Рішення
від 15.10.2024 по справі 212/10854/23
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 212/10854/23

2/212/1034/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(З А О Ч Н Е)

15 жовтня 2024 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі: головуючого Пустовіт О.Г., за участю: секретаря судового засідання Голуб О.В., позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду, в місті Кривому Розі цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , треті особи орган опіки та піклування виконавчого комітету Покровської районної в місті ради, орган опіки та піклування виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради, орган опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -

В С Т А Н О В И В:

В грудні 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом в якому просив позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно малолітньої доньки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Мотивуючи свою заяву тим, що 28 липня 2006 року сторони зареєстрували шлюб, від яких у них ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась донька ОСОБА_4 . Рішенням Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу від 22.03.2017 шлюб між сторонами розірвано. Рішенням Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу від 22.0.2018 ОСОБА_3 визнано втратившою право на користування житловим приміщенням. Позивач разом із донькою проживають за адресою: АДРЕСА_1 . З липня 2019 року відповідач з сім`єю не проживає, з донькою не спілкується, участі у її вихованні не приймала та не приймає, аліменти на утримання дитини не сплачує, у зв`язку із чим позивач вимушений звернутись до суду із даним позовом та просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_3 по відношенню до її малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 15.01.2024 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 06.02.2024 задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів та залучено до участі у справі у якості третьої особи Орган опіки та піклування виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради.

Ухвалою суду від 04.04.2024 задоволено клопотання представника позивача та залучено до участі у справі у якості третьої особи Орган опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради.

Ухвалою суду від 14.05.2024 підготовче судове засідання закрито, справу призначено до судового розгляду.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні не позовні вимоги підтримали повністю та просили позов задовольнити, не заперечували проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, однак до суду не з`явився, у запропонований судом строк відзиву на позовну заяву не надав. Заяв про відкладення розгляду справи та/або про розгляд справи за його відсутності на адресу суду не надходило, про причини неявки суду не повідомив.

Представник третьої особи органу опіки та піклування виконавчого комітету Покровської районної у місті ради в судове засідання не з`явилася, направила на адресу суду заяву про розгляд справи за їх відсутності.

Представник третьої особи органу опіки та піклування виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради в судове засідання не з`явилася, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, причина неявки суду не відома.

Представник третьої особи органу опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради в судове засідання не з`явилася, направила на адресу суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, просила ухвалити рішення з урахуванням висновку виконавчого комітету Тернівського районної у місті ради.

Суд, відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, з урахуванням згоди позивача на проведення заочного розгляду справи, вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши подані сторонами заяви по суті справи, дослідивши надані документи і матеріали, з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті дійшов таких висновків.

У відповідності до ч.1 ст. 13, ч.1 ст. 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що сторони 28 липня 2006 року зареєстрували шлюб, який рішенням Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22 березня 2017 року було розірвано, рішення набрало законної сили 17.04.2017.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у сторін народилась донька ОСОБА_4 , батьками якої записані: батько - ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .

Рішенням Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22 січня 2018 року ОСОБА_3 визнано такою, що втратила право користування житловим приміщенням - квартирою, яка розташована за адресою : АДРЕСА_1 .

Згідно акту з місця проживання від 12.12.2023, ОСОБА_1 разом зі своєю донькою ОСОБА_4 з липня 2019 року по теперішній час мешкають разом за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно характеристики, наданої директором Криворізької гімназії №111 КМР Бердніковою С., ОСОБА_4 навчається в даній гімназії з 6 класу. Батьки розлучені, ОСОБА_4 проживає з батьком, ОСОБА_1 , який приділяє належну увагу вихованню дочки, цікавиться успішністю доньки. Постійно підтримує зв`язок з класним керівником, систематично відвідує батьківські збори. Місцезнаходження матері не відоме.

Відповідно до довідки КП «ДБКЛПД» ДОР» №2913 від 08.04.2024, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , звернулась за медичною допомогою до лікаря-нарколога у квітні 2021р. з приводу: Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів. Синдром залежності. Постійне вживання. Були надані рекомендації щодо отримання ЗПТ. За письмовою згодою та призначенням лікаря-нарколога ОСОБА_3 включена в програму ЗПТ з 28.04.2021. на теперішній час пацієнтка перебуває на самостійному прийомі препарату ЗПТ, який отримує 1 раз на 7 днів.

Як вбачається з висновку Тернівської районної в місті ради № 31/06-31/294 від 13.05.2024 року щодо позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 у відношенні малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виконком Тернівської районної в місті ради не має достатніх законних підстав і доказів для визначення доцільності або недоцільності позбавлення батьківських прав, оскільки остання не була опитана щодо з`ясування її думки про позбавлення батьківських прав.

Відповідно до норм Сімейного кодексу України кожний із батьків зобов`язаний піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, проявляти у відношенні неї батьківське піклування, зобов`язаний виховувати та утримувати дитину до її повноліття. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства.

Приписами ч. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України, встановлено: батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Згідно ч. 2 ст. 141 СК України, розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Частиною 2 статті 157 СК України, передбачено, що той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Згідно із ч. 4 ст. 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, установленої законом.

Батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину.

У відповідності до п.2 ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Статтею165 СК України, закріплено право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Згідно із ст.3 "Конвенції про права дитини", прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 р. (набрала чинності для України 27 вересня 1991 р.), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

За змістом роз`яснень, викладених у п.п. 15,16,17 постанови Пленуму ВСУ № 3 від 30.03.2007 р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Не можна позбавити батьківських прав особу, яка не виконує своїх батьківських обов`язків унаслідок душевної хвороби, недоумства чи іншого тяжкого захворювання (крім хронічного алкоголізму чи наркоманії) або з інших не залежних від неї причин.

При вирішенні питання щодо позбавлення батьківських прав необхідно впевнитися не лише в невиконанні батьками обов`язків по вихованню, а також встановити, що вони ухиляються від їх виконання свідомо, тобто, що вони систематично, незважаючи на всі заходи попередження та впливу, продовжують не виконувати свої батьківські обов`язки.

Позбавлення батьківських прав відноситься до крайньої міри відповідальності, а це означає, що застосовується ця міра судом тоді, коли всі інші засоби впливу виявилися безрезультатними.

Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав і інтересів дитини, направлений на позитивний результат у долі неповнолітньої дитини.

Позбавлення батьківських прав допускається тоді, коли змінити ставлення батьків до виховання дитини неможливо (ухвала ВССУ від 01.11.2017 у справі № 211/559/16-ц).

За таких обставин, суд приходить до переконання, що свідоме і тривале нехтування відповідачем своїх батьківських обов`язків щодо сина є наслідком винної поведінки відповідача та є підставою для позбавлення його батьківських прав.

Оцінивши в сукупності надані докази по справі, враховуючи інтерес дитини, суд вважає, що є правові підстави для позбавлення ОСОБА_3 у відношенні малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

У відповідності до ч. 3 ст. 166 СК України, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав, суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Відповідно до ч.2 ст. 193 Сімейного Кодексу України, якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального закладу охорони здоров`я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах.

Відповідно до ч.3 ст. 181 Сімейного Кодексу України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Згідно ч. 1 ст. 183 Сімейного кодексу Україничастка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, про необхідність стягнення з матері аліментів на утримання малолітньої дитини.

Мати ухиляється від виконання своїх обов`язків стосовно виховання малолітньої дитини, не проявляє батьківської турботи, не дбає по її здоров`я та розвиток. Наведене свідчить про самоусунення відповідача від виконання батьківських обов`язків по вихованню та утриманню малолітньої дитини, тому позов підлягає задоволення в повному обсягу.

Визначаючи розмір аліментів, судом враховано визначені ст. 182 СК України обставини, а тому суд вважає необхідним та доцільним стягнути з ОСОБА_3 , аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 всіх видів заробітку, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 27.12.2023 року і до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно до ч. 1 ст. 191 Сімейного кодексу України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а згідно п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Судові витрати по сплаті судового збору за позовною вимогою про позбавлення батьківських прав в сумі 1073,60 гривень платником якого не є позивач, в силу п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» та судові витрати в частині стягнення аліментів, в сумі 1073,60 гривень, від сплати яких позивача звільнено на підставі п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», покладаються на відповідачку за правилами за правилами ч. 6 ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, ст. ст. 164, 166, 167, 171, 180-182, 248 СК України, ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 141, 263-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , треті особи орган опіки та піклування виконавчого комітету Покровської районної в місті ради, орган опіки та піклування виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради, орган опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у відношення дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_3 аліменти на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини всіх видів доходів щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідно віку, починаючи стягнення з 27.12.2023 року і до досягнення дитиною повноліття.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів в межах платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_3 в дохід держави судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

У разі залишення заяви Про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено з загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , останнє відоме зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .

Третя особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Покровської районної в місті ради (ЄДРПОУ 04052531), юридична адреса: м. Кривий Ріг, вул. Шурупова, 2.

Третя особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської районної в місті ради (ЄДРПОУ 25014084), юридична адреса: м. Кривий Ріг, вул. Короленка, 1а.

Третя особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Металургійної районної в місті ради (ЄДРПОУ 35600728), юридична адреса: м. Кривий Ріг, вул. Миру, 42.

Повний тест рішення виготовлено 25 жовтня 2024 року.

Суддя: О. Г. Пустовіт

СудЖовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення15.10.2024
Оприлюднено05.11.2024
Номер документу122754448
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —212/10854/23

Рішення від 15.10.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Пустовіт О. Г.

Рішення від 15.10.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Пустовіт О. Г.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Пустовіт О. Г.

Ухвала від 04.04.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Пустовіт О. Г.

Ухвала від 06.02.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Пустовіт О. Г.

Ухвала від 06.02.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Пустовіт О. Г.

Ухвала від 15.01.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Пустовіт О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні