Рішення
від 28.05.2024 по справі 446/1303/22
КАМ'ЯНКА-БУЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 446/1303/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.05.2024 року Кам`янка-Бузький районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Самсін М. Л.

секретаря судового засідання Груба Л.М.

позивача ОСОБА_1

розглянув в відкритому судовому засіданні в залі суду м.Кам`янка-Бузька в порядку загального провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Новояричівської селищної ради Львівського району Львівської області про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та її вихованні,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Новояричівської селищної ради Львівського району Львівської області про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та її вихованні та просить суд встановити йому, ОСОБА_1 спосіб участі у вихованні малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та режим спілкування з нею батька ОСОБА_1 , який проживає окремо від малолітньої дитини наступним чином: кожну першу та третю суботу кожного місяця з 09 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин без присутності матері; кожну другу та четверту неділю кожного місяця з 09 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин без присутності матері; кожні вівторок та четвер кожного тижня кожного місяця з 15 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин без присутності матері; будь-які два дні поспіль в період з 07 вересня по 27 вересня кожного року для святкування дня народження дитини без присутності матері; будь-які два дні поспіль в період з 01 січня по 05 січня кожного року для святкування Нового Року без присутності матері; будь-які два тижні поспіль в літній період кожного року для спільного відпочинку батька та дитини без присутності матері; будь-який один тиждень поспіль в зимовий період кожного року для спільного відпочинку батька та дитини без присутності матері; необмежені телефонні розмови з урахуванням часу навчання дитини; відвідування дитини під час хвороби; організація та відвідування з дитиною гуртків (творчих, спортивних тощо), судові витрати покласти на відповідачку.

14.02.2023 відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому ОСОБА_2 просила у задоволені позовних вимог відмовити.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив такі задовольнити.

Відповідачка в судове засідання не з`явилася, однак подала відзив на позовну заяву в якому просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник служби у справах дітей виконавчого органу опіки і піклування виконавчого комітету Новояричівської селищної ради в судове засідання не з`явився, однак надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності.

З`ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних, або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.3 ст.12, ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у сторін по справі народилась донька ОСОБА_3 . Шлюб між сторонами розірвано, донька перебуває на утриманні матері.

Позивач вказує, що з жовтня 2018 відповідачка чинить перешкоди у спілкуванні позивача з малолітньою дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як видно з матеріалів справи, позивач звернувся до Служби у справах дітей виконавчого комітету Новояричівської селищної ради Львівського району Львівської області із заявою про встановлення Позивачу режиму спілкування з малолітньою дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та визначення способу участі у її вихованні, проте відповідач у призначені день та час не з`явилась на засідання комісії Новояричівської селищної ради, хоч і була повідомлена належним чином, у зв`язку з чим Служба у справах дітей виконавчого комітету Новояричівської селищної ради Львівського району Львівської області не змогла надати висновок щодо режиму спілкування Позивача з малолітньою дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та визначення способу участі у її вихованні.

14.07.2023 відповідачка подала відзив на позовну заяву в якому заперечила, щодо позовних вимог, оскільки вказала, що позивач востаннє спілкувався з донькою у вересні 2021 і відтоді жодного разу не виявив бажання бачитися та спілкуватися з нею.

При вирішенні даного спору суд керується положенням ст.3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВР № 789-ХІІ від 27.02.91 р., за якими в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх з відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону дитинства» контакт з дитиною - це реалізація матір`ю, батьком, іншими членами сім`ї та родичами, у тому числі тими, з якими дитина не проживає, права на спілкування з дитиною, побачення зазначених осіб з дитиною, а також надання їм інформації про дитину або дитині про таких осіб, якщо це не суперечить інтересам дитини.

Згідно ст.8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

У ч.3 ст.11 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

У ст.15 вказаного Закону зазначено, що дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини. У разі коли батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини. Рішення органів опіки та піклування з цих питань можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.

Частиною 3 статті 291 ЦК України закріплено право фізичної особи на підтримання зв`язків з членами своєї сім`ї та родичами незалежно від того, де вона перебуває.

Стаття 7 Сімейного кодексу України визначає загальні засади регулювання сімейних відносин, відповідно до якої регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист.

Статтею 141 СК України встановлено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини закріплені в ст.150 СК України.

Відповідно до ст.153 СК України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою крім випадків, коли це право обмежене законом.

Відповідно до ч.2,3 ст. 157 СК України, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. У свою чергу, той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Згідно ч.2 ст.159 Сімейного кодексу України суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.

Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров`я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.

Як вбачається зі слів позивача, мати дитини чинить йому перешкоди у зустрічах з донькою, проте із слів матері видно, що після спілкування позивача з донькою, дитина стривожена іноді плаче.

Однак, судом не встановлено обставин, які б свідчили про можливий негативний вплив позивача на виховання малолітньої дитини. Відтак його право на спілкування з дитиною не може бути обмежене.

Встановлено, що сторони не могли дійти згоди щодо порядку участі батька у вихованні дитини та спілкуванні з нею. З приводу цього між ними виникали непорозуміння. Суд вважає, що встановлення днів, годин зустрічей, а також спільного відпочинку позивача з донькою повністю відповідатиме як інтересам дитини в першу чергу, так і інтересам позивача, захищатиме їх право бачитися та спілкуватися між собою.

Судом не встановлено жодних умов, які б могли усунути позивача від спілкування з його донькою, який прагне спілкуватися з нею, підтримувати стосунки, приймати участь у її вихованні.

Суд погоджуєтьсяз уточненимпорядком участібатька увихованні малолітньоїдоньки,зокрема: кожну першу та третю суботу кожного місяця з 09 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин без присутності матері; кожну другу та четверту неділю кожного місяця з 09 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин без присутності матері; кожні вівторок та четвер кожного тижня кожного місяця з 15 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин без присутності матері; будь-які два дні поспіль в період з 07 вересня по 27 вересня кожного року для святкування дня народження дитини без присутності матері; будь-які два дні поспіль в період з 01 січня по 05 січня кожного року для святкування Нового Року без присутності матері; будь-які два тижні поспіль в літній період кожного року для спільного відпочинку батька та дитини без присутності матері; будь-який один тиждень поспіль в зимовий період кожного року для спільного відпочинку батька та дитини без присутності матері; необмежені телефонні розмови з урахуванням часу навчання дитини; відвідування дитини під час хвороби; організація та відвідування з дитиною гуртків (творчих, спортивних тощо).

Разом з тим, приймаючи до уваги вік дитини, особливості її розвитку, виховання, необхідності дотримання розпорядку дня та відпочинку, з метою забезпечення якнайкращих інтересів дитини, суд вважає, що запропонований позивачем графік є доцільним. Такий порядок спілкування буде на переконання суду достатнім і відповідатиме принципу розумності, справедливості, збалансованості між інтересами всіх учасників сімейних відносин, пріоритетному інтересу дитини, підтримці зв`язків з батьком.

Враховуючи наведене вище та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.

Також з урахуванням задоволених вимог позивача на відповідача покладаються судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 793,62 грн., за подання позовної заяви позивачкою і підлягають стягненню в дохід державного бюджету України

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 80, 81, 141, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 19, 159, 257, 263 СК України, ст.3, ст.9 Конвенції про права дитини, Закону України «Про охорону дитинства», суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Новояричівської селищної ради Львівського району Львівської області про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та її вихованні - задовольнити.

Встановити ОСОБА_1 спосіб участі у вихованні малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та режим спілкування з нею батька ОСОБА_1 , який проживає окремо від малолітньої дитини наступним чином:

кожну першу та третю суботу кожного місяця з 09 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин без присутності матері;

кожну другу та четверту неділю кожного місяця з 09 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин без присутності матері;

кожні вівторок та четвер кожного тижня кожного місяця з 15 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин без присутності матері;

будь-які два дні поспіль в період з 07 вересня по 27 вересня кожного року для святкування дня народження дитини без присутності матері;

будь-які два дні поспіль в період з 01 січня по 05 січня кожного року для святкування Нового Року без присутності матері;

будь-які два тижні поспіль в літній період кожного року для спільного відпочинку батька та дитини без присутності матері;

будь-який один тиждень поспіль в зимовий період кожного року для спільного відпочинку батька та дитини без присутності матері;

необмежені телефонні розмови з урахуванням часу навчання дитини;

відвідування дитини під час хвороби;

організація та відвідування з дитиною гуртків (творчих, спортивних тощо).

Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачений ним судовий збір у сумі 793 (сімсот дев`яносто три гривні 62 копійки)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя: М.Л. Самсін

СудКам'янка-Бузький районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення28.05.2024
Оприлюднено05.11.2024
Номер документу122757349
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —446/1303/22

Рішення від 28.05.2024

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Самсін М. Л.

Ухвала від 01.12.2023

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Самсін М. Л.

Ухвала від 28.03.2023

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Самсін М. Л.

Ухвала від 14.10.2022

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Самсін М. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні