ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/765/24
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом заступника керівника Черкаської окружної прокуратури Черкаської області, в інтересах держави, уповноваженими органами якої виступають:
позивач 1. - Черкаська міська рада,
позивач 2. - Департамент охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради,
до відповідача 1. - Комунального некомерційного підприємства "Черкаська міська дитяча лікарня",
до відповідача 2. - Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут",
про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу та стягнення 168 661,84 грн,
за участю представників сторін:
від прокуратури - Корновенко В.С., прокурор Черкаської окружної прокуратури, посвідчення від 01.03.2023 № 074785,
від позивача 1. - Кирман В.О., в порядку самопредставництва,
від позивача 2. - участі не брали;
від відповідача 1. - участі не брали;
від відповідача 2. - Борисов Д.В., в порядку самопредставництва; Левчук А.С., в порядку самопредставництва.
14.06.2024 за допомогою системи "Електронний суд" до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява заступника керівника Черкаської окружної прокуратури Черкаської області, в інтересах держави, уповноваженими органами якої виступають Черкаська міська рада та Департамент охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради до Комунального некомерційного підприємства "Черкаська міська дитяча лікарня" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" з вимогами:
- визнати недійсними додаткові угоди № 2 від 12.05.2021, № 3 від 06.09.2021, № 4 від 08.09.2021, № 5 від 11.10.2021, № 6 від 10.11.2021, № 7 від 11.11.2021, № 8 від 12.11.2021, № 9 від 15.11.2021, № 11 від 13.12.2021 та № 12 від 14.12.2021 укладені сторонами договору № 71011000216 про постачання електричної енергії споживачу від 25.03.2021, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Черкаська міська дитяча лікарня" та ТОВ "Черкасиенергозбут";
- стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на користь Черкаської міської ради кошти у сумі 168 661,84 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що додаткові угоди укладені всупереч вимогам п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", за відсутності коливання ціни товару на ринку в бік збільшення в період їх укладення.
Ухвалою від 01.07.2024 господарський суд відкрив провадження у справі №925/765/24 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 18.07.2024 об 11:30. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
Господарський суд враховує, що КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" отримало ухвалу про відкриття провадження у справі 04.07.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштових відправлень. Згідно з ч. 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. В ухвалі про відкриття провадження у справі суд встановив для відповідачів строк - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву. З викладеного випливає, що строк для подання відзиву на позов відповідачем 1. сплив 19.07.2024, проте останній своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.
15.07.2024 за допомогою системи "Електронний суд" ТОВ "Черкасиенергозбут" подало відзив, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог.
Так відповідач 2. зазначає, що саме контрагент Товариства був розробником укладеного договору, а відповідно до принципу "Contra proferentem" особа, яка включила ту або іншу умову в договір, повинна нести ризик, пов`язаний з неясністю такої умови. Відповідач 2. наголошує, що Додатковою угодою № 1 від 25.03.2021 до Договору, Сторони дійшли згоди внести зміни до пунктів 2.2, 5.2, 5.8, 13.8 Договору та чітко визначили, що у якості документального підтвердження факту коливання ціни на електроенергію до уваги беруться довідки про середньозважену ціну електричної енергії за підписом керівника Постачальника (або особи, яка виконує обов`язки керівника за його відсутності), також сторони домовились щодо можливості зміни моменту виникнення зобов`язання до зміни самого договору відповідно до частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України (далі ЦК України). Відповідач 2. зауважує, що законодавцем передбачена можливість зміни ціни за одиницю товару електричної енергії неодноразово (без застосування обмежень у строках) оскільки на момент прийняття п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" був загальновідомий факт, що ринок електричної енергії є нестабільним, а відтак можливе коливання ціни за 1 кВт.год., як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення. ТОВ "Черкасиенергозбут" наголошує, що всі зміни щодо підвищення ціни за одиницю товару вносились відповідно до підстав та у спосіб передбачений Договором. Відповідач 2. покликається на положення п. 5.2. Договору у редакції Додаткової угоди № 1 від 25.03.2021, в якому сторони встановили, що документальним підтвердженням факту коливання ціни товару на ринку є інформація з сайту ДП "Оператор ринку" у формі довідки про середньозважену ціну електричної енергії за підписом керівника Постачальника (або особи, яка виконує обов`язки керівника за його відсутності). Окрім того, за твердженням відповідача 2., об`єктивний зміст речення: "Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії», викладений у пункті 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" у редакції Закону України № 1530-IX від 03.06.2021 означає: - можливість збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 % від останньої ціни товару, визначеної з урахуванням попередніх збільшень ціни товару, у випадку їх наявності (за весь строк дії договору першочергова ціна може бути збільшена більше ніж на 10 %, проте кожне окреме збільшення ціни не може перевищувати 10 %). Відповідач 2. зазначає, що між ТОВ "Черкасиенергозбут" та КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" укладено Додаткові угоди № 2 - № 9, №11 та № 12 про підвищення ціни, кожна із яких містить умови, за якими сторони узгоджують збільшення ціни (вартості) електричної енергії, як товару, до попереднього періоду.
Щодо твердження прокуратури, що начебто ціна на товар знизилася з 1634,55 грн за мВт*год (станом на дату підписання договору 25.03.2021) до 1252,17 за мВт*год (станом на дату підписання додаткової угоди № 2), тобто на 23,3%, відповідач зазначає, що згідно Додаткової угоди № 1 період, що береться для порівняння визначається або декадою (декадами) або календарним місяцем, після укладення договору (а не на день) та інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на дату або період, що визначається декадою (декадами) місяця, календарним місяцем, у яких відбулося коливання ціни у бік збільшення. Тобто, прокуратурою у позові порівняно дні, а не декади, або календарні місяці і взято для порівняння дату підписання договору, при тому, що Додаткова угода № 1 прямо визначає необхідність взяття періоду для порівняння після укладення договору.
Також ТОВ "Черкасиенергозбут" наголошує, що споживач електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" від постачання не відмовлявся, добровільно надав згоду на укладення та підписання додаткових угод.
Окрім того, ТОВ "Черкасиенергозбут" вважає, що як позивачем так і прокуратурою не обґрунтовано, відповідно до якої саме статті Цивільного кодексу України оскаржувані правочини (додаткові угоди) є недійсними. Відповідач 2. зазначає, що навіть за відсутності посилання прокуратури на будь-яку із підстав ст. 228-233 ЦК України, для визнання оскаржуваних правочинів (додаткових угод) недійсними суду першої інстанції керуючись принципом jura novit curia (суд знає закони) необхідно встановити, з яких саме підстав оскаржувані у даній справі правочини (додаткові угоди) є недійсними, позаяк різні підстави нечинності мають різні наслідки визнання таких правочинів (додаткових угод) недійсними. Зокрема, у випадку недійсності оскаржуваних правочинів з підстав допущення контрагентом Товариства КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" помилки під час визнання наявності підстав для підвищення ціни на одиницю товару, суд повинен би був додатково з`ясувати підстави допущення такої помилки і у випадку встановлення, що контрагент Товариства помилився в результаті свого власного недбальства, то такий контрагент зобов`язаний відшкодувати другій стороні (ТОВ "Черкасиенергозбут") завдані їй збитки. ТОВ "Черкасиенергозбут" вважає, що контрагент надаючи згоду на укладення додаткових угод про збільшення ціни за одиницю товару та підписуючи і виконуючи такі договори, з урахуванням ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", допустив помилку у застосуванні п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" і на даний час держава намагається виправити свої помилки за рахунок ТОВ "Черкасиенергозбут" (тобто особи, якої стосувалась помилка). Разом з тим, за твердженням відповідача 2., у його діях відсутній склад "сприяння помилці своєю необережною поведінкою", позаяк Товариство укладаючи спірні додаткові угоди покладалось на листи роз`яснення Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від № 3304-04/33869-06 від 14.08.2019, та № 3304-04/69987-06 від 24.11.2020 та позиції у постановах Верховного Суду від 05.07.2021 у справі № 826/11063/17 та від 05.04.2023 у справі № 420/17618/21.
ТОВ "Черкасиенергозбут" також наголошує, що заступник керівника Черкаської окружної прокуратури, яка є структурним підрозділом Черкаської обласної прокуратури, не дотримується власних тверджень щодо трактування п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", згідно яких обмеження 10 % застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі за весь час дії договору, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).
Відповідач 2. зазначає, що прокуратура визначила у якості позивачів Черкаську міську раду та Департамент охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради, проте, з урахуванням положень ст. 38 та 71 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", чинним законодавством не передбачено право звернення Черкаської міської ради з позовною заявою про визнання недійними додаткових угод у договірних відносинах, у яких міська рада не є учасником. Окрім того, у позові не вказано, які саме права та інтереси другого позивача Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради порушено оскаржуваними додатковими угодами. Відсутність порушеного права, або обрання неналежного способу захисту має наслідком відмову у задоволенні позовних вимог.
Також відповідач 2. наводить контррозрахунок у випадку відмови прокуратурі у визнанні недійсною додаткової угоди № 2 та скасування інших додаткових угод № 3 - № 9, № 11 - № 12, згідно з яким, до стягнення з ТОВ "Черкасиенергозбут" належало б 105 387,13 грн, а не 168 661,84 грн.
Також з відзивом відповідач 2. подав клопотання про призначення у справі лінгвістичної експертизи.
18.07.2024 ТОВ "Черкасиенергозбут" подало заяву про відкладення розгляду справи.
Протокольною ухвалою від 18.07.2024, господарський суд задовольнив заяву ТОВ "Черкасиенергозбут" про відкладення підготовчого засідання та на підставі п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України, відклав підготовче засідання до 19.08.2024 о 12:00.
19.07.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Черкаська окружна прокуратура подала відповідь на відзив, в якій заперечує проти доводів ТОВ "Черкасиенергозбут", викладених у відзиві.
Прокурор зазначає, що Законом України "Про публічні закупівлі" встановлено імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватись виключно у випадках, визначених ст. 41 Законом України "Про публічні закупівлі". Із системного тлумачення норм ЦК України, ГК України та Закону № 922-VIII вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається. У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Отже, на думку прокурора, підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Разом з тим, у експертному висновку Черкаської торгово-промислової палати від 26.04.2021 № О-426 за основу взято до порівняння невірний діапазон цін на електричну енергію. Так, експертом порівнюється середньозважені ціни на РДН ОЕС України за I декаду квітня (01-10 квітня) 2021 року до II декади квітня (11-20 квітня) 2021 року, натомість судова практика передбачає, що коливання ціни на ринку необхідно встановлювати за період з дати договору - 25.03.2021, в даному випадку, до дати початку дії додаткової угоди № 2 - 12.05.2021, що не було дотримано.
Отже, на думку прокурора, вказаний висновок за своїм змістом та суттю є лише документом довідково-інформаційного характеру та фактично дублює дані із сайту АТ "Оператор ринку", в якому не міститься точної інформації про коливання цін на електричну енергію станом як на момент звернення товариства про внесення змін до договору, так і на момент підписання спірної додаткової угоди.
Крім того, прокурор зазначає, що аналізом середньозважених цін на електричну енергію установлено, що відсоток коливання ціни на ринку становив 23,3% у бік зменшення, тобто ціна за МВт.год з 1634,55 грн (дата договору) знизилася до 1252,17 грн за МВт.год. (дата укладення додаткової угоди № 2), натомість ціну за одиницю товару шляхом укладення додаткової угоди № 2 збільшено з 2,14602 грн/кВт до 2,325168 грн/кВт, тобто на 8,34%. За таких обставин у сторін були відсутні законодавчо визначені підстави для укладення додаткової угоди № 2.
Прокурор також звертає увагу на те, що додаткова угода № 2 діє з 12.05.2021, однак постачання електричної енергії за ціною визначеною додатковою угодою № 2 здійснюється з квітня 2021 року, хоча повинно здійснюватися за ціною визначеною Договором, що підтверджується відповідним Актом № 1 від 13.05.2021 за квітень 2021 року, згідно якого Постачальник передав електричну енергію, а Споживач прийняв в обсязі 144 526 кВт загальною вартістю 336 047, 23 грн, де вартість за 1 кВт становить 2, 325168 грн/кВт.
Щодо надання згоди на укладення та підписання додаткових угод та ймовірного розірвання Договору № 710110000216 від 25.03.2021, прокурор повідомляє, що зважаючи, що КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" підписувала указані додаткові угоди, що свідчить проте, що вона визнавала їх зміст і умови, що прямо суперечить вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", як наслідок остання є одним із відповідачів по справі.
Прокурор звертає увагу, що стягувачем потерпілим є Черкаська міська рада як засновник та Департамент охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради як розпорядник коштів, оскільки фінансування та функціонування КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" здійснюється за рахунок коштів міського бюджету, а тому указані суб`єкти владних повноважень мають право на повернення безпідставно набутих коштів в силу вимог ст. 1212 ЦК України.
Щодо відсутності у діях ТОВ "Черкасиенергозбут" сприяння помилці, прокурор зазначає, що ним не ставиться питання наявності в діях відповідачів "помилки" при укладенні останніми додаткових угод, оскільки відповідачами послідовно протягом 2021 року укладено 10 додаткових угод однакових за змістом та підставами, що виключає наявність в діях відповідачів "помилки", натомість указує на свідоме порушення вимог п. 2 ч. 5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Доводи відповідача щодо того, що останні укладаючи спірні додаткові угоди покладались на листи роз`яснення Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від № 3304-04/33869-06 від 14.08.2019, та № 3304-04/69987-06 від 24.11.2020 та позиції у постановах Верховного Суду від 05.07.2021 у справі № 826/11063/17 та від 05.04.2023 у справі № 420/17618/21, на думку прокурора, виглядає як виправдання своїх недобросовісних дій, оскільки листи роз`яснення Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України носять виключно рекомендаційний характер, а тому укладаючи спірні додаткові угоди повинні були керуватися виключно нормами Закону України "Про публічні закупівлі", ГПК України та ЦК України.
Щодо недобросовісності дій прокуратури, прокурор зазначає, що укладення договору від 13.01.2021 № Е/408-21 про постачання електричної енергії між Черкаською обласною прокуратурою та ТОВ "Енергогазрезерв" не стосується предмету позову Черкаської окружної прокуратури.
Щодо неналежного позивача, прокурор повідомляє, що рішенням Черкаської міської ради від 25.02.2021 № 4-9 затверджено Статут КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" в новій редакції та визначено, що КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" є лікарняним закладом охорони здоров`я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом.
Пунктом 1.3 Статуту визначено, що Підприємство створене на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Черкаси. Засновником Підприємства є територіальна громада міста Черкаси в особі Черкаської міської ради (далі-Засновник), яка в установленому чинним законодавством порядку представляє спільні інтереси територіальної громади міста Черкаси та здійснює управління об`єктом комунальної власності. Засновником делеговано в межах та обсягах, визначених чинним законодавством України та цим Статутом, окремі повноваження органу формування політики та управління у сфері охорони здоров`я Черкаської міської ради (далі - Орган управління). Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику та Органу управління.
КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" фінансується та функціонує за рахунок коштів міського бюджету. Черкаська міська рада як Засновник, а Департамент охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради, який здійснює управління підпорядкованими закладами охорони здоров`я, в даному випадку - КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" є суб`єктами владних повноважень, які наділені правом на звернення до суду.
Щодо контррозрахунку відповідача у визнанні недійсною додаткової угоди № 2, Черкаською окружною прокуратурою вкотре наголошується, що додаткова угода № 2 є недійсною, з огляду на те, що коливання ціни на ринку було у бік зменшення на 23,3%, а висновок експерта як обґрунтування коливання ціни не містив передбачені законом та установленою судовою практикою усі ті відомості, які указують на коливання ціни на ринку від дати укладення договору до дати внесення змін до договору, інформацію, яка дає можливість зробити висновки про те, що є ріст чи зменшення ціни, а не діапазон цін на товар (декади), де визначено мінімальну та максимальну ціну, яка не дає можливість прослідкувати зниження чи зменшення ціни.
Прокурор також зазначає, що відповідач ТОВ "Черкасиенергозбут" постачав електричну енергію за ціною додаткової угоди № 2 до її укладення, хоча повинно здійснюватися за ціною визначеною Договором. Указане твердження, за словами прокурора, підтверджується відповідним Актом № 1 від 13.05.2021 за квітень 2021 року, згідно якого Постачальник передав електричну енергію, а Споживач прийняв в обсязі 144 526 кВт загальною вартістю 336 047, 23 грн, де вартість за 1 кВт становить 2, 325168 грн/кВт. Прокурор вважає, що за таких обставин відповідачами при укладенні додаткової угоди № 2 допущено порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а тому указана додаткова угода є недійсною. А відтак надмірно сплачені кошти за недійсною додатковою угодою № 2 підлягають стягненню на користь позивачів.
19.07.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Черкаська окружна прокуратура подала заяву, з якою надала суду докази надсилання відповіді на відзив на адресу КНП "Черкаська міська дитяча лікарня".
Ухвалою від 22.07.2024 господарський суд виправив описку, допущену в ухвалі господарського суду від 18.07.2024 у справі № 925/765/24 в частині зазначення часу наступного судового засідання та постановив правильним вважати дату та час наступного підготовчого засідання у справі № 925/765/24 "19.08.2024 о 12:00".
25.07.2024 ТОВ "Черкасиенергозбут" подало заперечення на відповідь на відзив. У запереченнях на відповідь на відзив відповідач 2. наголошує на тому, що при укладенні № 2 від 12.05.2021, керувались виключно положеннями укладеного Договору, а тому у відповідності до п. 5.2. Договору (у редакції додаткової угоди № 1 від 25.03.2021) було взято до порівняння І декада квітня 2021 року (наступна декада після укладання Договору) та ІІ декада квітня 2021 року (декада, яка передувала даті письмового звернення Постачальника вих. № 1188//01 від 29.04.2024). На підтвердження зміни ціни за одиницю товару, Постачальником надано експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати від 26.04.2021 № 0-426 та інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України за підписом керівника Постачальника. Вказані документи, на думку відповідача 2. є належними документами у відповідності до умов Договору, що підтверджують факт коливання ціни на ринку та інформація зазначена в яких, взята з офіційного сайту ДП "Оператор ринку", як це прямо визначено п. 5.2 Договору (у редакції додаткової угоди № 1 від 25.03.2021).
Крім того, відповідач 2. звертає увагу на те, що збільшення ціни за одиницю товару відбулось виключно за взаємною згодою сторін, у межах 10 % та на підставі визначених у договорі підтвердних документів. Вищевказане, на думку відповідача 2., підтверджує, що Сторонами при укладенні додаткової угоди № 2 від 12.05.2021, було підвищено ціну за одиницю товару у відповідності до умов Договору (зокрема взято до порівняння вірні періоди, як це визначено п. 5.2 Договору) та з урахуванням положень Закону України "Про публічні закупівлі" (зокрема враховано п. 2 ч. 5 ст. 41) у межах 10 відсотків.
Відповідач 2. зауважує, що періоди, які на думку прокуратури необхідно було б взяти при визначенні коливання ціни на ринку, а саме дата укладання Договору 25.03.2021 та дата початку дії додаткової угоди №2- 12.05.2021 - є хибними та таким, що прямо суперечать умовам Договору (п. 5.2), а тому такі дії прокуратури вважаємо спрямованими на спотворення дійних обставин справи (зокрема положень Договору), що як наслідок може призвести до визнання недійсною додаткової угоди № 2 від 12.05.2021.
Щодо того, що Договір від 13.01.2021 № е/408-21 про постачання електричної енергії між Черкаською обласною прокуратурою та ТОВ "Енергорезерв" не стосується предмету спору, відповідач 2. зазначив, що прокуратура обґрунтовує свої позовні вимоги, зокрема, тим що зазначений у документах, наданих на підтвердження коливань, період коливання ціни на ринку електричної енергії були відсутні. ТОВ "Черкасиенергозбут" вважає, що якщо такі коливання були б відсутні в той період для Товариства, то вони були б відсутні для всіх учасників ринку електричної енергії, зокрема і для прокуратури і її контрагента. Разом з тим, ТОВ "Черкасиенергозбут" встановлено, що у період 2021 року прокуратурою укладалися додаткові угоди до Договору від 13.01.2021 № Е/408-21, за яких відбулося підвищення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % на підставі коливання ціни згідно відомостей ДП "Оператор ринку". Довідки Черкаської торгово-промислової палати, що були надані прокуратурі на підтвердження наявності коливань на ринку електричної енергії, і які були прийняті прокуратурою як належне підтвердження коливань, додатково свідчать, що у 2021 році відбулися коливання на ринку електричної енергії, а твердження прокуратури про відсутність коливань свідчить про недобросовісну поведінку органу владних повноважень, який намагається отримати зиск від своїх протиправних дій. Дані докази, на переконання ТОВ "Черкасиенергозбут", підтверджують, що прокуратура визнає наявність коливань ціни на ринку електричної енергії та належність інформації з сайту ДП "Оператор ринку" для підтвердження коливань.
Підставами для відмови у позові прокуратури, серед інших, Товариство вказує, що по-перше - п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" містить неоднозначне тлумачення і дана обставина в порушення ст. 57 Конституції України порушує право ТОВ "Черкасиенергозбут" знати свої права і обов`язки; по-друге - оскаржувані додаткові угоди були вчинено саме через недобросовісні дії держави в особі її органів, а державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.
06.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" Черкаська окружна прокуратура подала пояснення в порядку ст. 169 ГПК України, в яких наполягає на доводах, викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив.
14.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" ТОВ "Черкасиенергозбут" подало додаткові пояснення у справі, в яких наполягає на доводах, викладених у відзиві на позов та у запереченнях на відповідь на відзив.
Ухвалами, занесеними до протоколу судового засідання від 19.08.2024 господарський суд:
- на підставі ч. 5 ст. 161 ГПК України дозволив Черкаській окружній прокуратурі та ТОВ "Черкасиенергозбут" надати додаткові пояснення;
- на підставі ч. 2 ст. 98 та ст. 99 ГПК України залишив без задоволення клопотання ТОВ "Черкасиенергозбут" про призначення лінгвістичної експертизи;
- на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою від 19.08.2024 господарський суд закрив підготовче провадження по справі № 925/765/24 та призначив справу до судового розгляду по суті на 26.09.2024 о 14:00.
У зв`язку з перебуванням судді Зарічанської З.В. на лікарняному в період 23.09.2024 27.09.2024, судове засідання 26.09.2024 о 14:00 не відбулось.
Ухвалою від 30.09.2024 господарський суд судове засідання у справі № 925/765/24 призначив на 17.10.2024 о 12:00.
У зв`язку зі зміною графіку роботи судді виникла необхідність у призначенні справи № 925/765/24 на інший час. Так ухвалою від 04.10.2024 господарський суд судове засідання у справі № 925/765/24 призначив на 17.10.2024 о 10:00.
У судовому засіданні 17.10.2024 представник ТОВ "Черкасиенергозбут" повідомив, що на розгляд Об`єднаної Палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду передано справу № 924/698/23, яка, на думку представника, є пов`язаною зі справою яка розглядається. У судовому засіданні суд встановив, що правові питання, порушені перед Об`єднаною Палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду під час передачі справи № 924/698/23 на її розгляд не стосуються тих правових питань, що є предметом розгляду у справі № 925/765/24.
У судовому засіданні 17.10.2024 господарський суд заслухав вступні слова прокурора, представниці Черкаської міської ради та представника ТОВ "Черкасиенергозбут". Суд перейшов до стадії дослідження доказів та здійснив огляд сайту "Оператора ринку" за посиланням https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 17.10.2024 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 24.10.2024 о 10:30.
У судовому засіданні 24.10.2024 представники Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради та КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" участі не брали.
Позивач 2. про дату та час розгляду справи належно повідомлений, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (копії ухвали суду від 17.10.2024) до його електронного кабінету.
Відповідач 1. про дату та час розгляду справи належно повідомлений, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (копії ухвали суду від 17.10.2024).
24.10.2024 суд завершив дослідження доказів та заслухав заключні слова присутніх представників учасників справи.
У судовому засіданні 24.10.2024 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача 1., представників відповідача 2., розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив таке.
КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" за переговорною процедурою (скорочена) проведено закупівлю 431 800 кВт*год електричної енергії ДК 021:2015: 09310000-5. Місце поставки товарів: 18010, Україна, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Олени Теліги 4. Дата доставки: до 31 грудня 2021. Джерело фінансування закупівлі - кошти місцевого бюджету. Очікувана вартість предмета закупівлі 926 651, 44 грн.
12.03.2021 КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" проведено переговорну процедуру з ТОВ "Черкасиенергозбут" на предмет можливості останніми здійснити поставку електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" в кількості 431 800 кВт*год.
25.03.2021 ТОВ "Черкасиенергозбут" (Постачальник) та КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" (Споживач) підписали Договір про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216. (далі - Договір)
Договір встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції Споживачу Постачальником електричної енергії. (п. 1.1. Договору)
Умови Договору розроблені відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ). (п. 1.2. Договору)
Терміни, що використовуються в Договорі, використовуються в розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ. (п. 1.3. Договору)
Найменування предмету закупівлі: код ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія (електрична енергія). (п. 2.1. Договору)
За Договором Постачальник продає електричну енергію (далі - Товар) Споживачу для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором. (п. 2.2. Договору)
Обов`язковою умовою для постачання Товару Споживачу є наявність у нього укладеного, в установленому порядку, з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії. (п. 2.3. Договору)
Підписанням Договору Постачальник підтверджує, що має всі необхідні ліцензії та дозволи на постачання товару за Договором, а також зобов`язується забезпечити дійсність таких ліцензій (дозволів) на весь строк дії Договору. (п. 2.4. Договору)
Обсяги закупівлі Товару можуть бути зменшені Споживачем, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживача та його потреб, про що Споживач, у письмовій формі. повідомляє Постачальника. (п. 2.5. Договору)
Початком постачання Товару Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до Договору. Постачання товару за Договором здійснюється до 31.12.2021 року. (п. 3.1. Договору)
Постачальник за Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за Товар, що не визначена у комерційній пропозиції Постачальник, яка є додатком 2 до Договору. (п. 3.3. Договору)
Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що на дату укладання Договору становить 2,14602 грн. (дві гривні 14602 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 1,793304 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,375312 грн. з ПДВ. (п. 5.1. Договору)
Ціна за одиницю Товару за Договором може змінюватись з дотриманням Сторонами норм, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі". Механізм такої зміни може бути часткою комерційної (тендерної) пропозиції Постачальника, і відповідні умови оформлюються сторонами двосторонньою угодою. У разі, якщо Споживач не приймає нові умови, він зобов`язаний протягом 20 днів з моменту отримання повідомлення про зміну ціни повідомити про свою незгоду Постачальнику та ініціювати дострокове розірвання Договору шляхом підписання та направлення Постачальнику відповідної додаткової угоди. (п. 5.2. Договору)
Постачальник за Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком № 2 до Договору. (п. 5.3. Договору)
Ціна Товару має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за Договором, у тому числі у разі її зміни.
У випадках застосування до Споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані у рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін. (п. 5.4. Договору)
Загальна вартість Договору становить 926 651,44 грн. (Дев`ятсот двадцять шість тисяч шістсот п`ятдесят одна грн. 44 коп.) з ПДВ у розмірі 154 441,91 грн. (п. 5.5. Договору)
Згідно з п. 5.13. Договору, Комерційна пропозиція, яка є додатком 2 до Договору, має містити наступну інформацію: 1) ціну (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи); 2) спосіб оплати (необхідно обрати лише один з варіантів: попередня оплата, по факту, плановий платіж); 3) термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та строк його оплати; 4) визначення способу оплати послуг з розподілу через Постачальника з наступним переведенням цієї оплати Постачальником оператору системи та/або напряму з оператором системи (необхідно обрати лише один з варіантів); 5) розмір пені за порушення строку оплати або штраф; 6) розмір компенсації Споживачу за недодержання Постачальником якості надання комерційних послуг; 7) розмір штрафу за дострокове розірвання Договору у випадках, не передбачених умовами Договору; 8) термін дії Договору та умови пролонгації; 9) дата та підпис споживача; 10) можливість надання пільг, субсидій.
Після прийняття Споживачем комерційних пропозицій Постачальника внесення змін до яких можливе лише за згодою Сторін або у порядку, встановленому чинним законодавством.
Зміни до договору про закупівлю можуть вноситись у випадках, визначених згідно ст. 41 Закону, та оформлюються в такій самій формі, що й договір про закупівлю, а саме у письмовій формі шляхом укладення додаткового договору. (п. 13.1. Договору)
Пропозицію щодо внесення змін до договору може зробити кожна із сторін договору. (п. 13.2. Договору)
Пропозиція про внесення змін до договору має містити обґрунтування необхідності внесення таких змін договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття. Обмін інформацією щодо внесення змін до договору здійснюється у письмовій формі шляхом взаємного листування. (п. 13.3. Договору)
Відповідь особи, якій адресована пропозиція щодо змін до договору, про її прийняття повинна бути повною і безумовною, та надається у двадцятиденний строк. (п. 13.4. Договору)
Зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. В той же час, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. (п. 13.5. Договору)
Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) Споживачем заяви-приєднання, яка є додатком 1 до Договору, та діє до 31 грудня 2021 року, але, у будь-якому випадку, до повного виконання Сторонами своїх договірних зобов`язань. (п. 14.1. Договору)
Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір. Постачальник зобов`язаний повідомити Споживача у порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і право припинити дію Договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації Постачальнику, я якщо Споживач не приймає нові умови. (п. 14.2. Договору)
У випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, Постачальник має право письмово звернутись до Споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об`єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які Постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на день укладення цього Договору (допускається надання документального підтвердження щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в межах 10 днів щодо дати укладення цього Договору) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на момент письмового звернення Постачальника щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. У випадку прийняття рішення Споживачем щодо внесення змін до цього Договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена Сторонами у момент укладення цього Договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього Договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума, на яку Сторонами може бути здійснення підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару на момент письмового звернення Постачальника щодо зміни ціни та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на день укладення цього Договору (допускається надання документального підтвердження щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в межах 10 днів щодо дати укладення цього Договору), або станом на момент внесення змін до цього Договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього Договору вже були раніше здійснені Сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі".
Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо Постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом. (п. 14.8. Договору)
Невід`ємною частиною Договору є Додатки:
1) Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (Додаток 1);
2) Комерційна пропозиція (Додаток 2). (п. 14.9. Договору)
25.03.2021 КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" підписало Заяву-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу, в якій зазначені такі персоніфіковані дані Споживача:
1. Назва суб`єкта господарювання - Комунальне некомерційне підприємство "Черкаська міська дитяча лікарня".
2. Ідентифікаційний код 02004999.
5. Найменування Оператора, з яким Споживач уклав договір розподілу електричної енергії - ПАТ "Черкасиобленерго".
6. ЕІС-код як суб`єкта ринку електричної енергії, присвоєний відповідним системним оператором - 62Х5432595690400.
Додатком № 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від 25.03.2021 є Комерційна пропозиція, в якій встановлено такі умови:
1 Ціна (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 2,14602 грн з ПДВ. (Попередній тариф за 1 кВт*год складає: - . Попередній тариф вказується в рахунку на перший розрахунковий місяць. Подальший тариф, що вказується у рахунку визначається відповідно до п. 2 Додатку 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від 25.03.2021 р. за попередній місяць).
2. Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії: за нерегульованим тарифом на електроенергію за формулою: Цел.ен. = Цсоб * Дпост + Цосп + Ц1.2.
3. Спосіб оплати: післяоплата.
4. Термін надання рахунку та акту приймання-передачі за спожиту електричну енергію: до 20 числа місяця, наступного за звітним.
5. Строк оплати: до 30 числа місяця, наступного за звітним.
10. Термін дії Договору та умови пролонгації: з 01.04.2021 року по 31.12.2021 року.
10.1. Цей договір набуває чинності після його підписання й діє: до 31.12.2021 року включно, але до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань.
12. Термін постачання: з 01.04.2021 року по 31.12.2021 року.
25.03.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 1 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25".03.2021 р. (далі - Додаткова угода № 1)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 1, сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.2., п. 5.8. та п. 13.8. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 431 800 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.2. Ціна за одиницю Товару за Договором може змінюватись з дотриманням Сторонами норм, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
У разі коливання ціни товару на ринку Постачальник письмово повідомляє про такі зміни Замовника з наданням інформації. взятої з офіційного сайту ДП "Оператор ринку", у формі довідки про середньозважену ціну електричної енергії за підписом керівника Постачальника (або особи, яка виконує обов`язки керівника за його відсутності).
Така довідка має містити інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на будь-яку дату або період, що визначається або декадою (декадами) або календарним місяцем, після укладення договору та інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на дату або період, що визначається декадою (декадами) місяця, календарним місяцем, у яких відбулося коливання ціни у бік збільшення. Період, в якому відбулося коливання ціни, має передувати даті письмового звернення Постачальника.
На підставі отриманої довідки Сторони укладають додаткову угоду до Договору щодо зміни ціни за одиницю товару з урахуванням статті 631 Цивільного Кодексу України."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 1, відповідно Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 1, п. 2, п. 3, п. 4 та п. 5 Комерційної пропозиції (Додатку № 2 до Договору), виклавши їх в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 2,14602 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
"2. Ціна (тариф) одиниці спожитої електричної енергії у розрахунковому, яка зазначається у платіжному документі, визначається за формулою: Рфакт. = (Ртов. + Тпер) * Афакт (грн. за 1 кВт*год), де:
Ртов. - ціна за одиницю товару (1 кВт*год) визначається відповідно до домовленостей з урахуванням існуючих цін на ринку електричної енергії.
Ціна за одиницю товару (1кВт*год) складає 1,793304 грн. з ПДВ для даної комерційної пропозиції.
У разі коливання ціни товару на ринку Постачальник письмово повідомляє про такі зміни Замовника з наданням інформації, взятої з офіційного сайту ДП "Оператор ринку", у формі довідки про середньозважену ціну електричної енергії за підписом керівника Постачальника (або особи, яка виконує обов`язки керівника за його відсутності).
Така довідка має містити інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на будь-яку дату або період, що визначається або декадою (декадами) або календарним місяцем, після укладення договору та інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на дату або період, що визначається декадою (декадами) місяця, календарним місяцем, у яких відбулося коливання ціни у бік збільшення. Період, в якому відбулося коливання ціни, має передувати даті письмового звернення Постачальника.
На підставі отриманої довідки Сторони укладають додаткову угоду до Договору щодо зміни ціни за одиницю товару з урахуванням статті 631 Цивільного Кодексу України.
Тпер - вартість відшкодування тарифу на послугу з передачі електричної енергії оператора системи передачі - НЕК "Укренерго", затверджений Регулятором на відповідний розрахунковий період (місяць) відповідно Закону України "Про ринок електричної енергії".
З 01.01.2021 року набирає чинності Постанова НКРЕКП від 09.12.2020 року №2353, якою встановили тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 293,93 грн/МВт*тод (без урахування податку на додану вартість). Для споживачів, що приєднанні до мереж оператора системи передачі (далі - ОСП) та сплачують за послугу з передачі напряму в НЕК "Укренерго" Тпер = 0.
Афакт - фактичний обсяг спожитої електричної енергії у розрахунковому періоді".
Відповідно до п. 5 Додаткової угоди № 1, ця додаткова угода № 1 набирає чинності з дня її підписання Сторонами.
В редакції Додаткової угоди № 1 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 47,977 тис. кВт/год, травень - 47,977 тис. кВт/год, червень - 47,977 тис. кВт/год, липень - 47,977 тис. кВт/год, серпень - 47,977 тис. кВт/год.
29.04.2021 ТОВ "Черкасиенергозбут" звернулось до КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" з листом № вих. 1188/01, з яким для приведення умов договору до чинних нормативних документів та стану розрахунків до цін, які діють на ринку електричної енергії, направило два примірники додаткової угоди № 2 до Договору № 710110000216 від "25" березня 2021 р., підписаної з боку ТОВ "Черкасиенергозбут", яка вступає в дію з моменту її підписання сторонами. Згідно з наданими відповідачем 2. доказами надсилання, зазначений лист з додатками надісланий відповідачу 1. 29.04.2021.
12.05.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 2 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 2)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 2, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв`язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за. одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 2,325168 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 2, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п.5.1., п. 5.5., п. 14.8 та п. 14.9. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 398 530 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених. Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що на дату укладання Договору становить 2,35168 грн. (дві гривні 325168 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 1,972452 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 2, ця додаткова угода № 2 набирає чинності з дня її підписання Сторонами.
В редакції Додаткової угоди № 2 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 31,75 тис. кВт/год, червень - 31,75 тис. кВт/год, липень - 31,75 тис. кВт/год, серпень - 31,75 тис. кВт/год, вересень - 31,75 тис. кВт/год, жовтень - 31,75 тис. кВт/год, листопад - 31,75 тис. кВт/год, грудень - 31,754 тис. кВт/год. Всього за рік 398,53 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 2, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-426 від 26.04.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду квітня (11-20 квітня) 2021р. відносно І декади квітня (01-10 квітня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 1325,16 грн/МВт.год за І декаду квітня 2021 р. та 1520,96 грн/МВт.год за ІІ декаду квітня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 14,78 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 1325,16 грн/МВт.год за І декаду квітня 2021 р. та 1520,96 грн/МВт.год за ІІ декаду квітня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 14,78 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 2 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 2,325168 грн, тобто на 8,34 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 398 530 кВт/год.
06.09.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 3 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 3)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 3, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв`язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 2,522208 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 3, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п.5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 386 110 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених. Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 2,522208 грн. (дві гривні 522208 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 2,169492 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 32, ця додаткова угода № 3 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 серпня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 3 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 29,312 тис. кВт/год, вересень - 29,312 тис. кВт/год, жовтень - 29,312 тис. кВт/год, листопад - 29,312 тис. кВт/год, грудень - 29,314 тис. кВт/год. Всього за рік 386,11 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 3, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-7766 від 17.08.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду серпня (01-10 серпня) 2021р. відносно І декади липня (01-10 липня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 1055,60 грн/МВт.год за І декаду липня 2021 р. та 2127,10 грн/МВт.год за І декаду серпня 2021 р., коливання середньозваженої ціни 101,51 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2127,10 грн/МВт.год за І декаду серпня 2021 р. та 1055,60 грн/МВт.год за І декаду липня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 101,51 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 3 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 2,522208 грн, тобто на 17,5 % та, відповідно, зменшили обсяг постачання електричної енергії до 386 110 кВт/год. При цьому, нова ціна застосовується з 01.08.2021.
08.09.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 4 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 4)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 4, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв`язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 2,73894 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 4, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 374 512 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 2,73894 грн. (дві гривні 73894 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 2,386224 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 4, ця додаткова угода № 4 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 серпня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 4 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 26,992 тис. кВт/год, вересень - 26,992 тис. кВт/год, жовтень - 26,992 тис. кВт/год, листопад - 26,992 тис. кВт/год, грудень - 26,996 тис. кВт/год. Всього за рік 374,512 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 4, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-814 від 26.08.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду серпня (11-20 серпня) 2021р. відносно ІІ декади липня (11-20 липня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 1554,71 грн/МВт.год за ІІ декаду липня 2021 р. та 2078,49 грн/МВт.год за ІІ декаду серпня 2021 р., коливання середньозваженої ціни 33,69 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 1554,71 грн/МВт.год за ІІ декаду липня 2021 р. та 2078,49 грн/МВт.год за ІІ декаду серпня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 33,69 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 4 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 2,73894 грн, тобто на 27,6 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 374 512 кВт/год. При цьому, нова ціна застосовується, як і за умовами Додаткової угоди № 3 з 01.08.2021.
11.10.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 5 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 5)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 5, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв`язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 2,953452 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 5, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 367 130 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 2,953452 грн. (дві гривні 953452 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 2,600736 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 5, ця додаткова угода № 5 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 вересня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 5 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 23,563 тис. кВт/год, жовтень - 23,563 тис. кВт/год, листопад - 23,563 тис. кВт/год, грудень - 23,563 тис. кВт/год. Всього за рік 367,13 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 5, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-897/02 від 10.09.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду вересня (01-10 вересня) 2021р. відносно ІІІ декади серпня (21.08 - 31.08) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2034,14 грн/МВт.год за ІІІ декаду серпня 2021 р. та 2217,07 грн/МВт.год за І декаду вересня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 8,99 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2034,14 грн/МВт.год за ІІІ декаду серпня 2021 р. та 2217,07 грн/МВт.год за І декаду вересня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 8,99 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 5 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 2,953452 грн, тобто на 37,6 % та, відповідно, зменшили обсяг постачання електричної енергії до 367 130 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 01.09.2021.
10.11.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 6 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 6)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 6, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв`язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 3,116256 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 6, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 362 205 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 3,116256 грн. (три гривні 116256 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 2,76354 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 6, ця додаткова угода № 6 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 вересня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 6 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 22,331 тис. кВт/год, жовтень - 22,331 тис. кВт/год, листопад - 22,331 тис. кВт/год, грудень - 22,334 тис. кВт/год. Всього за рік 362,205 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 6, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-943 від 23.09.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду вересня (11-20 вересня) 2021р. відносно ІІ декади серпня (11-20 вересня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2078,49 грн/МВт.год за ІІ декаду серпня 2021 р. та 2208,60 грн/МВт.год за ІІ декаду вересня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 6,26 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2208,60 грн/МВт.год за ІІ декаду вересня 2021 р. та 2078,49 грн/МВт.год за ІІ декаду серпня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 6,26 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 6 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 3,116256 грн, тобто на 45,2 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 362 205 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 01.09.2021, як і за Додатковою угодою № 5.
11.11.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 7 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 7)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 7, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв`язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 3,392328 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 7, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 357 664 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 3,392328 грн. (три гривні 392328 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 3,093612 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 7, ця додаткова угода № 7 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 жовтня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 7 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 33,536 тис. кВт/год, жовтень - 17,083 тис. кВт/год, листопад - 17,083 тис. кВт/год, грудень - 17,084 тис. кВт/год. Всього за рік 357,664 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 7, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-1022 від 12.10.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду жовтня (01-10 жовтня) 2021р. відносно ІІІ декади вересня (21-30 вересня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2260,88 грн/МВт.год за ІІІ декаду вересня 2021 р. та 2568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 13,59 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2260,88 грн/МВт.год за ІІІ декаду вересня 2021 р. та 2568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 13,59 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 7 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 3,392328 грн, тобто на 58 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 357 664 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 01.10.2021.
12.11.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 8 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 8)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 8, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв`язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 3,695976 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 8, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 354 545 кВт.год в т.ч. за періодами споживання:
Квітень 2021 року - 144 526 кВт*год.;
Травень 2021 року - 27 169 кВт*год.;
Червень 2021 року - 35 786 кВт*год.;
Липень 2021 року - 32 067 кВт*год.;
Серпень 2021 року - 33 330 кВт*год.;
Вересень 2021 року - 33 536 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 01.10.2021р. по 10.10.2021р.) - 13 295 кВт*год.;
Жовтень (з 11.10.2021р.) - Грудень 2021 року - 34 836 кВт*год. для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 3,695976 грн. (три гривні 695976 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 3,34326 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 4 Додаткової угоди № 8, ця додаткова угода № 8 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 11 жовтня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 8 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 33,536 тис. кВт/год, жовтень - 41,216 тис. кВт/год, листопад - 3,457 тис. кВт/год, грудень - 3,458 тис. кВт/год. Всього за рік 354,545 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 8, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-1069 від 25.10.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду жовтня (11-20 жовтня) 2021р. відносно І декади жовтня (01-10 жовтня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р. та 2841,95 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 10,66 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2 568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р. та 2 841,96 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 10,66 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 8 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 3,695976 грн, тобто на 72,22 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 354 545 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 11.10.2021.
15.11.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 9 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 9)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 9, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв`язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 3,780552 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 9, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 354 063 кВт.год в т.ч. за періодами споживання:
Квітень 2021 року - 144 526 кВт*год.;
Травень 2021 року - 27 169 кВт*год.;
Червень 2021 року - 35 786 кВт*год.;
Липень 2021 року - 32 067 кВт*год.;
Серпень 2021 року - 33 330 кВт*год.;
Вересень 2021 року - 33 536 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 01.10.2021р. по 10.10.2021р.) - 13 295 кВт*год.;
Жовтень (з 11.10.2021р.) - Грудень 2021 року - 13 295 кВт*год. для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 3,780552 грн. (три гривні 780552 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 3,427836 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 4 Додаткової угоди № 9, ця додаткова угода № 9 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 21 жовтня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 9 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 33,536 тис. кВт/год, жовтень - 41,216 тис. кВт/год, листопад - 3,216 тис. кВт/год, грудень - 3,217 тис. кВт/год. Всього за рік 354,063 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 9, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-1113 від 03.11.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІІ декаду жовтня (21-31 жовтня) 2021р. відносно ІІ декади жовтня (11-20 жовтня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2841,95 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р. та 2913,95 грн/МВт.год за ІІІ декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 2,53 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2841,95 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р. та 2913,95 грн/МВт.год за ІІІ декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 2,53 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 9 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 3,780552 грн, тобто на 76,1 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 354 063 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 21.10.2021.
13.12.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 11 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 11)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 11, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв`язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 4,122984 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 11, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 353 528 кВт.год в т.ч. за періодами споживання:
Квітень 2021 року - 144 526 кВт*год.;
Травень 2021 року - 27 169 кВт*год.;
Червень 2021 року - 35 786 кВт*год.;
Липень 2021 року - 32 067 кВт*год.;
Серпень 2021 року - 33 330 кВт*год.;
Вересень 2021 року - 33 536 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 01.10.2021р. по 10.10.2021р.) - 13 295 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 11.10.2021р. по 20.10.2021р.) - 13 295 кВт*год;
Жовтень 2021 року (з 21.10.2021р. по 31.10.2021р.) - 14 626 кВт*год;
Листопад 2021 року - Грудень 2021 року - 5 898 кВт*год. для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 4,122984 грн. (чотири гривні 122984 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 3,770268 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 4 Додаткової угоди № 11, ця додаткова угода № 11 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 листопада 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 11 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 33,536 тис. кВт/год, жовтень - 41,216 тис. кВт/год, листопад - 2,949 тис. кВт/год, грудень - 2,949 тис. кВт/год. Всього за рік 353,528 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 11, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-1179/01 від 23.11.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду листопада (01-10 листопада) 2021р. відносно І декади жовтня (01-10 жовтня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р. та 3374,95 грн/МВт.год за І декаду листопада 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 31,42 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2 568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р. та 3 374,95 грн/МВт.год за І декаду листопада 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 31,42 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 11 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 4,122984 грн, тобто на 92,12 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 353 528 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 01.11.2021.
14.12.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 12 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 12)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 12, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв`язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв`язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 4,499628 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 12, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 353 198 кВт.год в т.ч. за періодами споживання:
Квітень 2021 року - 144 526 кВт*год.;
Травень 2021 року - 27 169 кВт*год.;
Червень 2021 року - 35 786 кВт*год.;
Липень 2021 року - 32 067 кВт*год.;
Серпень 2021 року - 33 330 кВт*год.;
Вересень 2021 року - 33 536 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 01.10.2021р. по 10.10.2021р.) - 13 295 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 11.10.2021р. по 20.10.2021р.) - 13 295 кВт*год;
Жовтень 2021 року (з 21.10.2021р. по 31.10.2021р.) - 14 626 кВт*год;
Листопад 2021 року (з 01.11.2021р. по 10.11.2021р.) - 1 966 кВт*год;
Листопад 2021 року (з 11.11.2021р.) - Грудень 2021 року - 3 602 кВт*год. для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 4,499628 грн. (чотири гривні 499628 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 4,146912 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 4 Додаткової угоди № 12, ця додаткова угода № 12 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 11 листопада 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 12 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 33,536 тис. кВт/год, жовтень - 41,216 тис. кВт/год, листопад - 2,784 тис. кВт/год, грудень - 2,784 тис. кВт/год. Всього за рік 353,198 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 12, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-1179/02 від 23.11.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду листопада (11-20 листопада) 2021р. відносно ІІ декади жовтня (11-20 жовтня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2841,95 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р. та 3343,41 грн/МВт.год за ІІ декаду листопада 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 17,64 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2 841,96 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р. та 3 343,41 грн/МВт.год за ІІ декаду листопада 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 17,64 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 12 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 4,499628 грн, тобто на 109,6 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 353 198 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 11.11.2021.
Надання ТОВ "Черкасиенергозбут" КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" електричної енергії підтверджується підписаними сторонами Актами прийняття-передавання товарної продукції:
- від 13.05.2021 № 1 у кількості 144526 кВт-год на суму 336 047,23 грн з ПДВ;
- від 10.06.2021 № 2 у кількості 27169 кВт-год на суму 63 172,48 грн з ПДВ;
- від 14.07.2021 № 3 у кількості 35786 кВт-год на суму 83 208,47 грн з ПДВ;
- від 10.08.2021 № 4 у кількості 32067 кВт-год на суму 74 561,20 грн з ПДВ;
- від 08.09.2021 № 5 у кількості 33330 кВт-год на суму 77 497,86 грн з ПДВ;
- від 18.10.2021 № 5 у кількості 33536 кВт-год на суму 77 976,84 грн з ПДВ;
- від 17.11.2021 № 8: донарахування тарифу за серпень 2021 року у кількості 33330 кВт-год на суму 13 791,01 грн, донарахування тарифу за вересень 2021 року у кількості 33536 кВт-год на суму 26 529,92 грн та за жовтень 2021 року у кількості 41 216 (13 295 + 13 295 + 14 626) кВт-год на суму 149 533,35 (45 101 + 49 138 + 55 294,35) грн з ПДВ;
- від 13.12.2021 № 9 у кількості 3602 кВт-год на суму 16 207,66 грн з ПДВ;
- від 13.12.2021 № 10 у кількості 1966 кВт-год на суму 8 105,79 грн з ПДВ.
Оплата КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" поставленої ТОВ "Черкасиенергозбут" електричної енергії підтверджується платіжними дорученнями:
- від 21.05.2021 № 17 на суму 336 047,23 грн;
- від 16.06.2021 № 26 на суму 63 172,48 грн;
- від 21.07.2021 № 32 на суму 83 208,47 грн;
- від 17.08.2021 № 45 на суму 74 561,20 грн;
- від 15.09.2021 № 48 на суму 77 497,86 грн;
- від 26.10.2021 № 62 на суму 77 976,84 грн;
- від 23.11.2021 № 67 на суму 189 854,28 грн;
- від 29.12.2021 № 81 на суму 8 105,79 грн;
- від 29.12.2021 № 80 на суму 16 207,66 грн.
03.05.2024 Черкаська окружна прокуратура звернулась до КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" із запитом № 54-2698вих.24 в порядку ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", в якому з метою визначення наявності чи відсутності підстав для представництва прокурором інтересів держави у суді, керуючись ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", просила надати копію документу, який підтверджує коливання ціни на ринку та стало підставою для укладення додаткової угоди № 4 від 08.09.2024 (висновок торгово-промислової палати).
У відповідь, 10.05.2024 КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" надала Черкаській окружній прокуратурі лист № 533, з яким надала копію експертного висновку торгово-промислової палати № О-814 від 26.08.2021.
04.06.2024 Черкаська окружна прокуратура звернулась із запитом № 54-3304вих-24 в порядку ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" до Черкаської міської ради та Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради, в якому з метою визначення наявності чи відсутності підстав для представництва прокурором інтересів держави у суді просила інформувати про вжиті Черкаською міською радою, Департаментом охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради заходи щодо визнання недійсними спірних додаткових угод до Договору, вказавши: чи пред`явлено Черкаською міською радою, Департаментом охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради відповідний позов до суду або чи має намір Черкаська міська рада, Департамент охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради звертатись до суду з відповідним позовом або не вбачає підстав для пред`явлення даного позову, зазначивши причини. Також у запиті Черкаська окружна прокуратура відповідно до вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомила, що у разі невжиття Черкаською міською радою, Департаментом охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради самостійно заходів щодо звернення до суду з вказаним позовом, Черкаською окружною прокуратурою буде здійснено представництво інтересів держави, шляхом скерування відповідного позову до суду.
У відповідь 04.06.2024 Департамент охорони здоров`я та медичних послуг надав Черкаській окружній прокуратурі лист № 490/14-05, в якому зазначив, що Черкаською міською радою, департаментом охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради не пред`являвся відповідний позов до суду і його пред`явлення не планується.
У відповідь 05.06.2024 Черкаська міська рада надала Черкаській окружній прокуратурі лист № 6993/13334-01-11, в якому зазначила, що Черкаською міською радою, департаментом охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради не пред`являвся відповідний позов до суду і його пред`явлення не планується.
06.06.2024 Черкаська окружна прокуратура надіслала Черкаській міській раді та Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради повідомлення № 54-33вих24 в порядку ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", в якому повідомила, що Черкаською окружною прокуратурою буде здійснено представництво інтересів держави в особі Черкаської міської ради, Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради шляхом пред`явлення до господарського суду Черкаської області позовної заяви до ТОВ "Черкасиенергозбут" про визнання недійсними додаткових угод № 2 від 12.05.2021, № від 06.09.2021, № 4 від 08.09.2021, № 5 від 11.10.2021, № 6 від 10.11.2021, № 7 від 11.11.2021, № 8 від 12.11.2021, № 9 від 15.11.2021, № 11 від 13.12.2021 та № 12 від 14.12.2021 до Договору № 710110000216 про постачання електричної енергії споживачу від 25.03.2021 та стягнення коштів в сумі 168 661,84 грн.
Прокурор стверджує, що додаткові угоди № 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12 укладені сторонами договору № 71011000216 про постачання електричної енергії споживачу від 25.03.2021 з порушенням чинного законодавства, а саме без належного доведення коливання ціни на ринку природного газу, а тому мають бути визнані недійсними в судовому порядку, окрім того, укладення вказаних додаткових угод потягнуло за собою сплату надлишкових коштів за договором, які підлягають поверненню в дохід держави. Викладене стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Розглядаючи спір господарський суд враховує такі положення чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи господарський суд встановив, що між відповідачами виникли правовідносини у сфері державних закупівель, які регулюються, зокрема, Законом України "Про публічні закупівлі", який визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Згідно з п. 6 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі" (тут і далі в редакції на момент укладення Договору), договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням. (ч. 1 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі")
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. (ч. 1 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі")
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. (ч. 1 ст. 628 ЦК України)
Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. (ч. 1-3 ст. 632 ЦК України)
Відповідно до ч. 2 ст. 189 Господарського кодексу України (далі ГК України), ціна є істотною умовою господарського договору. Ціна зазначається в договорі у гривнях. Ціни у зовнішньоекономічних договорах (контрактах) можуть визначатися в іноземній валюті за згодою сторін.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. (ч. 1 ст. 651 ЦК України)
У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. (ч. 1 ст. 652 ЦК України)
У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом. (ч. 3. 4 ст. 653 ЦК України)
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. (ст. 655 ЦК України)
Право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв`язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов`язання доставки. До передання майна прирівнюється вручення коносамента або іншого товарно-розпорядчого документа на майно. (ч. 1. 2 ст. 334 ЦК України)
Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі. (ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі")
Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії. (п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі")
Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. (ч. 1-5 ст. 203 ЦК України)
З викладеного випливає, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю, а зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
В іншому випадку не досягається мета Закону України "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Наведене підтверджується також історичним тлумаченням норм пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі". У цьому Законі в редакції до 19.04.2020 норма пункту 2 частини п`ятої статті 41 була викладена в статті 36 та мала такий зміст: "Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі".
Отже, вказана норма Закону України "Про публічні закупівлі" в редакції до 19.04.2020 не дозволяла зміни ціни за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю, проте не обмежувала сторони в можливості багато разів змінювати (не було обмежень щодо строків зміни ціни) таку ціну протягом дії договору в межах встановлених 10% у разі коливання ціни такого товару на ринку.
Зазначена норма була змінена Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель" від 18.09.2019 № 114-IX (далі - Закон №114-ІХ), яким Закон України "Про публічні закупівлі" було викладено в новій редакції. У новій редакції зазначена норма була викладена в пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та доповнена умовою, що така зміна ціни в бік збільшення не може відбуватись частіше ніж один раз на 90 днів, крім закупівлі бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії.
Отже, в новій редакції норма пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" не змінила свого змісту щодо розміру зміни ціни за одиницю товару (не більше ніж на 10% від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю), проте була доповнена умовою, яка обмежила строки зміни такої ціни, а саме не частіше ніж один раз на 90 днів.
Як випливає зі змісту пояснювальної записки до проекту Закону №114-ІХ, метою його прийняття було удосконалення системи публічних закупівель, спрямованої на розвиток конкурентного середовища та добросовісної конкуренції у сфері закупівель, а також забезпечення виконання міжнародних зобов`язань України у сфері публічних закупівель, у тому числі протидії ціновому демпінгу коли учасник процедури закупівлі пропонує значно занижену ціну товару, щоб перемогти, а потім через додаткові угоди суттєво збільшує ціну товару та, відповідно, зменшує обсяг закупівлі, чим нівелює результати публічної закупівлі.
За такої мети очевидно, що зміни, внесені законодавцем Законом №114-ІХ у вказану норму пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", не були спрямовані на те, щоб дозволити учасникам публічних закупівель використовувати ціновий демпінг з подальшим збільшенням ціни за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначеної сторонами за результатами процедури закупівлі, та при укладенні договору про закупівлю.
До такого правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (пункти 88-90).
Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 10.09.2024 у справі № 918/39/24, від 12.06.2024 у справі № 922/2060/23.
Відповідно до п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Відповідно до п. 5.13. Договору, після прийняття Споживачем комерційних пропозицій Постачальника внесення змін до яких можливе лише за згодою Сторін або у порядку, встановленому чинним законодавством.
Зміни до договору про закупівлю можуть вноситись у випадках, визначених згідно ст. 41 Закону, та оформлюються в такій самій формі, що й договір про закупівлю, а саме у письмовій формі шляхом укладення додаткового договору. (п. 13.1. Договору)
Водночас у п. 14.8. Договору сторони встановили, що у випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, Постачальник має право письмово звернутись до Споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об`єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які Постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на день укладення цього Договору (допускається надання документального підтвердження щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в межах 10 днів щодо дати укладення цього Договору) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на момент письмового звернення Постачальника щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики … При цьому, максимальна сума, на яку Сторонами може бути здійснення підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару на момент письмового звернення Постачальника щодо зміни ціни та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на день укладення цього Договору (допускається надання документального підтвердження щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в межах 10 днів щодо дати укладення цього Договору), або станом на момент внесення змін до цього Договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього Договору вже були раніше здійснені Сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі".
Крім того, господарський суд враховує, що 25.03.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 1, відповідно до якої дійшли згоди внести зміни, зокрема, в п. 5.2. Договору, виклавши його в такій редакції: "5.2. Ціна за одиницю Товару за Договором може змінюватись з дотриманням Сторонами норм, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
У разі коливання ціни товару на ринку Постачальник письмово повідомляє про такі зміни Замовника з наданням інформації, взятої з офіційного сайту ДП "Оператор ринку", у формі довідки про середньозважену ціну електричної енергії за підписом керівника Постачальника (або особи, яка виконує обов`язки керівника за його відсутності).
Така довідка має містити інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на будь-яку дату або період, що визначається або декадою (декадами) або календарним місяцем, після укладення договору та інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на дату або період, що визначається декадою (декадами) місяця, календарним місяцем, у яких відбулося коливання ціни у бік збільшення. Період, в якому відбулося коливання ціни, має передувати даті письмового звернення Постачальника.
На підставі отриманої довідки Сторони укладають додаткову угоду до Договору щодо зміни ціни за одиницю товару з урахуванням статті 631 Цивільного Кодексу України."
Дослідивши умови п. 14.8. Договору та п. 5.2. Договору в редакції Додаткової угоди № 1, господарський суд встановив, що останні регулюють порядок внесення змін до Договору у випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, проте суперечать між собою в частині визначення дати, на яку слід визначати середньозважену ціну електричної енергії.
Господарський суд зазначає, що у постановах Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 липня 2021 року у справі № 922/2030/20 викладено правову позицію, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Подібних висновків дотримується Верховний Суд і у постанові від 26.09.2024 у справі № 904/4302/23.
Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю допускається виключно за порядком зміни умов договору, визначеним самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації).
З урахуванням викладеного та беручи до уваги те, що сторонами не внесено зміни до п. 14.8. Договору, господарський суд доходить висновку, що при встановленні правомірності внесення сторонами змін до Договору застосуванню підлягають положення п. 14.8. Договору.
12.05.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 2, якою збільшили ціну за одиницю товару на 8,34 % до 2,325168 грн.
Господарський суд враховує, що чинне законодавство про публічні закупівлі не визначає, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання. Такі органи і такі документи можуть визначатися замовником при формуванні тендерної документації, а сторонами при укладенні договору (відповідно до тендерної документації).
Так до суб`єктів надання такої інформації можна віднести, зокрема, Державну службу статистики України, на яку постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2024 № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", яке на замовлення суб`єкта господарювання виконує цінові/товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон`юнктурі певного ринку товарів; Торгово-промислову палату України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації.
Крім того, у згаданому п. 14.8. сторони узгодили, що такий документ повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики.
Отже, експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку.
Так як на підставу внесення змін до Додаткової угоди № 2 був Експертний висновок № О-426 від 26.04.2021, відповідно до якого, коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду квітня (11-20 квітня) 2021р. відносно І декади квітня (01-10 квітня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 1325,16 грн/МВт.год за І декаду квітня 2021 р. та 1520,96 грн/МВт.год за ІІ декаду квітня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 14,78 %.
Водночас, зі змісту п. 14.8. Договору випливає, що необхідно здійснювати порівняння середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на день укладення цього Договору 25.03.2021 (допускається надання документального підтвердження щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в межах 10 днів щодо дати укладення цього Договору) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на момент письмового звернення Постачальника щодо збільшення ціни 29.04.2021.
Тобто перший діапазон цін, який береться для порівняння має містити дату укладення Договору - 25.03.2021.
Проте зі змісту Експертного висновку № О-426 від 26.04.2021 випливає, що дата укладення Договору 25.03.2021 не входить до діапазону визначених цін І декади квітня (01-10 квітня).
Отже, суд вважає, що вказаний експертний висновок, на який покликався відповідач 2., який став підставою для підняття ціни за одиницю товару за Договором, містять порівняння цін, які сформовані зовсім на інших умовах, аніж передбачено умовами Договору, і, як наслідок, не може бути підставою для прийняття сторонами рішення щодо зміни ціни за електричну енергію по Договору.
Дослідивши у судовому засіданні 17.10.2024 у присутності, зокрема, прокурора та представника відповідача 2. та за їх вказівками, сайту "Оператора ринку" за посиланням https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, господарський суд встановив, що станом на 25.03.2021 (дата укладення Договору) ціна РДН ОЕС (Base), грн./МВт.год становила 1545,41, а станом на 29.04.2021 (дата звернення Постачальника з пропозицією внесення змін до Договору) ціна РДН ОЕС (Base), грн./МВт.год становила 1485,21. Отже, з викладеного випливає, що за період між підписанням сторонами Договору та звернення відповідача 2. з пропозицією підписання Додаткової угоди № 2, якою збільшено ціну за одиницю товару, коливання ціни такого товару якщо і відбулося, то в бік зменшення, отже, хоча сторони і збільшили ціну товару в межах допустимих 10 %, проте зробили це безпідставно, позаяк ціна на товар не зросла, а навпаки зменшилась.
Верховний Суд у справі № 927/491/19 від 18.06.2021 у своїй постанові зазначав, що будь-який суб`єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
Також Верховний Суд у вищезазначеній постанові вказав, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.
Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України "Про публічні закупівлі", нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.
Постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Отже, відповідач 2. не довів виникнення у нього підстав для зміни ціни товару у зв`язку із коливанням цін на ринку, оскільки ціна на такий товар, як встановлено вище, не зросла та ним не обґрунтовано, що зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, не наведено причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним.
Крім того, суд зауважує, що відповідач 2. погодився на укладення договору про закупівлю з дотриманням вимог чинного законодавства України, з істотними умовами, які викладені у тендерній документації. Тобто, під час проведення процедури закупівлі, зокрема при укладенні договору від 25.03.2021 відповідач 2. свідомо погодився саме на здійснення поставки електричної енергії за ціною 2,14602 грн за 1 кВт-год з ПДВ.
Із викладеного випливає, що відповідач 2., спонукаючи відповідача 1. до укладення Додаткової угоди № 2, мав на меті збільшити ціну за одиницю товару на вигідних для себе умовах всупереч умовам закупівлі.
Такі дії порушують основні принципи, що передбачені ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Отже, суд дійшов висновку, що сторони в порушення умов Договору та норм Закону України "Про публічні закупівлі" підписали Додаткову угоду № 2, за умовами якої зменшено обсяг постачання до 398 530 кВт-год та збільшено ціну товару до 2,325168 грн.
Підсумовуючи викладене, Додаткова угода № 2 від 12.05.2021 підлягає визнанню недійсною.
Підписана сторонами Додаткова угода № 3 від 06.09.2021, якою збільшено ціну на одиницю товару вже на 17,5 % від первинної ціни та додаткові угоди № 4 від 08.09.2021, № 5 від 11.10.2021, № 6 від 10.11.2021, № 7 від 11.11.2021, № 8 від 12.11.2021, № 9 від 15.11.2021, № 11 від 13.12.2021 та № 12 від 14.12.2021, які також перевищують 10% максимально допустимий відсоток збільшення ціни товару встановлений Законом та самим Договором, підлягають визнанню недійсними, як такі, що укладені всупереч п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
При цьому суд зазначає, що вказані вище обставини є самостійною та достатньою підставою для визнання договорів про закупівлю недійсними в судовому порядку, а тому інші доводи учасників процесу не впливають на прийняте судом рішення.
Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. (ч. 1 ст. 216 ЦК України)
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. (ч. 1 ст. 1212 ЦК України)
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином. (п. 1 ч. 3 ст. 1212 ЦК України)
Господарський суд враховує позицію Великої Палати Верховного Суду викладену у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22.
Оскільки додаткові угоди № 2 від 12.05.2021, № 3 від 06.09.2021, № 4 від 08.09.2021, № 5 від 11.10.2021, № 6 від 10.11.2021, № 7 від 11.11.2021, № 8 від 12.11.2021, № 9 від 15.11.2021, № 11 від 13.12.2021 та № 12 від 14.12.2021 є недійсними та не породжують правових наслідків для сторін, правовідносини між ними щодо ціни електричної енергії, поставленої за договором мали регулюватись умовами Договору.
З матеріалів справи випливає, що Актами прийняття-передавання товарної продукції підтверджується постачання електричної енергії у кількості 353 198 кВт-год, а відповідно до платіжних доручень відповідач 1. сплатив відповідачу 2. 926 631,81 грн.
Враховуючи, що укладені додаткові угоди № 2 від 12.05.2021, № 3 від 06.09.2021, № 4 від 08.09.2021, № 5 від 11.10.2021, № 6 від 10.11.2021, № 7 від 11.11.2021, № 8 від 12.11.2021, № 9 від 15.11.2021, № 11 від 13.12.2021 та № 12 від 14.12.2021 є недійсними, поставка електроенергії та розрахунок мав здійснюватись по встановленій в Договорі ціні, а саме 2,14602 грн за 1 кВт-год з урахуванням ПДВ.
Отже, за поставлену електричну енергію в обсязі 353 198 кВт-год за ціною 2,14602 грн покупець мав сплатити 757 969,97 грн.
Різниця між фактично сплаченими коштами в розмірі 926 631,81 грн та сумою, яка б мала бути сплачена згідно з умовами Договору 757 969,97 грн є безпідставно отриманими коштами на загальну суму 168 661,84 грн.
Господарський суд враховує, що комунальне некомерційне підприємство "Черкаська міська дитяча лікарня", відповідно до п. 1.2. його Статуту є створене за рішенням Черкаської міської ради відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" шляхом перетворення його з організаційно-правової форми комунальної організації (установи, закладу) в комунальне підприємство та є його правонаступником в частині усього майна, всіх прав та обов`язків.
Відповідно до п. 1.3. Статуту, підприємство створене на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Черкаси.
Засновником Підприємства є територіальна громада міста Черкаси в особі Черкаської міської ради (далі - Засновник), яка в установленому чинним законодавством порядку представляє спільні інтереси територіальної громади міста Черкаси та здійснює управління об`єктом комунальної власності.
Засновником делеговано в межах та обсягах, визначених чинним законодавством України та цим Статутом, окремі повноваження органу формування політики та управління у сфері охорони здоров`я Черкаської міської ради (далі - Орган управління). Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику та Органу управління.
Пунктом 7.3 Статуту до виключної компетенції Засновника відноситься: затвердження Статуту Підприємства та змін до нього шляхом затвердження в новій редакції; здійснення контролю за додержанням вимог Статуту і прийняття рішення у зв`язку з їх порушенням; прийняття рішень щодо відчуження майна, переданого Підприємству, та його придбання; здійснення контролю за ефективністю використання майна, що перебуває на балансі Підприємства; заслуховування звітів про роботу Керівника Підприємства; прийняття рішення про реорганізацію і припинення Підприємства.
Згідно п. 7.4 Статуту до повноважень Органу управління відноситься: здійснення контролю за реалізацією фінансових планів Підприємства; здійснення контролю за діяльністю Підприємства; затвердження фінансових документів Підприємства відповідно до вимог чинного законодавства України; заслуховування звітів про роботу Керівника Підприємства; здійснення контролю за використанням та збереженням належного Підприємству майна з правом вилучити у Підприємства майно, яке не використовується або використовується неефективно або не за призначенням, та розпорядитися ним у межах своїх повноважень; погодження створення та реорганізації структурних підрозділів Підприємства; погодження створення та реорганізації філій та інших відокремлених підрозділів Підприємства (далі - Філії); такі Філії діють відповідно до положення про них, погодженого із Органом управління та затвердженого наказом Керівника Підприємства; здійснювати інші повноваження, встановлені законодавством.
З огляду на викладене, Департамент охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради, як орган управління КНП «Черкаська міська дитяча лікарня», в межах повноважень повинен забезпечувати контроль за діяльністю Підприємства.
Згідно Статуту КНП «Черкаська міська дитяча лікарня» має право укладати угоди (договори), набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов`язки, бути особою, яка бере участь у справі, то розглядається в судах України, міжнародних та третейських судах.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Рішенням Черкаської міської ради від 13.08.2020 № 2-6038 затверджено Положення про департамент охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради (далі - Положення).
Згідно п. 1.1 Положення департамент охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради є виконавчим органом Черкаської міської ради, підконтрольний та підзвітний Черкаській міській раді, її виконавчому комітету та міському голові міста Черкаси.
Департамент утворений та діє на підставі рішення Черкаської міської ради, яким затверджено це положення.
Департамент є самостійною юридичною особою, зареєстрованою у встановленому порядку, може бути позивачем та відповідачем в судах (п. 1.3 Положення) та забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони здоров`я на території міста Черкаси (п. 1.6 та п. 2.3.23 Положення).
Накази департаменту, прийняті у межах його компетенції, обов`язковими для виконання закладами та підприємствами хорони здоров`я міста Черкаси (п. 3.3. Положення).
Фінансування видатків департаменту, згідно п. 6.6 Положення, здійснюється з міського бюджету згідно з кошторисом на утримання департаменту, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів, визначених цим положенням.
Згідно п. 2.3.1. Положення, Департамент здійснює управління підпорядкованими установами, підприємствами, організаціями та закладами охорони здоров`я, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення, підготовки документів по укладанню контрактів з керівниками підпорядкованих комунальних підприємств, установ, закладів та організацій (за дорученням міського голови).
Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.06.2023 у справі № 905/1907/21 погодилася з тим, що використання коштів місцевого бюджету становить суспільний інтерес та стосується прав та інтересів великого кола осіб - мешканців Черкаської області. Завданням органу місцевого самоврядування є забезпечення раціонального використання майна та інших ресурсів, що перебувають у комунальній власності. Неефективне витрачання коштів місцевого бюджету, зокрема шляхом укладення підконтрольним органу місцевого самоврядування комунальним закладом незаконних правочинів, може порушувати економічні інтереси територіальної громади Черкаської області.
Цими висновками Велика Палата Верховного Суду відступила від протилежних висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 14.07.2022 у справі № 909/1285/21 (підпункт 1.2 пункту 5.27) та від 01.02.2023 у справі № 924/996/21, у яких Суд відхилив доводи прокурора щодо наявності в органів місцевого самоврядування повноважень здійснювати захист законних інтересів держави у правовідносинах, пов`язаних із закупівлею комунальними закладами товарів за бюджетні кошти, з посиланням на те, що наявність корпоративних відносин між органом місцевого самоврядування та комунальним підприємством виключає наявність владних повноважень між ними або між органом місцевого самоврядування як засновником комунального підприємства та третіми особами, які здійснюють господарське правопорушення, на яке повинне реагувати комунальне підприємство як суб`єкт господарських відносин, а також з посиланням на те, що відповідні органи місцевого самоврядування не були сторонами договорів про закупівлю.
З наведеного випливає, що Черкаська міська рада як Засновник, а Департамент охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради, який здійснює управління підпорядкованими закладами охорони здоров`я, в даному випадку - КНП «Черкаська міська дитяча лікарня» є суб`єктами владних повноважень, які наділені правом на звернення до суду.
На підставі викладеного господарський суд вважає обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню вимогу прокурора про стягнення з ТОВ "Черкасиенергозбут" на користь Черкаської міської ради 168 661,84 грн.
Підсумовуючи викладене господарський суд доходить висновку, що позов заступника керівника Черкаської окружної прокуратури Черкаської області, в інтересах держави, уповноваженими органами якої виступають Черкаська міська рада та Департамент охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради підлягає задоволенню.
Щодо наявності підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у спірних правовідносинах, господарський суд зазначає таке.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Враховуючи положення Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.
Системне тлумачення абзацу першого частини третьої статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 587/430/16-ц).
Порушення державного інтересу у спірних правовідносинах полягає, перш за все, у тому, що виконання зобов`язань за додатковими угодами до Договору, що укладені з порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, призвело до нераціонального та неефективного використання бюджетних коштів, що не відповідає меті Закону України "Про публічні закупівлі" та принципам, за якими мають здійснюватися публічні закупівлі, що закріплені в статті 5 даного Закону. Виплата коштів у зв`язку з укладенням додаткових угод зумовила втрату бюджетних коштів, що негативно вплинуло на видаткову частину бюджету, а тому є порушенням економічних інтересів держави, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України покладає на органи прокуратури обов`язок здійснювати представництво інтересів держави в суді шляхом пред`явлення та підтримання позову.
Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.
Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
З матеріалів справи випливає, що 04.06.2024 Черкаська окружна прокуратура звернулась із запитом № 54-3304вих-24 в порядку ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" до Черкаської міської ради та Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради, в якому з метою визначення наявності чи відсутності підстав для представництва прокурором інтересів держави у суді просила інформувати про вжиті Черкаською міською радою, Департаментом охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради заходи щодо визнання недійсними спірних додаткових угод до Договору. Також у запиті Черкаська окружна прокуратура відповідно до вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомила, що у разі невжиття Черкаською міською радою, Департаментом охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради самостійно заходів щодо звернення до суду з вказаним позовом, Черкаською окружною прокуратурою буде здійснено представництво інтересів держави, шляхом скерування відповідного позову до суду.
У відповідь 04.06.2024 Департамент охорони здоров`я та медичних послуг надав Черкаській окружній прокуратурі лист № 490/14-05, в якому зазначив, що Черкаською міською радою, департаментом охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради не пред`являвся відповідний позов до суду і його пред`явлення не планується.
У відповідь 05.06.2024 Черкаська міська рада надала Черкаській окружній прокуратурі лист № 6993/13334-01-11, в якому зазначила, що Черкаською міською радою, департаментом охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради не пред`являвся відповідний позов до суду і його пред`явлення не планується.
06.06.2024 Черкаська окружна прокуратура надіслала Черкаській міській раді та Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради повідомлення № 54-33вих24 в порядку ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", в якому повідомила, що Черкаською окружною прокуратурою буде здійснено представництво інтересів держави в особі Черкаської міської ради, Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради шляхом пред`явлення до господарського суду Черкаської області позовної заяви до ТОВ "Черкасиенергозбут" про визнання недійсними додаткових угод № 2 від 12.05.2021, № від 06.09.2021, № 4 від 08.09.2021, № 5 від 11.10.2021, № 6 від 10.11.2021, № 7 від 11.11.2021, № 8 від 12.11.2021, № 9 від 15.11.2021, № 11 від 13.12.2021 та № 12 від 14.12.2021 до Договору № 710110000216 про постачання електричної енергії споживачу від 25.03.2021 та стягнення коштів в сумі 168 661,84 грн.
Отже, враховуючи нездійснення позивачами заходів для звернення до суду з позовом щодо захисту інтересів територіальної громади та держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави і визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов висновку, що прокурор належно обґрунтував та довів підстави для представництва інтересів держави в суді.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідачів.
Здійснюючи розподіл судових витрат, суд враховує таке. Судовий збір у розмірі 3 028 грн за позовними вимогами про стягнення 168 661,84 грн слід покласти на ТОВ "Черкасиенергозбут", оскільки саме це товариство незаконно набуло ці грошові кошти. Судовий збір у розмірі 30 280 грн за вимоги про визнання додаткових угод недійсними слід покласти на обох відповідачів порівну, оскільки, незважаючи на те, що ініціатором укладення цих додаткових угод було ТОВ "Черкасиенергозбут", а не КНП "Черкаська міська дитяча лікарня", відповідно до п. 14.8. Договору, Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо Постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни. Таким чином, спір у справі в частині вимог про визнання додаткових угод недійсними є наслідком неправомірних дій обох відповідачів.
Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсними додаткові угоди № 2 від 12.05.2021, № 3 від 06.09.2021, № 4 від 08.09.2021, № 5 від 11.10.2021, № 6 від 10.11.2021, № 7 від 11.11.2021, № 8 від 12.11.2021, № 9 від 15.11.2021, № 11 від 13.12.2021 та № 12 від 14.12.2021 укладені сторонами договору № 71011000216 про постачання електричної енергії споживачу від 25.03.2021, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Черкаська міська дитяча лікарня" (ідентифікаційний код 02004999, вул. Олени Теліги, 4, м. Черкаси, 18029) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (ідентифікаційний код 42474208, вул. Благовісна, 166, м. Черкаси, 18000).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (ідентифікаційний код 42474208, вул. Благовісна, 166, м. Черкаси, 18000) на користь Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 25212542, вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001) кошти у сумі 168 661,84 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (ідентифікаційний код 42474208, вул. Благовісна, 166, м. Черкаси, 18000) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бульв. Шевченка, 286, Черкаси, Черкаська область, 18000) судові витрати у розмірі 18 168 грн.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Черкаська міська дитяча лікарня" ( ідентифікаційний код 02004999, вул. Олени Теліги, 4, м. Черкаси, 18029) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бульв. Шевченка, 286, Черкаси, Черкаська область, 18000) судові витрати у розмірі 15 140 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копію рішення надіслати відповідачу 1 - засобами поштового зв`язку, Черкаській обласній прокуратурі на електронну адресу: sekretariat@chk.gp.gov.ua, іншим учасникам справи - за допомогою системи "Електронний суд".
Повне рішення складено та підписано 01.11.2024.
СуддяЗоя ЗАРІЧАНСЬКА
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122743910 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Зарічанська З.В.