Справа №442/6917/24
Провадження №2/442/1652/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2024 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
в складі:
головуючого судді - Хомика А.П.
з участю секретаря судового засідання Лужецької С.В.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Дрогобичі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицької міської ради Львівської області, третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Луцького міського нотаріального округу Онищук Ірина Петрівна про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
встановив:
22.08.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Дрогобицької міської ради, в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування позову покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її матір ОСОБА_2 . Їй належав будинок садибного типу загальною площею 38,7 кв. м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Однак право приватної власності на даний будинок оформлено не було і таким чином ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом в якому просила визнати за нею право власності на вище вказаний будинок, в порядку спадкування за законом після смерті двоюрідного брата, оскільки інших спадкоємців на даний будинок не було. Однак, провадження у справі № 442/8923/21 за позовом ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно за законом, було закрито ухвалою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 08.02.2023 року у зв`язку із її смертю на підставі п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України, а також у зв`язку з невиявленням у спірних правовідносинах правонаступників позивачки.
В цейчас вона, дочка ОСОБА_3 , - ОСОБА_1 перебувала за кордоном і не могла приїхати та дізнатися про судову справу матері, так як працювала за кордоном і не знала про існування судової справи № 442/8923/21.
В силу правової необізнаності не здійснила належної процедури прийняття спадщини, не знала про процедуру оформлення права власності на майно її матері, право власності на яке її матір оформлювала в судовому порядку, відповідно пропустила визначений законодавством строк для прийняття спадщини
В квітні приїхала до ОСОБА_4 з Німеччини, де вона знаходилась у зв`язку оголошеним військовим станом та перебувала в трудових відносинах з Учбовим закладом Рейланд Пфальц, де працювала і досі працює на посаді вихователя.
29.04.2024 року вона звернулася до нотаріуса щодо заведення спадкової справи після смерті померлої матері ОСОБА_2 . Після звернення до нотаріуса, листом від 29.04.2024 року № 79/01-1 їй було роз`яснено про необхідність в судовому порядку визначити додатковий строк на прийняття спадщини після смерті матері.
Після смерті матері розпочалася повномасштабна війна та збройна агресія проти України. Згідно указу Президента України №64/2022 від 24.02.2024 року 24.02.2024 року в Україні було введено військовий стан, що триває і зараз.
З березня 2020 року позивачка перебувала за кордоном на роботі та час від часу приїздила в Україну, однак у зв`язку з військовим станом була змушена поїхати за кордон, оскільки вона працює і прописана офіційно у місті Фалендар за адресою: АДРЕСА_2 з 12.09.2022 року, а 23.05.2022 року стала на реєстраційний облік за вище вказаним місцем проживання.
Що стосується об`єкту спадкового майна померлої матері, то відповідно до довідки Східницької селищної ради Львівської області власником будинку на день смерті був ОСОБА_5 . Будинок загальною площею 38,70 кв.м. і знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області у справі № 442/5026/21 встановлено факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_5 , який помер, згідно свідоцтва про смерть від 21.09.2020 року серія НОМЕР_1 виданого Виконавчим комітетом Новокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, є двоюрідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
18.10.2021 року ОСОБА_2 звернулася до нотаріуса про видачу Свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Однак у зв`язку з тим, що у ОСОБА_5 не були належним чином оформлені документи на право власності на будинок, то нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 20.10.2021 ОСОБА_2 . І тоді мати звернулась до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області з позовом про визнання за нею права власності на цей будинок.
Вважає, що перераховані причини є поважними обґрунтуваннями пропуску вказаного строку та слугують підставою для надання їй додаткового строку для прийняття спадщини.
Ухвалою від 23.08.2024 провадження в зазначеній справі відкрито, постановлено проводити розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
16.09.2024 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.
Від представника ОСОБА_1 адвоката Коцана Р.М. надійшла заява про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити.
Від приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Онищук І.П. надійшло клопотання про розгляд справи у її відсутності.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає задоволенню з огляду на таке.
Матеріалами справи встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про народження від 15.09.1968 серії НОМЕР_2 .
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 від 16.02.2022 року, виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьк Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів).
Як вбачається з Витягу про реєстрацію у спадковому реєстрі № 61822415 від 25.09.2020 року, приватним нотаріусом Дрогобицького районного округу Лаврись Н.М. було заведено спадкову справу №66475219 після смерті ОСОБА_5 , а відповідно до Витягу про реєстрацію у спадковому реєстрі № 61822415 від 18.10.2021 ОСОБА_2 була спадкоємцем після смерті ОСОБА_5 .
Рішенням Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 13.07.2021 встановлено факт родинних відносин між ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , а саме те, що він є її двоюрідним братом.
З ухвали Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 08.03.2023 встановлено, що ОСОБА_2 зверталась до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно за законом після смерті ОСОБА_5 , провадження у справі було зупинено у зв`язку з її смертю та в подальшому закрито, оскільки не було виявлено правонаступників позивачки.
З роз`яснень щодо заведення спадкової справи від 29.04.2024 №79/01-16, наданих приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Волинської області Онищук І.П. вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у заведенні спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , оскільки вона пропустила шестимісячний строк прийняття спадщини.
Отже, судом встановлено, що спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з пропуском позивачем строку подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини та відмовою нотаріуса з цієї причини у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину після смерті спадкодавця.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до положеньст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У ч.1 ст. 1269, ч.1 ст. 1270 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.24 постанови «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 №7, вирішуючи питання щодо визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, не переборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до положень ч.1ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» вбачається, що «суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права».
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі «Ілхан проти Туреччини» від 27 червня 2000 року вбачається, що при вирішенні питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропущення строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна: складні умови праці, які пов`язані, зокрема, з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
З врахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання такої заяви.
Позивачка ОСОБА_1 не звернулась своєчасно до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, пропустивши встановлений для цього шестимісячний строк, у зв`язку з введенням в Україні воєнного стану та виїздом за кордон, де офіційно працює та зареєстрована. Вказані обставини свідчать про поважність причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини та є підставою для визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 81, ч. 4 ст. 206, 258, 263-265, 268, 274 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов задоволити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк тривалістю у два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційну скарга на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 31.10.2024.
Суддя Хомик А.П.
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2024 |
Оприлюднено | 05.11.2024 |
Номер документу | 122757244 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Хомик А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні