Рішення
від 31.10.2024 по справі 380/4179/24
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/4179/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2024 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Львівського державного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Львівський державний університет внутрішніх справ звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівського державного університету внутрішніх справ, кошти в сумі 79745,93 грн.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до п. 3 Контракту, відповідач зобов`язався, у разі дострокового його розірвання, а також звільнення зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення навчання, відшкодувати МВС України витрати, пов`язані з утриманням у ВНЗ відповідно до п. 4 ст. 74 Закону України «Про Національну поліцію». У зв`язку зі звільненням зі служби в поліції з 21.12.2023 року, у відповідача виник обов`язок по відшкодуванню витрат, пов`язаних з утриманням у навчальному закладі. Проте, грошові кошти від відповідача до Львівського ДУВС не надходили, як і будь-які звернення щодо добровільної сплати боргу або способів його сплати.

З метою виконання вимог ч. 4 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, судом направлено запит до Єдиного державного демографічного реєстру.

Згідно відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру №476757 від 04.03.2024 відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

На час прийняття рішення у даній справі відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову від відповідача ненадходило.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 01 березня 2024 року у даній справі було відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Судом встановлені наступні обставини:

Відповідно до наказу Львівського державного університету внутрішніх справ від 29.08.2022 № 883 о/с ОСОБА_1 було зараховано курсантом першого курсу денної форми навчання ІНФОРМАЦІЯ_1 .

29.08.2022 року між Львівським державним університетом внутрішніх справ (Виконавцем), Головним управлінням Національної поліції у Львівській області (Замовником) та ОСОБА_1 укладено контракт про здобуття освіти у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських.

Відповідно до Контракту від 29.08.2022 №363/22, відповідач проходив у Львівському ДУВС підготовку за державним замовленням на денній формі навчання здобувача ступеня вищої освіти бакалавра за спеціальністю 262 «Правоохоронна діяльність», і зобов`язався після закінчення навчання прибути до місця призначення та приступити до виконання службових обов`язків за відповідною посадою.

Відповідно до п. 3 Контракту, відповідач зобов`язався, у разі дострокового його розірвання, а також звільнення зі служби в поліції в період навчання та протягом трьох років після закінчення навчання, відшкодувати МВС України ( в особі закладу вищої освіти) витрати, пов`язані з утриманням у закладі вищої освіти, відповідно до п. 4 ст. 74 Закону України «Про Національну поліцію».

Наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.12.2023 № 1591 о/с ОСОБА_1 було відраховано з числа курсантів згідно з пп. 1 п. 2.1 Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів МВС, затвердженого наказом МВС України від 07.09.2009 № 381 за власним бажанням та звільнено зі служби в поліції у відповідно до п.7 статті 77 Закону України» Про Національну поліцію» за власним бажанням За таких умов, відповідно до п. 2.3.5. Контракту, відповідач зобов`язався, у разі дострокового розірвання Контракту, а також звільнення зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення навчання, відшкодувати МВС України витрати, пов`язані з утриманням у ВНЗ, відповідно до п. 4 ст. 74 Закону України «Про Національну поліцію».

Порядок відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок відшкодування), затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 №261.

Відповідно до п. 3 та п. 4 Порядку відшкодування, відшкодування здійснюється в розмірі витрат, пов`язаних з: грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; оплатою комунальних послуг та спожитих енергоносіїв. Витрати відшкодовуються особою в повному розмірі за весь період її фактичного навчання.

Вартість витрат пов`язаних з утриманням відповідача під час проходження підготовки за Контрактомь згідно довідки-розрахунку №407 становить 79745,93 грн, з яких:

- грошове забезпечення 21426,25 грн;

- медичне забезпечення 618,00 грн;

- продовольче забезпечення 37411,89 грн.;

- речове забезпечення 11201,72 грн;

- оплата комунальних послуг та спожитих енергоносіїв 9088,07 грн.

Відповідача було повідомлено про зобов`язання відшкодувати витрати, пов`язані з утриманням в навчальному закладі шляхом вручення відповідного повідомлення заступником начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області. Вказане повідомлення було отримане відповідачем, що підтверджується відповідною поміткою на повідомленні.

У зв`язку з тим, що відповідач не відшкодував добровільно протягом 30 днів витрати, пов`язані з його утриманням у вищому навчальному закладі, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення вказаних витрат у примусовому порядку.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались у даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII), Порядком відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 261 (далі Порядок № 261).

Відповідно до ч. 2 ст. 74 Закону №580-VIII підготовка фахівців за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, проводиться на підставі контракту про здобуття освіти, який укладається між навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчається.

Згідно з ч. 4 ст. 74 Закону №580-VIII особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі відмови від добровільного відшкодування витрат, зазначених у частині четвертій цієї статті, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку (ч. 5 ст. 74 Закону № 580-VIII).

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у зв`язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» від 23 грудня 2015 року №901-VІІІ вищі навчальні заклади із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України і здійснювали навчання курсантів, слухачів, ад`юнктів та докторантів за державним замовленням з підготовки фахівців для потреб міліції, продовжують їх навчання та підготовку як фахівців для Національної поліції в межах раніше доведеного державного замовлення для потреб міліції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 року №261 затверджено Порядок відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських.

Цей Порядок визначає механізм відшкодування особами, які навчалися за денною формою навчання за державним замовленням (далі - особи) у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - вищі навчальні заклади), витрат, пов`язаних з їх утриманням у таких закладах (далі - витрати), у разі:

- дострокового розірвання контракту про здобуття освіти (далі - контракт) з будь-яких підстав, крім звільнення із служби в Національній поліції (далі - поліція) через хворобу (за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) чи у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;

- звільнення із служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищого навчального закладу з будь-яких підстав, крім звільнення із служби в поліції через хворобу (за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) чи у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.

Згідно із пунктом 2 Порядку витрати відшкодовуються згідно з контрактом, укладеним між вищим навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчалася. У разі коли особа є неповнолітньою, установлення правових відносин здійснюється відповідно до вимог Цивільного кодексу України. Типову форму контракту затверджує МВС.

Відповідно до пункту 3 Порядку відшкодування здійснюється в розмірі витрат, пов`язаних з: грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; оплатою комунальних послуг та спожитих енергоносіїв (тепло -, водопостачання, водовідведення, електроенергія).

Розрахунок комунальних послуг та спожитих енергоносіїв здійснюється виходячи із середнього обсягу споживання у відповідному вищому навчальному закладі на одну особу за добу за період її фактичного перебування в такому закладі.

Під час проведення розрахунків застосовуються тарифи, що встановлені для населення і діють у місцевості, в якій розташований вищий навчальний заклад, у відповідному навчальному році.

На підставі розрахунків вищого навчального закладу складається довідка про фактичні витрати на кожну особу за весь строк навчання, яка долучається до її особової справи.

Витрати відшкодовуються особою в повному розмірі за весь період її фактичного навчання (пункт 4 Порядку № 261).

Пунктом 5 Порядку № 261 визначено, що після видання наказу про звільнення (відрахування з вищого навчального закладу) особи керівник органу поліції (вищого навчального закладу) або за його дорученням інша посадова особа видає зазначеній особі під підпис повідомлення із зобов`язанням протягом 30 діб з моменту отримання повідомлення відшкодувати МВС витрати із зазначенням їх розміру та реквізитів розрахункового рахунка для перерахування коштів.

Таке повідомлення може бути надіслано особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за останнім місцем реєстрації, зазначеним у матеріалах її особової справи.

Згідно з пунктом 8 Порядку №261 у разі відмови від добровільного відшкодування витрат, а також у разі порушення особою умов договору, укладеного відповідно до пункту 6 цього Порядку, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.

Претензійно-позовну діяльність провадить вищий навчальний заклад, у якому навчалася особа.

Спір у цій справі виник у зв`язку з тим, що відповідач не відшкодував добровільно протягом 30 днів витрати, пов`язані з його утриманням у вищому навчальному закладі.

Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку, що у разі укладення контракту про здобуття освіти у закладах вищої освіти, які здійснюють підготовку поліцейських між вищим навчальним закладом, Головним управлінням НП України у Львівській області та курсантом, на останнього покладаються відповідні обов`язки, передбачені чинним законодавством України та контрактом.

Відповідно до змісту укладеного Контракту від 29.08.2022 №363/22 , зокрема, пункту 3. розділу 3, Сторонами було погоджено відшкодування відповідачем витрат, пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до ч. 4 ст. 74 Закону України «Про Національну поліцію».

При цьому суд зауважує, що відповідач був обізнаний щодо наявності у нього обов`язку із відшкодування витрат за навчання у вищому навчальному закладі у разі дострокового розірвання контракту, про що свідчить її підпис у Контракті від 29.08.2022 №363/22.

З огляду на вказане та на те, що матеріалами справи підтверджується дострокове припинення Контракту від 29.08.2022 №363/22, а саме 21.12.2023 відрахування з числа курсантів згідно з пп. 1 п. 2.1 Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів МВС, затвердженого наказом МВС України від 07.09.2009 № 381 за власним бажанням та звільнення зі служби в поліції відповідно до п.7 статті 77 Закону України» Про Національну поліцію» за власним бажанням, суд констатує наявність у відповідача обов`язку відшкодувати витрати, пов`язані з його утриманням під час навчання у Львівському ДУВС.

Водночас суд звертає увагу, що за правилами положень статті 74 Закону України «Про Національну поліцію» та пункту 8 Порядку №261 право на звернення до суду у позивача у цій категорії справ може виникнути лише у випадку відмови відповідача добровільно відшкодувати витрати.

Тобто відповідно до вимог пункту 5 Порядку №261 позивач має вручити під підпис або надіслати відповідачу повідомлення із зобов`язанням протягом 30 діб з моменту отримання такого повідомлення відшкодувати витрати із зазначенням їхнього розміру та реквізитів рахунку для перерахування коштів, за для того, щоб забезпечити можливість добровільно відшкодувати витрати на навчання і лише, у разі відмови відповідача, може звернутися до суду.

Саме із відмовою курсанта добровільно відшкодувати витрати на його утримання у вищому навчальному закладі, законодавцем пов`язано можливість звернення навчального закладу, із позовом про стягнення такого відшкодування у судовому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 23.09.2021 у справі №520/11540/19, від 30.08.2022 у справі №480/8200/20, від 14.12.2022 у справі №520/5837/2020.

З аналізу змісту пункту 5 Порядку №261 слідує, що на позивача покладено обов`язок повідомити відповідача про наявне у нього зобов`язання відшкодувати витрати, пов`язані із навчанням в ЛьвДУВС, одним із способів: під підпис або рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за останнім місцем реєстрації, зазначеним у матеріалах його особової справи.

Як свідчать матеріали справи, 22.12.2023 року ОСОБА_1 було повідомлено про її обов`язок відшкодувати витрати, пов`язані із навчанням у Львівському ДУВС.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що матеріали адміністративної справи містять докази належного повідомлення відповідача під підпис відшкодувати витрати, пов`язані із навчанням в Львівському ДУВС.

Суд наголошує, що курсанти, які навчаються у Львівському державному університету внутрішніх справ перебувають на повному державному забезпечені. Кошти, які витрачаються на їх навчання є державними (бюджетними). Разом з тим, будучи обізнаним під час підписання контракту про необхідність відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням в навчальному закладі у разі дострокового звільнення з органів Національної поліції України, відповідач на теперішній час зазначену вище суму коштів не відшкодував, що є підставою для задоволення позову повністю.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з ОСОБА_1 витрат, пов`язаних з утриманням у Львівському державному університету внутрішніх справ в сумі 79745,93 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат в справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Беручи до уваги відсутність витрат позивача, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судовий збір на користь позивача стягненню із відповідача не підлягає.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Львівського державного університету внутрішніх справ (79007, м. Львів, вул. Городоцька, 26) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів, -задоволити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Львівського державного університету внутрішніх справ (79007, м. Львів, вул. Городоцька, 26; код ЄДРПОУ 08571995) витрати, пов`язані із утриманням у Львівському державному університеті внутрішніх справ у розмірі 79745,93 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5. п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 31.10.2024 року.

Суддя Гавдик З.В.

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.10.2024
Оприлюднено04.11.2024
Номер документу122746226
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо

Судовий реєстр по справі —380/4179/24

Рішення від 31.10.2024

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Гавдик Зіновій Володимирович

Ухвала від 01.03.2024

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Гавдик Зіновій Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні