ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/144/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2024 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу №380/144/24 за позовом ОСОБА_1 до Сихівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції про скасування висновку та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- Визнати протиправним та скасувати висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану Сихівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції від 10.11.2023 року;
- Зобов`язати Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції внести зміни в актовому записі про народження № 182 від 17 грудня 1973 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Прип`ятського міськвиконкому Київської області на гр. ОСОБА_1 - в графі «Відомості про дитину» змінити ім`я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 »;
- Зобов`язати Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції внести зміни в актовому записі про шлюб № 2 від 25 січня 1997 року, складеного Виконавчим комітетом Тучинської сільської ради Гощанського району Рівненської області на гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 - в графі «Відомості про нареченого» змінити ім`я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 ».
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до відповідача зі заявами про внесення змін до актових записів. Подання вищевказаної заяви обумовлено тим, що у свідоцтві про народження позивача його ім`я вказано лише російською « ОСОБА_4 », у свідоцтві про шлюб позивача його ім`я позначене як « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_2 ». Однак, відповідач надав висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану та відмовив у внесенні таких змін у зв`язку з тим, що в актових записах зібраних відділом виявлені розбіжності. Зокрема, запис імені в наведених документах не відповідає імені, яке вказане у паспорті позивача, де його ім`я зазначене як « ОСОБА_2 ». Більше того, в графі українською мовою ім`я « ОСОБА_2 » вказано у трудовій книжці, картці платника податку, дипломі про освіту, паспорті громадянина України старого зразка, свідоцтві про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та атестаті про середню освіту позивача. В той час, як у деяких документах, де його ім`я вказувалося і українською, і російською ім`я російською позначене як « ОСОБА_4 », а ім`я українською « ОСОБА_2 » (паспорт старого зразка, атестат про середню освіту). Таким чином, Позивач вважає, що його іменем українською є ім`я ОСОБА_2 . Вважаючи протиправною відмову відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Згідно ухвали про відкриття провадження відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк на подання відзиву з дати отримання ухвали про відкриття провадження. Копію вказаної ухвали доставлено відповідачу 10.01.2024, однак станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 08 січня 2024 року у даній справі відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Судом встановлені наступні обставини:
04.10.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Сихівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції зі заявами про внесення змін до актових записів про:
- народження № 182 від 17 грудня 1973 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Прип`ятського міськвиконкому Київської області на гр. ОСОБА_1 . Просив змінити в графі «Відомості про дитину» ім`я з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 »; - шлюб № 2 від 25 січня 1997 року, складеного Виконавчим комітетом Тучинської сільської ради Гощанського району Рівненської області на гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Просив змінити в графі «Відомості про нареченого» ім`я з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 ».
10.11.2023 відповідачем складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану.
У вказаному висновку зазначено, що на підтвердження свого прохання надано та відділом зібрано такі документи::
- копія паспорта заявника ( НОМЕР_1 ), виданий 4612, 22.01.2019 р. на гр.. ОСОБА_1 ;
- копія свідоцтва про народження заявника НОМЕР_2 , актовий запис №182 від 17.12.1973 року, складений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Прип`ятського міськвиконкому Київської області на гр.. ОСОБА_1 та його повний витяг з ДРАЦСГ;
- копія свідоцтва про шлюб заявника НОМЕР_3 , актовий запис №2 від 25 січня 1997 року, складений Виконавчим комітетом Тучинської сільської ради Гощанського району Рівненської області на гр.. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 та його повний витяг з ДРАЦСГ;
Встановлено:
В паспорті заявника ( НОМЕР_1 ), виданому 4612, 22.01.2019 р. на гр.. ОСОБА_1 зазначено ім`я « ОСОБА_2 ».
В свідоцтві про народження НОМЕР_2 , актовому записі про народження №182 від 17 грудня 1973 року, складеному Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Прип`ятського міськвиконкому Київської області на гр.. ОСОБА_1 та в повному витязі з ДРАЦСГ в графі «Відомості про дитину» зазначено ім`я « ОСОБА_2 »;
В свідоцтві про шлюб НОМЕР_3 , актовому записі про шлюб №2 від 25 січня 1997 року, складеному Виконавчим комітетом Тучинської сільської ради Гощанського району Рівненської області на гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 та в повному витязі з ДРАЦСГ в графі «Відомості про нареченого» зазначено ім`я « ОСОБА_2 ».
Аналіз документів свідчить , що клопотання не підлягає задоволенню.
Відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану,їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. №96/5 у зв`язку з тим, що в актових записах, зібраних відділом виявлені розбіжності, вважає за неможливе внести зміни до актових записів про народження та шлюб заявника.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VІ (далі Закон № 2398-VІ), відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 9 Закону № 2398-VІ, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Частиною 1,2 ст.13 Закону № 2398-VІ передбачено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 22 Закону № 2398-VІ, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Частиною 5 ст. 9 Закону № 2398-VІ передбачено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі Правила № 96/5).
Відповідно до п. 1.1 Правил № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно п. 1.15 Правил № 96/5, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Пунктом 2.1 Правил № 96/5 передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа.
Згідно п.п. 2.13.2 Правил № 96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.
Також, відповідно до частини 1 статті 201 Цивільного кодексу України, особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім`я (найменування).
Згідно статтею 294 Цивільного кодексу України фізична особа має право на ім`я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Пунктом 2.16 Правил № 96/5 передбачено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Суд зазначає, що свідоцтво про народження № 182 від 17 грудня 1973 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Прип`ятського міськвиконкому Київської області на гр. ОСОБА_1 складено російською мовою та ім`я позивача записано з відхиленням від норм української мови.
Як вбачається з матеріалів справи, українською мовою ім`я « ОСОБА_2 » вказано у трудовій книжці НОМЕР_4 від 03.12.1996, паспорті громадянина України старого зразка серії НОМЕР_5 виданого 11.12.1998 Галицьким РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області, у паспорті громадянина України виданого 4612, 22.01.2019, у свідоцтві про загальнообов`язкове державне соціальне страхування № НОМЕР_6 та посвідченні громадянина, який евакуйований із зони відчуження у 1986 році виданого Львівською облдержадміністрацією 01.10.1998.
Таким чином, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у внесені змін до актових записів про:
- народження № 182 від 17 грудня 1973 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Прип`ятського міськвиконкому Київської області на гр. ОСОБА_1 .
- шлюб № 2 від 25 січня 1997 року, складеного Виконавчим комітетом Тучинської сільської ради Гощанського району Рівненської області на гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Також, суд зазначає, що, відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини 16.08.2013 (далі Європейський суд, ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі за заявою «Гарнаги проти України» (№ 20390/07), в якому, перевіряючи правомірність відмови заявниці у зміні її по батькові, постановив, що Україна порушила стосовно Гарнаги статтю 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, якою кожному гарантується право на повагу до приватного і сімейного життя.
Європейський суд у справі «Гарнага проти України» констатував, що в особи можуть існувати справжні причини, щоб бажати змінити своє ім`я, а законодавчі обмеження такої можливості можуть бути виправдані інтересами суспільства, наприклад, для забезпечення точного обліку населення або схоронності засобів ідентифікації та зв`язку носіїв певного імені з сім`єю. Державному органу належить навести відповідні та достатні підстави на підтримку своєї відмови у наданні дозволу на зміну імені особи для того, щоб це обмеження вважалося необхідним у демократичному суспільстві.
З наведеного, суд дійшов висновку, що достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача та її дитини, є визнання протиправним та скасувати висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану Сихівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції від 10.11.2023 року та зобов`язання Сихівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції внести зміни в актовому записі про народження № 182 від 17 грудня 1973 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Прип`ятського міськвиконкому Київської області на гр. ОСОБА_1 - в графі «Відомості про дитину» змінити ім`я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 » та внести зміни в актовому записі про шлюб № 2 від 25 січня 1997 року, складеного Виконавчим комітетом Тучинської сільської ради Гощанського району Рівненської області на гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 - в графі «Відомості про нареченого» змінити ім`я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », а тому суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити повністю.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Сихівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції (79049, м. Львів, пр-кт Червоної Калини, 109, ЄДРПОУ 35968907) про скасування висновку та зобов`язання вчинити дії, - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану Сихівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції від 10.11.2023 року.
Зобов`язати Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції внести зміни в актовому записі про народження № 182 від 17 грудня 1973 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Прип`ятського міськвиконкому Київської області на гр. ОСОБА_1 - в графі «Відомості про дитину» змінити ім`я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 »;
Зобов`язати Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції внести зміни в актовому записі про шлюб № 2 від 25 січня 1997 року, складеного Виконавчим комітетом Тучинської сільської ради Гощанського району Рівненської області на гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 - в графі «Відомості про нареченого» змінити ім`я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 ».
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено в повному обсязі 31.10.2024 року.
Суддя Гавдик З.В.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 04.11.2024 |
Номер документу | 122746221 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо реєстрації актів цивільного стану, крім актів громадянства |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Гавдик Зіновій Володимирович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Гавдик Зіновій Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні