Справа №345/5019/24
Провадження № 2/345/1279/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.11.2024 р. м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Якиміва Р.В.
за участю секретаря судового засідання Гладенької Л.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новицької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позицій сторін:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за ним право власності на спадкове майно за законом, яке залишилося після смерті брата ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 на будинковолодіння по АДРЕСА_1 в цілому.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат позивач ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина на спадкове майно, будинковолодіння по АДРЕСА_1 . Його дочка, яка проживає в російській федерації відмовилась від прийняття спадщини. Позивач прийняв спадщину, вступив в управління спадковим майном, однак на його звернення до нотаріуса щодо прийняття спадщини після смерті брата, у видачі свідоцтва про право на спадщину йому нотаріус відмовив через відсутність документів, що посвідчують право власності спадкодавця на майно, яке підлягає державній реєстрації. Тому змушений звернутися до суду й просить суд визнати за ним право власності на спадкове майно за законом.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:
Ухвалою суду від 29.08.2024 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче відкрите судове засідання, встановлено відповідачу строк п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов.
Ухвалою суду від 16.10.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивачка подав до суду заяву про розгляд справи без їх участі, позов підтримує та просить суд його задоволити повністю.
Представник відповідача подав заяву в якій вказав, що відносно вирішення позову покладається на розсуд суду, просить розглядати справу у його відсутності. Заперечень щодо задоволення позову не має.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, виходячи з поданих заяв, судом розглядається справа за наявними доказами у відсутності сторін без фіксування звукозаписувальним технічним засобом.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.11).
Відповідно до довідки Новицької сільської ради від 23.08.2024 згідно господарських книг ОСОБА_2 , являється головою домогосподарства по АДРЕСА_1 (а.с.24).
Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 розірвав шлюб з ОСОБА_3 19.09.2003 року (а.с.10).
Згідно свідоцтва про народження дочкою спадкодавця ОСОБА_2 є ОСОБА_4 (а.с.13), яка відповідно до свідоцтва про реєстрацію шлюбу зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 та взяла його прізвище (а.с.12).
У відповідності до заяви дочки спадкодавця ОСОБА_2 , ОСОБА_6 від 10.07.2024 , вона повідомляє нотаріуса України, що відмовляється від усіх підстав спадкування від належної їй спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 її батька ОСОБА_2 (а.с.17,18,19,20).
Як вбачається з матеріалів справи, приватний нотаріус Калуського районного нотаріального округу Лесюк П.В. 09.08.2024 року відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , а саме на будинковолодіння по АДРЕСА_1 через відсутність документів, що посвідчують право власності спадкодавця на майно (а.с.14).
Згідно копії довідки ОБТІ та технічного паспорту від 02.05.2024 року об`єктами на будинковолодіння по АДРЕСА_1 є: житловий будинок - під літерою «А», стайня - під літерою «Б», стодола - під літерою «В», убиральня - під літерою «Г», огорожа за №1 та інвентаризаційна вартість станом на 07.08.2024 становить 243999,00 грн. (а.с.25-28,29).
Таким чином, між сторонами виник спір з приводу визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 ..
Оцінка суду:
Дослідивши письмові докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За змістом статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Пленум Верховного Суду України у п.23постанови №7від 30.05.2008р.«Про судовупрактику усправах проспадкування» роз`яснив, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Судом встановлено,що післясмерті ОСОБА_2 позивач неуспадковувала майно,оскільки йомубуло відмовленочерез відсутністьдокументів,що посвідчуютьправо власностіспадкодавця намайно,яке підлягаєдержавній реєстрації. Більше з числа спадкоємців про прийняття спадщини ніхто не звертався та про прийняття спадщини не заявляв. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновків, що оскільки ОСОБА_1 , прийняв спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , спору з іншими спадкоємцями щодо спадкового майна не має, то за ним слід визнати право власності на вищезгадане спадкове майно .
На підставі викладеного, ст.ст.1216,1217,1223,1268-1269 ЦК України, керуючись ст.ст.259, 263-265, 280-282 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 право власності на спадкове майно, а саме: будинковолодіння в цілому по АДРЕСА_1 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя
Суд | Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2024 |
Оприлюднено | 05.11.2024 |
Номер документу | 122755135 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Якимів Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні