Справа № 286/1810/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2024 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Грищенко Н. А.,
за участю представника позивача та третьої особи ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
представника відповідача ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Овруч цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Гладковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав, третя особа: Служба у справах дітей Гладковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області , -
В С Т А Н О В И В:
30.04.2024 року голова органу опіки та піклування Гладковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області, що знаходиться в с. Гладковичі по вул. Репкіна Н., 5в, Коростенського району Житомирської області звернувся до суду із позовом до ОСОБА_4 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , в якому просить позбавити відповідачку батьківських прав відносно її неповнолітніх дітей - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ..
Мотивуючи вимоги тим, що 05.08.2022 року Наказом служби у справах дітей №7, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 постановлено на облік СЖО по причині жорстокого поводження в сім`ї. Відповідач неодноразово притягувалась до адміністративної відповідальності за ухилення від виконання батьківських обов`язків та домашнє насильство. Питання щодо неналежного виховання батьківських обов`язків неодноразово розглядалося на Комісіях з захисту прав дитини.
ОСОБА_4 надавався шанс пройти лікування від алкогольної залежності та нормалізувати свої відносини з дітьми, проте не змінила свою поведінку, продовжує вчиняти домашнє насильство відносно дітей, ухилятися від виконання батьківських обов`язків по вихованню та утриманню дітей, вживати алкогольні напої. 09.04.2024 року службою прийнято рішення про ініціювання вилучення дітей до закладу КНП «Овруцька міська лікарня» та винесення питання про позбавлення матері батьківських прав. Зараз діти проживають в Обласному центрі соціально -психологічної реабілітації дітей «Сонячний дім» Житомирської обласної ради.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позові, пояснила, що з відповідачкою проводилися виховні роботи щодо порушення прав дітей. Мати жорстоко поводилася із своїми дітьми, неодноразово вчиняла домашнє насильство відносно них, побила двох дівчаток. Правопорушення вчиняла в стані алкогольного сп`яніння, діти втікали із дому. Відповідач не є авторитетом для них. Більше того діти почали маніпулювати працівниками служби, стали неконтрольованими. Внаслідок чого Службою було прийнято рішення вилучити дітей. На засідання комісії мати прийшла в стані алкогольного сп`яніння. Діти з квітня 2024 року в реабілітаційному центрі і повертатися додому не хочуть. Вважає, що є всі підстави для позбавлення відповідачки батьківських прав.
Відповідач позовні вимоги не визнала, пояснила, що у 2023 році у неї загинув син на Донбасі. Троє неповнолітніх дітей проживають із нею. У вихованні дітей допомагає її мати. Кричала на дітей, давала їм підзатильники, по сідницям, оскільки нормальних слів вони не розуміють. У харчуванні та одязі ущемлень не має, діти забезпечені. Відвідувала їх у реабілітаційному центрі. На обліку у нарколога з привиду вживання алкогольних напоїв не перебуває.
Представник відповідача пояснила, що позов не визнають. Поведінка відповідачки була спровокована загибеллю сина. Винної поведінки та свідомого нехтування батьківськими обов`язками у її діях не має. Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом. Просить врахувати думку дітей, які хочуть повернутися до матері та попередити відповідачку.
Заслухавши пояснення учасників справи, покази свідка, думку дітей, дослідивши письмові докази, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Встановлено, що відповідач ОСОБА_4 є матір`ю ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що свідчать копії свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 , серії НОМЕР_2 , серії НОМЕР_3 (а.с.5-11).
Копії постанов Овруцького районного суду Житомирської області свідчать, що відповідач неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП, що передбачає відповідальність батьків за ухилення від виконання своїх батьківських обов`язків. Крім того, відповідач притягувалася до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 173-2 КУпАП, яка передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства. Дії були вчинені відносно доньки ОСОБА_6 (а.с. 69-73).
Крім цього, відповідачка притягувалася до кримінальної відповідальності за ч. 3 ст. 185 КК України та відбувала покарання в місцях позбавлення волі.
05.08.2022 року на засіданні Комісії з питань захисту прав дитини було вирішено питання помістити дітей на тимчасове перебування до КП «Овруцька міська лікарня». Поставити дітей на облік як таких, що перебувають у складних життєвих обставинах по причині жорстокого поводження (а.с. 84).
На засіданні комісії від 18.08.2022 року було рекомендовано ОСОБА_4 пройти лікування від алкогольної залежності та нормалізувати відносини з дітьми, а 15.06.2023 та 31.08.2023 попереджено ОСОБА_4 про наслідки неналежного виконання батьківських обов`язків (а.с.85-89).
Довідки - характеристики на ОСОБА_4 свідчать, що остання за місцем проживання характеризується з посередньої сторони, серед сусідів не користується повагою, схильна до вживання спиртних напоїв, притягувалася до адміністративної відповідальності (а.с.27-28).
Характеристики з Першотравневого ліцею Гладковицької сільської ради на ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 свідчать, що діти виховуються у функціонально -неспроможній, багатодітній сім`ї. Мати, ОСОБА_4 не в повній мірі приділяє увагу вихованню дітей. Проте підтримує тісний зв`язок із закладом, класними керівниками. Діти забезпечені усім необхідним (а.с.17-19).
З 18.04.2024 року по даний час діти перебувають у Обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей «Сонячний дім» Житомирської обласної ради.
Відповідно до ч.1 ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно із ч.1 ст.152 СК України, право дитини на належне батьківське виховання, забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Частиною 4 ст.155 СК України передбачено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ч.1 ст.164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, жорстоко поводяться з дитиною, є хронічними алкоголіками або наркоманами, вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, засудженні за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Зокрема, п.2 ч.1 ст.164 СК України визначено, що мати, батько, можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, жорстоко поводяться із дитиною.
За змістом роз`яснень, викладених у п.п. 15,16,17 постанови Пленуму ВСУ №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні показала, що є матір`ю відповідачки. Проживає то у дочки, то у себе. Допомагає їй виховувати онуків. Відносини у дочки із дітьми гарні, відвідує їх у реабілітаційному центрі. Відповідачка на даний час спиртними напоями не зловживає.
Свідки ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ОСОБА_12 , ОСОБА_13 надали заяви про розгляд справи без їх участі. Однак, позбавляти відповідачку батьківських прав на їхню думку не потрібно, а дітей повернути в сім`ю.
Судом також була заслухана думка дітей - ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , які хочуть повернутися додому до матері, але не хочуть, щоб мати вживала алкогольні напої. Також, вказали, що мати їх била.
Відповідно до ч.5 та ч. 6 ст. 19 СК України орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Згідно висновку виконавчого комітету Гладковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області про доцільність позбавлення батьківських прав від 25.04.2024 року №63 видно, що виконавчий комітет Гладковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_4 по відношенню до її дітей - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ..
Однак з наданих доказів встановлено, що відповідач змінила своє ставлення до дітей, переосмислила свою поведінку та стала на шлях виправлення ситуації, виявила бажання пролікуватись від алкогольної залежності. За період перебування дітей в закладі відвідувала їх 9 разів. Під час зустрічей цікавилась життям, навчанням та їхнім станом здоров`я, приносила солодощі та гостинці (60-66).
Судом також береться до уваги той факт, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в зоні бойових дій поблизу населеного пункту Кліщіївка, Бахмутського району Донецької області загнув син відповідачки - ОСОБА_17 , що в свою чергу вплинуло на її поведінку.
Крім цього, відповідачка хворіє, з 25.09.2024 їй встановлено другу групу інвалідності загального захворювання. Протипоказана фізична праця. Рекомендовано спостереження у гінеколога, онколога.
Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав і інтересів дитини, направлений на позитивний результат у долі неповнолітньої дитини.
Позбавлення батьківських прав допускається тоді, коли змінити ставлення батьків до виховання дитини неможливо.
Тому ВС вказав, що при вирішенні спору суди помилково посилались на принцип 6 Декларації прав дитини 1959 року, не перевірили наявність або відсутність підстав для застосування статті 164 СК України, крізь призму врахування найкращих інтересів дитини та з`ясування особистої думки дітей. Також суди не з`ясували чи зазнаватимуть діти якщо батьків не позбавлять батьківських прав жорстокого поводження, чи страждатимуть діти через відсутність піклування, через неповноцінне виховання та відсутність емоційної підтримки (постанова від 03.05.2018 у справі №214/1048/15-ц).
Позбавлення батьківських прав є передчасним без відповідного висновку виконкому та попередження батьків про необхідність змінити ставлення до виховання дітей.
ВС зазначив, що відповідно до практики ЄСПЛ, якщо рішення мотивується необхідністю захистити дитину від небезпеки, має бути доведено, що така небезпека справді існує. При винесенні рішення про відібрання дитини від батьків може постати необхідність врахування цілої низки чинників.
В даній ситуації суд звертає увагу, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) (пункт 47 рішення Європейського Суду з прав людини (далі Європейський Суд) у справі «Савіни проти України», пункт 49 рішення у справі «Хант проти України»).
Тобто, в даному випадку вирішення питання про позбавлення відповідачки батьківських прав охоплюється статтею 8 Конвенції і є втручанням у її право на повагу до свого сімейного життя, яке, в свою чергу, не є абсолютним.
Аналізуючи докази в їх сукупності, беручи до уваги поведінку відповідачки, яка намагається змінитися на краще та створити умови для гармонійного розвитку своїх дітей; з метою захисту інтересів дітей, яким найкраще відповідає збереження їх зв`язків із сім`єю, тому суд приходить до висновку, що застосування до відповідачки крайнього заходу впливу - позбавлення батьківських прав, є передчасним, однак суд вважає за необхідне попередити її про необхідність змінити ставлення до виховання своїх дітей.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, на підставі ст. 164 СК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Відмовити Органу опіки та піклування Гладковицької сільської ради Коростенського району Житомирської області у задоволенні позову до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав.
Попередити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 про необхідність змінити ставлення до виховання дітей - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ..
Покласти на службу у справах дітей Гладковицької сільської ради Овруцького району Житомирської області контроль за виконанням ОСОБА_4 батьківських обов`язків.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Я. В. Кулініч
Повний текст рішення складено 01 листопада 2024 року
Суд | Овруцький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 05.11.2024 |
Номер документу | 122751465 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Овруцький районний суд Житомирської області
Кулініч Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні