що є порушенням статті 19 Закону 1264-XII, статей 30, 33 Закону № 280/97-ВР, статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 № 2807-IV (далі Закон № 2807-IV).

Відповідно до пункту "в" частини 1 статті 19 Закону 1264-XII виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції організують розробку місцевих екологічних програм.

Водночас, як уже зазначено судом, підпунктом 2 пункту "а" частини 1 статті 33 Закону № 280/97-ВР визначено, що повноваження щодо підготовки і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля належить до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.

Згідно із пунктом 5 статті 10 Закону 1264-XII до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема затвердження місцевих планів управління відходами.

Позивач обґрунтовуючи позицію щодо протиправності припису у цій частині посилається на неможливість затвердити місцевий план управління відходами Долинської міської територіальної громади до затвердження регіонального плану управління відходами.

Відповідно до частин 1-2 Закону України від 20.06.2022 № 2320-IX " Про управління відходами " (далі Закон № 2320-IX) місцеві плани управління відходами розробляються та затверджуються для кожної територіальної громади. Порядок розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами затверджується Кабінетом Міністрів України. Місцеві плани управління відходами розробляються протягом одного року з дня набрання чинності регіональним планом управління відходами у відповідній області.

Таким чином, вказаними положеннями закону визначено, що місцеві плани управління відходами розробляються протягом одного року з дня набрання чинності регіональним планом управління відходами у відповідній області, тобто можливість виконання цієї вимоги та дата виникнення такого обов`язку безпосередньо пов`язані з обставиною набрання чинності регіональним планом управління відходами.

З матеріалів справи вбачається, що на даний час регіональний план управління відходами у Кіровоградській області не затверджено. Докази зворотнього відповідачем суду не надано.

Водночас відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що 14.11.2023 Департаментом екології та природних ресурсів обласної військової адміністрації спільно з проєктною організацією проведено робочу нараду у форматі відеоконференції стосовно обговорення питання щодо розроблення проєкту регіонального плану управління відходами у Кіровоградській області за участі міських, селищних, сільських голів та представників, які відповідальні за питання у сфері управління відходами.

Отже, виконати пункт 2 припису у встановлені відповідачем строки неможливо у зв`язку з відсутністю регіонального плану управління відходами, тому така вимога припису є протиправною.

Крім цього, суд зазначає, що розроблення та реалізація місцевих планів управління відходами належить до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (пп. 15 п. "а" ч. 1 ст. 30 Закону № 280/97-ВР).

Поряд з цим, підпунктом 6 пункту "а" частини 1 статті 30 Закону № 280/97-ВР визначено, що до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить також діяльність з організації управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення, знешкодження та захоронення трупів тварин.

Як уже зазначалось судом Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) є уповноваженим органом, що здійснює заходи державного нагляду (контролю) за додержанням органами місцевого самоврядування, в частині здійснення делегованих їм повноважень, вимог природоохоронного законодавства.

Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) не уповноважена на здійснення заходів державного нагляду (контролю) за додержанням органами місцевого самоврядування вимог природоохоронного законодавства в розрізі виконання останніми власних повноважень.

Оскільки розроблення та затвердження повноваження щодо підготовки і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, як і розроблення та реалізація місцевих планів управління відходами, систем управління відходами належать до власних (самоврядних) повноважень, а не делегованих повноважень Долинської міської ради як органу місцевого самоврядування, а також враховуючи відсутність регіонального плану управління відходами, пункти 1 та 2 припису є такими, які винесенні з порушенням вимог законодавства, а тому підлягають скасуванню.

Пунктом 3 Припису зобов`язано позивача визначити суб`єктів господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів на території Долинської територіальної громади; запровадити роздільне збирання побутових відходів; рішенням міської ради визначити Адміністратора послуг з управління побутовими відходами на території Долинської територіальної громади.

В обґрунтування винесення пункту 3 припису відповідач посилається на положення статей 30, 33 Закону № 280/97-ВР, статей 30, 32, 33 Закону № 2320-IX.

В ході проведення перевірки зафіксовано порушення, про які зазначено в акті перевірки, зокрема Долинською міською радою не визначено суб`єктів господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів, не здійснено організацію роздільного збирання побутових відходів згідно з методикою роздільного збирання побутових відходів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, рішенням міської ради не визначено Адміністратора послуги з управління побутовими відходами,.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про управління відходами" до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить:

1) участь у реалізації державної політики у сфері управління відходами;

2) участь у розробленні та реалізації регіональних планів управління відходами;

3) затвердження місцевих планів управління відходами;

4) вирішення питань щодо розміщення на території відповідних територіальних громад об`єктів оброблення відходів;

5) створення пунктів роздільного збирання побутових відходів.

До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить:

1) розроблення та реалізація місцевих планів управління відходами;

2) організація управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення;

3) визначення у встановленому порядку суб`єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів;

4) визначення а послуги з управління побутовими відходами;

5) запровадження роздільного збирання побутових відходів та забезпечення виконання цільових показників щодо підготовки для повторного використання та рециклінгу побутових відходів;

6) організація роботи пунктів роздільного збирання побутових відходів;

7) забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів;

8) передача відходів, власник яких не встановлений, суб`єктам господарювання у сфері управління відходами для їх оброблення;

9) надання інформації, проведення роз`яснювальної та просвітницької роботи серед населення щодо управління відходами;

10) визначення одиниці вимірювання обсягу наданої послуги з управління побутовими відходами;

11) затвердження норм надання послуги з управління побутовими відходами;

12) затвердження інвестиційних програм суб`єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами;

13) встановлення тарифів на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на збирання, перевезення, відновлення, видалення побутових відходів окремо за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні);

14) укладення договорів з організаціями розширеної відповідальності виробників щодо запровадження приймання та роздільного збирання видів побутових відходів, на які поширюється розширена відповідальність виробника.

Втім, визначення у встановленому порядку суб`єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів належать до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, що передбачено підпунктом 23 пункту "а" частини 1 статті 30 Закону N 280/97-ВР.

Також, до власних (самоврядних) повноважень органу місцевого самоврядування, згідно підпунктом 25 пункту "а" частини 1 статті 30 Закону N 280/97-ВР, відноситься запровадження роздільного збирання побутових відходів та забезпечення виконання цільових показників щодо підготовки для повторного використання та рециклінгу побутових відходів.

Що стосується вимоги припису визначити адміністратора послуг з управління побутовими відходами на території Долинської територіальної громади, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 26 Закону № 2320-IX визначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами.

Частиною 1 статті 32 Закону № 2320-IX визначено, що у територіальних громадах з чисельністю населення понад 500 тисяч осіб рішенням міської, сільської, селищної ради визначається адміністратор послуги з управління побутовими відходами. В інших територіальних громадах адміністратор послуги з управління побутовими відходами визначається рішенням міської, сільської, селищної ради.

Частина 6 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення цього ж Закону передбачає, що виконавчі органи місцевих рад визначають комунальне підприємство - адміністратора послуги з управління побутовими відходами у строк не більше шести місяців з дня набрання чинності цим Законом. При цьому, також вказано, що суб`єкти господарювання, визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів, що на момент набрання чинності цим Законом мають чинний договір на надання відповідних послуг з органами місцевого самоврядування, повинні переукласти такий договір з адміністратором (у разі його визначення). Пунктом 21 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Уряду від 8 серпня 2023 року № 835, визначено, що у територіальних громадах з чисельністю населення понад 500 тис. осіб рішенням міської, сільської, селищної ради визначається адміністратор послуги.

Таким чином, аналізуючи вкзані положення законодавства у сукупності суд дійшов до висновку, що чинне законодавство допускає можливість не визначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами. При цьому, територіальні громади з чисельністю населення понад 500 тис зобов`язані визначити такого адміністратора.

Суд також зазначає, що покладення на підприємство обов`язку вжиття заходів та процедур, що чітко не врегульовані національним законодавством України, та притягнення у зв`язку з цим його до відповідальності порушує принцип "правової визначеності".

Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява N 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява N 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер`їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Лелас проти Хорватії", п. 74).

З огляду на зазначене вище, пункт 3 припису є протиправним та підлягає скасуванню.

Пунктом 4 припису визначено ліквідувати несанкціоновані сміттєзвалища на території Долинської міської ради. Проводити роботу по встановленню власників відходів на земельних ділянках Долинської територіальної громади, на якій виявлено відходи та визначатися згідно з вимогами чинного законодавства з механізмом передачі виявлених відходів до суб`єкта господарювання у сфері управління відходами та усунення негативних наслідків, спричинених відходами. Здійснити передачу відходів, власник яких не встановлений, суб`єктам господарювання у сфері управління відходами для їх оброблення.

Частиною 5 статті 12 Закону № 2320-IX визначено, що збирання, перевезення та/або оброблення відходів, власник яких не встановлений організовують виявлених у межах населених пунктів - органи місцевого самоврядування. Збирання, перевезення та/або оброблення таких відходів здійснюють суб`єкти господарювання у сфері управління відходами.

Згідно із пунктом 7 частини 2 статті 26 Закону № 2320-IX до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів.

Відповідно до пункту "а" статті 30 Закону N 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку, зокрема, запровадження роздільного збирання побутових відходів та забезпечення виконання цільових показників щодо підготовки для повторного використання та рециклінгу побутових відходів; забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів; передача відходів, власник яких не встановлений, суб`єктам господарювання у сфері управління відходами для їх оброблення.

Пунктом 6 частини 1 статті 16 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за додержанням санітарних і ветеринарних правил, збиранням, утилізацією і захороненням промислових, побутових та інших відходів, додержанням правил благоустрою.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 20 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація розробляє та затверджує схеми санітарного очищення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці та організовує окреме збирання побутових відходів, інших видів відходів як вторинної сировини.

Отже, забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів, у разі, якщо вони знаходяться за межами населеного пункту належить до повноважень місцевих державних адміністрацій. Аналогічний висновок було зроблено судом у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 17.04.2024 у справі № 388/184/24 про визнання протиправними та скасування постанов про накладення адміністративного стягнення на посадових осіб Долинської міської ради за результатами проведеної перевірки Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області).

Таким чином, оскільки забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів, у разі, якщо вони знаходяться за межами населеного пункту належить до повноважень місцевих державних адміністрацій, запровадження роздільного збирання побутових відходів, ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів та передача відходів, власник яких не встановлений, суб`єктам господарювання у сфері управління відходами для їх оброблення належить до власних (самоврядних) повноважень, а не делегованих повноважень Долинської міської ради як органу місцевого самоврядування, а Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) не уповноважена на здійснення заходів державного нагляду (контролю) за додержанням органами місцевого самоврядування вимог природоохоронного законодавства в розрізі виконання останніми власних повноважень, то пункт 4 припису є таким, що винесений з порушенням вимог законодавства, а тому підлягає скасуванню.

Пунктом 5 припису зобов`язано позивача здійснити державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3521955400:50:000:0093, яка розташована на території Долинської територіальної громади (за межами смт. Молодіжне) для розташування місця знешкодження та утилізації відходів (під сміттєзвалище).

Так, перевіркою встановлено наявність рішення Долинської міської ради № 4928 від 04 грудня 2023 року «Про надання КП «Молодіжненське ВКС» в постійне користування земельної ділянки, площею 4,5200 га, кадастровий номер 3521955400:50:000:0093, розташованої на території Долинської міської територіальної громади (за межами смт. Молодіжне) з земель запасу промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення для розташування місця знешкодження та утилізації відходів (під сміттєзвалище) (код згідно з КВЦПЗ 11.02)», однак державна реєстрація земельної ділянки не здійснена.

Пунктом 9 припису зобов`язано позивача оформити правоустановчі документи на користування земельними ділянками під сміттєзвалищами, що розташовані в адміністративних межах територіальної громади Долинської міської ради.

Зокрема, у Акті перевірки вказано, що на території Долинської територіальної громади згідно довідки наданої Долинською міською радою знаходиться 16 звалищ твердих побутових відходів, однак рішення на виділення земельних ділянок під розміщення звалищ твердих побутових відходів та правоустановчі документи на земельні ділянки під сміттєзвалища відсутні.

Поряд з цим, позивачем зазначає, що на даний час у комунальній власності Долинської міської територіальної громади на даний час перебуває 4 місця видалення відходів (сміттєзвалища), а саме: с. Богданівка (віддаленість від населеного пункту 530 м.), смт. Молодіжне, м. Долинська (віддаленість від населеного пункту 8 км), звалище твердих побутових відходів, що розташоване на території бувшого ДП «Дирекція КГЗКОР» (не введене в експлуатацію).

Відповідно до підпунктів 9 та 10 пункту «б» частини 1 статті 33 Закону № 280/97-ВР до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом.

Згідно із вимогами статей 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно доЗакону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі- Закон № 1952-IV).

Так відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 2 Закону № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Засадами державної реєстрації прав є серед іншого: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно, їх обтяження та обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав (підпункти 1, 2 частини першої статті 3 Закону № 1952-IV).

Відповідно до частини другої статті 3 Закону № 1952-IV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Згідно частини першої статті 5, частини п`ятої статті 12 Закону № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

Відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому цим Законом.

Положеннями статті 79-1 Земельного кодексу України визначено, зокрема, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Так формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, шляхом відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

У відповідності до частин першої, другої статті 55 Закону України 22.05.2003 № 858-IV "Про землеустрій" (далі - Закон № 858-IV) встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача.

Пунктами 6, 7, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 передбачено, що державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", іншими законами України та цим Порядком. Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об`єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об`єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об`єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Указані в Акті перевірки та приписі земельні ділянки належать до земель комунальної форми власності, використовуються під сміттєзвалище твердих побутових відходів, а тому їх використання повинне здійснюватися у суворій відповідності з вимогами чинного земельного законодавства, із дотриманням певних обмежень щодо використання земель комунальної форми власності, на яких розташовані сміттєзвалища.

У даному випадку у матеріалах справи відсутні докази реєстрації речових прав на земельну ділянку з кадастровим номером 3521955400:50:000:0093 та оформлення правоустановлючих документів на користування земельними ділянками під сміттєзвалища на території Долинської територіальної громади, тому суд робить висновок про використання вказаних земельних ділянок комунальної форми власності із порушенням вимог чинного законодавства - шляхом користування земельними ділянками без правовстановлюючих документів та без державної реєстрації відповідного права, тому пункти 5 і 9 припису є правомірними та підлягають виконанню позивачем.

Пунктами 6 і 10 припису зобов`язано позивача визначити власників (балансоутримувачів) полігонів (сміттєзвалищ) або суб`єктів господарювання, що здійснюють управління полігонами (сміттєзвалищами) твердих побутових відходів на території Долинської територіальної громади та затвердити рішенням Долинської міської ради; здійснювати контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами; здійснювати контроль за забезпеченням експлуатації полігонів (сміттєзвалищ) на території Долинської територіальної громади у відповідності з вимогами чинного законодавства.

Перевіркою встановлено, що Долинською міською радою не приймались рішення щодо визначення балансоутримувачів сміттєзвалищ твердих побутових відходів, також не здійснюється контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами

Згідно із підпунктом 7-1 пункту «б» частини 1 статті 33 Закону № 280/97-ВР до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать здійснення контролю за діяльністю суб`єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідно до частини 3 статті 40 Закону № 2320-IX правила технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, а не органами місцевого самоврядування. Водночас, формулювання вимог припису у цій частині зобов`язує позивача здійснювати лише контрольні функції за забезпеченням експлуатації полігонів (сміттєзвалищ) на території Долинської територіальної громади у відповідності з вимогами чинного законодавства.

З огляду на виявлене пункти 6 і 10 припису є правомірним та не підлягають скасуванню.

Стосовно пункту 7 припису, яким визначено створити та забезпечити функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем на території Долинської територіальної громади, суд зазначає, що підпунктом 11 пункту «б» частини 1 статті 33 Закону № 280/97-ВР дані повноваження віднесені до делегованих повноважень позивача.

Пунктом з) частини 1 статті 15 Закону № 1264-XII встановлено, що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції: забезпечують інформування населення про стан навколишнього природного середовища, функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем

В ході проведення перевірки встановлено, що на території Долинської міської ради не створено та не забезпечено функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем. Не забезпечено належний, вільний доступ до інформації про стан довкілля та екологічні ризики для безпечної життєдіяльності населення.

Стаття 25 Закону № 1264-XII дає визначення інформації про стан навколишнього природного середовища (екологічна інформація), зокрема вказує, що це будь-яка інформація в письмовій, аудіовізуальній, електронній чи іншій матеріальній формі про: стан навколишнього природного середовища чи його об`єктів - землі, вод, надр, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та рівні їх забруднення; біологічне різноманіття і його компоненти, включаючи генетично видозмінені організми та їх взаємодію із об`єктами навколишнього природного середовища; джерела, фактори, матеріали, речовини, продукцію, енергію, фізичні фактори (шум, вібрацію, електромагнітне випромінювання, радіацію), які впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища та здоров`я людей; загрозу виникнення і причини надзвичайних екологічних ситуацій, результати ліквідації цих явищ, рекомендації щодо заходів, спрямованих на зменшення їх негативного впливу на природні об`єкти та здоров`я людей; екологічні прогнози, плани і програми, заходи, в тому числі адміністративні, державну екологічну політику, законодавство про охорону навколишнього природного середовища; витрати, пов`язані із здійсненням природоохоронних заходів за рахунок фондів охорони навколишнього природного середовища, інших джерел фінансування, економічний аналіз, проведений у процесі прийняття рішень з питань, що стосуються довкілля.

Статтею 25-1 Закону № 1264-XII визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, діяльність яких може негативно вплинути або впливає на стан навколишнього природного середовища, життя і здоров`я людей, зобов`язані забезпечувати вільний доступ населення до інформації про стан навколишнього природного середовища.

Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача, що створення місцевої екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи на території Долинської територіальної громади є обов`язком позивача, виконання якого на момент проведення перевірки не встановлено.

Посилання позивача на відсутність нормативно-правового регулювання, зокрема ненабрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 815 «Про інформаційну взаємодію між автоматизованими інформаційними системами органів державної влади та загальнодержавною екологічною автоматизованою інформаційно-аналітичною системою забезпечення прийняття управлінських рішень та доступу до екологічної інформації та її мережі» суд відхиляє, оскільки вказана постанова має визначати механізм інформаційної взаємодії між автоматизованими інформаційними системами органів державної влади та загальнодержавною екологічною автоматизованою інформаційно-аналітичною системою забезпечення прийняття управлінських рішень та доступу до екологічної інформації та її мережі, однак не стосується обов`язку органу місцевого самоврядування здійснювати інформування населення про стан навколишнього природного середовища, у тому числі шляхом впровадження місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем. Отже вимога пункту 7 припису є правомірною.

Пунктом 8 припису зобов`язано позивача здійснювати контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів на території Долинської територіальної громади; розробити Проекти встановлення меж водоохоронних зон з прибережними захисними смугами водних об`єктів на території Долинської територіальної громади, з винесенням їх в натурі.

Актом перевірки встановлено, що місто Долинська розташоване на вододільній ділянці між двома водозбірними басейнами річок Інгулець та Інгул. Місцевий вододіл проходить через центральну частину міста з північного заходу на південний схід. Гідрографічна мережа на території міста представлена балкою Лозоватка, яка в межах міста зрегульована п`ятьма ставками. Також наявні струмки у південно-західній частині міста. Балка Лозоватка є правою притокою р. Боковенька басейну річки Інгулець. У південно-західній частині території протікає безіменний струмок, який є правою притокою бачки, що впадає до р. Березівка, басейну річки Інгул. Паспорти на водні об`єкти та Проекти встановлення меж прибережних захисних смуг водотоків та водойм, з винесенням їх в натурі відсутні. Долинською міською радою не здійснюється контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів на території Долинської територіальної громади.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Приписами частини 1 статті 61 Земельного кодексу України закріплено, прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.

Згідно із частинами 1, 2 статті 10 Водного кодексу України до відання сільських, селищних, міських та районних у містах рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить: здійснення заходів щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів; контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів.

Відповідно до частини 7 статті 88 Водного кодексу України прибережні захисні смуги в межах населених пунктів встановлюються згідно з комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, а в разі їх відсутності або якщо зазначеною містобудівною документацією межі таких смуг не встановлені, вони визначаються шириною 100 метрів від урізу води морів, морських заток і лиманів, а для інших водних об`єктів - згідно з частиною другою цієї статті. Межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.

Частиною 6 статті 88 Водного кодексу України передбачено, що у межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.

Згідно пунктів 14, 15 Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.96 за № 486 виконання водоохоронних та інших заходів щодо впорядкування водоохоронних зон, за винятком земель водного фонду, покладається на виконавчі комітети Рад, сільськогосподарські, водогосподарські, рибогосподарські підприємства, а також на інших власників і землекористувачів. Контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання їх територій здійснюється місцевими органами виконавчої влади, виконавчими комітетами рад, Держекоінспекцією та її територіальними органами.

Позивач не надав суду доказів про розроблення проекту землеустрою щодо встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг річок, які протікають через територію міської ради та інформації про внесення міською радою до Державного земельного кадастру відомостей про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон як відомості про обмеження у використанні земель.

Відповідно до підпункту 9 пункту "б" частини 1 статті 33 Закону № 280/97-ВР до делегованих повноважень у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища відноситься організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.

Відтак, пункт 8 припису є правомірним.

Пунктом 11 вказано позивачу визначити показники (кошториси) для розрахунку відновної вартості зелених насаджень, що утримуються на землях Долинської територіальної громади та затвердити рішенням Долинської міської ради з посиланням на пункт 4 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р.№ 1045.

Під час перевірки встановлено, що рішенням виконавчого комітету Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 27.01.2023 № 22 затверджено оновлений склад комісії по обстеженню зелених насаджень, які підлягають видаленню на території Долинської міської територіальної громади.

На розгляд службових осіб відповідача було надано акти обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню та ордери на видалення зелених насаджень (м. Долинська, смт. Молодіжне, с. Новогригорівка Перша, с Марфівка, с. Першотравневе, с. Згода, с. Маловодяне, с. Новоолександрівка, с. Березівка, с. Суходільське, с. Новошевченкове). В актах обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню не визначається відновна вартість зелених насаджень згідно «Методики визначення відновної вартості зелених насаджень» затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 12.05.2009 №127, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.06.2009 № 549/16565.

Положеннями пункту 4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 після надходження заяви про видалення зелених насаджень компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості (далі - комісія), до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби - балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень. Під час формування складу комісії компетентний орган протягом двох днів після надходження заяви надсилає запити до територіального органу Держекоінспекції, власника земельної ділянки (користувача), балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень, щодо можливості їх участі в роботі комісії. Територіальний орган Держекоінспекції та заінтересовані організації у п`ятиденний строк після надходження запиту надсилають компетентному органу в письмовій формі повідомлення про включення свого представника до складу комісії. Після надходження повідомлень компетентний орган протягом трьох днів затверджує склад комісії. У разі надходження повідомлень про відмову від участі представників територіального органу Держекоінспекції та заінтересованих організацій склад комісії затверджується без таких представників.

Відновна вартість зелених насаджень визначається згідно з методикою, затвердженою Мінрегіоном. Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення і видає наступного дня заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

Матеріали перевірки не містять доказів прийняття Долинською міською радою рішення про показники (кошториси) для розрахунку відновної вартості зелених насаджень, що утримуються на землях Долинської територіальної громади.

Водночас, підпунктом 1 пункту «а» частини 1 статті 33 Закону 280/97-ВР. до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.

Таким чином, оскільки визначення показників (кошторисів) для розрахунку відновної вартості зелених насаджень, що утримуються на землях Долинської територіальної громади належить до власних повноважень позивача, пункт 11 припису є протиправним та підлягає скасуванню.

Пункт 12 припису передбачає обов`язок позивача здійснювати контроль за використанням та охороною природних ресурсів місцевого значення (зелених насаджень, що знаходяться в полезахисних лісових смугах, розташованих на землях сільськогосподарського призначення на території Долинської територіальної громади). Визначити відповідальних осіб зі здійснення цього контролю відповідачем зазначено правове обґрунтування його прийняття відповідно до статті 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статті 33 Закону № 280/97-ВР.

Відповідно до статті 15 Закону № 1264-XII місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції:

а) забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян;

б) дають згоду на розміщення на своїй території підприємств, установ і організацій у порядку, визначеному законом;

в) затверджують з урахуванням екологічних вимог проекти планіровки і забудови населених пунктів, їх генеральні плани та схеми промислових вузлів;

г) видають (переоформлюють, видають дублікати, анулюють) дозволи на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення у випадках, передбачених законом;

д) затверджують місцеві екологічні програми;

е) організовують вивчення навколишнього природного середовища;

є) створюють і визначають статус резервних, в тому числі й валютних, фондів для фінансування програм та інших заходів щодо охорони навколишнього природного середовища;

з) забезпечують інформування населення про стан навколишнього природного середовища, функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем;

и) організують роботу по ліквідації екологічних наслідків аварій, залучають до цих робіт підприємства, установи та організації, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, і громадян;

і) приймають рішення про організацію територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні;

ї) здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Місцеві ради можуть здійснювати й інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.

Підпунктом 1 пункту "б" частини першої статті 33 Закону 280/97-ВР. Визначено, що здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів відносить до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, тому пункт 12 припису є правомірним та підлягає виконанню позивачем.

Пунктами 13, 16, 17 припису зобов`язано позивача визначити балансоутримувачів об`єктів благоустрою державної та комунальної форм власності на території Долинської міської ради, розробити реєстр зелених насаджень на території Долинської міської ради, здійснювати контроль за організацією озеленення, охороною та станом зелених насаджень на території Долинської міської ради.

Згідно із пунктом 1 статті 15 Закону № 2807-IV органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об`єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об`єктів.

Частиною 5 статті 28 Закону № 2807-IV визначено, що у містах та інших населених пунктах ведеться облік зелених насаджень та складається їх реєстр за видовим складом та віком. Облік зелених насаджень проводиться органами місцевого самоврядування.

Поряд з цим, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян відповідно до підпункту 1 пункту "б" частини першої статті 33 Закону 280/97-ВР належить до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Тому вказані пункти припису є протиправним та підлягють скасуванню.

Стосовно пунктів 14, 15 припису, які вимагають забезпечити розроблення паспортів об`єкта благоустрою зеленого господарства на території Долинської міської ради, провести інвентаризацію зелених насаджень з посиланням на положення Інструкції з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.12.2001 року № 226, суд вказує, що відповідальними за проведення інвентаризації зелених насаджень, в межах повноважень, визначених законодавством, є органи місцевого самоврядування, балансоутримувачі, власники чи користувачі земельних ділянок, підприємства, організації, установи, на території яких розташовані зелені насадження. У результаті проведення інвентаризації на кожний об`єкт зеленого господарства складається паспорт об`єкта благоустрою зеленого господарства (додаток 1), який затверджується власником, користувачем, балансоутримувачем, керівником підприємства, організації, установи, на території яких розташовані зелені насадження, та підписується виконавцем робіт з інвентаризації.

Ні акт перевірки, ні припис не містять жодної інформації, в чому саме полягає порушення позивача і що стало підставою для складання пункту такого змісту, які саме зелені насадження потребують інвентаризації та де вони розташовані.

Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у пункті 19 постанови КАС ВС від 04.12.2019 у справі N 806/1030/16, формулювання узагальнених приписів є неприпустимим, оскільки включення до змісту припису вимог, які не спрямовані на усунення конкретних виявлених порушень законодавства, носять загальний характер, суперечить суті та меті припису, як розпорядчого документу, що складається за результатами заходу державного нагляду.

З наведених підстав пункти 14, 15 припису є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Пунктом 18 припису визначено обов`язок Долинській міській раді розробити технологічні карти по технології та розрахунку вартості робіт щодо утримання зелених насаджень на території Долинської міської ради з посиланням на розділ 10 «Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житловокомунального господарства України №105 від 10.04.2006 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.07.2006 за №880/12754.

У розіділі 3 вказаних правил визначено, що для раціонального використання трудових і матеріальних ресурсів під час будівництва і експлуатації об`єктів зеленого господарства слід розробляти технологічні карти, які включають технологію і розрахунок вартості таких видів робіт, як: садіння дерев і кущів, створення газонів і квітників, влаштування площадок і доріжок з урахуванням сучасних машин і механізмів, поповнення відпаду і після, всі види робіт з догляду за деревами, чагарниками, газонами, квітниками й елементами благоустрою тощо. Технологічні карти розробляють підприємства-балансоутримувачі, підприємства, власники чи користувачі земельних ділянок, на яких розміщені зелені насадження.

Таким чином, відповідальними за розробку технологічних карт є підприємства-балансоутримувачі, підприємства, власники чи користувачі земельних ділянок, на яких розміщені зелені насадження, а не орган місцевого самоврядування. Тому вимога припису є протиправною та підлягає скасуванню.

Пунктами 19 та 20 Припису зобов`язано Долинську міську раду встановити межові знаки та інформаційні щити на об`єктах природо-заповідного фонду, переданих під охорону Долинській міській раді, розробити проекти землеустрою щодо винесення меж в натурі об`єктів заповідного фонду на території Долинської територіальної громади.

Під час перевірки встановлено, що Долинською міською радою надано на розгляд розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації №570-р від 29.05.2023 "Про затвердження положень про ландшафтний заказник місцевого значення «Балка Новоолександрівська» та ботанічних заказників місцевого значення «Балка Очеретяна», «Катеринівська балка», «Блакитний льон".

Згідно охоронних зобов`язань (далі - охоронні зобов`язання) Долинській міській раді Кропивницького району Кіровоградської області передаються під охорону та дотримання встановленого режиму наступні об`єкти природо-заповідного фонду:

-охоронні зобов`язання від 28.06.2023 №МЗб 39-564 на ландшафтний заказник місцевого значення «Балка Новоолександрівська», загальною прощею 21,8 га, в адміністративних межах Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області;

-охоронні зобов`язання від 28.06.2023 №МЗб 40-564 на ботанічний заказник місцевого значення «Блакитний льон», загальною прощею 27 га, в адміністративних межах Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області;

-охоронні зобов`язання від 28.06.2023 №МЗб 87-564 на ботанічний заказник місцевого значення «Балка Очеретяна», загальною прощею 53,9196 га, в адміністративних межах Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області;

охоронні зобов`язання від 28.06.2023 №МЗб 39-564 на ботанічний заказник місцевого значення «Катеринівська балка», загальною прощею 23,3 га, в адміністративних межах Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області.

Водночас, вимоги до системи охоронних знаків не виконуються, проекти землеустрою щодо винесення меж в натурі об`єктів заповідного фонду на території Долинської міської територіальної громади не виготовлені.

Підпунктом 5 пункту «б» частини 1 статті 31 Закону №280/97-ВР. визначено, що організація охорони, реставрації та використання пам`яток історії і культури, архітектури та містобудування, палацово-паркових, паркових і садибних комплексів, природних заповідників належить до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Пунктом 1.1. Положення про єдині державні знаки та аншлаги на територіях та об`єктах природно-заповідного фонду України, затверджене наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 29 березня 1994 р. № 30, визначено, що державні знаки та аншлаги на територіях та об`єктах природно-заповідного фонду складають систему інформаційних та охоронних знаків цих територій (об`єктів), що направлена на інформування населення та природокористувачів про найменування, межі, правовий статус та основні вимоги щодо охорони цих територій (об`єктів) природно-заповідного фонду.

Відповідно до частини 4 статті 7 Закону України Про природно-заповідний фонд України від 16.06.1992 № 2456-XII межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

Враховуючи, встановлення перевіркою порушення вимоги до системи охоронних знаків на об`єктах природо-заповідного фонду, переданих під охорону Долинській міській раді, а також відсутність доказів про те, що позивачем розроблено проекти землеустрою щодо винесення меж в натурі об`єктів заповідного фонду на території Долинської територіальної громади вимоги припису у цій частині є правомірними.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем під час розгляду справи не доведено правомірність винесення пунктів 1, 2, 3, 4, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18 припису від 26.01.2024 №1/2.2-7/24, у зв`язку з чим останній підлягає частковому скасуванню в розрізі зазначених пунктів.

Решта пунктів припису від 26.01.2024 №1/2.2-7/24 скасуванню не підлягають, з огляду на висновки суду зроблені вище по тексту судового рішення.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яким є відповідач.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом часткового задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 КАС України).

Оскільки позов задоволено частково, суд стягує на користь позивача судовий збір у сумі 1665,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов Долинської міської ради до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) про визнання протиправним та скасування припису задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати пункти 1, 2, 3, 4, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18 припису Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 26.01.2024 №1/2.2-7/24.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (код ЄДРПОУ 43877118, вулиця Героїв АТО, 92, місто Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50103) на користь Долинської міської ради (код ЄДРПОУ 04055222, вулиця Соборності України, 28, місто Долинська, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28500) судовий збір у сумі 1665 (одна тисяча шістсот шістдесят п`ять) грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 31 жовтня 2024 року.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - Долинська міська рада (код ЄДРПОУ 04055222, вулиця Соборності України, 28, місто Долинська, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28500).

Відповідач - Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (код ЄДРПОУ 43877118, вулиця Героїв АТО, 92, місто Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50103).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК

СудКіровоградський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.10.2024
Оприлюднено04.11.2024
Номер документу122739967
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення права особи на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів