Рішення
від 24.10.2024 по справі 282/902/24
ЛЮБАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 282/902/24

Провадження № 2-о/282/37/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2024 року

селище Любар

Любарський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді Носача В.М.,

при секретарі судового засідання Наумчук-Їлмаз О.А.,

за участю:

заявниці ОСОБА_1 ,

представника заявника ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Романівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення батьківства,-

ВСТАНОВИВ:

Заявниця звернулася до суду з заявою, заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Романівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту батьківства ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Іванківці Житомирського району Житомирської області по відношенню до доньки - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Заява мотивована тим, що позивачка народилася в с.Стрижівка Любарського району Житомирської області, її матір`ю записана ОСОБА_6 . Відомості про батька в свідоцтві про народження не вказані.

У заявниці є дві рідні сестри ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які народилися в с.Стрижівка Любарського району Житомирської області та їх матір`ю записана ОСОБА_6 . Відомості про батька не зазначені.

Батьки заявниці, а саме: мати ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , та батько - ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 1961 року проживали разом однією сім`єю як чоловік та дружина, вели спільне господарство, народили та виховали трьох дітей. Батько визнавав заявницю та її сестер, за життя, своїми дітьми, а вони його батьком.

Батько заявниці був малограмотним та за життя не звернувся до органів ДРАЦС для внесення змін до актового запису про народження, хоча завжди визнавав її своєю донькою, виростив її, утримував матеріально, видавав заміж, ростив онуків.

За життя батько залишив заповіт, яким усе своє майно в рівних частках заповів заявниці та її сестрам.

ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 помер в с.Іванківці Житомирського району Житомирської області.

Після його смерті відкрилася спадщина, яку позивачка прийняла шляхом подання заяви про прийняття спадщини.

На даний час виникла необхідність у встановленні факту батьківства ОСОБА_5 по відношенню до заявниці ОСОБА_1 , так як встановлення даного факту її необхідно для реалізації її спадкових прав як доньки по відношенню до батька. В іншому ніж судовий порядок, вона позбавлена можливості встановити відповідний факт.

9 серпня 2024 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи, який відкладався, призначено на 11 год. 00 хв. 24 жовтня 2024 року.

Заявниця та її представник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали і просили їх задовольнити.

Заінтересовані особи ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилися, подали до суду заяви, в яких зазначили, що вимоги ОСОБА_9 визнають та не заперечують проти їх задоволенні. Розгляд справи просили провести за їх відсутності.

Представник заінтересованої особи відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на розгляд справи не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заяв та клопотань до суду не подав.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно ч.1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Допитана в якості свідка ОСОБА_10 пояснила, що вона являється хрещеною матір`ю заявниці. Вона пам`ятає як мати заявниці ОСОБА_1 прийшла в невістки. Потім у них народилася дитина. Вони разом проживали з ОСОБА_5 . Він виховував заявницю, одягав та навчав її, як свою дочку.

Допитаний в якості свідка ОСОБА_11 пояснив, що йому було вісім років як мати заявниці прийшла в невістки до ОСОБА_5 . ОСОБА_1 він визнавав своєю донькою.

Суд, вислухавши пояснення заявника та його представника, пояснення свідків, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного висновку.

ІНФОРМАЦІЯ_7 народилася ОСОБА_1 , її матір`ю записана ОСОБА_6 . В графі батько відомості відсутні, що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис №27.

12 липня 2006 року відділом реєстрації актів цивільного стану Любарського районного управління юстиції Житомирської області зареєстровано розірвання шлюбу між ОСОБА_12 та ОСОБА_13 . Після розірвання шлюбу дружині присвоєне прізвище " ОСОБА_14 ", що стверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 , актовий запис №53.

ІНФОРМАЦІЯ_8 народилася ОСОБА_1 , її матір`ю записана ОСОБА_6 . В графі батько відомості відсутні, що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , актовий запис №12.

19 жовтня 1985 року в Любарському районному ЗАГС зареєстровано шлюб між ОСОБА_15 та ОСОБА_1 . Після реєстрації шлюбу дружині присвоєне прізвище - " ОСОБА_16 ", що стверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , актовий запис №54.

ІНФОРМАЦІЯ_8 народилася ОСОБА_17 , її матір`ю записана ОСОБА_6 . В графі батько відомості відсутні, що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 , актовий запис №13.

5 січня 2018 року Житомирським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області зареєстровано шлюб між ОСОБА_18 та ОСОБА_4 . Після реєстрації шлюбу у дружини залишилось прізвище - " ОСОБА_19 ", що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_6 .

ІНФОРМАЦІЯ_9 в с.Стрижівка Любарського району Житомирської області у віці 69 років померла ОСОБА_6 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 , актовий запис №9.

ІНФОРМАЦІЯ_6 в с.Іванківці Житомирського району Житомирської області у віці 87 років помер ОСОБА_5 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_8 , актовий запис №122.

Заповіт посвідчений 26 жовтня 2021 року старостою Стрижівського старостинського округу Любарської селищної ради Житомирської області ОСОБА_20 вказує на те, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи при здоровому розумі та ясній пам`яті, розуміючи значення своїх дій, добровільно, без будь-якого насильства, примусу як фізичного так і морального, на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження: усе майно, що на день його смерті буде йому належати, де б воно не знаходилося б та з чого б воно не складалося б, а також все те, на що він за законом матиме право в рівних частках заповів: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Виписка з погосподарської книги Стрижівського старостинського округу Любарської селищної ради видана 14.05.2024 №451 вказує, що згідно записів погосподарських книг за 1961- 1966 роки, в селі Іванківці в житловому будинку 1921 року проживали: голова двору - ОСОБА_21 , 1912 року народження; син - ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; невістка - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , онука - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , онука - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; онука - ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно записів погосподарських книг за 1967- 1990 роки, в селі Іванківці в житловому будинку 1968 року проживали: голова двору - ОСОБА_23 , 1912 року народження; син - ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; невістка - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , онука - ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , онука - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; онука - ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно записів погосподарських книг за 1991- 2025 роки, в селі Іванківці в житловому будинку 1968 року проживали: голова двору - ОСОБА_23 , 1912 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_11 , після її смерті головою двору значився син - ОСОБА_24 ( ОСОБА_26 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , і до складу його сім`ї входила дружина - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .

ІНФОРМАЦІЯ_6 помер голова двору - ОСОБА_5 .

Довідка видана 19 вересня 2024 року Стрижівським старостинським округом вказує на те, що житель с. Іванківці ОСОБА_24 та ОСОБА_5 , 1937 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_12 це одна і та ж особа.

Довідка видана Стрижівським старостинським округом 23.04.2024 №153 вказує на те, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно проживав з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , вели спільне господарство як одна сім`я з 1961 року до дня смерті ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Також на підтвердженні факту батьківства заявницею надано фотознімки.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.

Відповідно дост.130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.

У відповідності до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Згідно з п.7 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року №3у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні.

Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зіст.135 СК України.

Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи.

Як вбачається зі ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження можуть бути розглянуті цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

При розгляді спору щодо встановлення факту батьківства суд має виходити зі змістуст.130 СК України, відповідно до якої підставою для встановлення факту батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про встановлення факту батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставіст.130 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

Пунктом 15 Постанови Пленуму ВСУ від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказав, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення факту визнання батьківства щодо дитини розглядаються судом у випадках, коли померла особа визнавала себе батьком дитини до цієї дати. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.

Таким чином факт батьківства підтверджується матеріалами справи та поясненнями свідків. Вказані обставини підтверджують доводи заявниці, вказані у заяві про встановлення факту батьківства. Встановлення факту батьківства необхідне заявниці для реалізації права на спадщину після смерті батька.

Відповідно до ч.1 ст.319 ЦПК України у рішенні суду про встановлення факту повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд встановив цей факт.

Відповідно до ч.1 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вказане, суд дійшов до висновку, що слід встановити факт батьківства ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , відносно дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 р. підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до ст. 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження.

Заявниця сплатила судовий збір в сумі 605, 60 грн., а відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.76-81, 89, 141, 293, 319 ЦПК України, ст.ст.55, 121, 125, 130, 134, 135 СК України суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Романівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення батьківства - задовольнити.

Встановити факт батьківства ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с.Іванківці Житомирського району Житомирської області по відношенню до доньки - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, уродженки с.Стрижівка, Житомирського (Любарського) району Житомирської області.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 04.11.2024.

Головуючий суддя В.М. Носач

СудЛюбарський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено06.11.2024
Номер документу122762638
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —282/902/24

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Любарський районний суд Житомирської області

Носач В. М.

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Любарський районний суд Житомирської області

Носач В. М.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Любарський районний суд Житомирської області

Носач В. М.

Ухвала від 09.08.2024

Цивільне

Любарський районний суд Житомирської області

Носач В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні